wtorek, 29 października 2013

Jonathan Holt "Carnivia. Bluźnierstwo" - przedpremierowoTytuł oryginału: The Abomination
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Muza/Akurat
Data wydania: 6 listopada 2013
Liczba stron: 400Jonathan Holt wykładał literaturę angielską na Oxfordzie, a teraz pracuje jako dyrektor artystyczny w firmie reklamowej. Mieszka w Londynie. Książka jest jego debiutem i jedynie pierwszym tomem z zaplanowanej trylogii. Prawa do thrillera zostały sprzedane do kilkunastu krajów jeszcze przed ukazaniem się oryginalnego wydania.

Wenecja kojarzy mi się z Mostem Westchnień, Placem Świętego Marka oraz gondolami cicho sunącymi po kanałach i kanalikach. Ten autentyczny i nie do końca idealny świat, został genialnie skopiowany przez młodego Daniele Barbo. Programista stworzył Carnivię, trójwymiarowy lustrzany świat Wenecji. Każdy szczegół został precyzyjnie przeniesiony do wirtualnego miasta, które pozwala użytkownikom na anonimowość, a co za tym idzie na prowadzenie mrocznych interesów, tajemniczych rozmów i tajnych spotkań. Daniele Barbo oprócz umysłu ściśle matematycznego, który rozwiązuje niezwykle trudne łamigłówki i programuje coraz trudniejsze kody, jest też umysłem hakera. Nie dość, że nie jest łatwo go zlokalizować, to jeszcze większym sprytem i pomysłowością trzeba się wykazać, by doprowadzić Carnivię do stanu zawieszenia. Dlaczego ktoś podejmuje takie próby? Co takiego odbywa się w wirtualnym świecie, że programista odmówił dostępu do niego nawet władzom? W posiadaniu jakich tajemnic są postacie skrywające się za maskami? Czy istnieje szansa na to, że Daniele Barbo nie zostanie skazany za cyberprzestępstwa?

W noc weneckiego święta La Befana, na stopniach kościoła Santa Maria zostaje znalezione ciało księdza. Kiedy okazuje się, że ofiarą ubraną w szaty katolickiego księdza okazuje się być kobieta, śledztwo nabiera nowego wymiaru - jest to bowiem profanacja. Sprawę prowadzić będzie Kapitan Karabinierów Katerina Tapo wraz z pułkownikiem Aldo Piolą. Jednak dla niej będzie to pierwsza sprawa o zabójstwo. Kiedy na ciele ofiary zostaną odnalezione tajemnicze znaki, śledztwo zatoczy szersze, niż pierwotnie zakładano, kręgi. Proszeni o pomoc księża będą odpowiadać wymijająco. Przesłuchiwani rybacy nagle będą mieli kłopoty z pamięcią. Podporucznik Holly Boland z amerykańskiej bazy w Camp Ederle również nie będzie chętna do współpracy. Kim była tajemnicza kobieta, która otrzymując dwa strzały w głowę, już na zawsze zatrzymała dla siebie wiele tajemnic swojego życia i śmierci w sutannie. Czy kolejne morderstwa ułatwią Katerinie znalezienie sprawcy?

Pierwsze spotkanie Holly Boland w nowej placówce, zresztą przejęte przez przypadek po swojej poprzedniczce, staje się niespodziewanie początkiem nietypowego śledztwa. Holly poszukuje dla Barbary Holton informacji dotyczących spotkań w Camp Ederle w latach 1993-1995 i odnoszących się do generała Dragana Korovika, przywódcy chorwackiej milicji. Jednak dziwnym trafem Barbara ginie a Holly odkrywa, że wszystkie dotyczące tamtej sprawy dokumenty mają zostać wywiezione i zniszczone. Czy podporucznik zdąży na czas odnaleźć dokumenty na tyle ważne, by móc wyjaśnić co wydarzyło się w latach dziewięćdziesiątych w bazie amerykańskiej? Czy może liczyć na czyjąś pomoc?

Muszę przyznać, że autor stworzył niepowtarzalną historię. Każda z kobiet prowadzi własne śledztwo, każda napotyka na trudności, z którymi walczy z całych sił. Jednak kiedy podejmą decyzję o połączeniu sił, kiedy posiadana przez nie wiedza, uzupełniona jeszcze brakującymi elementami przez Daniele Barbo, stanie się nieprawdopodobną i niebezpieczną, adrenalina u czytelnika znacząco wzrośnie. Niejednokrotnie przecież zdarza się, że w chwili gdy policja czy armia wpada na właściwy trop, znajdują się ludzie, którzy chcą uciszyć tych, którzy wiedzą za dużo i mogą im zaszkodzić.

Thriller kusi czytelnika wielowątkowością, mnóstwem tajemnic oraz dwiema wyrazistymi bohaterkami, które odkryją przed nami niesamowite fakty, nie tylko z okresu wojny w Jugosławii. Poznamy ogrom ludzkich tragedii, a pikanterii dodadzą lekturze spowite w mroku zagadek miejsca: szpital dla umysłowo chorych na Poveglii oraz starożytny chrześcijański klasztor. Jeśli chcecie przeczytać o tym, jak ważne znaczenie może mieć zaginięcie artykułu naukowego czy jak uniknąć gniewu przełożonych, naciskających na zamknięcie śledztwa koniecznie sięgnijcie po debiut Jonathana Holt'a. Stworzył on bowiem książkę pełną zwrotów akcji z szybkim tempem zdarzeń, międzynarodowym spiskiem, w którym nie zabraknie udziału polityków, przedstawicieli kościoła, CIA oraz uczestników jugosławiańskiej wojny. Genialna lektura!"Carnivia. Bluźnierstwo"
"Carnivia. Herezja"
"Carnivia. Rozgrzeszenie"Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Book z nami (1,7 cm), Debiuty pisarskie, 52 książki
Baza recenzji Syndykatu ZwBZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję bardzo Wydawnictwu MUZA / Akurat
 


8 komentarzy:

 1. Z chęcią wybiorę się w tą podróż do Wenecji

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielowątkowość to coś co lubię,więc chętnie zajrzę do tej książki. I jeszcze ta wirtualna rzeczywistość:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo się dzieje, a do tego ten klimat... postacie w maskach wędrujące po świecie wirtualnym, ale niemal identycznym z rzeczywistym... Bardzo ciekawy pomysł

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. I masz rację, bo to miejsce z wyjątkowym klimatem - pięknie tam, mimo tej wody często po kolana...

   Usuń
 4. Zdecydowanie bardzo chętnie skuszę się na tę powieść :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam! Ja już wyczekuję 2 tomu :)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...