piątek, 29 lipca 2016

Festiwal Języka Polskiego - 2016


Wiecie co to za grafika?
To plakat Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który już od najbliższej niedzieli rozpoczyna się w .... UWAGA - mieście znanym nam doskonale - Szczebrzeszynie!

Prawda, że ta miejscowość nadaje się do tego idealnie?

31 lipca rozpoczyna się druga edycja tego festiwalu a motywem przewodnim będzie poezja Bolesława Leśmiana. Wiersz pod tytułem "Dziewczyna" będą czytać znane osobistości: Krystyna Czubówna, Zbigniew Wodecki czy Joanna Szczepkowska.

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andrij Bondar.

Justyna Sobolewska - kuratorka Festiwalu


Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci
i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.


Więcej informacji znajdziecie tutaj: www.stolicajezykapolskiego.pl

oraz tutaj www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal
  Można też pobrać program w PDF

5 komentarzy:

 1. Niestety Szczebrzeszyn ciut za daleko, ale program festiwalu bardzo bogaty:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym tam pojechała...

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że mam tak daleko ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja jak zwykle wszędzie daleko... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...