Autor: Michał Rusinek
Ilustrator: Joanna Rusinek
Podtytuł: Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: wrzesień 2018
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
Rok 2018 był wyjątkowy dla Polaków - obchodziliśmy wtedy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W szkole podstawowej, do której uczęszcza moja córka na wielu płaszczyznach pokazywano dzieciom jak ważny to dla nas czas. Poprzez uczestnictwo w konkursach uczniowie podkreślali rozumienie niepodległości. Dzięki jednej z nauczycielek nauczania początkowego, która organizowała konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej poznałam książkę Michała Rusinka "Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości". Zresztą zawartość tak mi się spodobała podczas pobieżnego przejrzenia, że moja Ośmiolatka jednego z wierszyków nauczyła się do tegoż konkursu.
Niebanalna okładka działa na nasz wzrok. W dłoniach czujemy twardą oprawę. A później rozpoczynamy cudowną podróż poprzez odpowiedzi na bardzo ważne dla nas, Polaków pytania. Dotychczas znaliśmy tylko wersję dziesięciu pytań Bełzy, teraz na topie będzie dziesiątka Rusinka :) Dlaczego? Ponieważ od chwili stworzenia przez Władysława Bełzę "Katechizmu polskiego dziecka" wiele się zmieniło. Owszem, odpowiedzi pozostają te same, ale otaczający świat a wraz z nim ludzie poddani zostali przemianom.
Książeczka w sposób niezwykle przystępny udziela odpowiedzi na "Kto ty jesteś?", "Jaki znak twój?", "Gdzie ty mieszkasz?", "W jakim kraju?" i tak dalej... Brzmi znajomo, prawda? Jednak odpowiedzi u Rusinka są dłuższe, zabawniejsze, rymowane. Nie tylko szybko zapadają w pamięć, ale również sprawiają, że przedszkolaki czy uczniowie zrozumieją czym jest flaga, hymn, jaka jest nasza historia, czym jest dla nas Polska, Europa, świat.
Chyba śmiało mogę nazwać książeczkę dziełem Rusinka, bowiem pomijając już nawet zdanie małoletnich, osobiście uważam, że jest przepiękna. Nie tylko graficznie, gdyż ilustracje przemawiają dosłownie i chwytają za serce, ale przede wszystkim z uwagi na przesłanie zawarte w tekście. A że autor nie postawił na sztywne regułki, lecz ton lekki, prosty i z humorem, dosyć szybko można z pamięci recytować fragmenty.
Niezmiernie ucieszyła mnie propozycja od Wydawnictwa Znak a co za tym idzie szansa na posiadanie własnego egzemplarza - córka wygrała konkurs i książeczka wciąż zajmuje szczególne miejsce w jej czytelniczym życiu. Serdecznie Wam polecam sięgnięcie po tak wyjątkową pozycję patriotyczną.
Książeczka otrzymała nagrodę literacką w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2018"! Całkowicie się z tym zgadzam i gratuluję :)
Zajrzyjmy jeszcze do środka:
Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczki
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki
Za możliwość przeczytania książki
dziękujemy
Ważne jest, aby dzieciom wpajać tak cenne wartości, już od najmłodszych lat. 😊
OdpowiedzUsuń