niedziela, 17 czerwca 2018

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - nasza nowa miłość

Jedna książeczka z serii 'Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai' stała na półce od... października (zresztą 'winna' jest temu Aine... nie po raz pierwszy zresztą polecająca mi kupienie/czytanie konkretnych tytułów dla mnie czy też dla córy), druga dość długo, choć wypożyczona z biblioteki. Jakoś ani mnie ani mojej Siedmiolatce nie było z nimi po drodze. Dlaczego? Nie mam pojęcia, bo jak już sięgnęłam po "Tajemnicę zwierząt" to podkradła mi ją córa i w ciągu kilku godzin, z przerwami na życiowe obowiązki, miałyśmy lekturę za sobą - każda z osobna. Jeszcze porozmawiać o domysłach zdążyłyśmy... :) I co było/będzie dalej? Chyba zakochałyśmy się w tej serii a co z tego wynika...? :)

Wynika to co znajdziecie poniżej :)

Maja i Lasse, czyli główni bohaterowie cyklu książeczek chodzą do jednej klasy w miasteczku Valleby w Szwecji. Dzieciaki uwielbiają rozwiązywać zagadki jakie stawia na ich drodze życie, prowadzą nawet małe biuro detektywistyczne.


Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Diamantmysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2008
Liczba stron: 74
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 1


Dla Lassego i Mai zaczęły się ferie, jednak wolą być detektywami niż jeździć na sankach z rówieśnikami. W piwnicy u Mai urządzili sobie biuro, w szafie trzymają akcesoria typowe dla tegoż fachu a w planach jest lektura kryminałów.

Jednak w czytaniu przeszkodziło im pukanie do drzwi - odwiedził ich Muhammed Karat - najbogatszy człowiek w Valleby, właściciel sklepu jubilerskiego od wielu lat. Załamany Karat - jakże adekwatne nazwisko - prosi młodych detektywów o pomoc - ze sklepu od kilku dni giną diamenty! W tym tempie to lada dzień będzie bankrutem! Mężczyzna przypuszcza, że złodziejem jest ktoś z trójki pracowników, tylko jak to sprawdzić? On niczego podejrzanego nie zauważył...

Lasse i Maja przyjmują zlecenie i nazajutrz zjawiają się w sklepie, mają sprzątać i myć okna - tak dla kamuflarzu. Co uda im się dowiedzieć? Czy Siv, Ture lub Lollo powiedzą coś istotnego, co pozwoli wpaść na trop kradzieży?

Świetna intryga w pierwszym tomie serii! Byłam pod wielkim wrażeniem wyjaśnienia tej sprawy.

Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Cafemysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009
Liczba stron: 76
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 4

Lasse i Maja rozkręcają się w swojej pracy, by uczynić ją bardziej perfekcyjną kupili do biura cyfrowy aparat. Bardzo szybko mają okazję sprawdzić jego działanie, gdyż w Cafe Marcepan można podziwiać arcydzieła sztuki cukierniczej Ulli. Lasse fotografuje wystawę jeszcze zanim wejdą do środka...  a potem testuje aparat jeszcze kilkakrotnie...

Kiedy już zamówią swoje ulubione słodkości, dostrzega ich komisarz i zaprasza do swojego stolika. To właśnie tam dzień małych detektywów nabiera kolorów - komisarz zdradza im, iż w ostatnim czasie dokonano trzech kradzieży w kawiarni - za każdym razem kasa była pełna! Czyżby złodziej miał wspólnika? Ktoś go poinformował? Jakie były okoliczności napadu? Każdy z pracowników miał motyw, gdyż każdemu potrzebne są pieniądze...

W swoim biurze dochodzi do burzy mózgów - Maja analizuje fakty i okoliczności, zaś Lasse zdjęcia. Aż nagle... doznaje olśnienia! Cóż za słodki rebus :)
Cudowna zagadka, świetnie pomyślana tajemnica.
Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Mumiemysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009
Liczba stron: 92
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 5

Wczoraj zakończył się rok szkolny i przed Lassem oraz Mają perspektywa długiego, wakacyjnego odpoczynku. Jednak dziewczynkę wcale to nie cieszy... ani słońce, ani lody... wieje bowiem nudą! Na szczęście w najnowszym numerze "Gazety Valleby" uwagę małej pani detektyw przyciąga artykuł o kradzieży obrazu z muzeum.

