piątek, 15 czerwca 2018

Magdalena Witkiewicz & Marzena Grochowska "GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D."
Autor: Magdalena Witkiewicz & Marzena Grochowska
Ilustrator: Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo: Od deski do deski
Data wydania: kwiecień 2018
Liczba stron: 256


Każdy kraj to wiele znanych i nieznanych nam miejscowości. W jednych byliśmy raz, w innych wielokrotnie, inne mamy w planach a o niektórych nawet nie słyszeliśmy. Jednak jest taka miejscowość, którą zna każdy... Nie chciałabym generalizować, ale myślę, że w Czarnej D. był każdy. Kamienie są tam pod ochroną i zawsze panuje jedna pora roku - nieprzyjemny listopad. Jest tam smutno, ponuro, niewygodnie a ludzie są nieszczęśliwi i niewyspani. Dlaczego zatem zostają tam na dłużej i nie szukają innej drogi życiowej? Poznajcie niezmiernie oryginalny poradnik, który będzie naszym kołem ratunkowym, mającym pomóc nam wydostać się z tego miejsca.
Wincentyna Zwyczajna-Takajakty znalazła się w Czarnej D. służbowo. Dostała polecenie, by napisać mega świetny reportaż z podróży, gdyż inaczej pożegna się z posadą. Kobieta twardo rusza na poszukiwanie materiału i przeprowadza liczne rozmowy z napotkanymi osobami - zakonnikiem, ogrodnikiem, krawcową, burmistrzem, pracownikami banku czy piekarni... Wielu rozmówców, wiele historii, Wydział Ratowania Szczęścia i tylko czarne koty przechadzające się po ulicach. Czy Wincentyna napisze artykuł na miarę utrzymania pracy?

"Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia." *


Czarna D. jest stanem umysłu, do którego możemy trafić w najmniej spodziewanym momencie, wystarczy niekorzystny biomet czy złe samopoczucie, sytuacja stresowa lub dołek psychiczny... Ale skierowany do zwykłego człowieka poradnik duetu Witkiewicz i Grochowska, ma nam pomóc w pakowaniu walizek i wyprowadzce z tego smutnego miejsca.

Książka została podzielona na rozdziały, w których najpierw poznajemy Bajkę niebajkę (autorstwa Magdy W.) - krótką opowieść o jednej z postaci Czarnej D. a później rady ma dla nas coach - Marzena. Jakie?
 • proś o pomoc
 • bądź wdzięczna
 • osiągaj równowagę życiową
 • miej poczucie własnej wartości
 • akceptuj siebie
 • myśl pozytywnie
 • nie marudź tylko działaj
 • nie poddawaj się
 • żadna praca nie hańbi

I wiele innych... Czy przydatnych? Oceńcie sami, bowiem każdy stoi w innym momencie swojego życia i coś z innej 'półki' może mu się przydać. Na pewno nie jest to lektura, którą człowiek bierze sobie całkowicie do serca w jednym momencie i jak na pstryknięcie palcami czy gwizdek trenera w sekundę odmienia życie o 360 stopni... to tak nie działa!

"Od owijania w bawełnę są jedwabniki, ty nie musisz." **

Uroku temu poradnikowi dodają rozbrajające ilustracje Joanny Zagner-Kołat, ramki z cytatami, miejsca na notatki oraz pozytywne ramki Magdy Witkiewicz, gdzie opowiada o sytuacjach ze swojego życia. Prawdziwych!
Podsumowując - książka Witkiewicz i Grochowskiej nie jest nachalnym poradnikiem, który zmusza, nakazuje, stawia w sytuacji bez wyjścia. To zbiór humorystycznie napisanych rad, wskazówek, przykładów z życia, koszyk pełen wspaniałych cytatów i złotych myśli, z których po prostu możemy skorzystać, bo z Czarnej D. może wyprowadzić nas tylko GPS Szczęścia, taki zwykły sobie nie poradzi.
* M. Witkiewicz & M. Grochowska, "GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.", Wyd. Od deski do deski, Warszawa 2018, s. 221
** Tamże, s. 153Wszystkie ilustracje pochodzą z książkiKsiążka przeczytana w ramach majowych wyzwań: Pod hasłem, 52 książkiZa możliwość przeczytania książki
dziękuję

7 komentarzy:

 1. Mnie jakoś ta książka nie kusi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To coś dla mnie :) Podejrzewam, że by mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki poradnik z chęcią przeczytam - mądre rady, a obok zabawne rysunki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię twórczość Witkiewicz, ale takie poradniki nie trafiają do mnie.

  Ewelinko, powinno być "odmienia życie o 180 stopni", a nie 360. ;-) ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, specjalnie jest 360 :)
   Nie lubię poradników, nie czytuję, nie pomagają mi w życiu. A ten jest fajny, ciekawy i taki inny, ale bez wkładu własnego nie osiągnie się zmian samą znajomością lektury... Dlatego przewrotnie napisałam o tych 360 :) W sensie całkowitej zmiany życia

   Usuń
 5. Może to będzie dobra lektura na lato?! sama nie wiem...

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...