czwartek, 7 grudnia 2017

Magdalena Majcher "Wszystkie pory uczuć. Jesień"

Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: wrzesień 2017
Liczba stron: 384
Seria: Wszystkie pory uczuć tom 1

Jako że nastał grudzień zapewne dziwicie się temu, iż sięgnęłam po typowo jesienną lekturę... Jednak by móc z radością oddać się powieściom typowo zimowym czy świątecznym, chciałam najpierw uroczyście pożegnać się z jesienią, która już raczej nie zaszeleści liśćmi... Jest szaro, smutno i bez słońca...

Prawdziwą jesień, która sypie pod nogi kasztany uwielbia Hania Szydłowska, która nosi je w kieszeniach i umieszcza na parapetach oraz wielu przypadkowych miejscach, są bowiem dla niej oznaką szczęścia. Hanna ma trzydzieści dziewięć lat, kilka lat starszego męża Andrzeja oraz szesnastoletnią córkę - Darię. Z chwilą poznania Szydłowskiego, bogatego wdowca, jej życie odmieniło się jak u Kopciuszka, ponieważ całe życie spędziła w domu dziecka.

Andrzej dużo pracuje, by utrzymać rodzinę a zadaniem Hani jest prowadzenie domu i dbanie o bliskich. Mąż jest z reguły czuły, troskliwy i kochający, ale jest coś, co kładzie się cieniem na ich małżeństwie - jego wspomnienie a wręcz obsesja dotycząca zmarłej pierwszej żony. Wciąż porównuje do niej Hanię, co powoduje jej rozgoryczenie, lęk i żal. Wszak od ponad dwudziestu lat to ona jest żoną!


Powieść Magdaleny Majcher jest zbiorem niezwykle ważnych tematów, które stanowią problem w ówczesnym społeczeństwie. Sporo miejsca autorka poświęciła relacjom matek z dziećmi, tymi małymi, ale i dorosłymi, bo przecież matką jest się zawsze, niezależnie od wieku dziecka. Jedne potrafią oddać maleńkie dziecko i nie interesować się nim przez lata. Inne - jak Renata, sąsiadka Hani - walczą o każdy jego szczęśliwy dzień, nawet gdy ma ponad trzydzieści lat i wraz z nim przeżywają rozstania i utracone miłości. Pani Róża nie jest matką, ale jej wychowankowie z domu dziecka zajmują w jej sercu każdy skrawek miejsca i są traktowani z miłością. A Hania? Hania dała córce dość dużo swobody, teraz jednak ponad wszystko pragnie pomóc nastolatce w walce z falą hejtu, z którą dziewczyna samodzielnie nie jest sobie w stanie poradzić... Ot, uroki internetu. Czy uda się ocalić reputację Darii?
 
Na drugiej szali tej wagi znajduje się dom dziecka z wychowankami, którzy najczęściej nie są sierotami a dziećmi z trudnych i patologicznych rodzin. Dziećmi, które często czują się gorsze, mają utrudniony start w dorosłe życie, co często skutkuje niewłaściwymi wyborami. Niektórym się udaje, innym nie... Monika poddała się nałogowi, Joasia nie potrafi znaleźć partnera bez życiowych ułomności...

Hania jest kobietą nieśmiałą, małomówną i niepewną siebie. Zawsze na pierwszym miejscu stawia innych - to o bliskich myśli i dba najpierw a dopiero później liczą się jej marzenia i potrzeby. Jej odskocznią od życia, problemów i mary z przeszłości, czyli Katarzyny są... książki. Zgromadziła już sporą biblioteczkę i wciąż przynosi nowe tomy, zaś kiedy za oknem robi się ciemno zasiada przed kominkiem i czyta o losach kolejnych bohaterów. Czy przemieni swoją pasję w coś więcej niż tylko czytanie dla przyjemności? To wart naszej uwagi wątek :)

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Magdaleny Majcher i jestem pewna, że nie ostatnie. Książka jest z pozoru lekka, przyjemna i idealna na spokojne popołudnie czy wieczór, ale z drugiej strony niesie wiele przesłań, jakże istotnych w codziennym życiu. "Wszystkie pory uczuć. Jesień" to cudowna historia, przez którą 'przepłynęłam' z radością. W pełni odczuwałam emocje doskonale wykreowanych bohaterów, byłam zaintrygowana ich losami i zirytowana początkowym zachowaniem głównej bohaterki Hani. Dlatego z tym większą rozkoszą patrzyłam na jej przemianę, która dokonywała się powoli, pod wpływem osób i wydarzeń. Myślę, że w osobie Szydłowskiej wiele z nas odnajdzie siebie...


Podsumowując - powieść jest niezwykle rzeczywista i opowiada o współczesnych problemach, z którymi musimy się mierzyć. Bohaterowie 'z krwi i kości' każdego dnia przeżywają wzloty i upadki, jednak podnoszą się i walczą dalej... Z niesprawiedliwością, nieszczęśliwą miłością, decyzjami i dramatami dzieci, płodowym zespołem alkoholowym czy demonami przeszłości. "Wszystkie pory uczuć. Jesień" to opowieść o zawiedzionych nadziejach, braku akceptacji a przede wszystkim o małżeństwie we troje - koniecznie musicie przeczytać! :) Polecam gorąco jednocześnie wyczekując na drugi tom serii "Wszystkie pory uczuć. Zima"."Wszystkie pory uczuć. Jesień"
"Wszystkie pory uczuć. Zima"
"Wszystkie pory uczuć. Wiosna"
"Wszystkie pory uczuć. Lato"Książka przeczytana w ramach wyzwań: Grunt to okładka, Pod hasłem, 52 książki

16 komentarzy:

 1. Nie znam jeszcze tej autorki, ale zainteresowałaś mnie tą książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to bardzo, bo sama do tej pory nie znałam a wiem już, że warto :)

   Usuń
 2. Cenię sobie twórczość autorki za to, ze nie boi się pisać o trudnych tematach. Pani Magda daje swoim członkom czas na refleksje i przemyślenia.Tę książkę oczywiście chcę przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam tylko ten tytuł, więc ciężko mi ocenić całą twórczość, ale jak tylko więcej poczytam to się wypowiem :) Liczę, że to doskonały początek mojej przygody z książkami Magdy Majcher :)

   Usuń
 3. Kolejna seria, którą trzeba będzie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak wszyscy chwalą że chyba jednak się skuszę, moja lista książek do przeczytania rośnie z każdym dniem ale lubię takie klimaty - to mi się musi spodobać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi co chwalą się zgadzam :) Nic mi nie mów o rosnących stosach.listach 'do przeczytania' :P

   Usuń
 5. Kurczę, jakoś unikałam tej książki i autorki. Chyba niesłusznie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znasz moje czytelnicze gusta - moim zdaniem niesłusznie unikasz - przeczytaj :D

   Usuń
 6. Wiedziałam, że Ci się spodoba. Też niecierpliwie czekam na kolejny tom, a już jest w przedsprzedaży! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Ty oczywiście wiesz, że to 'przez Ciebie' kupiłam tą książkę na targach? Tak zachwalałaś, że miałam to w pamięci i wiedziałam, że muszę poznać :) Dzięki :)

   Usuń
 7. Książkę mam już upatrzoną... i na pewno po nią sięgnę, to tylko kwestia czasu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To doskonały wybór :) Już teraz zazdroszczę Ci tego czasu z książką :)

   Usuń
 8. Czytałam i wspominam ten tytuł bardzo sympatycznie :)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...