czwartek, 27 września 2012

Karolina Sykulska "Plagiat"

Karolina Sykulska pierwszą książkę napisała mając lat pięć. Poważny literacki debiut miał miejsce w 2004 roku - została wtedy wydana komedia omyłek, czyli omawiany "Plagiat". Autorka ukończyła studia polonistyczne, była korektorką, redaktorką, a także publikowała teksty naukowe. To moje debiutanckie spotkanie z jej twórczością.

Pierwsze zdanie z okładki tej książki brzmi: "Pierwsza od czasu filmów Stanisława Barei prawdziwa komedia polityczna!" To właśnie ono było impulsem do zakupu i przeczytania tej książki.

Głównym bohaterem jest Andrzej Kmicic-Potocki - poseł. Jest to człowiek bezbarwny, bez własnego zdania, bez własnych poglądów. Wykorzystuje go jego własna partia oraz media, dla których jest łatwym do zmanipulowania pionkiem. Jego życie zaczyna się zmieniać - tylko pozornie na lepsze - gdy na arenie politycznej pojawia się jego sobowtór. Andrzej Kmicic-Potocki nr 2 jest wyrazisty, charyzmatyczny, doskonale przemawia w Sejmie, świetnie radzi sobie podczas wywiadów medialnych i porywa tym tłumy.

Jednak sobowtór potrafi też pokazać swoje gorsze "ja". Jak skończy się to dla naszego bohatera? Zapraszam do lektury "Plagiatu". Mnie zakończenie mocno zdziwiło.

Czy książka jest komedią? Hmmm... po części tak, ale autorka obnaża prawdziwe oblicze Sejmu i posłów. Dosadnie opisuje picie wódki w sejmowym bufecie, tworzenie bezsensownych komisji śledczych, projekt skrócenia urlopu macierzyńskiego do czterech tygodni oraz pomysł wprowadzenia płatnych ścieżek rowerowych.

Książka przeczytana w ramach wyzwań: Z literą w tle, 52 książki

2 komentarze:

 1. Andrzej Kmicic-Potocki - już mi się podoba :)
  Nie lubię polityki, ale ta książka jest na tyle ciekawa, że dla niej spróbowałabym przełamać swoją niechęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierz mi, że też nie lubię polityki i takowych książek... Ale warta jest przeczytania, nie jest typowa a można się pośmiać... no i wbrew temu co autorka napisała na początku można skojarzyć pewne osoby hihi

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...