piątek, 22 kwietnia 2016

Inka Vigh "Książka do bazgrania. Oko w oko z potworami" - przedpremierowoTytuł oryginalny: Das mutige Kritzelbuch
Tłumaczenie: Małgorzata Słabicka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: planowana na 27 kwietnia 2016
Liczba stron: 144
Wiek odbiorcy: 6-10

Moja pięciolatka już na stałe wpisała się w mój rytm recenzencki i dzielnie zajmuje się "swoją działką" :) Jak tylko widzi duże koperty lub pudełka to już liczy na zawartość dla siebie, potem widać radość na buzi podczas pierwszego kontaktu, czyli oglądania a potem... Potem to sama mi mówi, żebym zrobiła zdjęcia danym dziełom i pyta czy już opisałam, bo chce zabrać książkę na swoją półeczkę.

Niniejsza książeczka zburzyła nieco jej dotychczasowy plan działania, ponieważ już na początku powitała ją strona z czarodziejskimi i magicznymi zaklęciami. To niezwykłe, gdy dziecku bije się brawo za samo otworzenie książki i to ją nieco zbiło z tropu... Zresztą zobaczcie sami:


Na czym polega magia odrysowanej dłoni? Otóż ma ona dodać dziecku odwagi podczas obcowania z potworami. Po odrysowaniu dłoni należy bowiem przyłożyć tam rękę, w drugiej trzymać pluszaka i wymówić zaklęcie! No które dziecko nie poczuje niesamowitego klimatu?? :) Zwłaszcza, że te czynności (przyłożenie dłoni, trzymanie pluszaka i wymówienie zaklęcia) należy powtarzać za każdym razem, gdy sięgamy po zadania. Moja córa dzielnie się trzyma tego rytuału :)

Ale przejdźmy dalej...
Książeczka jest czarno-biała. Nie znajdziemy w niej dosłownie żadnego koloru, poza tymi dwoma. Wzbogacenie jej kolorami należy do małego pogromcy potworów, który ma tworzyć tatuaże, łączyć w pary owady, szukać różnic, łączyć kropki, ale przede wszystkim rysować same potwory lub dorysowywać im niektóre elementy.

Przeganiamy chmurę burzową tęczą :)


dokończ potwora i nadaj mu imię (sądząc po pomyśle córy wnioskuję, że jest zza granicy)

dorysuj trzy głowy czterogłowemu smokowi

Więcej potworów nie fotografowałam... bałam się. Żartuję, nie chcę Wam psuć zabawy z samodzielnego odkrywania kolejnych stworów, gryzmolaków, błotomordków, paszczochłonów, zgryźlaków i innych paskudztw.
Zwłaszcza, że sami możecie stać się jednym z nich, jeśli przygotujecie sobie maskę na bal:


W ostatniej chwili zdążyłam zrobić zdjęcie, w tej chwili maska już została wycięta i jest w użyciu!


Niniejsza publikacja jest podzielona na cztery części. Trzy pierwsze części są zakończone informacją, że dziecko ukończyło kolejny poziom odwagi i zdobyło trofeum (wkleja się je w specjalnie przygotowanym miejscu), zaś po części czwartej na małego pogromcę czeka dyplom! A jak wiadomo, nagrody i dyplomy motywują.

Książeczka jest bardzo oryginalna, pomysłowa i wzbudza w dziecku nie tylko potrzebę bycia odważnym (choć ciekawa jestem jak to przełoży się na realne życie...), ale również uczy spostrzegawczości, kreatywności i rozwija sferę manualną, gdyż zawiera - oprócz zadań z rysowaniem czy też bazgraniem - pomysły na stworzenie potwora z makulatury lub skarpetki, wiszący nietoperz (którego wystarczy wyciąć) ma chronić i strzec a zabawa przedmiotami o różnych kształtach i gabarytach w pobliżu źródła światła ma udowodnić, że cień na ścianie to nie potwór.

Mimo swojej potworności, postacie z tej lektury nie przerażają - przynajmniej nie moją pięciolatkę - a mają przybliżyć świat wyobraźni. To twórcza książeczka, która niewątpliwie będzie świetną rozrywką w opozycji do standardowych kolorowanek czy łamigłówek. Najbardziej polecam ją dzieciakom powyżej lat pięciu, gdyż młodsze jednak mogą się przestraszyć.Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczki

Książeczka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki


Za możliwość poznania książeczki 
dziękujemy Pani Dagmarze z


12 komentarzy:

 1. Idealna dla bratanicy i bratanka, zresztą sama bym ją pomazała! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem tak zachwycona książeczkami, które dostajemy do recenzji, że zwykle czekam kiedy córa łaskawie mi pozwoli brać czynny udział w zadaniach... Czasem mi się dostaje jakaś rólka :)

   Usuń
 2. Ciekawa jestem, czy mojemu Damianowi spodobałaby się taka książeczka? Moi znajomi mają dwie trochę młodsze córeczki i myślę, że byłyby nią zachwycone. Chyba właśnie mam pomysł na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pati jest zadowolona :) Zresztą mała recenzentka sporo ostatnio przetestowała, możesz poczytać recenzje, bo nie wszystkie są księżniczkowe :) Naprawdę dla dzieciaków jest w czym wybierać :)

   Usuń
 3. Nie dziwię się, że Pati jest zachwycona każdą paczką - mam tak samo, a dzieli nas "kilka" lat. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy rozpakowywaniu niektórych nawet taśmy sobie odkleić nie da i sama się męczy :) czasem nawet jej fotkę robię, choć radości i tak całej nie widać. I ja tak mam a stara jestem :)
   To chyba niezależne od wieku :)

   Usuń
  2. To chyba przypadłość moli książkowych! :P A z tą starością proszę mi tu nie wyjeżdżać! :)

   Usuń
 4. Sama bym się świetnie bawiła z taką książeczką.... np. podczas konferencji :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki tego typu są idealne na szkolenia i konferencje dla dorosłych :) Zapomniałam napisać w recenzji :P

   Usuń
  2. Potwory świetnie pasują do ....
   No dobra, może bez porównań :p

   Usuń
  3. Dlaczego bez? Mnie właśnie bardzo zaintrygowałaś :D

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...