sobota, 6 lipca 2019

Agata Przybyłek "Dlatego od Ciebie odeszłam"

Autor: Agata Przybyłek
Wydawnictwo: IV Strona
Data wydania: październik 2018
Liczba stron: 408
Seria: Bądź przy mnie zawsze tom 3


Każdego dnia zmagamy się z trudnymi wyborami, problemami do rozwiązania a kiedy na naszej ścieżce pojawi się prawdziwa miłość, nasze serce najczęściej toczy batalię z rozumem, bowiem nie zawsze jest łatwo...

Dzięki głównym bohaterom, powróciłam myślami do lat studenckich, bowiem Ada, Paweł i Igor studiują fizjoterapię, zaś Olga dziennikarstwo. W gronie młodych postaci tej powieści znajduje się również Damian, chłopak Ady, właściciel biura projektowego oraz dwóch pensjonatów nad morzem. Początkowo wydaje się, że dwiema bohaterkami, które wiodą prym w tej historii są Ada oraz Olga... jednak miejsce tej drugiej szybko zajmuje Marianna.

"...niekiedy miłość to za mało." *

Olga jest niepoprawną marzycielką, która pochodzi z Mazowsza i mieszka tylko z mamą (szczegółowa opowieść o Oldze w kolejnym tomie tej serii). Przypadkowo znalazła na chodniku dziecięcy bucik i poczuła, że musi znaleźć maleńką stópkę, która teraz marznie. Przewrotny los tym razem postanawia pomóc dziewczynie i kieruje jej kroki do mieszkania Marianny - staruszki, która opiekuje się prawnuczką. Sympatycznie spędzany czas skutkuje kolejnymi fragmentami opowieści, które snuje starsza kobieta o czasach wojny, kiedy to przyszło jej przeżywać pierwszą miłość. Pod wieloma względami bardzo mnie ona poruszyła.

Życie Ady nigdy nie było usłane różami... Ciągłe przeprowadzki, kontuzja która zrujnowała jej marzenia a teraz uwikłana w trójkąt miłosny, choć tak naprawdę to czworokąt, nie jest w pełni szczęśliwa. Jej związek z Damianem sprawia, że niby jest bajkowo, odpowiedzialny i dojrzały mężczyzna dba o jej szczęście i potrzeby, ale jej serce wyrywa do innego... Tyle, że nie może z nim być... Dlaczego? Jest jeszcze ten czwarty wierzchołek - skrycie się w niej kochający, nie pokazujący nic na zewnątrz, ale borykający się z chorobą. Jak zakończy się wątek Ady? Szczerze mówiąc... ogromnie zaskakująco!

"Ludzie nie wychodzą na deszcz, bo mają za dużo do ukrycia." **

Agata Przybyłek bardzo ciekawie splotła ze sobą losy bohaterów, jednocześnie sprytnie ukrywając przed czytelnikiem niektóre fakty i zatajając tajemnice, co potęgowało zaciekawienie i chęć odkrycia prawdy. Czasami rzucała jakiś szczegół jako przynętę i już pomysły na wyjaśnienie rodziły się w mojej głowie.

"Nawet miłość nie usprawiedliwia wyrządzania krzywd." ***

Powieść mieści w sobie ogrom problemów z naszej codzienności, z którymi musimy się mierzyć - choroba bliskiej osoby, rozstania, zdrady, alkoholizm, przemoc, zazdrość, a także miłość i ludzkie odruchy na tle wojennej zawieruchy. Przyznaję, że to w mojej ocenie najsłabszy tom z czterech, które miałam okazję czytać. Choć historia perypetii miłosnych Ady była intrygująca, to bez wątpienia moje serce skradła trudna opowieść Marianny.

"Czasem najlepsze, co można zrobić dla tej drugiej osoby, to usunąć się w cień." ****


Podsumowując - "Dlatego od Ciebie odeszłam" to historia o miłości, która nigdy nie powinna się zdarzyć, o miejscach i rzeczach mających moc przyciągania, związkach pełnych miłości, ale i o rozstaniach. Opowieść o pasjach, obietnicach, szczęściu, strachu, smutku, żalu i fascynacji, a także o chorobliwej obsesji i walce rozumu z sercem, która często bywa nierówna. Wszystko to uwieńczone zaskakującym finałem!

*A. Przybyłek, "Dlatego od Ciebie odeszłam", IV Strona, Poznań 2018, s.170
** Tamże, s.239
*** Tamże, s. 340
**** Tamże, s. 380
"Bądź przy mnie zawsze"
"W promieniach szczęścia"
"Dlatego od Ciebie odeszłam"
"Najlepsze, co mnie spotkało"

Książka przeczytana w ramach czerwcowych wyzwań: Pod hasłem, 52 książki

Za książkę dziękuję

8 komentarzy:

 1. "Siedem cudów" tej autorki nie przypadło mi do gustu, ale może jeszcze skuszę się na jakąś powieść Przybyłek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarantuję, że ta seria jest lepsza niż "Siedem cudów" :) Daj autorce szansę! Również serią 'Miłość i inne szaleństwa'

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze zbyt dużo książek tej autorki, ale to, co przeczytałam bardzo mi się podobało, więc na pewno jeszcze sięgnę po wiecej Jej książek. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zwłaszcza te dwie serie, o których pisałam :)

   Usuń
 3. Ja jeszcze nie czytałam żadnej książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...