piątek, 26 czerwca 2015

Małgorzata Sobieszczańska "Kilka dni lata"
Autor: Małgorzata Sobieszczańska
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 18 czerwca 2015
Liczba stron: 324Amelia, Janina i Maja. Babka, matka i córka. Trzy kobiety, których losy splotła ze sobą więź krwi, ale i fakt, że czasem zdarzenia jednej nocy mogą zmienić całe życie. Życie będące czasem fikcją, bowiem zatajenie ważnych informacji przed bliskimi może spowodować, że trudno im będzie dzielić ze sobą codzienność. Czy będą w stanie przejść nad tymi zdarzeniami do porządku dziennego i żyć dalej... ? Wszak tylko przyszłość można zmienić...

Amelia ma dziewięćdziesiąt lat i pół roku temu pozostawiła pustce i kurzowi swoje gdańskie mieszkanie, by zamieszkać z córką i jej rodziną. Kobieta czuje, że nie pozostało jej wiele czasu. Pod poduszką wciąż trzyma cynową obrączkę z wygrawerowanym cyrylicą imieniem Żora a w głowie wspomnienia, którymi bardzo chce się z kimś podzielić. Jednak w mieszkaniu nie ma chętnych do wysłuchania starszej pani... Kostek, mąż Janiny pracuje, wnuczka Maja też a Janka mimo że zrezygnowała z pracy, by opiekować się matką, też nie ma dla niej zbyt wiele czasu. Dlatego wybór Amelii pada na dziewięcioletniego prawnuka Kubę. To on w konspiracji kupuje prababci słodycze i staje się świadkiem jej ostatnich wyznań. Ale czy zapamięta z nich coś, co pomoże w odtworzeniu życia kobiety? Czy wspomnienia staną się tylko złudną historią rzuconą gdzieś w przestrzeń mieszkania? A przecież Amelia miała takie poplątane życie, pełne bólu i wydarzeń, które nie do końca można nazwać pozytywnymi.

Janina jest władczą kobietą, która twardą ręką stara się trzymać pieczę nad domem i domownikami. Mąż grzecznie słucha żony i potulnie jada potrawkę z kurczaka, chowając w zakamarki zakazane słodycze. Po śmierci matki udaje się wraz z Mają do Gdańska, by uporządkować mieszkanie i przygotować do sprzedaży. Czy domyśla się co spotka ją w mieście, w którym spędziła dzieciństwo? Kogo spotka, jakie wspomnienia odżyją w głowie pełnej tajemnic i trudnych tematów? Czy mieszkanie Amelii odkryje przed kobietami tę najważniejszą, czyli kim był Żora? Jakie prawdy o sobie samych odkryją w nadmorskiej scenerii te dwie tak naprawdę nieszczęśliwe kobiety?

Maja jest rok po rozwodzie i ma dziewięcioletniego syna Kubę. Janek - były mąż - wciąż wzbudza w niej całą gamę emocji. Maja nie może się pogodzić z faktem, że mimo iż małżeństwo było zawierane w nietypowych okolicznościach i na podłożu tragedii to jednak była szczęśliwa. Z nim. Teraz kobieta po pracy nie wraca do domu, tylko wystaje naprzeciw jego mieszkania sprawdzając czy mężczyzna znalazł sobie już kogoś na jej miejsce... Bohaterka była dla mnie w tamtych chwilach skrajnie chora, najpewniej psychicznie. Nie potrafiłam zrozumieć jej postępowania, które z każdą chwilą stawało się coraz bardziej szalone. Do czego posunie się Maja? Czy zdobędzie ponownie Janka? Przekonajcie się sami. Nie chcę zdradzać najciekawszych epizodów z jej życia, bowiem odkrywane informacje i tajemnice przestałyby Was interesować.

W chwili pojawienia się Janiny w Gdańsku wydaje się, że Kostek - jej mąż, może odpocząć. Ale mężczyzna po początkowym "nic nie robieniu" bierze za bary swoje życie i postanawia powrócić do przeszłości. Wyjeżdża. Poznajemy wtedy historię jego dzieciństwa, miłości, utraty, czas studiów oraz dzieje rodziny. Czy Kostek zastanie w Kunicach koło Opatowa kogoś znanego z tamtych czasów? Czy odzyska spokój ducha, po który przyjechał? Co odkryje a o czym będzie chciał zapomnieć? Do ostatnich kart powieści będziemy poznawać tajemnice z jego przeszłości.

W Gdańsku zaś Janina spotka swoją miłość z młodych lat, czy wyjaśnią sobie zatargi z sierpnia '80? Czy mężczyzna zawróci jej znów w głowie? A może to już tylko dobry znajomy? Jak wyglądało życie Janki w tych trudnych politycznie czasach? Czy kobieta będzie w stanie wybaczyć matce? A sobie? W rozdziałach dotyczących przeszłości czytelnik poznaje życie młodej Janki i jej problemy. Czy zrozumie jej postępowanie?

