sobota, 26 października 2013

Maria Nienartowicz "Bajkowy przewodnik dla dzieci. Gmina Rewal"
Autor: Maria Nienartowicz
Wydawnictwo: Poligrafia AD REM
Data wydania: 2013
Liczba stron: 90
Lubicie urlopy, wakacje i ferie? Na pewno tak! Kto nie lubi czasu nieograniczanego przez dzwonki, komunikację miejską czy dźwięk budzika? Niektórzy wolą odpoczywać w górach, inni nad morzem - każdy ma swój własny sposób na zregenerowanie sił. Jeśli wolisz góry to możesz zapoznać się z przewodnikiem po Karpaczu lub Szklarskiej Porębie. Jednak dziś przedstawię Wam przewodnik po rejonach nadmorskich - zapraszam do Gminy Rewal. Przecież nad morzem jest pięknie o każdej porze roku...

Herb Rewala

Przewodnik jest podzielony na rozdziały, a każdy z nich zaprasza nas do innej miejscowości z Gminy Rewal. Również poszczególne strony mają określone przeznaczenie - te po lewej są dla rodziców i zawierają informacje dotyczące tego jak w dane miejsce dojechać, gdzie się zatrzymać oraz co można zwiedzić. Prawa strona przewodnika to królestwo Skrzatów, które zachęcają dzieci do czynnego udziału w wypoczynku poprzez zabawy, gry, kolorowanki oraz legendy. Wyruszamy?
Pierwszy przystanek - Pogorzelica. Jest to miejscowość słynąca z ośrodków
wczasowych, sanatoriów, pięknych okazów grzybów oraz z Niebieskiej Flagi (znak międzynarodowy). Najstarszym zajęciem mieszkańców Pogorzelicy jest rybołóstwo a obecnie warto zwrócić uwagę na starodrzewie borów sosnowych. Osobiście ogromnie polecam wycieczkę do opisanego w przewodniku Gryfina (około 130 kilometrów od Rewala), gdzie można zobaczyć słynny Krzywy Las, który jest pomnikiem przyrody i liczy niemal czterysta drzew o charakterystycznym kształcie. Drzewa zostały tak celowo ukształtowane przez człowieka, by łatwiej było je wykorzystać do budowy mebli, sań czy łodzi.


Niechorze słynie z latarni morskiej oraz rezerwatu ornitologicznego usytuowanego w jeziorze Liwia Łuża. Jezioro to jest oddzielone od Morza Bałtyckiego jedynie wąską mierzeją, na której położone jest Niechorze. Jeśli ktoś chce obejrzeć piękne widoki z góry, warto pokonać 210 schodów i wspiąć się na szczyt latarni morskiej z 1866 roku - karkonoskie skrzaty tego dokonały! Odwiedziły też Park Miniatur Latarni Morskich oraz poznały ptactwo wodno-błotne tych terenów.


Ciekawą miejscowością gminy Rewal jest Śliwin, który jako jedyny w tej gminie nie posiada bezpośredniej styczności z morzem. Dzięki temu jest tutaj spokojniej a mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem a tylko po części
turystyką. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Budynek starej mleczarni spełnia obecnie wiele ważnych funkcji: od świetlicy, poprzez kaplicę do spotkań Koła Gospodyń Wiejskich. W Śliwinie doszło też do odkrycia ciekawych znalezisk archeologicznych aż z czasów wpływów rzymskich.


Od 1973 roku siedzibą władz gminy jest Rewal. A czy turyści znajdą tu coś godnego uwagi? Oczywiście! Jest to przecież piękna miejscowość z urokliwymi zakątkami, pensjonatami, zielenią a spacer uprzyjemnią nam taras widokowy oraz Aleja Zakochanych z licznymi atrakcjami. Są też typowo nadmorskie pomniki: rybaka, wielorybów, a także oryginalne rybackie łodzie. Podczas zwiedzania Rewala Skrzaty usłyszą ciekawe opowieści dotyczące przystani rybackiej, bałtyckich ryb oraz ostrokrzewu kolczastego - pomnika przyrody.Trzęsacz nieodmiennie kojarzy mi się z ruinami kościoła gotyckiego. Tuż przy brzegu urwistego klifu stoi bowiem ostatnia jego ściana, żadne zabezpieczenia nie zdołały uratować świątyni. Ostatnią mszę odprawiono tutaj w 1874 roku a nowy kościół zbudowano już w znacznej odległości od brzegu. Drugą ciekawostką wiążącą się z Trzęsaczem jest to, iż jest on położony dokładnie na 15 południku długości geograficznej wschodniej.Pustkowo to wieś z pięknymi piaszczystymi plażami, położona na morenach. A co warto zobaczyć? Pomniki przyrody (dąb i wiązy szypułkowe), replikę krzyża z Giewontu oraz drewniany statek stojący obok niego.


Ostatnim przystankiem Skrzatów jest Pobierowo, gdzie w 1907 roku został
wybudowany pierwszy nad morzem hotel "Seeblick". Można tutaj zwiedzić byłą jednostkę rakietową, ponad czterokilometrową najdłuższą ulicę Pobierowa oraz pozostałości po domku Ewy Braun. Drewniana willa według licznych legend została podobno wybudowana przez Adolfa Hitlera, ale czy Ewa Braun kiedykolwiek się tam pojawiła - nie wiadomo. Domek usytuowany jest w lesie i sam pobyt w jego sąsiedztwie wywołuje niesamowite emocje - wiem, gdyż odwiedziłam to miejsce.


Przewodnik zawiera też pomysły mające pomóc rodzicom w okiełznaniu pociech w samochodzie czy na plaży, znajdziemy w nim bowiem propozycje zabaw podczas podróży oraz właśnie nad wodą. Są też instrukcje do gry w statki oraz do konstruowania latawca. Więcej ciekawych informacji znajdziecie już w książeczce. Do lektury gorąco zachęcam, ponieważ jest to genialnie wymyślony produkt. Łączy w sobie coś dla rodziców i dla dzieciaków, cała rodzina może być zadowolona z tej jednej książki. Dodatkowo do przewodnika zostały dołączone notes, kredki, linijka, pocztówki oraz mapa gminy wraz z planami poszczególnych miejscowości. Mam nadzieję, że wydawnictwo będzie stale poszerzało swoją ofertę przewodników z bajkowej serii, bo są...po prostu bajkowe!


Wszystkie zdjęcia pochodzą z przewodnika


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Trójka e-pik, Odnajdź w sobie dziecko, Book z nami (0,8 cm), Polacy nie gęsi II, 52 książki


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję bardzo 
Pani Magdalenie z Wydawnictwa "AD REM"


5 komentarzy:

 1. Byłam w Rewalu dwa lata temu i miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ ja Ci zazdroszczę tych przewodników! Są rewelacyjne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pisałam już że sobie też zazdroszczę? :)
  To w ogóle są piękne okolice, najlepiej przy słonecznej pogodzie oczywiście :)
  A jeszcze z takim przewodnikiem...

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...