czwartek, 8 września 2016

Aleksandra Golecka-Mazur "Plac tajemnic. Krzyżówki obrazkowe"Tytuł: Plac tajemnic. Krzyżówki obrazkowe - część 1/2/3
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: sierpień 2016
Liczba stron: 32/32/32
Wiek odbiorcy: 6-9 lat
Ulubioną rozrywką wielu dorosłych jest rozwiązywanie krzyżówek. Jednak dzieci też to lubią! Potrzebowały tylko łatwiejszej wersji, takiej dostosowanej do swojego wieku i teraz już mogą wybierać pośród wielu pozycji na rynku wydawniczym.

Dzisiaj opowiem Wam o serii Plac tajemnic z wydawnictwa Adamada, które w sierpniu wydało Krzyżówki obrazkowe. To zestaw trzech książeczek przeznaczonych dla dzieci, które potrafią pisać a ich zasób słownictwa i wiedza o świecie pozwalają na samodzielne rozwiązywanie.

Każda książeczka składa się z dwóch części. W pierwszej zadaniem malucha jest odgadnięcie nazw obrazków i wpisanie ich do diagramu. Obrazki są ponumerowane podobnie jak kolumny czy rzędy zatem jedyną trudnością jest rozpoznanie obiektów i pisownia ich nazw. Dobór obiektów w poszczególnych krzyżówkach jest tutaj zupełnie losowy, przedmioty czy stworzenia nie są powiązane ze sobą żadnym kluczem, zatem dziecko musi wykazać się wiedzą wszechstronną.

W części drugiej jest już trudniej, bowiem wprawdzie obrazki są podpisane, ale nie mają numerów... Tym razem zadaniem dziecka jest policzenie liter i dopasowanie danego słowa do właściwego rzędu w diagramie kierując się tylko i wyłącznie liczbą liter. Nagrodą jest zaś hasło!
W krzyżówkach tej części autorka skupiła się na podziale tematycznym, czyli każdy diagram odpowiada jednej konkretnej dziedzinie życia na przykład: ptaki i zawody, kwiaty i produkty spożywane na kolację,
są również napoje, warzywa, ubiory, ciasta, przybory do pisania, wyposażenie kuchni, zwierzęta, owoce, imiona czy uczucia.


To właśnie druga część znacznie bardziej podobała się Patrycji. Chyba cel jakim było hasło znacząco wpływał na jej motywację do rozwiązywania, choć nie mogę powiedzieć, że odgadywanie obrazków na początkowych stronach publikacji nie było dla niej frajdą.

Początkowo myślałam, że numeracja książeczek będzie oznaczała stopień trudności, jednak córa chcąc to sprawdzić zaczęła od części trzeciej i ... nie potwierdziła mojej teorii. Dla niej wszystkie obrazy, niezależnie od numeru części, były równie łatwe. A przytrafiające się obiekty, co do nazw których nie była pewna, znajdowały się we wszystkich trzech pozycjach.

"Plac tajemnic. Krzyżówki obrazkowe" to doskonała pomoc edukacyjna, która zapewnia dziecku nie tylko "zapełniacz" czasu, dobrą zabawę, ale i rozwija zakres słownictwa, ćwiczy umiejętność pisania różnych wyrazów (głównie z uwagi na różnice w zapisie a słyszalności) czy uczy cierpliwości i dążenia do ukończenia zadania. To wszystko będzie ogromną pomocą dla dziecka, które pójdzie do szkoły zaś uczniowie mogą poprzez zabawę podszkolić się w nauce.
My bawiłyśmy się świetnie! Dołączysz? Nie martw się! Na końcu każdej książeczki znajdziesz rozwiązania :)Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczek


Za możliwość ćwiczenia umysłu
dziękujemy Pani Ewie

8 komentarzy:

 1. Muszę sprawdzić, czy mój chrześniak da sie wciągnąć w świat krzyżówek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdź koniecznie, choć przedstawię jeszcze inne propozycje z tej serii, może skusi się na inne umysłowe zmagania? :)

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że Jaśko będzie lubił krzyżówki... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To okaże się dopiero za czas jakiś... taki dłuższy nawet :)

   Usuń
 3. Jak byłam dzieciakiem to uwielbiałam krzyżówki, zresztą do tej pory uwielbiam, choć inne oczywiście ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też czasem napada ochota na krzyżówki o sobie rozwiązuję :) ale nieco trudniejsze :D

   Usuń
 4. Właśnie będę coś z nich kupować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie poznam Twój ostateczny wybór i wrażenia :)

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...