Amelia miała szesnaście lat, gdy wybuchła wojna. Jej siostra Józefa miała wyjść za mąż za Emila, brat Tadek podkochiwał się z wzajemnością w Kazi a ona... Ona oddała serce już na zawsze pewnemu tajemniczemu mężczyźnie o imieniu Żora, którego tożsamości nikt nigdy nie poznał, tak jak jego samego. Co łączyło młodą dziewczynę z Żorą? Jak bardzo czas z nim spędzony zaważył na jej przyszłości? Komu, oprócz niej, udało się przeżyć wojnę? To co musiała przejść ta kobieta wielokrotnie wywoływało u mnie ciarki.

Bardzo klimatyczna i sielska okładka nie do końca pasuje do trudnych losów bohaterek, choć cieszę się, że może skusić czytelnika do sięgnięcia po powieść. Autorka płynnie przechodzi z czasu teraźniejszego do przeszłości i to aż w trzech płaszczyznach, bowiem dotyczą one trzech kobiet. Dumne, zakochane i jakże skrzywdzone przez zdarzenia jednej nocy, muszą już do końca swych dni dźwigać ten ciężar. Będą musiały się nauczyć z tym żyć i jedynie kiedy same sobie przebaczą i zrozumieją, że trzeba tu i teraz odnaleźć szczęście, będą mogły spojrzeć w oczy swojemu odbiciu w lustrze i przytulić bliską sobie osobę.

Powieść jest fajną lekturą na okres letni, gdyż to on wiedzie prym w trzech historiach. Czytelnik nie ma czasu na nudę, bowiem wciąż odkrywane są przed nim nowe tajemnice, tragedie i sekrety. A kiedy chwilowo ich brak bieżące działania Mai wyrównują tę stratę. Książkę czyta się dobrze, choć nie jest pełna jedynie słodkich i radosnych chwil. Jak życie. Dlatego uważam swoje pierwsze spotkanie z twórczością autorki za dosyć udane. Dlaczego piszę "dosyć udane"? Brakowało mi w niej bowiem, czegoś lekkiego, co idealnie pasowałoby do powieści z latem w tytule... Może lżejszego nieco stylu... Czegoś bardzo ulotnego... Ale i tak polecam, może Wasza ulotność da się uchwycić? :)
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki


Za możliwość przeczytania książki
dziękuję Pani Aleksandrze z


24 komentarze:

 1. Okładka jest niesamowita i chyba głównie przez nią skuszę się na tą książkę ;)
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prześliczna :) A książkę dobrze się czyta i jest kilka smaczków :P

   Usuń
 2. Och, właśnie wczoraj skończyłam czytać książkę. Coś w tym miesiącu się czytelniczo idealnie zgrywamy :). Bardzo mi się powieść podobała, bo nie wiedziałam czego się tak końca spodziewać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może byłyśmy siostrami w poprzednim wcieleniu? :P
   Fakt, autorka tak ułożyła zdarzenia, że nie mogłam być pewna zakończenia... Sporo rzeczy mnie zdziwiło

   Usuń
 3. Wow, ale książka! Wow, ale recenzja! Uwielbiam takie historie, trudne losy ludzi, odkrywanie przeszłości. Masz racje, okładka zupełnie nie oddaje tego wnętrza, o którym piszesz. Muszę ją koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Okładka jest piękna, ale jakoś obok treści. Niby morze jest w treści, ale to nie to samo... Jest zagadkowa treść i tak niespodziewane zdarzenia i kroki bohaterów, które podobnie jak ich przeszłość mnie zaskakiwała

   Usuń
 4. Lubię takie międzypokoleniowe książki :) I napisałaś rewelacyjną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, stąd wybór lektury :) Warto poznać opisaną przeze mnie historię. Dziękuję :)

   Usuń
 5. Nie spodziewałam się, że to aż tak interesująca książka, czym prędzej muszę po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł nie jest zabójczo kuszący to fakt, ale opis mnie zainteresował i jak widać intuicja mnie nie zawiodła :) Polecam

   Usuń
 6. Ostatnio czytam sporo obyczajówek, więc być może i ta książka do mnie trafi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, zauważyłam u Ciebie lżejszy kaliber :)

   Usuń
 7. Brzmi naprawdę ciekawie, ale latem pewnie nie znajdę już na nią czasu. Ale może kiedyś...;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niezły masz plan czytelniczy :D Tak przyszłościowo warta zapamiętania.

   Usuń
 8. Zapowiada się ciekawie, jestem nią zainteresowana - chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna Ci się spodobać, jeśli i tym razem nasz gust działa tak samo :)

   Usuń
 9. Zobaczymy jak będzie ze mną, już czeka na półce :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka jest rzeczywiście dość sielska, a treść, proszę można poczuć zaskoczenie. Interesująca książka, którą chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym przypadku niewątpliwie okładka nie zapowiada tak nie-sielskiej treści :)

   Usuń
 11. Zapewne brakowało Ci czegoś lekkiego, bo ową lekkość sugeruje okładka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Lekkości nie było, ale historia jest naprawdę pokręcona i ciekawa :)

   Usuń
 12. Zarówno okładka oraz tytuł no i Twoja recenzja nastawiły mnie na TAK i chętnie już teraz jej poszukam bo lato się zaraz skończy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, jeszcze może zdążysz w lecie przeczytać :)

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...