czwartek, 23 czerwca 2016

Holly Webb "Animal Magic. Czarująca Sonia"
Tytuł oryginału: Animal Magic: Dogmagic
Tłumaczenie: Dorota Gruszka
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: 2013
Liczba stron: 160
Seria: Lotka tom 2
Wiek dziecka: 5-11 latTwórczość angielskiej autorki Holly Webb jest znana szerokiemu gronu dzieciaków oraz dorosłych i nie słyszałam jeszcze żadnej złej opinii na jej temat. Książeczki są niezwykle ciekawe, bajkowe i niosące wiele mądrości życiowych. Miałam już okazję poznać - oczywiście wraz z córą - dwa tytuły z serii o Lotce: "Teodor rusza z pomocą" oraz "Dzielny Fryderyk". Jakie przygody będzie miała tym razem nasza nastoletnia bohaterka?

Lotka od sześciu tygodni mieszka u wujka Jacka, który prowadzi sklep zoologiczny. Na szczęście sklep okazał się wyjątkowy! Nie był zwyczajnym miejscem gdzie sprzedawano zwierzęta - TE zwierzęta mówiły ludzkim głosem i dziewczynka je rozumiała. Dlatego pobyt w Netherbridge okazał się nie taki straszny, jak wydawał się jej na początku... Ale wtedy liczyła, że mama wróci z Francji a ona po wakacjach będzie chodziła do swojej szkoły... Jednak mama dostała pracę na stałe a Lotka właśnie przygotowuje się, by rozpocząć rok szkolny w nowym miejscu. Ma mnóstwo wątpliwości a pierwsze z nich dotyczą stroju... Na szczęście tuż obok jest jej ukochana jamniczka Sonia, z którą dwa tygodnie wcześniej odkryły, że łączy je magiczna więź.

W szkole niestety czekają Lotkę kłopoty ze strony Sary, która polubiła znęcanie się nad nową uczennicą. Jednak gnębicielka nie wie, że Lotka uczy się czarów od narzeczonej wujka - Adriany. Czy będzie potrafiła rozgraniczyć dobre czary od tych złych, tak żeby nie wyrządzić nikomu krzywdy?

Autorka pokazała nie tylko świat magiczny, który spotykamy tylko w bajkach, bo w życiu niestety nie rozmawiamy ze zwierzętami ani nie czarujemy, ale również przedstawiła prozę szkolnego życia. Jakże często słyszymy bowiem o tym, że niektórzy uczniowie czują się lepsi niż inni. Czasem jest to powodem ogromnych problemów a nawet samobójstw. Jak radzić sobie z silniejszymi i znęcającymi się nad nami ludźmi?

Książeczka, podobnie jak inne z tej serii,  pełna jest przygód Lotki, jej magicznych przyjaciół, stawia na podejmowanie dobrych decyzji, uczy ale i bawi (tak, jest też humor). Czcionka jest nieco większych rozmiarów niż standardowo a rozdziały krótkie co sprawia, że kilkulatek może sam czytać sobie opowieść po jednym rozdziale, zaś nastolatek bez problemu już całość. Jedyne czego mi tu brakuje to ilustracje - nie ma ani jednej... :(
A jak potoczą się losy Lotki? Pozostaje sięgać po kolejne tomy z tej serii.


Książka przeczytana w ramach wyzwań: Gra w kolory II, Pod hasłem, 52 książki

3 komentarze:

  1. Znam parę książek tej autorki - wszystkie poruszają serducho. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesująca ta seria, no i mimo łączącego ją motywu przewodniego tak naprawdę każdy tom można czytać osobno.

    OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...