piątek, 24 stycznia 2014

Holly Webb "Dzielny Fryderyk"Tytuł oryginału: Animal Magic: Mousemagic
Tłumaczenie: Dorota Gruszka
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: 23 stycznia 2014
Liczba stron: 160
Seria: Lotka tom 7
Wiek dziecka: 5-11 lat

Wczoraj mieliście okazję przeczytać recenzję tomu szóstego przygód Lotki "Fryderyk rusza z pomocą". Dzisiaj zapraszam Was do lektury tomu siódmego i niestety ostatniego. Z informacji wydawnictwa wynika bowiem, że na tym tomie seria "Animal Magic" się kończy.

Po zwycięskim starciu rodziny Lotki z czarownicą Pandorą, dziewczynka wreszcie odczuwa szczęście. Mieszka wraz z mamą i tatą u wujka Jacka w Netherbridge, może codziennie odwiedzać magiczne zwierzątka w sklepie zoologicznym, a przede wszystkim ma blisko siebie ukochane przyjaciółki - jamniczkę Sonię oraz Olgę, dziewczynkę ze swojej klasy. Jedynym problemem Lotki jest nadal Sara, która wciąż uważa ją za najlepszy obiekt do wyszydzania i wyśmiewania.

Przez pewien czas Lotka miała też konflikt z Danielem, swoim kuzynem. Chłopiec był tak zazdrosny o pełną i szczęśliwą rodzinę dziewczynki, że gołym okiem było dostrzegalne jego okrutne zachowanie. Mimo uwag ojca, był niegrzeczny, zarozumiały i złośliwy. Kiedy jego wybryki osiągnęły najwyższy możliwy poziom - najpierw podczas urodzin Lotki, później w czasie akcji z pająkiem - Daniel otrzymał od taty surową karę, został odizolowany od swojego pomocnika - szczura Alfreda.Jak zakończy się ten konflikt? Czy Daniel zrozumie swoje niedojrzałe zachowanie? Komu będzie najbardziej zależało na chłopcu?

Pewnego dnia Lotka dowiedziała się, że szóste klasy pod koniec semestru zimowego wyjeżdżają na wycieczkę do Leśnego Zakątka. To była dla dziewczynki straszna wiadomość, nie chciała przecież zostawiać na cały tydzień swoich magicznych przyjaciół, zwłaszcza Soni. Kiedy z tą smutną nowiną dziewczynka wróciła do domu, jamniczka wraz z Fryderykiem - różową myszką - udały się do jej pokoju na naradę. Jej wynikiem była zaskakująca decyzją - wraz z Lotką na wycieczkę pojedzie Fryderyk i będzie jej pilnował w tajemnicy, a Sonia będzie przy nich myślami. Leśny Zakątek okazał się malowniczą doliną wśród lasów i rzek z wodospadami. Jednak znajdował się daleko od Netherbridge. W planie zajęć znajdowało się pływanie kajakami, wspinanie się po linach, zajęcia teatralne oraz integracyjne. Dzieci mogły też popływać na krytym basenie oraz nauczyć się pracy zespołowej i odczytywania mapy podczas zadań w terenie. Podczas ostatniego zadania Lotka wraz z Olgą zostały przydzielone do grupy wraz z Sarą. Jakie wyniknęły z tego problemy? Jak Sara wyładowywała złość na Lotce? Czy ktoś odkrył obecność Fryderyka? Aż wreszcie jakie perypetie przeżyła dziewczynka podczas tego wyjazdu? Tego dowiecie się już z lektury uroczej książeczki.

Holly Webb napisała kolejną wspaniałą  i magiczną przygodę Lotki. Mała czarodziejka odkrywa w sobie coraz to nowsze umiejętności magiczne. Jednak musi bardzo uważać, by nie zdradzić się tym przed innymi, zwłaszcza przed Sarą. Nie może też zmieniać wydarzeń w zbyt widoczny sposób, by nie mieć potem kłopotów. Książeczka jest pełna magii oraz nauki. Jednak autorka ukazuje obie strony wykorzystania zaklęć: dobrą, kiedy Lotka chce uniknąć zmoczenia w zimnej wodzie, ale też złą (sprawa Daniela i pająka). W tej opowieści duży nacisk został też położony na edukację najmłodszych, czyli pokazanie im, jak nie należy się zachowywać wobec innych ludzi. Przecież dokuczanie innym nie wnosi w nasze życie nic pozytywnego a osobie pokrzywdzonej może przynieść ból. Na przykładzie rozłąki Lotki z Sonią czytelnik poznaje również uczucie tęsknoty oraz próbę wsparcia na odległość. Czy dzielny Fryderyk wypełni swoją misję i jakie przygody przeżyje to już musicie dowiedzieć się z ostatniego tomu serii, który serdecznie polecam. Również dorosłym :)
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania 
książeczki dziękuję serdecznie Pani Kornelii 
z Wydawnictwa Znak Emotikon

5 komentarzy:

 1. 2 ostatnie tomy wciąż na mnie czekają, może niedługo się za nie zabiorę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytałaś wcześniejsze tomy z tej serii?

   Usuń
 2. Zaciekawiła mnie ta seria. Zastanawiam się właśnie, czy spodobałaby się mojemu synkowi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie mam dzieci w tym wieku, żeby im polecić przeczytanie tej serii...a szkoda, bo wydaje się naprawdę ciekawa i wartościowa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, widzę kolejną książeczkę z serii. Zapowiada się kolejna dobra lektura dla dzieciaków. :)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...