piątek, 1 kwietnia 2022

Podsumowanie marca i hasło na kwiecień 2022 - Pod hasłem

Kwiecień. 
Nie tego spodziewałam się w pogodzie, po tak pięknych dniach marcowych... Najpierw deszcz, zimno a dziś istny śniegowy armagedon!!! Przynajmniej w Krakowie... A jak w innych częściach kraju?
 
Pomimo to, życzę Wam miłego czytania w tym miesiącu. Trzeba liczyć, że będzie lepiej...
 
 
P.S. Pamiętajcie, że dzisiejsze "święto" dla mnie nie istnieje i wszystko jest na serio.

 
 

 
Podsumowanie marca 2022
Hasło brzmiało: na małym lub dużym ekranie
 
 
Wyzwanie ukończyło tylko 15 osób . Przeczytałyśmy razem 53  książki
 
 
 
Statystyki:
  • pierwsze miejsce tym razem należy do Iwony - 18 lektur! Brawo!
  • na drugiej pozycji znalazły się z liczbą 5 przeczytanych książek Sylwia oraz Monika W. - gratuluję!
 
Sylwia
1. "Miasto niedźwiedzia" Fredrik Backman (serial na HBO GO)
2. "Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy" Virginie Grimaldi (z tyłu okładki jest informacja, że sprzedano prawa do ekranizacji :))
3. "Gdzie śpiewają raki" Delia Owens (będzie ekranizacja)
4.  "Zabić drozda. Powieść graficzna" Harper Lee, Fred Fordham (film)
5. "Rok 1984. Powieść graficzna" George Orwell, Fido Nesti (film)
 
Kazik
1. "Dżuma" Albert Camus (film z roku 1992: https://www.filmweb.pl/film/D%C5%BCuma-1992-5330)
 
Agnesto
1. "Anne z Zielonych Szczytów" Lucy Maud Montgomery (to nowe tłumaczenie powieści "Anne of Green Gables", która była zekranizowana w 1985 r. , reż K. Sullivan
https://www.filmweb.pl/film/Ania+z+Zielonego+Wzg%C3%B3rza-1985-95415)

Maria Kasperczak
1. "Cokolwiek wybierzesz" Jakub Szamałek  (info o ekranizacji: https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/naima-film-z-prawami-do-ekranizacji-ukrytej-sieci-jakuba-szamalka
 

ejotek
1. "Magiczne drzewo. Tajemnica mostu" Andrzej Maleszka
2. "Magiczne drzewo. Olbrzym" Andrzej Maleszka
3. "Córka generała" Magdalena Witkiewicz
4. "Kompromitacja" Susan Isaacs

 
 
Chwilówka - 4 osoby
 
pasjonatka książek
1. "Wszystko nie tak!2" Izabella Frączyk
2. "Pierwsza taka gwiazdka" Karen Schaler (liczebnik porządkowy)
 
Bożena T.
1. "Czterdzieści minus" Katarzyna Kostołowska
2. "Cicha 5" opracowanie zbiorowe

kolorowa.ewelina
1."Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego" Marcin Rychlik
2."Córka cieni. Siedem szmacianych dat" Ewa Cielesz

Bociankowa77
1. "19 razy Katherine" John Green
2. "Jedno małe kłamstwo" K.A. Tucker
 
 
 
Koło ratunkowe - skróty
 
Gosia
1. "Pies Ogrodnika" Katarzyna Gacek - kg - kilogram

Paulina Sarnecka
1. "Portrety" Maria Iwaszkiewicz (mi - grecka litera; Ministerstwo Infrastruktury)
2. "Przerwane milczenie" Charlotte Link (cl - chlor)
3. "Szaleństwo aniołów" Kate Griffin (kg - kilogram)
 
Aine
1. "Tajne przez magiczne" Katarzyna Wierzbicka  - kW - kilowat
 
Monika W.
1. "Pokrewne dusze" Lesley Lokko - LL - lucky loser - szczęśliwy przegrany
2. "Świąteczny nieznajomy" Richard Paul Evans RPE - skala wysiłku w treningach - ocena postrzeganego wysiłku
3. "Chata na Siwym Groniu" Maryla Bastak - mb - metr bieżący
4. "Najpiękniejszy sen" Katarzyna Michalak - km - kilometr
5. "Pieśń serca" Richard Paul Evans - RPE - skala wysiłku w treningach - ocena postrzeganego wysiłku
 
