sobota, 12 lipca 2014

Grzegorz Polak "To ja, papież Franciszek. Anegdoty o Ojcu Świętym"Autor: Grzegorz Polak
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 10 czerwca 2014
Liczba stron: 208
Od chwili swoich narodzin znałam jednego papieża - Polaka - Jana Pawła II. To z nim były związane moje myśli dotyczące głowy Kościoła. Śledziłam transmisje telewizyjne z pielgrzymek do Polski i chociaż nigdy nie było mi dane osobiście spotkać Świętego Jana Pawła II, to wciąż jest dla mnie papieżem szczególnym, tak patriotycznie. Jednak obecny papież - Franciszek - dość niespodziewanie pojawił się na czele stolicy Piotrowej a już na pewno zaskakująco podszedł do swoich nowych obowiązków i nie zaniechał starych przyzwyczajeń. Wielokrotnie spotkałam się w mediach z dość nietypowymi, jak na papieża, zachowaniami i związanymi z tym anegdotami. Dlatego kiedy tylko pojawiła się możliwość poznania anegdot o obecnym Ojcu Świętym w wersji książkowej, nie wahałam się ani chwili.

Papież Franciszek jest skromnym, szczerym i niesamowicie wesołym człowiekiem, co zaowocowało zbiorem papieskich "kwiatków", czyli właśnie anegdot. Książeczka składa się ze stu czternastu opowiastek, dzięki którym czytelnik może bliżej poznać osobę i fenomen papieża. Jak on to robi, że mimo swojej funkcji jest wciąż tak blisko zwykłych ludzi? Co sprawia, że i wierni coraz liczniej przybywają na spotkania z Ojcem Świętym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszej publikacji.

A jakie ciekawostki znajdziemy w tej niesamowitej i nietypowej biografii? Papież zdradza między innymi kilka ciekawostek z konklawe, wyjaśnia skąd wzięło się jego przybrane imię - Franciszek, a także co powiedział do kardynałów podczas kolacji po konklawe, gdy został wybrany. Dowiedziałam się również, iż już podczas pierwszego wystąpienia po wyborze na papieża, Franciszek zaakcentował swoją odmienność od poprzedników - w jaki sposób? Jeszcze jako Kardynał Bergoglio słyszał przepowiednie, że to właśnie jemu jest potrzebny bilet do Rzymu tylko w jedną stronę - kto był tak przewidujący? Informacje, które wywołały we mnie szok?  Fakt, iż Franciszek przybył na konklawe w butach po osobie zmarłej, a także jego posługa ministranta podczas Mszy Świętej na 24 godziny przed rozpoczęciem konklawe. W publikacji są też informacje o tym ,że papież potrafi opowiadać kawały, kto ma pierwszeństwo na audiencjach nawet przed głowami państw, a także dlaczego Franciszek woli mieszkać w domu Świętej Marty niż w apartamentach papieskich. Niesamowite są opowieści o tym jaki był papież w młodości, o jego zakochaniu się, o działalności na rzecz biednych i chorych w Argentynie, a także o środkach komunikacji jakimi uwielbia się przemieszczać. Mogłabym tak wymieniać bez końca, gdyż każda z przedstawionych historyjek dostarczyła mi wiedzy i radości. Wspomnę może jeszcze tylko o tajemniczej czarnej teczce Franciszka (co w niej nosi?), licznych listach do i od papieża (zdarzył się nawet na serwetce) oraz o odpowiedzi na pytanie - dlaczego papież nie śpiewa? Czujecie się zaintrygowani?

Muszę przyznać, że jestem ogromnie wdzięczna Grzegorzowi Polakowi za zebranie tak wielu ciekawych chwil z życia Franciszka, ponieważ dzięki temu mogę poznać fakty zebrane przez niego z różnych źródeł, do których dostępu nie mam. A i języka włoskiego nie znam. Książeczkę polecam każdemu, kto chce w nietypowy sposób poznać Ojca Świętego. Owszem znajdziecie tutaj fragmenty homilii, jednak publikacja ta zupełnie odbiega od tendencyjnego obrazu osoby papieża. Dlaczego zatem warto ją przeczytać? Powód jest jeden, ale jakże ważny - spojrzenie na prawdziwe oblicze Franciszka, takiego naturalnego, nie zmienionego przez urząd, jaki sprawuje w Watykanie. A ponadto dawka świetnego humoru w przytoczonych codziennych sytuacjach. Nie możecie przejść obojętnie wobec "To ja, papież Franciszek..."!
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Pod hasłem, Polacy nie gęsi II, 52 książki


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, 
dziękuję bardzo Pani Izabeli 
z Wydawnictwa Fronda8 komentarzy:

 1. No nie wierzę, że nikt nie chce skomentować tak fajnej książki... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Co tam będę komentować :) ja tę książkę po prostu muszę przeczytać:) bardzo lubię papieża Franciszka i chętnie poznam jego życie :) do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę związaną z papieżem a dokładniej jego wypowiedzi - "Kwiatki Papieża Franciszka".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem ja muszę poznać Kwiatki :) A to jest naprawdę bomba!

   Usuń
 3. Ciągle trudno zaakceptować mi fakt, że naszego papieża Jana Pawła II już nie ma, dlatego jakoś z dystansem podchodzę do obecnego papieża. Mimo to muszę przyznać, że powyższa publikacja jest bardzo interesująca. Ewidentnie z niej wynika, że Papież Franciszek jest nie tylko skromnym, szczerym człowiekiem, ale również posiada ujmujące poczucie humoru. Zatem chętnie poznam go bliżej i poczytam o tym, jaki był w młodości i w dalszych latach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz mi, że ja też nie do końca potrafię się odnaleźć w nowej, papieskiej rzeczywistości. O ile Benefykt zupełnie do mnie nie przemawiał o tyle Franciszek ma w sobie coś :)

   Usuń
 4. Z pewnością fajnie jest poznać osobowość Papieża również od strony jego prywatności, ale osobiście nie sądzę by takie publikacje dobrze robiły prawdziwemu odbiorowi Papieża jako głowy kościoła. Wydaje mi się, że te różne publikacje, których jest teraz mnóstwo odbierają jednak powagę głowie Kościoła Katolickiego. To jest odciąganie uwagi publicznej od głównego powołania Papieża, jakim jest przewodzenie Kościołowi Katolickiemu i tego co on ma do powiedzenia w kwestiach ważnych dla świata i ludzkości.
  W ten sposób nie mamy na względzie przede wszystkim nauki Franciszka tylko postrzegamy go jako zabawnego faceta jakiego widzimy na okładce tej książki.
  Przykro mi bardzo, ale jestem przeciwna wydawaniu takich książek. Chociaż nie jestem ortodoksą swej wiary.
  Po Janie Pawle II w świadomości szerokiego ogółu też pozostały w pamięci wadowickie kremówki. Jego nauki już się tak często nie wspomina

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapisuję. Po okładce sądziłam,że to jakiś atak na kościół :D

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...