poniedziałek, 14 listopada 2016

Jenny Han, Siobhan Vivian "Ogień za ogień"
Tytuł oryginalny: Fire with Fire
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 27 października 2016
Liczba stron: 488
Seria: Ból za ból tom 2


Książkę koniecznie należy czytać PO tomie 1

Pierwszy tom trylogii duetu Han i Vivian  był nietypową lekturą, w której trzy młode i zdeterminowane dziewczyny planują poszczególne punkty planu swej zemsty. Ci, którzy wyrządzili im w życiu krzywdę mają odpowiedzieć za swoje czyny czy słowa i mają odczuć takie samo cierpienie jak główne bohaterki. O szczegółach wszystkich etapów zemsty możecie przeczytać w powieści "Ból za ból". Na drugi tom nie mogłam się doczekać, gdyż bardzo chciałam poznać wynik dziwnych zdarzeń podczas balu... Wszak autorki pozostawiły nam niezłą końcówkę w pierwszej części... A jak poprowadziły historię w "Ogień za ogień"?

Nie będę tym razem wnikać w wydarzenia krok po kroku opisując co słychać u poszczególnych osób, bowiem totalnie zepsułabym całą zabawę tym, którzy lekturę mają dopiero w planach. Akcja tej części została umiejscowiona tuż po finale poprzedniczki, zatem z opowieści naprzemiennej Lillii, Mary i Kat dowiadujemy się, że ostatni plan zemsty nie powiódł się tak idealnie jak przewidziały. Skutki będą odczuwalne jeszcze bardzo długo a prawda w każdej chwili może wyjść na jaw. Czy dziewczyny są na to przygotowane? Czy zamierzają wtedy się wypierać czy może przyznają się do winy? Czy dotychczasowe etapy zemsty usatysfakcjonowały je czy może wciąż nie czują jakoby ich oprawcy dostali nauczkę?

Życie w liceum płynie swoim trybem, zwłaszcza w klasach maturalnych, które przygotowują się do wyfrunięcia spod skrzydeł rodziców i walczą o przyjęcie na studia - uczą się pisania podań na specjalnych warsztatach. Dodatkowo wciąż piszą testy kompetencyjne - zdziwiło mnie to ogromnie, gdyż to zupełnie przeciwieństwo naszej matury, którą zdaje się raz a oni po kilka razy podchodzili do testów, aż wynik ich zadowolił. Każdy ma swoje marzenia co do przyszłości, ale niestety muszą one ulec zderzeniu z twardą rzeczywistością i oczekiwaniami rodziców. Czy pójść za marzeniami czy postawić na to, co będzie praktyczne?

Autorki pokazały czytelnikowi świat amerykańskich licealistów - szkolne sympatie i antypatie, imprezy, relacje między młodzieżą, które zmieniają się czasami o 360 stopni. Wszak jeszcze przed pójściem do pierwszej klasy liceum Rennie, Kat i Lillia były przyjaciółkami a teraz, po wielu perturbacjach, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Czy dawne winy zostaną zapomniane i wybaczone? Przeszłość nadal je dręczy, nienawiść nie odchodzi w zapomnienie a dochodzi do niej zazdrość, kiedy tworzą się nowe pary sympatyzujące ze sobą. A przecież czasem jest tak, że kilka osób wzdycha do jednego "obiektu"... i jak się czują pozostali, nie wybrani do pocałunków??

Bardzo wyraźną cechą młodych bohaterów opisaną w tej serii jest status. Jenny i Siobhan w doskonały sposób pokazały co mogą pieniądze - przydają się by szpanować lepszym samochodem, strojami czy biżuterią oraz by dostać się na studia. Ta powieść to klasyczny przykład różnic między młodzieżą biedną i bogatą, jak żyją na co dzień i jak muszą dostosować swoje marzenia o przyszłości do stanu posiadania.

W tomie pierwszym miałam jasno sprecyzowane sympatie w kierunku bohaterów. Odczuwałam wyraźną granicę między tym kto jest winien, kto jest ofiarą i komu potrzebne jest wsparcie. Jednak niniejsza powieść zachwiała nieco tym postrzeganiem młodych ludzi. Dlaczego? Dziewczyny zaczęły pogrywać coraz bardziej, nie zważając na konsekwencje. Nie zadowoliło ich to, co wyrządziły dotychczas innym. Posuwają się do coraz bardziej bolesnych kroków, grają na uczuciach i nie przebierają w środkach, byle dotrzeć do celu. Oczywiście swojego.