Iwona
1. „Kochankowie miasta” Anna Stryjewska (AS – arsen)
2. „O psie, który uratował święta” W. Bruce Cameron (WBC - ang. white blood cells - leukocyty)
3. „Sad” Agnieszka Marciniuk (am – ante meridiem, czyli przed południem)
4. „Wakacje” Nina Majewska-Brown (NMB – North Miami Beach)
5. „Pensjonat pod Meduzą” Halina Kowalczuk (HK – Hong Kong)
6. „Madame Piaf i pieśń o miłości” Michelle Marly (mm – milimetr)
7. „Pieskie życie mojego kota” Karolina Macios (km – kilometr) 
8. „Jutro zaczyna się dziś” Roma J. Fischer (RJF – Reverse Jet Filter, czyli Odwróć filtr Jet)
9. „Schwytać szczęście” Dorota Milli (dm – decymetr)
10. „Dziewczyna znad morza” Dorota Milli (dm – decymetr)
11. „Małe zbrodnie" Magdalena Majcher (mm – milimetr)
12. „Świąteczne morderstwo” Ada Moncrieff (am – ante meridiem, czyli przed południem)
13. „Jeszcze jeden uśmiech” Magdalena Majcher (mm – milimetr)
14. „Gorzki smak jej wielkiej radości” Tahereh Mafi (MT – symbol chemiczny meitneru)
15. „Koronkowa suknia” Karolina Wilczyńska (kW – kilowat)
16. „Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach” Gabriel Michalik (gm. – gmina)
17. „Nadzieja” Katarzyna Michalak (km – kilometr)
18. „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru” Anna Kamińska (AK – Armia Krajowa)
 
monweg
1. "Wciąż o tobie myślę" Fannie Flagg FF - Firefox - przeglądarka internetowa; Follow Friday
2. "Kołysanka dla czarownicy" Magdalena Kubasiewicz MK - ewangelia według świętego Marka; muszę kończyć
3. "Żywe morze snów na jawie" Richard Flanagan  RF - Rutherford, pierwiastek chemiczny; wskaźnik retencji, pojęcie stosowane w chromatografii
4. "Planeta piołun" Oksana Zabużko  OZ - symbol aptekarski - uncja
5. "Czarne skrzydła czasu" Diane Setterfield  - DS - Darmsztadt – pierwiastek chemiczny
 


-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
Wszystkim, którzy czytali książki według podanego w ubiegłym miesiącu hasła - dziękuję. Czekam oczywiście na linki do książek, które nie doczekały się jeszcze opinii. Gdyby były jakieś braki lub błędy proszę o komentarz w tej sprawie.


Zapraszam serdecznie nowe osoby do przyłączenia się do nas. Udział w każdym miesiącu nie jest obowiązkowy.  Choć będę motywować, ale o tym w regulaminie :)
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 

