czwartek, 3 października 2013

James Craig "Milcz nawet po śmierci"Tytuł oryginału: Never Apologise, Never Explain
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Muza/Akurat
Data wydania: 25 września 2013
Liczba stron: 304James Craig to szkocki autor kryminałów, który zadebiutował w 2011 roku książką "Londyn we krwi". Wcześniej pracował w mediach jako dziennikarz, producent i konsultant. Czy świat i czytelnicy zyskali na tym, że Craig postanowił zmienić profesję i zająć się pisaniem? Moim zdaniem - oczywiście że tak. Niby na rynku wydawniczym jest - i wciąż pojawia się - ogromna ilość książek tego gatunku, lecz czytając "Milcz nawet po śmierci" nie czuję powielonych schematów.

Agatha Mills to starsza i bezdzietna kobieta, która uwielbia widok za swoim oknem. British Museum stojące naprzeciw, dostarcza jej całej gamy emocji. Jednak pewnego wieczoru, niespodziewanie zostaje jej odebrana tak drobna radość życia - Agatha Mills zostaje zamordowana w swojej kuchni. Inspektor John Carlyle prowadzący śledztwo jest przekonany, że to mąż denatki jest sprawcą tej zbrodni. Henry Mills twierdzi jednak uparcie, że dopiero rano odkrył śmierć żony, ponieważ wieczorem pierwszy położył się spać i nic nie słyszał z powodu zatyczek w uszach. Jako potencjalnych sprawców pan Mills wymienia wrogów żony z Chile. Inspektor nie daje wiary tak dziwnej teorii i zamierza zakończyć sprawę bardzo szybko, wskazując jako winnego męża ofiary. Czy tak się faktycznie stanie? Czy Henry Mills zostanie skazany? Otóż nie, ponieważ zginie pod kołami samochodu. Co w tej sytuacji zrobił inspektor? Postanowił prześledzić trop chilijski, wskazany przez pana Mills'a.

W ten właśnie sposób autor przenosi nas w przeszłość, do roku 1973, kiedy to w Chile miał miejsce przewrót wojskowy. Czytelnik poznaje historię William'a Pettigrew, księdza, który wraz wieloma innymi osobami zostaje zmuszony do opuszczenia domu i udania się w bliżej nieokreślone miejsce. Ludzie Ci zostają poddani torturom i poniżeniom. Wielu z nich ginie a wielu, mimo prób wyjaśnienia ich losów, wciąż posiada status zaginionych. Kim jest William, jaki spotkał go los i jaki ma związek z morderstwami kobiet w Londynie? O tym przeczytacie już w książce Jamesa Craig'a.

Wracając do wydarzeń w Wielkiej Brytanii zostaniemy wciągnięci w dwie dodatkowe, niejako prywatne, sprawy inspektora Carlyle'a. John próbuje pomóc prostytutce, swojej informatorce, której synek - Jake Hagger został porwany przez własnego ojca. Michael Hagger jest gangsterem i tryb życia oraz interesy, które prowadzi wykluczają bezpieczne wychowywanie dziecka. Czy uda się odnaleźć chłopca, zanim jego ojciec popełni jakiś niewybaczalny błąd?
Drugą kobietą, która prosi inspektora o pomoc jest dziennikarka - Rosanna Snowdon. Carlyle ma wobec niej dług do spłacenia. Czy będzie potrafił jej pomóc, jako ofierze stalkingu?

James Craig stworzył fantastyczny kryminał. Jest w nim bowiem i lejąca się krew, kilka ofiar, tajemnice polityczne oraz spora dawka opowieści o gangsterskim światku. Jednak książka nie zawiera tylko i wyłącznie takich wątków - jest też rodzina inspektora - żona i córka. Alice chodzi do szkoły a jak wiadomo wychowanie dziecka podatnego na złe wpływy innych do łatwych nie należy. Natomiast pani Carlyle to doskonała żona dla inspektora policji, ponieważ dzięki rozlicznym znajomym potrafi pomóc mężowi w rozwiązywaniu zagadek.

Autor wykreował postać ciamajdowatego inspektora, który nie jest policjantem na medal, tylko zwykłym człowiekiem popełniającym błędy. Carlyle nie zawsze potrafi uratować świat i ludzi przed przestępczością, ponieważ woli w tym czasie udać się kawę i ciastko do ulubionej kawiarni. Mimo to, jego postać doskonale wpasowała się historię rozgrywającą się w dwóch krajach, w dwóch płaszczyznach czasu, i która łączy w całość kilka wątków. Kryminał Jamesa Craig'a to wciągająca i emocjonująca książka, w której niespodzianki pojawiają się często i dzięki temu czytelnik nie czuje się znudzony. Gorąco polecam - nie tylko na jesienne wieczory.Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Czytamy kryminały, Book z nami (1,4 cm), Pod hasłem, Trójka e-pik, 52 książki
Baza recenzji Syndykatu ZwB


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
dziękuję bardzo Wydawnictwu MUZA / Akurat

 

9 komentarzy:

 1. Ostatnio polubiłam kryminały, więc chętnie i tę lekturę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zbiera same dobre recenzje. Mam obie części w planach,tylko z dostępem jak na razie problem:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drugi już raz dzisiaj czytam opinię o tej książce i więcej zachęcać mnie nie trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten pisarz mnie już zainteresował tym "Londynem we krwi" więc może kiedyś po niego sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie - lubię takie wielowątkowe kryminały i nieidealnych bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...