Nocny strażnik twierdzi, że widział chodzącą mumię. Pomimo, że pomieszczenie było zamknięte na klucz od wewnątrz, zniknął bardzo cenny obraz a muzeum wyznaczyło nagrodę za pomoc w jego odnalezieniu. Czy pozostawiony przez mumię list przyczyni się do rozwiązania zagadki? Czy detektywi znów pokażą klasę i zgarną nagrodę? Kto jest winien kradzieży? Wszak w muzeum pracuje tylko cztery osoby! Tyle, że każda miała motyw... A może to profesor z Egiptu uknuł spisek?

Kolejna już historia, w której poległam i nie byłam w stanie odkryć prawdy... Blondynka jak nic... :)

Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Biografmysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2009
Liczba stron: 92
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 6
Dzielni młodzi detektywi robią prasówkę w piwnicy domu Mai, ciekawe artykuły o przestępstwach wycinają i wklejają do zeszytu. Czytają między innymi o trzeciej już w tym tygodniu kradzieży... psa. Podczas lektury wszystkich traktujących o tym artykułów szukają podobieństw. Otóż łupem złodzieja padły tylko małe pieski, kradzieży zaś dokonywano za każdym razem między 19 a 19:30 w różnych punktach miasta. Zaś krótko po fakcie, właściciele otrzymywali telefon z żądaniem okupu. Komu zależy na rozdzielaniu właścicieli i psów?

Chwilowo Lassemu i Mai żaden sensowny pomysł do głowy nie przychodzi i postanawiają pójść do kina Rio na western. Dzięki czemu zresztą młody czytelnik może poznać cechy charakterystyczne takiego filmu. W drodze do kina dzieciaki spotykają komisarza, któremu już wielokrotnie pomagali w łapaniu przestępców a teraz uzyskują kilka cennych informacji.

Wraz z bohaterami poznajemy pracowników kina i ich funkcje a później rozpoczyna się film. W trakcie seansu Lasse odkrywa coś ciekawego... Podąża tym tropem i finalnie... Tak, znów udaje im się odkryć prawdę. Tym razem byłam lepsza! Bardzo szybko odgadłam kto stoi za porwaniami psiaków - brawo ja :)
Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Zoomysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2016
Liczba stron: 100
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 11


Lasse i Maja po dorobieniu klucza u pana Taleba spotkali Mirandę, koleżankę z klasy, która wraz ze swoją małpką Sylwestrem zmierzała do sklepu zoologicznego po witaminy dla ulubieńca. Na miejscu okazało się jednak, że sklep jest zamknięty, zwierzęta śpią a właściciel - Waldemar - nie ma pojęcia co się dzieje... Czy są chore? Dlaczego śpią w dzień? Może ktoś karmi je zatrutym jedzeniem?

Lasse i Maja rozpoczynają śledztwo mające ustalić przyczynę złego samopoczucia zwierzaków. Przeprowadzają rozmowę z Waldemarem i jego pracownicą - Fridą, obserwują osobliwą manifestację, zbierają dowody, odnajdują ślady, analizują dokumenty i robią notatki. Co wyniknie z ich działań? Czy uda im się poznać prawdę?

Przyznaję, że nie wpadłam na takie rozwiązanie...Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Fotbollsmysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2011
Liczba stron: 92
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 12


Każdego roku w Valleby odbywa się ważny mecz, w którym przedstawiciele miasteczka grają z reprezentacją miasta Sandby o srebrny puchar. Valleby jeszcze nigdy nie wygrało... Czy tego roku puchar zostanie w miasteczku?

Po pierwszej, bardzo wyczerpującej dla zawodników z Valleby, połowie meczu nic na to nie wskazuje... To sromotna porażka! A na dodatek zaczynają dziać się dziwne rzeczy... Piłka wpada na boisko pozbawiona powietrza a zaparkowane w pobliżu rowery dzielą jej los... To jednak nie wszystko! Największe i najbardziej zaskakujące odkrycie dopiero przed bohaterami...

Co takiego się wydarzyło? Kto stoi za zniknięciem pucharu? Komu na tym zależało? Jak zakończy się mecz?
Doskonała lektura, by pokazać małym czytelnikom czym jest motyw zemsty.Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Kärleksmysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2012
Liczba stron: 92
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 15


W Valleby rozpoczyna się festiwal miłości. Przez dwa dni każdy pocałunek czy uścisk będzie warty pięć koron - taką właśnie kwotę właściciel sklepu jubilerskiego, pan Karat będzie płacił na szczytny cel - dla biednych dzieci całego świata. Lasse i Maja mają stać na straży licząc i notując. Czy pod pretekstem festiwalu w Valleby ludzie będą częściej się całować i przytulać?

