środa, 9 kwietnia 2025

Krzysztof Koziołek "Ostatni zdrajca" - recenzja patronacka


 
Autor: Krzysztof Koziołek
Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów
Data wydania: 02.04.2025
Liczba stron: 442
 


[materiał reklamowy] barter Autor
 
 
 
 
18 maja 2025 roku zostaną w Polsce przeprowadzone wybory prezydenckie. Nie jest to post mający na celu wskazanie Wam na kogo głosować. Sama też tego nie ujawnię. Ale nie mogę nie nawiązać do tego wydarzenia w obliczu recenzji, którą właśnie czytacie. Dotyczy ona bowiem książki, którą Autor celowo pragnął wydać przed głosowaniem. Nie, fabuła również nie wskazuje na kogo głosować! Jednak Krzysztof Koziołek wybornie przedstawił scenę polityczną oraz stworzył fikcyjną fabułę po to, byśmy dobrze wybrali. Książka pokazuje dobitnie, do czego zdolny jest naród w obliczu pewnych zachowań władzy. Wolałabym, by w Polsce nie doszło do sytuacji, o których czytałam w "Ostatnim zdrajcy". 

Wybór rusofila na prezydenta Polski to dopiero początek armagedonu - tak głosi napis u dołu okładki - i możecie mi wierzyć, armagedon jest niezły. Ale po kolei.
 
Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza, że wybory prezydenckie wygrał skrajnie prawicowy kandydat, którego wynik w sondażach mieścił się w granicach błędu statystycznego! To szokująca informacja! Wszelkie próby unieważnienia wyborów nie powiodły się, mimo dowodów na zmanipulowaną kampanię wyborczą. Dochodzi do manifestacji i samorozwiązania się Sejmu, jednak przynosi to odwrotny skutek do zamierzonego. 
 
Niezadowolenie społeczne sięga zenitu, zaczyna działać ruch oporu, którego członkowie zamierzają walczyć z władzą kolaborującą z Rosją. Siatka zwierających szeregi do walki z władzą stopniowo się powiększa zapraszając w swe szeregi mocno zróżnicowanych członków. Czasami dość zaskakujących...
 
Ruch oporu zamierza uderzyć na wielu płaszczyznach, potrzebuje nie tylko ludzi potrafiących strzelać, ale również hakerów, bo przecież Internet to współczesna broń masowego rażenia. Tożsamość przywódców ruchu nie jest znana i muszę przyznać, że do samego końca wyczekiwałam, by poznać kim jest Ten. 
 
Fabuła jest poprowadzona wielotorowo, zaglądamy w różne miejsca, poznajemy myśli i działania zróżnicowanych warstw społecznych. Najniżsi w hierarchii śledzą wydarzenia przed telewizorem w barze a Ci ze "szklanego ekranu" pozwalają sobie na kłamstwa, manipulacje, uważają że wszystkie chwyty dozwolone i nie mają przy tym żadnych wyrzutów sumienia.
 
Bardzo zżyłam się z niektórymi bohaterami. Ich postawy mocno przywiązały mnie emocjonalnie i wyczekiwałam tym rozdziałów czy akapitów, gdzie mogłam ponownie zajrzeć do ich życia. Czy los wszystkich potoczył się po mojej myśli? Będziecie zaskoczeni, jeśli napiszę, że nie?!
Autor stworzył nie tylko ciekawą historię, ale jednocześnie tak zaskakującą... Wiele momentów zatrzymało mnie na dłuższą chwilę, by móc przemyśleć to, co się wydarzyło, a finał.... Do ostatniego momentu nie odgadłam kim jest tyłowy zdrajca... Szok!
 
Jeśli macie ochotę na intrygującą historię na bazie wydarzeń politycznych, która pokazuje jak blisko od siebie znajdują się demokracja i dyktatura oraz jak działają mechanizmy władzy i czyja "ręka rękę myje" to sięgnijcie po "Ostatniego zdrajcę". Gwarantuję emocje, zaskoczenia, krew, zdrady i walkę o wolność.
 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach marcowych wyzwań: 52 książki
 
 
 
Za książkę dziękuję
Autorowi

wtorek, 1 kwietnia 2025

Podsumowanie marca i hasło na kwiecień 2025 - Pod hasłem

 01.04.2025
 
I już marzec za nami... Kolejny rok przybył mi przedwczoraj na liczniku - za wszystkie życzenia dziękuję!
 
Witam Was w kwietniu! Życzę prawdziwej wiosny... Ja po raz pierwszy miałam zachciankę - mam bratki na balkonie, ciekawe ile przeżyją :D
 
Przypominam jednocześnie, że nie obchodzę dzisiejszego wątpliwego święta i wszystko jest na serio. 

