środa, 5 czerwca 2019

7 Urodziny bloga - zadanie 1
Największym powodzeniem - 9 osób - cieszyło się zadanie 1:

Gdyby określać pisarzy kolorami to mając w palecie 5 kolorów, komu jaki kolor przyporządkujesz? Krótko uzasadnij


Zapraszam na kolorową podróż:Agnieszka Miśkowiec
Gdybym miała przyporządkować kolory poszczególnym autorom, ZIELONĄ barwę zadedykowałabym Agnieszce Krawczyk gdyż jej powieści pomimo tego, że smakują wybornie, są niepowtarzalną literacką ucztą, niosą ze sobą ogromne pokłady dobra oraz nadziei a to nieodzownie kojarzy mi się z kolorem zielonym.
FIOLETOWY należałby do Karoliny Wilczyńskiej, która serią Jagodno wprowadza w sielski klimat. Czytając te pozycje wciąż mam wrażenie, że błądzę pomiędzy drzewami lasu i pod stopami mam jagody, oddycham rześkim powietrzem bo liście skutecznie chronią mnie przed słonecznymi promieniami. NIEBIESKI dla Magdaleny Kordel. Jej powieści są tak lekkim piórem skreślone, iż nie może być inaczej. Swoją twórczością gotuje czytelniczkom niebo na ziemi. Odcinają się one od trudów codzienności podczas lektur. RÓŻOWY to Agata Przybyłek a to dlatego, gdyż jej książki są po prostu słodkie. Jedne mniej drugie bardziej. Od dawna już mam takie wrażenie. Autorka funduje swoim odbiorcom czasami takie wesołe miasteczko, w którym nawet jeśli coś złego się wydarzy, zaraz ktoś rozpędzi czarne chmury i znów będzie zabawa. CZERWONY dla Joanny Szarańskiej. W jej powieściach często akcja jest rozgrzana właśnie do czerwoności. Dzieje się wiele. Bohaterowie są wyraziści i charakterni.
Monika Piotrowska-Wegner

- Stephen King – czerwony
Najpierw myślałam o czarnym, bo horrory są mroczne, a w końcu bardzo często są też krwawe, więc czerwień.
- Anne Rice – czarny
Najbardziej kojarzy się z cyklem o wampirach, a wampiry to dzieci nocy, czyli czerń, a poza tym cała wampirza kolekcja ma czarne okładki, więc mój wybór kolorystyczny wydaje się zrozumiały.
- J.K. Rowling – niebieski
Nie mam pojęcia dlaczego, ale jak się tak głębiej zastanawiam, to wyobrażam sobie magię jako źródło niebieskości.
- Agatha Christie – szary
Tutaj wybór był najszybszy i bardzo prosty. Jednym z bohaterów (moim ulubionym) jest Hercules Poirot. Szczyci  się on swoimi „małymi szarymi komórkami”.
- Nicholas Sparks – różowy
Do twórczości Sparksa pasuje mi właśnie różowy, ponieważ miłość kojarzy mi się z czerwienią (która jest już zajęta) i z różem, bo przecież zakochani mają na nosie zawsze różowe okulary.


Marta Korycka

Zielony – Katarzyna Enerlich i jej naturalnie zdrowy, zielony styl życia w zgodzie z naturą oraz nasze ukochane, zielone Mazury.
Czerwony – Katarzyna Bonda i jej czerwone, soczyste sukienki, jej ust korale i ostatnia książka autorki „Czerwony pająk”, która została nagrodzona.
Różowy – Magdalena Witkiewicz, czyli specjalistka od szczęśliwych zakończeń, a więc pozytywnie i optymistycznie, czyli w różowych okularach.
Niebieski – Clive Cussler i jego niebieski, podwodny świat oraz błękitne przestworza, większość okładek książek autora ma kolor niebieski, cóż się dziwić, skoro jego bohaterowie lubią nurkować, on sam zresztą też.
Czarny – Max Czornyj, który zawsze ubiera się na czarno i którego książki mają czarne okładki, a i jego nazwisko jakby z rosyjskiego ‘czornyj’ i czornyje oczy!


