wtorek, 17 grudnia 2013

Magdalena Witkiewicz "Ballada o ciotce Matyldzie"Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2013
Liczba stron: 304
Seria: Babie latoTwórczość Magdaleny Witkiewicz miałam okazję poznać dzięki akcji Włóczykijka, dzięki której trafiły do mnie "Milaczek", "Panny roztropne" oraz "Opowieść niewiernej". Wszystkie spodobały mi się tak bardzo, że postanowiłam przeczytać również "Balladę...". Muszę przyznać szczerze, że znając autorkę osobiście książkę czytało mi się z dużo większą przyjemnością i zrozumieniem "co autor miał na myśli". Ta książka pasuje do radosnej i życzliwej Magdaleny Witkiewicz najbardziej.

Nie każdy wie kiedy nadejdzie jego czas na pożegnanie się z tym ziemskim padołkiem. Jednak tytułowa ciotka Matylda to kobieta o niesamowitym życiowym szczęściu i intuicji. Może nawet ma znajomości na "samej górze"... Bowiem kiedy postanowiła, że to już czas by umrzeć, tak się stało. A że według niej liczba Matyld na świecie musi się zgadzać, uprzedza swoją ciężarną siostrzenicę, że na świecie nie pojawi się oczekiwany Jaś, tylko właśnie Matylda. Joanna początkowo nie dowierza ciotce, ale kiedy na porodówkę przychodzi dwóch osiłków, przekazując jej ostatni list od ciotki i informując iż starsza pani nie żyje, nie ma już powodów by wątpić w to, że była ona nieszablonową kobietą. Miała serce nie tylko dla niej, kiedy została sama na świecie, ale też Oluś i Przemcio wiele jej zawdzięczają. Joanna w ułamku chwili została matką, straciła ciotkę, stała się udziałowcem tajemniczego biznesu a pomocy nie miała żadnej, bowiem jej mąż - Piotr - pływał po oceanach badając nunataki.

Ktoś pomyśli, że nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jednak żadna recenzja nie odda prawdziwości emocji odczuwanych podczas czytania książki. Ciotka Matylda, która uwielbia dodawać "łyżeczkę" koniaku do herbaty a do Nieba idzie z ukochaną kotką Frędzlem wnosi do powieści wiele humoru i życiowych prawd. Dzięki niej poznajemy braci o gołębim sercu, a także przeszłość Matyldy i Joanki z listów, w których dziewczyna opisywała ciotce swoje życie od chwili, gdy straciła rodziców. 

Jak poradzi sobie młoda mama w chwili, kiedy tak naprawdę jest zdana tylko na siebie? Na szczęście ciotka zesłała jej nowych przyjaciół, którzy będą teraz jej nową rodziną, wsparciem i szansą na szczęście w przyszłości. Bowiem Joanka oprócz płaczącego dziecka, braku kontaktu z mężem dostaje jeszcze dwie przyprawiające o ból głowy wiadomości. Pierwsza dotyczy właśnie Piotra, który mimo iż po ślubie miał wyjazdy ograniczyć wciąż woli wyprawy po świecie niż rodzinne ciepło. Druga piorunująca wiadomość to tajemnica "piekarni" prowadzonej przez Olusia i Przemcia, w której udziały miała ciotka a teraz przeszły one na Joannę. Mężczyznom bardzo trudno jest wyjawić jej,czym tak naprawdę zajmuje się ich firma. Jednak nie zdradzę żadnej z tych tajemniczych informacji, żebyście swoją ciekawość mogli zaspokoić już tylko czytając "Balladę...".

Żeby dowiedzieć się jak potoczy się życie bohaterki, z kim będzie dzielić smutki i radości musicie koniecznie sięgnąć po lekturę. Dlaczego? Bo jest to naprawdę optymistyczna książka. Mimo wielu kryzysów, problemów i rozczarowań autorka udowadnia nam tą opowieścią, że warto walczyć o swoje szczęście i marzenia. Idąc przez życie z podniesioną głową pełną pomysłów możemy stworzyć coś z niczego, możemy czerpać korzyści z czegoś, co lubimy robić. Czasami warto połączyć siły z obcą osobą, by móc wspólnie dążyć do wytyczonego celu a przy okazji zawrzeć nowe przyjaźnie. "Ballada o ciotce Matyldzie" jest idealną lekturą na zimowy wieczór, ale i na letni wypoczynek. Jest lekką i przyjemną książką przekazującą czytelnikowi wiele pozytywnych myśli. Pani Magdaleno, proszę o więcej!
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Czytelnicze marzenia 2013, Wyzwanie miejskie, Polacy nie gęsi II, Book z nami (2,2 cm), 52 książkiZa możliwość przeczytania i zrecenzowania książki 
dziękuję bardzo 
Pani Kasi z Wydawnictwa Nasza Księgarnia


19 komentarzy:

 1. Słyszałam już o tej serii, jednak nie miałam okazji zapoznać się z żadną książek. Czas to zmienić, bo widzę, że lektura w sam raz na zimowy wieczór przy herbatce;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce więc sobie grzecznie czeka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dawna mam ochotę na tę książkę, mam nadzieję że niedługo wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto po dniu pracy się przy niej odprężyć :D

   Usuń
 4. Pierwsze słyszę o tej serii. Ciotka Matylda rzeczywiście może skraść serce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O serii słyszałam, ale dopiero zaczęłam ją czytać :) polecam!

   Usuń
 5. Nie czytałam jeszcze innych książek tej autorki, ale Ciotka Matylda skradła moje serce i Oluś. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam też 3 inne książki, ale "Opowieść..." to inny klimat więc nie porównuję, ale Ballada wymiata :)

   Usuń
 6. Ale mam chętkę na tę książkę. Seria Babie lato bardzo przypadła mi do gustu, więc wiem, że każdy niemal tytuł spełnił moje oczekiwania, a Witkiewicz kojarzę z bardzo zabawnej powieści "Panny roztropne".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ballada..." jest jeszcze zabawniejsza :D
   A serii jeszcze nie miałam okazji bardziej poznać...

   Usuń
 7. Jedna z moich ulubionych książek autorki. Wygrywa chyba nawet z Milaczkiem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie wygrywa bezsprzecznie!
   Choć "Opowieść..." jest zupełnia inna i nie porównuję

   Usuń
  2. wygrywa oczywiście Ballada, bo nie napisałam...

   Usuń
 8. Dotąd nie czytałam nic tej autorki. Ale zachęcasz skutecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie sięgnij, spodoba Ci się :)

   Usuń
 9. Jeszcze nie czytałam, ale czeka na półce;)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...