 
 ZASADY WYZWANIA na 2022 :
  • start wyzwania (1 edycja): 1 stycznia 2013r.; termin zakończenia 10 edycji: 31 grudnia 2022r.
  • w wyzwaniu może wziąć udział każda osoba, niekoniecznie posiadająca bloga
  • do wyzwania można przystąpić w dowolnym momencie
  • wyzwanie z każdym nowym HASŁEM trwa miesiąc kalendarzowy i liczą się książki przeczytane dokładnie w miesiącu trwania hasła
  • zgłaszając mi książkę zachowaj proszę taki zapis: "tytuł" autor    link   (jeśli hasło tego wymaga, po autorze napisz kategorię po myślniku lub w nawiasie; czasami hasło wymaga innego rodzaju zgłoszenia np. trzeba zacząć od autora, ale będę o tym wtedy pisać)
  • wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej JEDNEJ, dowolnej książki miesięcznie, która będzie zgodna z podanym przeze mnie HASŁEM
  • na swoim blogu (lub innej stronie z opiniami) zamieszczamy recenzję przeczytanej książki, lub chociaż krótką notatkę, a pod tym postem podajemy link do niej. Na dole recenzji proszę o umieszczenie informacji, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania. Można też zamieścić baner czy etykietę.
  • Osoby, które nie posiadają bloga, zostawiają w komentarzu informację co przeczytały lub mogą przesłać do mnie recenzję to opublikuję na moim blogu wraz z podpisem autora (nie jest to konieczne, tylko gdyby ktoś miał ochotę)
  • Za miesiąc zamieszczę podsumowanie z Waszymi osiągnięciami czytelniczymi oraz podam nowe HASŁO.
  • W dowolnym momencie roku, nieregularnie, oprócz hasła, pojawi się kwartalne koło ratunkowe. Jest to hasło, które będzie obowiązywało przez 3 miesiące - w tym czasie można skorzystać z niego 1 raz (czyli w jednym, z trzech miesięcy kwartału) - w sytuacji, gdy normalne hasło nie do końca Wam odpowiada (wtedy kiedy go wybierzesz, czytasz tylko wg koła ratunkowego, nie mieszamy z normalnym hasłem). Ryzyko jest oczywiście takie, że nie wiecie co pojawi się w kolejnych miesiącach...
  • Do 2016r. wśród uczestników losowałam nagrodę książkową. Od 2017 są to DWA losowania! Pierwsze - wśród osób, które będą miały frekwencję 100% (w każdym miesiącu czytały wg Pod hasłem). Drugie - wśród trzech osób, które przeczytają najwięcej książek w 2022 roku - również rozlosuję książkę.
  • By drugie losowanie było bardziej sprawiedliwe zaliczam tylko i wyłącznie książki powyżej 230 stron (liczba stron minimalnych nie zmienia się w tym roku)
  • By uniknąć zgłoszeń, które czasem budzą wątpliwości - nie zaliczam: słowników, książek z przepisami, literatury typowo podróżniczej, albumów (ogólnie książek, gdzie królują fotografie), książeczek z zadaniami, łamigłówek, kolorowanek i pozycji typowo obrazkowych. Komiksy zaliczę, jeśli będą miały naprawdę sporo tekstu (foto zawartości należy wtedy wysłać na maila).
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 HASŁO na kwiecień:
A                                                                                       B
    autor urodzony w l. 60. XXw.                                    autor urodzony w l. 70. XXw. 
     autor urodzony w l. 80. XXw.                                    autor urodzony w l. 90. XXw. 
        książka 680+                                                                     książka 580+      



Kwartalne koło ratunkowe [kwiecień-czerwiec]
Nie ma to jak długość...
 
 

 
Wyjaśnienie hasła:
 
W kwietniu każda uczestniczka wybiera sobie do czytania jeden zestaw - A lub B. Zestawów nie mieszamy a po zgłoszeniu pierwszej przeczytanej książki nie możemy już zmienić zestawu.

Minimum do zaliczenia - 1 książka.
W ramach danego zestawu czytamy dowolną liczbę książek do dowolnie wybranego/wybranych haseł. Można tylko do jednego a można do dwóch lub trzech - Wasz wybór.

Jak widać liczyć się będą tym razem daty urodzenia pisarzy - w każdym zestawie są po dwie różne dekady. Trzecie hasło dotyczy liczby stron, bo wiem że czasem trafiają się mega grubaski - może będzie to mobilizujące.
 
W przypadku liczby stron liczy się ostatnia wydrukowana liczba na kartach książki.
Jeśli chodzi o rok urodzenia autora - czasami te informacje nie są dostępne w internecie, więc takiego autora nie możemy nigdzie zaklasyfikować.
Żeby było mi łatwiej weryfikować poproszę o link do strony z potwierdzeniem roku urodzenia. Zgłoszenia bez takiego linku nie będą liczone, bowiem domyślam się, że hasło jest łatwe, będzie ich dużo i nie będę potem w stanie sprawdzić wszystkich nazwisk sama. Można też przesłać zdjęcie np. z okładki książki.
 



Wyjaśnienie koła:
 
W aktualnym kwartale ratować będziemy się czytaniem książek, które mają długie tytuły - minimum 5 słów, czyli 4 spacje.
Liczy się tylko tytuł główny. Podtytuły czy nazwy serii nie.

 
Koło ratunkowe można wybrać RAZ na kwartał, czyli wybierając w kwietniu, to w maju i czerwcu nie można już niego skorzystać.
Kiedy pojawi się kolejne koło ratunkowe, znów można z niego skorzystać raz. Nawet jeśli korzystało się z poprzedniego koła ratunkowego. 

 


 
W razie pytań piszcie - komentarz / mail / Messenger / sms. Byle nie poprzez wiadomości na FB

POWODZENIA!
 

czwartek, 31 marca 2022

Kod zniżkowy mam, komu go dam?

 
 
Kochani,

na każde miejsce Ejotkowego w sieci przypadł jeden kod.

Kod zniżkowy na książki Melisy Bel!
Kod upoważnia do zakupu dowolnej książki/książek z rabatem -30%

Kto pierwszy ten lepszy! :)

środa, 30 marca 2022

Chcesz wygrać "Imię Pani. Cisza" Krzysztofa Koziołka? Zapraszam na rozdanie!

