sobota, 26 stycznia 2013

Świat Zofii.. Świat Hildy.. a może po prostu świat Filozofii? - recenzja gościnnaTytuł oryginału: Sofies verden
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: grudzień 2007
Liczba stron: 560


Zosia, piętnastoletnia norweska dziewczynka, pewnego dnia dostaje tajemniczy list.. Kim jesteś? I tak zaczyna się Jej przygoda z filozofią... Tak zaczyna się korespondencyjny kurs Filozofii.. Nauczyciel, Alberto Knox, jest postacią równie tajemniczą jak listy z kolejnymi pytaniami podrzucane do skrzynki.. To On przeprowadza Zofię poprzez dzieje europejskiej filozofii, od antyku po czasy współczesne.. Lecz jest jeszcze Hilda oraz jej ojciec major Albert Knax. Kto z nich jest rzeczywiście prawdziwy, a kto istnieje jedynie w wyobraźni autora?

Trudno jest opisać tę książkę.. Nie jest ona z tych, które czyta się z zapartym tchem.. Czasem wręcz się dłuży, ciąży czytelnikowi, by za kilka stron znów stać się bardziej przystępną.. Tak jak i nurty filozoiczne.. Nie wszystkie koncepcje odpowiadają Nam osobiście.. Trudno też pisać o fabule, gdyż wszystkie wydarzenia są ze sobą powiązane i pisząc cokolwiek zdradzamy fakty, na które czeka się do samego końca..

Czytając tę książke zastanawiamy się nad sobą, nad światem.. Choć w większości "jesteśmy dziećmi, które przyzwyczaiły się do świata" to może jednak świat potrafi nas jeszcze zadziwić?


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego "Pod hasłem" mojej ciągle jeszcze wirtualnej (choć już coraz bardziej realnej) przyjaciółki Ejotka.. :)


madziatko

6 komentarzy:

 1. To książka mojego dzieciństwa! Czytałam ją o dziwo! raz w podstawówce i raz w gimnazjum i wiem, że aby więcej zrozumieć trzeba do niej w wolnej chwili wrócić. Uwielbiam ją! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z westchnieniem wspominam czasy liceum... Kiedyś pochorowałam się na anginę i tato kupił mi tę książkę, żeby mi się łóżku nie nudziło. Cudowne czasy i cudowna lektura! Mam ją do dziś i chętnie zaglądam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że był szał na tę książkę wśród moich koleżanek w liceum. Ja jej nigdy nie przeczytałam, choć kilkakrotnie się przymierzałam, ale filozofia nigdy nie była moją mocną stroną (nuda!)... Może i ją kiedyś przeczytam wreszcie, bo chyba wypada. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm... no to jestem zadziwiona Waszymi opiniami i zachętami, bo ... ja nie znam tej książki... :) Chyba muszę wpisać na listę "chcę przeczytać"

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem wszystkimi dwoma łapkami ZA! Jestem ZA propagowaniem myślenia i filozofii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie sądziłam, że książka ma tyle zwolenniczek.. Miłe to..

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...