poniedziałek, 5 czerwca 2017

Rafał Kotek "Mati, Rafi i chomik z kosmosu"
Autor: Rafał Kotek
Wydawnictwo: Ridero
Data wydania: marzec 2017
Liczba stron:  34Często powtarzam, że najlepiej uczyć dzieci poprzez zabawę a w wielu przypadkach im śmieszniejsze czy dziwniejsze sposoby efekty są wyraźnie lepsze.

Bajka ekologiczna Rafała Kotka wydana jako e-book to pierwsza książka samodzielnie przeczytana przez moją Sześciolatkę w formie elektronicznej. Poznajcie nasze wspólne wrażenia.

Mateusz i Rafał, czyli tytułowi Mati i Rafi, mają po osiem lat i mieszkają w sąsiednich blokach. Przyjaźnią się i wspólnie spędzają czas. Pewnego dnia zauważyli, że banda Rudego Marka znęca się nad chomikiem. Nie mogli patrzeć na krzywdę zwierzątka i ruszyli mu z pomocą. Na szczęście rodzice Matiego zgodzili się na przygarnięcie chomika. Niebawem okazało się, że zwierzątko jest niezwykłe - przybyło z kosmosu i potrafi mówić! Na dodatek zamierza przeszkolić ośmiolatków z podstaw ekologii, bo dorośli sami niszczą swoją planetę i ktoś musi im uzmysłowić niewłaściwe zachowania. A nikt nie zrobi tego lepiej niż właśnie dzieci!

Bardzo krótka, prosta i jakże potrzebna jest ta opowiastka. Już na pierwszych stronach wywołuje w czytelniku emocje, gdy dzieciaki chcą wyrządzić chomikowi krzywdę. Mały odbiorca reaguje natychmiast i z przestrachem zastanawia się czy zwierzątku nic się nie stanie. Kolejnym plusem jest wyjaśnienie dziecku, że to nie zabawka lecz żywe stworzenie i trzeba zadbać, by miało gdzie mieszkać, co jeść i kącik do zabawy. Autor świetnie zwrócił też uwagę na motyw przyjaźni między chłopcami oraz później w stosunku do Chomiego.

Jednak największy nacisk Rafał Kotek położył na ekologię. Posługując się niezwykłym chomikiem z kosmosu (jakże to podnosi poziom zainteresowania dziecka!) przekazuje nam podstawowe prawdy dotyczące dbałości o nasze otoczenie. Zwierzak uczy bohaterów o wadach papierosów, jak segregować odpady i jaki jest czas ich degradacji, do jakich pojemników co należy wrzucać, ale również jak oszczędzać na mediach. Chomik niczym nauczyciel odpytuje Rafała i Mateusza z wiedzy przekazanej wcześniej a oni przekrzykują się w odpowiedziach. Szkoda, że w szkole nie jest tak świetnie jak z chomikiem...

Ta pozycja to niespełna pół godziny czytania dla dorosłego odbiorcy, dla dziecka na pewno dłużej, ale pojawia się przecież wiele pytań a na dodatek na końcu rozdziałów często pojawiają się, przyciągające uwagę ilustracje. Podczas przepytywania bohaterów przez chomika młody czytelnik również może sprawdzić swoją wiedzę - czy zapamiętał kluczowe informacje? Czy te dziesięć rozdziałów przyda się maluchowi w życiu codziennym? Moim skromnym zdaniem tak i to pod wieloma względami, ale to już sami musicie sprawdzić czytając o kosmicznym chomiku :)Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki


Za możliwość przeczytania książki
dziękuję Autorowi

6 komentarzy:

 1. Chomik z kosmosu to dobry pomysł, by zainteresować dziecko ekologią, dorosłego też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja - byłam naprawdę zainteresowanym czytelnikiem :)

   Usuń
 2. Mam męża Rafała i brata Mateusza, więc... to chyba jakiś znak! ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ba! koniecznie musisz ją przeczytać :)

   Usuń
 3. Brzmi zachęcająco... chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja polecam :) A niebawem będą miała niespodziankę :D

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...