czwartek, 27 sierpnia 2015

Agnieszka Krawczyk "Dolina mgieł i róż"
Autor: Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: wrzesień 2014
Liczba stron: 480
Seria: Magiczne miejsce tom 2

Jeśli lubisz poznawać losy bohaterów we właściwej kolejności, zanim przeczytasz recenzję poznaj powieść "Magiczne miejsce" (albo przynajmniej pomiń pierwszy akapit)


Ależ rozkosznie było powrócić do Idy, małej wioski położonej pośród lasów i gór, na południu Polski. Hotel "Pod Graalem i Różą" zaprasza już w swe progi gości, którzy poszukują tutaj zgoła różnych inspiracji. Mniej więcej dwa lata temu Witold ukończył remont i od tego czasu pani Gertruda dba o żołądki gości a ciężarna Mila Mossakowska o ich dobre samopoczucie. Szkoda, że Witold odczuł potrzebę dodatkowego zarobku i znów pracuje w stolicy, co wzbudza w Mili ogromne pokłady smutku i tęsknoty. Na kim tym razem skupi się nasza uwaga? Czy "Dolina..." będzie równie fascynującą lekturą co jej poprzedni tom, czyli "Magiczne miejsce"?

Sabina Południewska jest polską pisarką, która wydała już kilka bestsellerowych powieści pod pseudonimem Laura Rossa. Kobieta, by lepiej wczuć się w rolę zakłada nawet specjalny szal i pierścień i przenika w głąb swojego umysłu, by stworzyć coraz to nowsze historie poruszające serca czytelników. Ale nie tym razem... Aktualnie pisarka ma niemoc twórczą. Wydawca jest przerażony, terminy naglą, trzeba już wypuszczać w świat wstępne reklamy i zapowiedzi a on nie dostał nawet szkicu książki. Jednak nie ma to jak dobry pomysł - Arend wpadł na - powiedziałabym - genialny! Postanowił wysłać Sabinę do Idy, by w spokojnym miejscu, pośród przyrody i zapachu róż zregenerowała siły i napisała następny bestseller. Czy ten zabieg zaowocuje? A może będą to zmarnowane pieniądze?

Zanim się tego dowiemy Sabina musi najpierw dotrzeć do tej malutkiej wioski przez wyboistą i pełną dziur drogę. Jej samochód (co można łatwo przewidzieć) staje na jej środku i ani myśli ruszyć dalej. Pustkowie wokoło, nigdzie żywej duszy, nie ma do kogo zadzwonić po pomoc, aż tu nagle... pojawia się kilkuletnia dziewczynka obwieszczając konkretnie, że samochód się zepsuł i tylko Krzyś może pomóc. Jednak Sabina nie wierzy małomównemu oraz dziwnemu dziecku i rusza przed siebie. Julinka nie kłamała o czym Sabina przekonuje się wsiadając do samochodu, który pojawił się od strony Idy wraz z dziewczynką i wspomnianym Krzysiem w środku. Pisarka zostaje odwieziona do pałacu, dostaje najlepszy pokój z widokiem na dolinę, która o poranku jest tytułową doliną mgieł i rozpoczyna ponad dwumiesięczny ( w założeniu miał to być miesiąc) pobyt w tym urokliwym miejscu. Sama jeszcze nie wie co ją tam czeka... Kogo spotka, jakie przeżyje przygody, czyje tajemnice odkryje a co najważniejsze czy uda jej się napisać powieść jednocześnie nie dając się zdekonspirować?

Sabina poznaje w hotelu i w ogóle w Idzie sympatycznych i ciepłych ludzi, z niektórymi udaje jej się zaprzyjaźnić (Mila, Tekla), w innych wzbudzić silniejsze uczucia. Może przyjaźń, której nie było jej dane zaznać w Warszawie, przemieni ją z zimnej, wyniosłej i zamkniętej w sobie osoby, w kogoś kto pozna siebie, swoje uczucia i pragnienia. Otworzy się na ludzi, będzie chciała spędzać z nimi czas a nie tylko siedzieć zamknięta w swoim mieszkaniu i tworzyć. W Idzie Sabina odnajduje maleńkie rzeczy, które też potrafią ogromnie cieszyć: rozsiewające intensywną woń róże, niesamowicie relaksujące kosmetyki wytworzone przez Teklę, mgła otulająca dolinę za jej oknem, wspaniałe widoki i konne przejażdżki.

