środa, 23 grudnia 2015

Anna Obiols "Maja i jej świat. Wspomnienia"Tytuł oryginalny: Maria remembers...
Tłumaczenie: Zofia Beszczyńska
Ilustrator: Subi/Joan Subirana
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2015
Liczba stron: 36
Seria: Maja i jej świat
Wiek odbiorcy: 5+
Oprawa: twardaWykonując codzienne czynności, spotykając się z bliskimi przy świątecznym stole czy choćby obserwując padający za oknem śnieg przywołujemy wspomnienia sprzed lat, które właśnie w tym momencie wiążą się z teraźniejszością.

To właśnie padający śnieg wprawił siedmioletnią Maję w stan zadumy. Białe wirujące płatki przypomniały jej, że w urodziny babci też padał śnieg. Była prawdziwa zima, z czapami śniegu, mrozem i jazdą na sankach, którymi Maja transportowała ciasto. Teraz wspomina, że sama wymyśliła iż najlepszym pomysłem na prezent będzie ciasto ze śmietaną, bo babcia ją uwielbia. Założyła fartuch oraz czepek i z niewielką pomocą taty udało jej się upiec niespodziankę dla babci. Niemal każda czynność, którą dziewczynka wykonywała, wywoływała u niej jakieś wspomnienie ze swojego, niedługiego jeszcze przecież życia.
Maja przypomina sobie, że sanki się przewróciły, ciasto zgniotło, ale i tak babcia była wzruszona. Potem oglądały razem zdjęcia, a gdy wnuczka wróciła przemoczona do domu po zabawach na śniegu, babcia podała jej gorące mleko. Teraz w sercu Mai pozostały ciepłe - jak to mleko - wspomnienia czułości wymienianych z babcią, wspólnych chwil, uśmiechów i radości. Teraz babci już nie ma, Maja po cichutku ociera łzy i myśli o tym, że szczęśliwie zachowała w sercu wspomnienia o niej...

Cudowna historia, która przywołała nawet moje, dorosłego człowieka, wspomnienia dotyczące zdarzeń z przeszłości a dotyczące dziadków i chwil z nimi spędzonych... Poranne uciekanie do ich części domu, tradycyjne wylewanie herbaty na ceratę babci, czytane przez nią bajki i dziadkowe "szklane było, stłukło się" czy "wnusiu, podjedziesz do apteki?", choć byłam już tego pięć razy... Niestety, dziadków już dawno nie ma wśród nas... Wspomnienia zostały. Nie tylko te w albumie ze zdjęciami, ale i te skrywane w pamięci.

Książeczka w bardzo przystępny dla kilkulatka sposób uświadamia, czym są wspomnienia i że na każdym praktycznie kroku mogą się pojawić, wywołane z podświadomości i pamięci. A jak ćwiczyć pamięć? Tego już dowiemy się z ćwiczeń dostępnych po opowieści z Mają, gdzie znajdziemy trzy propozycje zabaw, które pomogą w gimnastyce pamięci: wymienianie się częściami garderoby, gdy jeden z uczestników opuści salę, zapamiętanie jak największej liczby wyrazów z jednego zakresu tematycznego czy zabawa w memory. Tradycyjnie też książeczka zawiera "Przewodnik dla rodziców" dotyczący wspomnień oraz pamięci krótkotrwałej i długotrwałej, a także sentencje.

Ilustracje już po raz kolejny mnie zauroczyły. W tej książeczce - podobnie jak w pozostałych z tej serii - są zrobione na zasadzie dwubarwności: króluje czerń, którą tym razem wspiera kolor biały, wszak to zima... przepięknie to wygląda... Do tego litery, które często układają się w przeróżne kształty. Serdecznie Wam polecam!

Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczki


Książeczka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książkiZa możliwość przeczytania książeczki
dziękuję Pani Ewie

6 komentarzy:

 1. Przepiękna historia się zapowiada :) Szkoda tylko, że niektóre wspomnienia z czasem się zacierają, pozostają jakieś nic nie mówiące urywki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia jest piękna i wzruszająca a ilustracje bombowe, choć widzę, że moje zestawienie fotek zupełnie nie oddaje ich piękna, które widać na żywo...
   A wspomnienia...niestety się zacierają. Z czasem pamiętamy coraz mniej... ja na przykład za nic nie pamiętam początkowych lat szkoły np. z kim dzieliłam szkolną ławę...

   Usuń
 2. A ja spamuję i serdecznie zapraszam Cię do akcji "Wędrująca książka", którą organizuję. Więcej szczegółów w linku: http://www.recenzjapisanaemocjami.pl/2015/12/wedrujaca-ksiazka.html

  Serdecznie pozdrawiam i życzę cudownych świąt!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie spamy czytam chętnie, o akcjach, konkursach :)
   Dzięki, zajrzę :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa historia przedstawiona w odpowiedni sposób. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W bardzo dobry sposób a ja nie zdradziłam wszystkich jej szczegółów przecież...

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...