 

Jeśli lubicie kryminały retro to zapraszam Was na mojego Instagrama, gdzie trwa rozdanie z książką "Imię Pani. Cisza".

Znajdź właściwy post i zgłoś się :)

wtorek, 29 marca 2022

Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni" // Susan Isaacs "Kompromitacja"



 
 
Tytuł oryginalny: A Pál utcai fiúk
Tłumaczenie: Tadeusz Olszański
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011
Liczba stron: 200
 
 
 
Pierwszy kontakt z tą książką miałam wiele lat temu i muszę przyznać, że nic nie pamiętałam. Teraz przypomnienie fabuły, ponieważ córka omawiała w szkole. 
Choć tak naprawdę to bardziej lektura dla chłopców.
 
Akcja tej powieści przygodowej rozgrywa się w 1889 roku w Budapeszcie, na Węgrzech.
 
To tam, między ulicami Pawła i Marii, między starymi kamienicami, znajdował się Plac Broni. Był on ważny dla dzieci, ponieważ uważały go za "swoje" miejsce, mogli tam puścić wodze fantazji i bawić się, jak tylko chcieli. To była ich twierdza, mała Ojczyzna, za którą byli gotowi oddać życie - jak Erno Nemeczek.
Tytułowi chłopcy bronili swojego placu przed Czerwonymi Koszulami, czyli chłopcami z sąsiedniej dzielnicy, którzy byli zdecydowanie silniejsi. 
 
Wydarzenia, które mamy okazję śledzić obejmują głównie czas przygotowań do ostatecznej bitwy między nimi, choć poznamy również jej przebieg oraz - niestety - finał. Autor szczegółowo opisał przeprowadzane zwiady, akcje mające wywołać reakcje czy relacje między bohaterami.


Odwaga, przyjaźń, rywalizacja, choroba, poświecenie, honor, solidarność - to słowa klucze, które określają tę książkę. Prawdą jest, że to trudna pozycja, ale jednocześnie uczy i wzrusza. Porusza ważną kwestię bohaterstwa oraz niechlubną - zdradę.
To bardzo wartościowa lektura i naprawdę warta przeczytania w piątej klasie.
 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Abecadło z pieca spadło (M), 52 książki 








Tytuł oryginalny: Compromising Positions
Tłumaczenie: Jolanta Bartosik
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2008
Liczba stron: 280
Cykl: Judith Singer  tom 1
Seria: Diament
 
 
 
Nie będę owijać w przysłowiową bawełnę -książka nie zachwyciła mnie ani tytułem, ani okładką, ani opisem, ani tym bardziej niemiłym w dotyku papierem. Nazwisko autorki nie jest mi znane, choć określenie jej "amerykańską Joanną Chmielewską" może dać choćby nikłe pojęcie o jej twórczości. Sięgnęłam po nią tylko dlatego, by ukończyć wyzwanie Zatytułuj się, w którym brakuje mi do 100% tylko autora z nazwiskiem na "i". Czy warto było poświęcić tej książce czas, skoro Chmielewskiej nie czytuję? 

Mieszkanie w domku na przedmieściach musi być okropnie nudne... Bynajmniej nie dla Judith! Trzydziestoczteroletnia kobieta postanowiła - kosztem męża i dzieci - zająć się zagadką śmierci sąsiada. Chociaż nie znała zamordowanego dentysty to zamierza dowiedzieć się, kto go nienawidził tak bardzo, że pozbawił życia. Z czasem okazuje się, że lekarz wcale nie był człowiekiem o kryształowym życiorysie... Na dodatek całkowicie prywatne śledztwo kusi Judith jeszcze bardziej z uwagi na osobę seksownego porucznika, który będzie kierował dochodzeniem z ramienia policji!
 
Czy bohaterka pozna prawdę? A może szybciej odkryje ją policja? 

Według opinii redaktorów znanych czasopism amerykańskich, które umieszczono na tylnej okładce miało być tak, że humor kipi albo wręcz tryska; prześmiewcza powieść, zręczna satyra, zgrabna komedia z sensacyjnym suspensem... A co wyszło? 