Południewska, jako osoba niejako z zewnątrz, rzuca świeże spojrzenie na konflikt mieszkańców Idy z lokalnym biznesmenem z Brzózek - Markiem Rokoszem, który nie bacząc na ochronę środowiska i interesy sąsiadów zamierza wybudować fabrykę sproszkowanych jajek. Czy głos Sabiny zmieni coś we wzajemnych relacjach na linii Ida-Marek? Czy Rokosz zechce pertraktować?

"Dolina mgieł i róż" jest uroczą lekturą samą w sobie, jednak Agnieszka Krawczyk postanowiła, że będzie to też sposób na popularyzowanie innych dzieł literackich, które zresztą sama lubi. Dlatego w powieści znajdują się liczne odwołania do takich autorów jak Balzak, Rimbaud, Nowacka, Trollope, Ch. Bronte, Eliot, Sienkiewicz, Gogol, Jerome oraz Jane Austen, której beletryzowaną biografię ma teoretycznie pisać Sabina.
Nie mogę nie wspomnieć o tym, że często pojawiającymi się na kartach powieści bohaterami innych dzieł, są Mary Poppins oraz Harry Potter. Przyznaję, że mieszkańcy Idy oraz goście hotelowi to ludzie bardzo obyci w dziedzinie kultury i sztuki, bowiem dyskusje prowadzą również na temat poezji, muzyki i filmu.

Powieść jest ogromnie lekka stylowo a do tego ciepła i wręcz bajkowa. Czas płynie niezwykle powoli, nie ma tu zbyt pośpiesznie skreślonych słów. Wszystko jest przemyślane, bohaterów pomylić się nie da, wydarzeń też nie. Czytelnik ma czas na niespieszne zanurzenie się w powieść, choć prawda jest taka, że jak już zaczęłam czytać to sama nie wiem kiedy było za mną osiemdziesiąt czy sto stron...
"Dolina..." jest napisana z humorem, ale i nie brak w niej momentów mrożących krew w żyłach. Autorka napisała historię, którą przeczytałam z szybkością wiatru i oświadczam uroczyście, że kolejne dwa tomy tej serii również muszę przeczytać. Dlaczego? Pokochałam bohaterów już od chwili poznania "Magicznego miejsca" i każde z nimi spotkanie to uczta literacka. Ich charaktery, wypowiedzi, przemiany osobowościowe i zmiany w życiu podziałały na mnie jak narkotyk. Teksty Carmen (szwagierki Mili), która uczy się języka polskiego na bazie książek klasycznych wprost zwalają z nóg. Profesor Niewiara i pułkownik Janicki (goście hotelu) oraz Albert z doktorem Doleckim to wybuchowa mieszanka testosteronu, nadająca powieści niewielką przeciwwagę do charakternych i utalentowanych kobiet: biznes Tekli, rękodzieło Aliny, kuchnia Gertrudy, książki Rossy... a także bezinteresowna miłość i ufność Julinki.

W tej pięknej i idealnej opowieści znalazłam dwie rysy, które delikatnie podrażniły mnie podczas czytania, jednak nie będę o nich wspominać. Dlaczego? Są dwa powody. Pierwszy taki, że łatwo odnajdziecie je na innych blogach a drugi - tak się zaczytałam, tak się odprężyłam i przeniosłam niemal do cudownej krainy u stóp gór, gdzie leży Ida, że te minusiki nie stanowią zupełnie o moim zauroczeniu lekturą.

Podsumowując, jeśli szukacie lektury, w której klimat maleńkiej wioski został połączony z kuszącymi smakami i zapachami to "Dolina mgieł i róż" jest idealnym wyborem. Do tego lekki styl, humor i sympatyczni bohaterowie, pośród których nie brak czarnego charakteru. Chcecie odwiedzić Idę? Zapraszam, ja wciąż czuję zapach róż pośród opadających mgieł...
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki


Seria Magiczne miejsce:
Magiczne miejsce
Dolina mgieł i róż
Ogród księżycowy
Jezioro szczęścia

22 komentarze:

 1. Też mi się podobała (-: Czytałam chyba z rok temu i już o tych minusach nie pamiętam (-; Zastanawiam się czy Twoja paczka z ravelo zawierała "Ogród księżycowy" (-;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też nie utkwią w głowie, tylko świetny zarys ogólny powieści! :) Nie zawierała....