Paulina Sarnecka
ZIELEŃ - Agnieszka Krawczyk kojarzy mi się z tym kolorem. W jej powieściach jest mnóstwo nadziei na lepsze jutro oraz zmian w bohaterach, które dokonywały się na kolejnych stronach np. "Doliny  mgieł" przyjaźń między mieszkańcami też kojarzy mi się z odcieniem zieleni.

POMARAŃCZ - MARIA CZUBASZEK inteligentna i bardzo zabawna kobieta, której książki zawsze wywołują we mnie mnóstwo łez radości. A pomarańczowy kolor wpływa na mój lepszy nastroj. Boks na ptaku czyli Każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak to właśnie źródło dobrej energii i śmiechu do łez.

CZARNY - Stanisława Fleszerowa-Muskat jest to pisarka, która potrafi opisać żałobę w sposób subtelny. Każda jej książka porusza we mnie czułe struny. W jej książkach jest dużo tematów, ale śmierć bliskich i umiejętność powrotu do "normalności" bez kogoś bliskiego to sztuka, która wychodzi Pani Fleszerowaj-Muskat genialnie.

CZERWIEŃ taka zmysłowa przypomina mi cudowną erotyczną książkę Agnieszki Walczak-Chojeckiej "Włoska symfonia". Innych powieści autorki nie znam, ale ta przyprawiała mnie o rumieńce. Postać Marianny Wisłockiej pojawia się w moim umyśle jako piękna, zmysłowa kobieta w czerwonej sukni.

Szary - Paullina Simons  trylogia "Jeździec miedziany" ma w sobie mnóstwo różnych kolorów, ale główny temat to wojna, zniszczenia, głód i te zagadnienia są dla mnie szare. Wojna zniszczyła wtargnęła do wielu domów, zniszczyła ludzkie życia a mój umysł zabarwiła na szaro. Dużo książek wojennych przeczytałam, ale to Paullina Simons zostawiła we mnie odcień szarości na zawsze: ruinami Leningradu, szarymi wygłodniałymi twarzami w Wietnamie i w każdej innej części kuli ziemskiej, gdzie wojna się toczyła. Kolorów tam nie było.Naila

Renata Kosin - fioletowy jak wrzosy jesienią, wrzosy kojarzą mi się z romantycznością, koronkami, domkiem na wsi, zatrzymanym czasem i relaksem
Katarzyna Miller - pomarańczowy, kolor energetyczny, tak, jak pełna wyzwalającej energii jest pani Kasia
Wojciech Cejrowski - żółty i zielony, hawajska koszulka, z daleka widoczna papużka :)
Beata Pawlikowska - biały, jasność, przestrzeń i czystość
Katarzyna Puzyńska - czerwony jak krew w jej kryminałach
Magdalenardo
Magdalena Witkiewicz - kolor zielony, bo jej twórczość nawet jeśli porusza tematy ważne i trudne to zawsze napawa nadzieją.
Remigiusz Mróz - kolor czarny, bo jego książki są mroczne i czytając je przeszywa mnie chłód
Harlan Coben - kolor fioletowy, który kojarzy mi się z tajemniczością, wyrafinowaniem i... sprytem
Magdalena Kordel - kolor żółty. Książki autorki są ciepłe i przyjemne jak pierwsze promienie słońca pieszczące twarz
Natalia Sońska - kolor biały, bo jej książki kojarzą mi się z górami, zimą i śniegiem i najlepiej się je czyta z kubkiem gorącej herbaty w ręce, gdy świat za oknem przykryty jest skrzącym się, puszystym śniegiem.Agnieszka Grabowska
 
Karolina Wilczyńska - FIOLET:
autorka lubuje się w tych kolorach, co widać po jej ubiorach, jej książki kojarzą się tak fiołkowo-winogronowo, poza tym są mądre i z klasą, a to wg mnie atrybuty tej barwy.

