sobota, 14 listopada 2015

14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy


Jak uratować życie osobie z cukrzycą?
Wystartowała kolejna odsłona kampanii Accu-Chek, której celem jest pokazanie społeczeństwu, jak uratować życie osobom z cukrzycą.
14 listopada na całym świecie będzie obchodzony Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej i wiedzy na temat objawów tej choroby i zapobiegania późnym jej powikłaniom.
Z tej okazji firma Roche Diabetes Care Polska rozpoczęła wideo kampanię edukującą społeczeństwo, jak pomóc osobie z cukrzycą, która straciła przytomność z powodu bardzo niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Hipoglikemia jest groźnym powikłaniem cukrzycy leczonej (zwłaszcza insuliną), będącym stanem zagrożenia życia.
Kampania jest przeprowadzana w serwisach Facebook oraz Youtube. Zachęcamy również wszystkie osoby do udostępniania linku do filmu na swoich blogach oraz w różnych serwisach społecznościowych. 1. Link do filmu edukacyjnego: http://www.youtube.com/watch?v=f7T-HDbMjX4
 2. Kod do bezpośredniego wstawienia reportażu z YouTube na stronę internetową:
<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/f7T-HDbMjX4?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


* * * * * *

Podstawowe informacje o cukrzycy

Cukrzyca uznana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Objawia się przede wszystkim podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się tym, że trzustka wytwarza bardzo niewielkie ilości insuliny lub nie wytwarza jej wcale. Pojawia się najczęściej u dzieci i osób młodych. Cukrzyca typu 2 występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać wyprodukowanej insuliny. Przewlekła hiperglikemia (bardzo wysoki poziom cukru we krwi) może być dla człowieka bardzo niebezpieczna, powodować uszkodzenia lub zaburzenia czynności różnych narządów, np. kończyn dolnych, nerek, oczu, nerwów czy serca. 

Cukrzyca wymaga zmian w życiu, jest ciężką i nieuleczalną chorobą, ale można z nią żyć normalnie, spełniając swoje marzenia, na co dowodem są wszystkie historie o niesamowitych pasjach realizowanych przez osoby z cukrzycą skupione na profilu www.facebook.com/mampasje, oraz sukcesy Michała Jelińskiego – złotego medalisty na Olimpiadzie w Pekinie. 

 
Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 3 miliony osób z cukrzycą, z czego 1 milion osób nie wie o swojej chorobie.


10 komentarzy:

 1. Super! Bardzo się cieszę, że nagłaśniasz takie akcje - gdzie indziej mogłabym nigdy o niej nie usłyszeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja córa w lutym będzie miała rocznicę - już drugą życia z cukrzycą. Dlatego warto o tym pisać, bo wiem doskonale jak może skończyć się niski poziom cukru i że takich ludzi przybywa...

   Usuń
 2. U mnie na szczęście cukier w normie, ale doskonale wiem, jak trudno mają ludzie z tą okropną chorobą... Buziaki dla dzielnej Pati!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też cukier ok, ale szkoda że dziecko się męczy... Dzięki :*

   Usuń
 3. Coraz więcej tych chorób cywilizacyjnych niestety!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I niestety chorują coraz młodsi...

   Usuń
 4. Na tę drugą cukrzycę, to pracujemy własnymi zębami :( Skłonności to jedno, ale zbyt duża ilość cukru w jedzeniu to rzecz, na którą mamy wpływ.
  Tak czy inaczej, dobrze, żeby problem nagłaśniać. Może ktoś przestanie wmuszać w kogoś słodycze na rodzinnej imprezie "bo się pogniewam". I nie potraktuje człowieka, który zasłabnie, jak pijaka.
  Uściski dla Was Dziewczyny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, na typ 2 mamy wpływ. Gorzej z 1, bo wpływu nie mamy a dzieci cierpią...
   Dzięki :)

   Usuń
 5. Fajnie, że stworzyłaś taki post. Bardzo przydatny i uzupełnie pewne informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mogę pisać o cukrzycy częściej,tylko nie chcę Was na blogu książkowym zmęczyć tym tematem...

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...