Bawcie się wybornie z nowymi hasłami - niby coś podobnego było, ale tylko podobnego :)
 
Ja bawiłam się świetnie w marcu, czytając całą serię a właściwie słuchając - ależ poczułam wolność od współprac i ten cenny czas, że mogłam poznać wszystkie tomy od razu - bezcenne :) 

A propos haseł - obserwując Wasze gusta czytelnicze nieco już je poznałam, stąd staram się, by hasła wszystkim pasowały. To właśnie powód, dla którego rzadko jest jedno hasło. Świetnym dowodem jest marzec, kiedy to sporo osób czytało do kategorii że ja bym nie tknęła, ale kilka z Was czytało idealnie w moich gustach - ot, po prostu mam dwa obozy i każdemu staram się dogodzić :)



Podsumowanie marca 2025
Hasło: marcowy garniec, edycja 2025 
 
A. okładka to tylko litery (dużo ostatnio wydaje się książek, gdzie na jednokolorowym tle znajduje się jedynie autor i tytuł)
 
B. nominacje LC - pod tym linkiem znajdziecie wszystkie kategorie, wybieracie dowolne tytuły z dowolnych gatunków, pamiętając jedynie, że minimum stron do PH to 230 

C. akcja książki rozgrywa się choć w 1/3 na Bliskim Wschodzie. 
Za Wikipedią: Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się: Arabię Saudyjską Bahrajn, Cypr, Egipt, Irak, Iran, Izrael z Palestyną, Jemen, Jordanię, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syrię, Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 
D. akcja książki rozgrywa się choć w 1/3 w kraju, w którym był ejotek
 
E. książka, po którą z własnej nieprzymuszonej niczym woli ejotek nie sięgnie (kierujcie się tematyką lub gatunkiem, trochę zarysem fabuły)


 

Statystyki 
 
Wyzwanie ukończyło 10 osób. Przeczytałyśmy razem 45 książek

Nie mam jeszcze zgłoszenia Iwony, ale na chwilę obecną:
 
  • pierwsze miejsce zajmują monweg i ejotek - po 8 książek, brawo my!
  • na drugim stopniu podium również dwie osoby Bociankowa77 i Bożena - po 7 książek - brawo!

Aine
1. "Konklawe" Robert Harris - D
2. "Pisane Szkarłatem" Anne Bishop - E
3. "Morderstwo Wron" Anne Bishop - E
4. "Srebrzyste wizje" Anne Bishop - E
 
Bociankowa77
1. "Sekrety arabskich kurortów" Marcin Margielewski - C
2. "Piekło kobiet Iranu" Marcin Margielewski - C
3. "Wyrwana z piekła Talibów" Marcin Margielewski - C
4. "Jestem jedną z żon" Kamila Shukri - C
5. "Byłam służąca w arabskich pałacach" Laila Shukri - C
6. "Zaginione arabskie księżniczki" Marcin Margielewski - C
7. "Modelki z Dubaju" Marcin Margielewski - C
 
Bożena T.
1. "Pieśń prorocza" Paul Lynch - B
2. "Nietuzinkowy sklep całodobowy" Kim Ho-yeon - B
3. "Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł" Jolanta Kwaśniewska, Emilia Padoł - B
4. "Obserwatorium" Jarosław Szczyżowski - B
5. "Konklawe" Robert Harris - B
6. "Ted Bundy. Umysł mordercy" Max Czornyj - B
7. "Smolarz" Przemysław Piotrowski - B
 
Iwona
1. "
 
James
1. "Ludzie, nie ideologia" Bartosz Żurawiecki - E
 
Maria K.
1. "Susza" Maria Krasowska - B
 
Monika W.
1. "Safar. Podróż do Arabii Saudyjskiej" Marina (C)
2. "Il professore. Włoska miłość" Weronika Tomala (D - Włochy)
3. "Płynąc ku przeznaczeniu" Weronika Tomala (D - Hiszpania) 
4. "Witaj, Prowansjo!" Katarzyna Janus (D-Francja)

monweg
1. "Null" Szczepan Twardoch - A
2. "Nieznajoma z portretu" Camille de Peretti - D
3. "Bóg Zero Jeden " Michał Kłodawski - E
4. "Fraszki" Stanisław Jerzy Leć - E
5. "Las Birnamski" Eleanor Catton - E
6. "Podręcznik dla inkwizytorów" António Lobo Antunesa - E
7. "Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa" Joanna Rodzaj - E
8. "Stąd w nieznane. Wspomnienia" Lisa Marie Presley, Riley Keough - E
 
pasjonatka książek
1. "Witaj, Prowansjo!" Katarzyna Janus - D
 
Paulina S.
1."Serotonina" Michel Houllebecq - A
2. "Być tak naprawdę" Marianna Gierszewska - E
3. "Nazwisko tworzy charakter" Violetta Kuklińska-Woźny - E
4. "The journey - Podróż" Brandon Bays - E

 
 
KOŁO RATUNKOWE

ejotek (swoją drogą genialna seria, polecam :)
1. "Siedem sióstr" Lucinda Riley - zm. 2021
2. "Siostra burzy" Lucinda Riley
3. "Siostra cienia" Lucinda Riley
4. "Siostra perły" Lucinda Riley
5. "Siostra księżyca" Lucinda Riley
6. "Siostra słońca" Lucinda Riley
7. "Zaginiona siostra" Lucinda Riley 
8. "Atlas. Historia Pa Salta" Lucinda Riley

 
----
Wszystkim, którzy czytali książki według podanego w ubiegłym miesiącu hasła - dziękuję. Czekam oczywiście na linki do książek, które nie doczekały się jeszcze opinii. Gdyby były jakieś braki lub błędy proszę o komentarz w tej sprawie.


