środa, 3 czerwca 2015

Grzegorz Kasdepke dzieciom - antologia
Autor: Grzegorz Kasdepke
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Data wydania: maj 2015
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda


"Co śni się księżniczkom?"
Przez ostatni rok spotkałam się z twórczością Grzegorza Kasdepke wiele razy, ale tylko wirtualnie, bowiem blogosfera była przepełniona zachwytami nad dziełami tegoż autora. Dziecię jednak podrosło i stwierdziłam, że może to już ten wiek i będzie gotowe poznać i ono... Okazja się nadarzyła i jakie są jej skutki? Moja córa każdemu spotkanemu człowiekowi mówi, że "Pani Miłka zakochała się w ogrodzeniu" hihi Mój mąż pomyślał, że dziecko mówi od rzeczy, nikt nie wie o co chodzi, aż do czasu gdy mała wyjaśnia, że to z bajki. Połknęła Kasdepkowy haczyk :)

Niniejsza publikacja jest podzielona na kilka części.

"Czerwonouchy zając"
Bajkolandia to zbiór dwudziestu trzech króciutkich (strona lub dwie) bajek z humorem. Nie było dla mnie dziwne, gdy córa wybrała jako pierwszą do czytania "Co się śni księżniczkom?". Podobały jej się również "Czerwonouchy zając" (morał z bajki już zdążyła wykorzystać w innej bajce czyli zrozumiała), "Wstydliwe gwiazdy" i "Niecierpliwy motyl".

Świąteczne historie w sześciu bajkach opowiadają o czasie Bożego Narodzenia. Przeczytałam wszystkie, ponieważ... nie miałam innego wyjścia mimo, że za oknem gorąco. Nawet mnie podobały się opowieści o pierwszej gwiazdce, Mikołaju a najbardziej byłyśmy obie zasłuchane w bajkę o sercu choinki.

Rower wujka Leona
Bodzio i Pulpet, Maja i Filip oraz Nieznane Przygody Kacpra, Podróże z wujkiem kontrabasem, czyli kolejne części antologii to jeszcze więcej bajek, emocji i różnych śmiesznych historii. Bardzo rozweselająca jest bajka o rowerze wujka Leona, kiedy to kierownica i siodełko zostały zamontowane odwrotnie :) 

Bardzo ciekawa okazała się dla niemal pięciolatki część o Uczuciach. W bajkach tych autor skupił się na wyjaśnieniu dzieciom na zgrabnych i ciekawych przykładach, dostosowanych do wieku dzieci czym są uczucia i jak je można scharakteryzować. Jak odróżnić je od siebie, jak je rozpoznać. Przez świat uczuć prowadzi dzieciaki główna bohaterka - Pani Miłka wraz z grupą przedszkolaków. Córa największe zainteresowanie wykazywała podczas poznawania Miłości, Szczęścia i Nudy (świetnie potrafi użyć tego określenia, kiedy nikt się nie zajmuje i wtedy właśnie stwierdza, że
jej się nudzi).

"Miłość"
"Przygody detektywa Pozytywki" oraz "Nieznane przygody detektywa Pozytywki" to już najlepsza rozrywka w całej książce, ale ... dla mamy. Dziecku się podobało, ale raczej same zagadki były dla niej za trudne (4,5-letnie dziecko nie wie jeszcze na przykład o roku przestępnym). Jednak starsze dzieci a do tego lubiące rozwiązywać zagadki detektywistyczne, będą zachwycone, zwłaszcza, że na końcu książeczki znajdują się rozwiązania i zawsze można sprawdzić, czy obraliśmy właściwy tok rozumowania.

Ogromnie się cieszę, że mogłyśmy poznać wreszcie twórczość znanego autora literatury dziecięcej. Moje dziecko było zachwycone zawartością książeczki znacznie bardziej, niż opisywanej niedawno antologii z serii "Moje książeczki". Jednak krótsze utwory bardziej do niej przemówiły, były ciekawsze, bardziej urozmaicone. Kiedy przeczytamy już wszystkie utwory po pięćdziesiąt trzy razy wezmę pod uwagę zaopatrzenie się w inne dzieła pisarza.
Detektyw Pozytywka myśli...

"Grzegorz Kasdepke dzieciom" to świetny prezent dla maluchów na każdą okazję. Mamy tutaj całe bogactwo bohaterów - i to nie tylko w ludzkiej postaci - których poznajemy w bajkach znanych już na polskim rynku wydawniczym, ale również pojawiają się nowości. Jeśli dodam do tego genialne i kolorowe ilustracje to uwierzcie lub nie - sama oczu oderwać nie mogę. Ilustratorzy  stanęli na wysokości zadania i uświetnili świetne teksty pięknie je obrazując. Gruba księga z niesamowitą zawartością - to naprawdę warto mieć.
Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczkiKsiążka przeczytana w ramach wyzwań: Grunt to okładka, Pod hasłem, 52 książki


Za możliwość przeczytania książki
dziękuję Pani Dagmarze 


13 komentarzy:

 1. Lepiej późno niż później :) Kilka lat temu byłam z czwartalami na spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem. To sympatyczny i otwarty człowiek. Od tamtej pory napisał wiele nowych książek i mam zaległości w tej materii. Szczególnie intryguje mnie detektyw Pozytywka. Ale ostatnio zdobyłam "A ja nie chcę być księżniczką" dla mej bratanicy, więc wkrótce... przestaniemy być księżniczkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę :) Cieszę się, że wreszcie poznałam twórczość autora. Na jego samego też kiedyś przyjdzie pora :)
   Detektyw Pozytywka jest dobry również dla 35+ :)

   Usuń
 2. Jak widać książka spełnia swoje zadanie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest świetna i daje radochę i dziecku i mamie :)

   Usuń
 3. A ja w ogóle nie znam twórczości tego autora. Muszę chyba nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory też tak mówiłam, ale warto :)

   Usuń
 4. Uwielbiam tego autora, o czym już wcześniej wspominałam, dlatego z największą przyjemnością zapoznałabym się z tą antologią. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem na etapie książeczek dla małej dziewczynki więc chętnie skorzystam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta pozycja jest naprawdę super :)

   Usuń
 6. Ten zbiór jest super! Sama z przyjemnością do niego siadłam:)

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...