Nazajutrz odbywa się konkurs tańca, w którym biorą udział trzy pary. Po ogłoszeniu wyników niespodziewanie gaśnie światło, dochodzi do zamieszania a kiedy sytuację udaje się opanować okazuje się, że zaginął naszyjnik Ivy, jednej z uczestniczek. Jednak według Lassego nie ukradła go osoba, u której go znaleziono...

Czy ta sprawa ma drugie dno? Czy młodzi detektywi odkryją misterny plan złodzieja? Kto okaże się sprytniejszy?
Autor: Martin Widmark
Tytuł oryginalny: Campingmysteriet
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Helena Willis
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2012
Liczba stron: 92
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  tom 16


Korzystając z końca wakacji, Maja, Lasse i Miranda z Sylwestrem udają się rowerami na kemping. Zamierzają spędzić nieco czasu pod namiotem, w ośrodku pana Gunnarssona tuż przy jeziorze. Pierwsze wrażenie nie jest zbyt pozytywne, gdyż bliźniacy Bekonowie niszczą im dopiero co stawiany namiot, właściciel wybiega zbulwersowany z jednej z przyczep z okrzykiem 'czarownica'...

Niebawem okazuje się, że dzieciakom zaginęła torba z kurkami, Mulle Berg ubolewa z powodu utraty ulubionego noża a Gunnarsson wpada wręcz w rozpacz kiedy bliźniacy wyciągnęli pusty sadz z jeziora! A przecież było w nim trzydzieści kilogramów raków... Taka strata finansowa... A może to spełniająca się przepowiednia czarownicy??

Komu zależało na tak dziwnym zestawie kradzieży? A może sprawców jest kilku? Jak tym razem poradzą sobie młodzi detektywi? Czy uda im się zdemaskować sprawców?
W sprawie raków i kurek bardzo szybko byłam na właściwym tropie, czy i Wy odgadniecie?


Niezwykle fascynująca detektywistyczna przygoda, nie tylko dla dzieci. Choć specjalnie dla nich czcionka jest duża, zdania proste i zrozumiałe. Każdy szczegół i czynność to odrębne zdanie, które pozwalają uniknąć snucia domysłów; na przykład że ktoś zapina kurtkę przed wyjściem na wietrzną i zimną pogodę, podaje klucz czy chowa go do kieszeni.
Twarda oprawa, duża liczba nieskomplikowanych ilustracji oraz intrygujące przygody młodych bohaterów, które trzymają w napięciu. Jestem bardzo na TAK!
Obie z córą czytałyśmy poszczególne Tajemnice odrębnie, chwilami niemal wyrywając je sobie z rąk. Najtrudniej było trzymać język za zębami, by nie zdradzić finałów zbyt wcześnie.
Dodatkowo zostały wydane również książeczki z zagadkami opartymi na przygodach Lassego i Mai - trzeba się zainteresować tym tematem :)

Pozostaje mi podziękować Aine :)
I wyrazić żal, że w szkolnej bibliotece nie było więcej książek z tej serii... :(Książeczki przeczytane w ramach wyzwań: 52 książki

12 komentarzy:

 1. Mój siostrzeniec jest jeszcze za mały na tego typu książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem w stanie to zrozumieć, moja pierwszoklasistka miała je akurat, ale młodsze dzieci mogą nie rozumieć idei i podszewki zagadek.
   Polecam zapisać na później :)

   Usuń
 2. Fantastyczna seria. Dzieci bardzo ją lubią. Przeczytałam kilka tomów z czystej ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci i dorośli też jak widzę :) Kilka? To machnijmy już całość, co? :D

   Usuń
 3. My też uwielbiamy tę serię :) Czytam już po raz drugi najpierw czytałam ze starszą córą a teraz z młodszą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Och! :)) Cieszę się bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)
   Dobrze przemyśl co będzie następne, co będę mogła na Ciebie zwalić :)

   Usuń
 5. Znam tylko kilka tomów, cieszą się dużym powodzeniem w mojej bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie dziwię, że mają powodzenie :)

   Usuń
 6. W ubiegłym tygodniu i ja się zapoznałam z Mają i Lasse. Moja 3 latka jeszcze nie jest na tym etapie, ale mnie się podobały tomy, które były w szpitalnej biblioteczce. Za 2 lata wrócę do Valleby liczę że dzieci polubią detektywistyczne przygody :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli znów się zgadzamy, że to fajna seria :)
   Dla 3-latki to za trudne, zostaw sobie jako lekturę dla dzieciaków za jakiś czas.
   Współczuję problemów zdrowotnych! Zdrowia :)

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...