   Usuń
 2. Przede mną właśnie pierwszy tom, więc nie czytałam dokładnie Twojej recenzji. Myślę, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę Ci rozpoczynania tak świetnej uczty literackiej :)

   Usuń
 3. Okładka urocza, ale nie znam tomu pierwszego, więc na razie pas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka to dzieło Olgi Reszelskiej, jej okładki są prześliczne!
   ozostaje mi polecić Ci obie książki z tej serii, które miałam już przyjemność czytać. Jestem już fanką autorki :)

   Usuń
 4. Mimo że moje pierwsze spotkanie z autorką nie należało do udanych, to wiem że na pewno dam autorce szansę i skuszę się na tę serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po Twoim komentarzu nie kuszą mnie inne tytuły, poza tą serią. Będziesz z niej zadowolona, tak myślę :)

   Usuń
 5. Żeby tak mnie Wydawca zechciał wysłać na dwa miesiące w podobne miejsce... Może potrzebna mi niemoc twórcza? :D
  Zainteresowałaś mnie, Ewelinko, tą książką, ale zacznę od tomu pierwszego. Czytając Twoją recenzję przypomniała mi się ostatnio przeczytana książka w podobnym do Twojego opisu klimacie - "Złoty sen" Grażyny Jeromin- Gałuszka. Uwielbiam tę Autorkę! I polecam Ci bardzo!
  Pozdrawiam cieplutko:)
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja trzymam kciuki! :) Ale koniecznie musi Cię najść niemoc, bo inaczej to stwierdzi, że po co :P
   Gdyby mnie tak ktoś wysłał to pewnie napisałabym moją wymarzoną książkę, bo póki co brak mi iskry... i mam nadmiar problemów.
   Zacznij Monia, to fajna historia, jestem w połowie serii, ale już pokochałam styl autorki :) i bohaterów.
   Zgromadziłam 3 książki p. Grażyny, ale Złoty sen zamówiłam wczoraj, zaraz po odczytaniu Twojego komentarza :) Sprawdzę, bo jeszcze nic jej nie czytałam... Kurczę, muszę Ci w końcu maila napisać... Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Po lekturze tej książki poczułam się tak zrelaksowana jak Sabina podczas pobytu w Idzie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, ja też. Przeniosłam się wręcz do innego świata i niemal namacalnie czułam mgłę i róże :) Kosmetyków tylko zazdroszczę :) To był bardzo przyjemny weekend, kiedy czytałam Dolinę :)

   Usuń
 7. Książka wydaje się taka lekka, spokojna i przyjemna. Chętnie kiedyś spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest bardzo relaksująca, ja wręcz odpłynęłam, przeniosłam się w świat bohaterów i obwieściłam rodzinie, że nie wracam do domu z weekendu dopóki nie skończę. Strony uciekały w ekspresowym tempie. Polecam

   Usuń
 8. Mam w domu pierwszą część tej serii, więc jeśli mi się spodoba, na pewno sięgnę po kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej jest odkrywanie tajemnic i niesamowitych zagadek a druga jest bardziej relaksacyjna, owszem sporo się dzieje, ale inaczej niż w pierwszym tomie :) Ja jestem ogromnie zadowolona z lektury

   Usuń
 9. ejotku, cóż... Hmmm... nominowałam Cię :) Zapraszam!
  http://magdalenakordel.blogspot.com/2015/08/liebster-blog-award-czyli-odpowiadam-i.html

  Tomiki dolecą, przesyłka nam się rozciągnęła w związku z urlopem, ale już kończymy. W weekend postaram się dosłać numer nadania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż... widziałam, dziękuję, pomyślę :)

   Czekam z niecierpliwością! Ale to już wiesz :)

   Usuń
 10. Nie czytałam pierwszej części, więc muszę rozejrzeć się za nią w bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie!!! To idealna lektura na teraz :) :D

   Usuń
 11. Miałaś rację "Dolina..." jest inna od pierwszego tomu. Zdecydowanie bardziej mi się podoba. Polubiłam Sabinę, a zabawne teksty Carmen mnie śmieszą. Dziękuję za polecenie i indywidualne wyzwanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiesz jak bałam się Twojej opinii po tym co napisałaś po 1 tomie... Cieszy mnie, że miałam rację :)
   Bardzo proszę :) Polecam się na przyszłość! I miłego czytania pozostałych tomów :D

   Usuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...