Magdalena Witkiewicz-  BŁĘKIT:
kolor nieba i niezapominajek,  oprócz ewidentnego skojarzenia z najnowszą powieścią - książek M. W. się nie zapomina, są skarbnicą nadziei i optymizmu,  a także dobrych myśli - widzę je właśnie na błękitno 

Agnieszka Lingas-Łoniewska CZERWIEŃ:
ostra, drapieżna, odważna "dilerka emocji", dużo energii, włosy w mocnych, czerwonych barwach, czerwone koszulki "sekty Agnes", czyli grupy fanowskiej, to kobieta-ogień, skojarzenie jednoznaczne!

Magdalena Kordel - BRĄZ
dobór koloru może trochę zaskakujący, bo raczej nasuwa się zieleń,  bo jej oczy, bo malownicza przyroda itp. Ale nie, brąz -  to barwa, która kojarzy się z piernikami, cynamonem, kardamonem, górami, lasami, krainą, gdzie leżą Malownicze i Miasteczko.... i jeszcze to kolor drewna, z którego można wyrzeźbić np. anioła.

Alina Białowąs - ZIELEŃ
trochę tu mną kierowała kolorystyka okładki najnowszej, jeszcze nie wydanej książki, ale to kolor nadziei, a ja mam nadzieję, że autorka stanie się popularna i rozwinie skrzydła, bo świetnie pisze, niebanalnie, mądrze, z humorem, nadaje walorów tzw. literaturze kobiecej, warto, by była promowana  ze względu na jakość jej twórczości.  Osobiście lubi zieleń Monika Wilczyńska

Camila Lackberg kojarzy mi się jednoznacznie z bielą, śniegiem, lodem podobnie jak jej powieści z mroźnej północy.
Magdalenie Kordel przeznałabym kolor żółty kojarzący się ze słońcem, ciepłem, radością i optymizmem czyli tym wszystkim, czego dostarcza mi zawsze lektura jej powieści.
Richard Paul Evans to zdecydowanie kolor błękitny. Jego opowieści zawsze nawiązują do wiary, Biblii i niosą głębsze przesłanie, a Niebo ma kolor niebieski. :)
Ilona Gołębiewska to dla mnie soczysta zieleń. Jej opowieści przywodzą mi na myśl budzącą się wiosnę, nowe życie, nowy początek, po tym jak zatrzaśnięte zostaną drzwi do przeszłości.
Carlos Ruiz Zafon to kolor szary w srebrnym odcieniu gdyż jego opowieści obfitują w duchy, zjawy, nadprzyrodzone moce czy zjawiska.
Maria Kasperczak

ŻÓŁTY - Beata Majewska (radość, energia, optymizm)
CZERWONY - Kasia Haner (miłość i namiętność, rozpalacz zmysłów)
NIEBIESKI - Agnieszka Krawczyk (stabilizacja, mądrość, pogoda)
ZIELONY Alek Rogoziński (szczęście, relaks)
CZARNY - Paulina  Świst (luksus, tajemniczość)


Ależ mi się zrobiło kolorowo... Z wieloma Waszymi opiniami się zgadzam, twórczości niektórych autorów nie znam, więc cieszę się że poznałam ich najpierw od 'takiej' strony :) Nawet moja córka czytała Wasze kolorystyczne propozycje i wiele ją zachwyciło.

Punktacja:

Agnieszka Miśkowiec - 6 pkt
Monika Piotrowska-Wegner - 6 pkt
Marta Korycka - 5,5 pkt
Paulina Sarnecka - 6 pkt
Naila - 5 pkt
Magdalenardo - 5 pkt
Agnieszka Grabowska - 6 pkt
Monika Wilczyńska - 5,5 pkt
Maria Kasperczak - 4 pkt

1 komentarz:

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...