piątek, 22 czerwca 2018

Krystyna Mirek "Obca w świecie singli"
Autor: Krystyna Mirek
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 23 maja 2018
Liczba stron: 352Samotność ma wiele odcieni... Czasami dobrowolnie podejmujemy decyzję, że chcemy być singlami, jednak zdarza się również, iż zostajemy zwyczajnie do niej zmuszeni. Krystyna Mirek zaprasza Cię, Drogi Czytelniku, właśnie do świata singli. Czy wszyscy chwalą sobie ten stan? Czy każdy jest szczęśliwy będąc pozbawionym wsparcia tuż obok?

Karolina Mazur żyje w związku z Patrykiem od siedmiu lat. Nie mają ślubu, ale są szczęśliwymi rodzicami pięcioletniej Lenki. Karolina marzy nawet o drugim dziecku. W spadku po babci dostała pomieszczenia w kamienicy niedaleko Wawelu i Patryk prowadzi tam restaurację. Jednak wiele spraw utrzymuje w tajemnicy... Między innymi fakt, iż interes nie idzie dobrze. Gorzej! Wymarzony, rodzinny biznes jest zadłużony i właściwie stoi o krok od bankructwa. Karolina nie wie też, że to nie jedyna zła wiadomość jaka na nią czeka... Co los przyniesie?

Agnieszka Michalska prowadzi bardzo podobne życie do Karoliny. Również żyje na 'kocią łapę', ma córkę Martynkę a jej partner - Jakub Radecki - pracuje w restauracji. Różnica polega jednak na tym, że Kuba pracuje w świetnie prosperującym lokalu niedoszłego teścia, urabia tam wręcz ręce po łokcie i niemal nie widuje się z ukochanymi dziewczynami. Dla Zygmunta Michalskiego to normalne, bowiem sam od lat jest w domu gościem. Tyle, że Agnieszka ma tego dosyć! Że Martynka nie widuje ojca, że druga połowa łóżka wciąż jest pusta a wreszcie, że ich ślub był już tak wiele razy przekładany... Kiedy czara goryczy się przeleje spakuje najważniejsze rzeczy i wyjedzie na drugi koniec Polski. Czy Jakub się ocknie i dostrzeże, że apartament opustoszał?

"...jeśli ty zrobisz wszystko, co w twojej mocy, Bóg dołoży ci brakującą część." *

Dwie jakże odmienne historie. Krystyna Mirek usytuowała na przeciwstawnych biegunach postawy bohaterów męskich. Jeden ot, tak porzucił swoją córkę oraz jej matkę i zupełnie nie kwapi się do kontaktów. Drugi, zrozumiał co się stało i próbuje walczyć o spotkania z ukochaną córeczką. Jak poradzą sobie single z wyboru a jak z przymusu? Czy w ich życiu, decyzjach i motywacjach będą widoczne różnice? Jaką przyszłość przygotowała dla bohaterów pisarka?

Postacie w powieści, są niezwykle wyraziste. Niektóre bardzo polubiłam i mocno im kibicowałam. Najbardziej kciuki trzymałam za Karolinę, by odżyła jako singielka i uratowała spadek po babci. Ale przecież nie wszystko w tej historii jest czarne lub białe... Swój stosunek do niektórych bohaterów zmieniałam w trakcie czytania a co za tym idzie, ewaluowało moje myślenie co do ich przyszłości. Agnieszka, Patryk, Jakub i Zygmunt to właśnie postacie wywołujące najbardziej skrajne emocje. Ich przemiany były zaskakujące a pisarka do samego końca utrzymywała w tej kwestii napięcie.

Jedna z bohaterek - matka Agnieszki - Jowita Michalska, bardzo przypomina mi Dorotę Mirską z serii Willa Pod Kasztanem. Obie równie mocno oddane prowadzeniu domu, bez własnego zdania, żyjące w cieniu męża i godzące się na jego nieobecność. A czym różni się ich życie?

"Cokolwiek źle poszło, pamiętaj, że kłopoty przemijają, a przyjaźń pozostaje." **

Historia oryginalnie, lekko i przyjemnie pokazująca, iż samotność nie jest klątwą. Single też mogą być szczęśliwi a nigdy nie wiadomo, w którym momencie los podeśle im Amora. Duży nacisk autorka położyła na miłość matki, która nie ma urlopu, odpoczynku a musi tak wiele zrobić, choćby cały świat sprzysiągł się przeciw niej... Musi się uśmiechać, walczyć, smażyć naleśniki i czesać kucyki. Ale mała, ciepła rączka jest najlepszą nagrodą i pociechą - wiem o tym doskonale :)

Poznajemy kilka różnych ujęć samotności w związku, kiedy światy, cele i marzenia oddalają się od siebie. Wraz z bohaterami robimy bilans życia, mający ocalić nas przed kolejnymi błędami, tylko czy dla każdego przyszłość będzie taka, jaką sobie wymarzył? Nawet jeśli nie, to chyba warto przeanalizować przeszłość i pomyśleć o przyszłości, bo przecież stawką są najcenniejsze wartości.

"Samotność to wysoka cena za wygodę." ***


Podsumowując - "Obca w świecie singli" to powieść o matczynej miłości, rozczarowaniach, tęsknocie, czekaniu i niedotrzymanych obietnicach. Historia o dawaniu szansy, naprawianiu błędów, urażonej dumie i wypalonych uczuciach. Na scenę wkraczają też zagubienie, rozżalenie oraz miłość, która powinna dodawać nam skrzydeł a nie ciążyć.
Krystyna Mirek udowodniła w tej książce, że czasami porażki i upadki mogą wskazać nam właściwą ścieżkę do szczęścia. Może będzie "skrojone na mniejszą, ale piękną miarę". ****
Zajrzyj do powieściowych krakowskich singli i restauracji u stóp Wawelu.* K. Mirek, "Obca w świecie singli", Wyd. Edipresse Książki, Warszawa 2018, s. 188
** Tamże, s. 62
*** Tamże, s. 71
**** Tamże, s. 351
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książkiZa możliwość przeczytania książki
dziękuję

12 komentarzy:

 1. Na książki Krysi Mirek nie trzeba mnie namawiać. Oczywiście że przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, tak jak mnie :)
   Ciekawa jestem Twojego zdania, bo to trochę inna książka :D

   Usuń
 2. Chętnie sięgnę po książkę :) lubię pióro autorki

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i bardzo mi się podobała :) Temat poważny, a mimo to lekko napisany. Lubię książki Krystyny Mirek między innymi za to, że nie są oderwane od naszej rzeczywistości :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poważny, ale jakoś tak opisany zupełnie inaczej niż dotychczasowe powieści autorki, bardzo fajnie i intrygująco to wyszło :)

   Usuń
 4. Myślę, że kiedyś się skuszę, bo wydaje się być ciekawą lekturą... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa, intrygująca i zaskakuje zakończeniem :D

   Usuń
 5. Mam u siebie w domu i za niedługo będę czytać :) Jestem bardzo ciekawa pióra autorki!

  Pozdrawiam,
  ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja polubiłam prozę Pani Krystyny, więc na bank sięgnę po tą książkę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi jak dobre czytadełko na wakacje. Zupełnie jak "Strażniczka miodu i pszczół", którą czytałam ostatnio i polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...