poniedziałek, 20 czerwca 2022

Krzysztof Koziołek "Enigma: liczba wszystkich liczb" - przedpremierowo - patronat

 
 
 
Autor: Krzysztof Koziołek
Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów
Data wydania: planowana na 23 czerwca 2022
Liczba stron: 624
 
 
 
 
 
Enigma to niemiecka, przenośna maszyna szyfrująca, która przez bardzo długi czas stanowiła zagadkę dla wielu mocarstw. Trudno było złamać jej szyfr. Powszechnymi informacjami są te o jej budowie, konstruktorach... Ogólnodostępne są też nazwiska Polaków, którym udało się pokonać maszynę. Jednak jak wiele osób interesuje się tym tematem? Kto zna szczegóły tamtych wydarzeń? Co opisał Krzysztof Koziołek w swojej książce "Enigma: liczba wszystkich liczb"?


W podziemiach Uniwersytetu Poznańskiego zorganizowano w 1929 roku kurs szyfrów. Całkowicie tajny projekt prowadził profesor Zdzisław Krygowski, pod przykrywką zajęć dla pilnych studentów. W rzeczywistości byli to młodzi, ambitni i zdolni ludzie, ze znajomością języka niemieckiego, którzy mieli nie tylko wyobraźnię, ale również intuicję i wiedzę.
Wśród uczestników kursu znajdują się Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski - trzej najzdolniejsi i najambitniejsi. I jak podają źródła to właśnie Rejewski był tym, który jako pierwszy w 1932 roku złamał szyfr niemieckiej maszyny. Jak do tego doszło? Dlaczego nie zrobił tego wcześniej? Jakie zadania otrzymał później?
Tego dowiecie się z powieści retro Krzysztofa Koziołka.

Organizatorem - a może bardziej opiekunem - kursu był Edmund Lorenc, niespełna trzydziestoletni pracownik wywiadu, który jest osobą spinającą poszczególne wątki fabuły. Z jednej strony to dzięki niemu dowiadujemy się o działaniach wywiadu i komórki odpowiedzialnej za łamanie szyfrów, z drugiej poznajemy jego życie prywatne towarzysząc w poszczególnych wydarzeniach. Jego losy są tak skonstruowane, że obie strony życia wzajemnie się przenikają.


Przyznaję, że zanim poznałam ten tytuł niewiele wiedziałam o Enigmie. Nie interesowałam się kryptologią ani kryptografią. Nie znałam sposobów dekryptażu ani wykorzystywanych do niego zdolności lingwistycznych czy matematycznych zajmujących się tym osób. 

Krzysztof Koziołek, tak jak i w przypadku poprzednich książek, doskonale przygotował się do tematu, który chciał opisać. Jednak jeśli martwi Was fakt, że nie zrozumiecie opisanych tutaj zagadnień, to rozwiewam wątpliwości. Laicy również będą zainteresowani i zaintrygowani fabułą. Wszystko jest opisane w przystępny sposób, nawet nowinki techniczne, technologiczne czy rodzaje szyfrowania. Warstwa obyczajowa (oraz afery) sprawia, że książka nabiera lekkości a czytelnik z przyjemnością śledzi losy poszczególnych postaci wyczekując na kolejne wydarzenia.

Wielokrotnie byłam zaskoczona detalami, które przytoczył autor jak na przykład zgoda komisji małżeńskiej na poślubienie wybranki serca przez pracowników wywiadu. Jako wielbicielka pracy detektywa byłam zaś zafascynowana kamuflarzem jednego z bohaterów, który zmuszony był śledzić innych. Do tego szpiedzy, obietnice w celu wyłudzenia poufnych informacji oraz niespodzianki od losu, mimo wielu środków ostrożności i prób zachowania prac dekryptażu w tajemnicy.


Podsumowując - "Enigma: liczba wszystkich liczb" to ciekawa i intrygująca retro historia, która poszerza wiedzę, choć lepszym określeniem byłoby zapewne, że tej wiedzy dostarczająca. To dekada świetnie skrojonej opowieści, której bohaterowie teoretycznie spodziewają się wybuchu wojny, ale nie mają pojęcia, co tak naprawdę ich czeka.
Doskonała praca autora, której w mojej recenzji zapewne nie widać, ale nie mogę zdradzić Wam detali psujących lekturę. Myślę, że będziecie zadowoleni z lektury. Ja polecam!Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki
Za książkę dziękuję Autorowi


2 komentarze:

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...