Książka ma oczywiście swoje plusy i minusy. Bardzo denerwowało mnie, kiedy Lillia zwracała się do Aleksa "Aleksiu" (a jeszcze bardziej to, jak go traktowała), ale na szczęście akcja pędząca do przodu i skrywająca tajemnice skutecznie odciągała moją uwagę od takich drobnostek.

W powieści ogromnie dużo się dzieje a dzięki temu, że Mary, Kat i Lillia są na zmianę narratorkami to poznajemy wydarzenia z różnego punktu widzenia i możemy uczestniczyć w ich życiu. Jednak nie sądzę, by ktokolwiek domyślił się tego co autorki przygotowały dla nas na koniec! To zupełnie nieprawdopodobne jakiego doznałam szoku! Finał dotyczący dwóch bohaterek zwalił mnie z nóg... Dobrze, że czytałam na siedząco a nie na przykład na tramwajowym przystanku... Ale jak to? Jak to się stało? Jak doszło do tego zdarzenia? Czy było to działanie celowe czy totalny przypadek?? A ta druga sprawa... Wcale nie mniej szokująca?! Nadal nie mogę zrozumieć o co chodzi... Wiele czasu poświęcono jej niezwykłym zdolnościom, ale... dlaczego matka i ciotka tak się dziwnie zachowały? Zupełnie nie mogłam tego zrozumieć... Przecież to niemożliwe, wszak koleżanki z nią rozmawiały!  

To bardzo mocne zakończenie tej części i nie do końca można je wyjaśnić... Przynajmniej ja mam pewne braki w tej historii i już odliczam dni do premiery trzeciego tomu, by wreszcie to się wyjaśniło!


Podsumowując - "Ogień za ogień" opisałabym jako niezbadane losy relacji między młodzieżą licealną. To odpowiedź na pytanie czy stare rany się zabliźnią a tragiczne wydarzenia mogą połączyć ofiarę i oprawcę? Powieść napisana przystępnym i łatwym w odbiorze językiem, szybko się ją czyta a wydarzenia wciągają czytelnika w świat mieszkańców wyspy Jar."Ból za ból"
"Ogień za ogień"
"Popiół za popiół"


Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książkiZa możliwość przeczytania książki
dziękuję Pani Monice z

22 komentarze:

 1. Swego czasu bardzo chciałam poznać tom pierwszy, jak tylko znajdę jakąś fajną promocję, to książkę na pewno więc kupię. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę Asiu, że Ci się spodoba, bo to dość nietypowe spojrzenie na relacje młodzieży. No i ta zemsta...

   Usuń
 2. Jestem do tyłu z pierwszym tomem, ale... to nie oznacza, że ich nie przeczytam. Kiedyś, jak znajdę na nie czas... ;d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Twoje "kiedyś" - to i u mnie magiczne słowo :) To może poczekaj od razu na 3 tom :D

   Usuń
 3. Zaintrygowałaś mnie tymi szokującymi zdarzeniami... Na razie nie mam czasu na sięganie po kolejną nową serię, ale pewnie to kwestia czasu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo autentycznie byłam w szoku! W życiu nie sądziłam, że tak zakończy się ten tom.... To co będzie w trzecim...

   Usuń
 4. Uwielbiam tego typu książki :) ostatnio coś dużo buszuję po świecie nastolatek mimo, że już nią nie jestem to zamiłowanie do tego typu literatury mi pozostało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może pesel na to nie wskazują, ale czujemy się jak nastolatki, prawda? i poczytać też o nich możemy :)

   Usuń
 5. Nie znam pierwszego tomu, ale kiedyś chętnie spróbuje😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie, świetny pomysł na odmłodzenie się :)

   Usuń
 6. Pierwszego tomu co prawda nie czytałam, ale chciałabym :D

  booksureourworld.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom jest stricte planowaniem zemsty i działaniami, które wymyśliły dziewczyny. Zaś drugi to już skutki działań i niby normalne życie "po". Polecam! :)

   Usuń
 7. Pierwsza część bardzo mi się podobała, więc oczywiście w planach mam kolejny tom :) Mam nadzieję, że wydarzenia będą jeszcze ciekawsze i bardziej wciągające.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W drugim tomie dzieje się sporo :) Jednak najgenialniejsza jest końcówka :)

   Usuń
 8. Za stara jestem na takie książki. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam pierwszej części, więc na razie odpuszczam (-:

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedzi
  1. A co lubisz czytać? Może inne polecane przeze mnie tytuły będą zadowalające? :)

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Zatem polecam! Mnie książka... zadziwiła a nawet zszokowała, tom drugi znacznie bardziej pomimo wymyślnych sposobów zemsty z tomu pierwszego

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...