Moim zdaniem nie do końca jest tak, jak widzieli to redaktorzy. Finał wprawdzie zaskoczył, ale nie powalił na kolana. Zwrotów akcji mi zabrakło w dążeniu do zakończenia, które może wtedy zyskałoby na znaczeniu, pomimo swojej nijakości. A bohaterowie? Nie było postaci, którą mogłabym obdarzyć sympatią. Judith zachowuje się jak nastolatka i poświęca dosłownie wszystko dla sprawy morderstwa i przystojnego policjanta, bo czy to nie za szybko, by po kilku dniach przysłonił jej rodzinę? Jej mąż też do świętych nie należy a dialogi są takie sobie. Ogólnie czytało się dość ciężko... Może dlatego że nie czytuję Chmielewskiej? A może po prostu Isaacs jednak pisze znacznie gorzej?

Zdecydujcie sami.


 
 
Na podstawie "Kompromitacji" powstał film z Susan Sarandon.
 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Zatytułuj się, Pod hasłem, 52 książki

poniedziałek, 28 marca 2022

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Olbrzym"

 
 
 
 
Autor: Andrzej Maleszka
Ilustracje: Andrzej Maleszka
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: 2017
Liczba stron: 482
Seria: Magiczne drzewo tom 3
 
 
 
 
 
 Nad Doliną Warty w roku 2000 rozpętała się straszna burza, która trwała przez trzy dni i noce. Trzeciego dnia piorun uderzył w stary dąb, łamiąc go. Jednak było to Magiczne Drzewo i dlatego, gdy przerobiono go w tartaku na deski a finalnie na różne przedmioty, które rozjechały się po świecie, wszędzie dało się odczuć magiczną moc.
 
 
W klasie Kukiego pojawia się nowa dziewczynka - Gabi i to jemu przypada ten "zaszczyt" (ponieważ wcale mu się to nie podoba), by oprowadzić ją po szkole... Na sali gimnastycznej Gabi nie trafia do kosza, tylko wprost w konsolę Blubka! To najgorsze co mogło ich spotkać, bowiem to duży i silny chłopak, który bije innych... Kukiemu też się oberwało, ale...pomyjami!

Chcąc się zemścić zabiera do szkoły - oczywiście potajemnie - czerwone krzesło, ale niestety je gubi! I na dodatek jako pierwszy usiadł na nim Blubek. Rzucony przez niego czar będzie miał straszne skutki - wyczarowany potwór zniszczy szkołę i czerwone krzesło, rodzicom Kukiego będzie groziło więzienie a przecież żadnego magicznego przedmiotu dzieciaki już nie mają! Jedynym plusem sytuacji jest nadludzka siła Kukiego, tylko czy to wystarczy?! Pewnie że nie. 


Znaczna część fabuły tej książki to podróż dzieci do miejsca, w którym mają odnaleźć coś, co może odkręcić czar Blubka i ocalić szkołę i rodziców Kukiego. Skąd dzieciaki wiedzą dokąd mają się udać? Tego dowiecie się już z książki. Dodam tylko, że na wyprawę wraz z Kukim udaje się Gabi oraz Blubek - dość egzotyczne trio, które będzie musiało poradzić sobie z kolejnymi wcieleniami potwora, podróżując jednocześnie poprzez wody, lądy, wyspy i pustynie. Towarzyszy im Budyń, gadający pies, któremu zawdzięczają życie.

Ogromnie podobały mi się wcielenia potwora i lęk o dzieciaki - czy poradzą sobie z unieszkodliwianiem go. Jak uda im się przetrwać bez pożywienia i wody, jakie niespodzianki ma dla nich przyroda oraz źli ludzie. Niezmiernie pomysłowa, trzymająca w napięciu, przekazująca wiedzę. Jak zakończy się ten tom?
 

Gdybym miała wybrać najlepszy tom z dotychczas czytanych, czyli od pierwszego do trzeciego to ten ostatni byłby zdecydowanym faworytem. To właśnie w "Olbrzymie" było najwięcej ciekawych przygód dzieci, do tego podróż po wielu krajach, nauka wzajemnej pomocy i zaufania. A już siedem wcieleń wyczarowanej olbrzymiej zwierzomaszyny to nieustająca zagadka i moc emocji!
Pomimo, że to nierealna opowieść, całkowicie zmyślona to bardzo mnie wciągnęła - polecam!


 
"Olbrzym"
"Pojedynek"
"Gra"
"Cień smoka"
"Świat Ogromnych"
"Inwazja"
"Berło"
"Czas robotów"
"Pióro T-Rexa" 




Książka przeczytana w ramach wyzwań: Abecadło z pieca spadło (M), Pod hasłem, 52 książki
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...