Zapraszam serdecznie nowe osoby do przyłączenia się do nas. Udział w każdym miesiącu nie jest obowiązkowy.  Choć będę motywować, ale o tym w regulaminie :)
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*



 ZASADY WYZWANIA na 2025:
  • start wyzwania (1 edycja): 1 stycznia 2013r.; termin zakończenia 12 edycji: 31 grudnia 2025r.
  • w wyzwaniu może wziąć udział każda osoba, niekoniecznie posiadająca bloga
  • do wyzwania można przystąpić w dowolnym momencie
  • wyzwanie z każdym nowym HASŁEM trwa miesiąc kalendarzowy i liczą się książki przeczytane dokładnie w miesiącu trwania hasła
  • zgłaszając mi książkę zachowaj proszę taki zapis: "tytuł" autor    link   (jeśli hasło tego wymaga, po autorze napisz kategorię po myślniku lub w nawiasie; czasami hasło wymaga innego rodzaju zgłoszenia np. trzeba zacząć od autora, ale będę o tym wtedy pisać)
  • wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej JEDNEJ, dowolnej książki miesięcznie, która będzie zgodna z podanym przeze mnie HASŁEM
  • na swoim blogu (lub innej stronie z opiniami) zamieszczamy recenzję przeczytanej książki, lub chociaż krótką notatkę, a pod tym postem podajemy link do niej. Na dole recenzji proszę o umieszczenie informacji, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania. Można też zamieścić baner czy etykietę.
  • Osoby, które nie posiadają bloga, zostawiają w komentarzu informację co przeczytały lub mogą przesłać do mnie recenzję to opublikuję na moim blogu wraz z podpisem autora (nie jest to konieczne, tylko gdyby ktoś miał ochotę)
  • Za miesiąc zamieszczę podsumowanie z Waszymi osiągnięciami czytelniczymi oraz podam nowe HASŁO.
  • W dowolnym momencie roku, nieregularnie, oprócz hasła, pojawi się kwartalne koło ratunkowe. Jest to hasło, które będzie obowiązywało przez 3 miesiące - w tym czasie można skorzystać z niego 1 raz (czyli w jednym, z trzech miesięcy kwartału) - w sytuacji, gdy normalne hasło nie do końca Wam odpowiada (wtedy kiedy go wybierzesz, czytasz tylko wg koła ratunkowego, nie mieszamy z normalnym hasłem). Ryzyko jest oczywiście takie, że nie wiecie co pojawi się w kolejnych miesiącach...
  • Do 2016r. wśród uczestników losowałam nagrodę książkową. Od 2017 są to DWA losowania! Pierwsze - wśród osób, które będą miały frekwencję 100% (w każdym miesiącu czytały wg Pod hasłem). Drugie - wśród trzech osób, które przeczytają najwięcej książek w 2025 roku - również rozlosuję książkę.
  • By drugie losowanie było bardziej sprawiedliwe zaliczam tylko i wyłącznie książki powyżej 230 stron (liczba stron minimalnych nie zmienia się w tym roku)
  • By uniknąć zgłoszeń, które czasem budzą wątpliwości - nie zaliczam: słowników, książek z przepisami, literatury typowo podróżniczej, albumów (ogólnie książek, gdzie królują fotografie), książeczek z zadaniami, łamigłówek, kolorowanek i pozycji typowo obrazkowych. Komiksy zaliczę, jeśli będą miały naprawdę sporo tekstu (foto zawartości należy wtedy wysłać na maila).
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 HASŁO na kwiecień:
Jak masz na imię?
 
 


Wyjaśnienie hasła:
 
Nowy kwartał rozpoczynamy hasłem, które w pierwszej chwili może wydawać się znajome... Owszem imiona występowały już w różnych konfiguracjach, ale dziś będzie tak:
 
A. Imię autora ma tyle samo liter co Twoje imię
B. Nazwisko autora ma tyle samo liter co Twoje imię
C. Imię autora rozpoczyna się na tę samą literę co Twoje imię
D. Nazwisko autora rozpoczyna się na tę samą literę co Twoje imię
E. Trzecia litera Twojego imienia to pierwsza litera imienia autora

Haseł jest pięć. Każdy wybiera JEDNO. Minimum do zaliczenia jedna książka 

Moim zdaniem łatwe :) No i jest wybór, dlatego... w tym miesiącu nie ma koła ratunkowego
 
Miłego przeglądania półek :)

 
 
Przypominam też o kolejności zgłoszeń - ZAWSZE - najpierw tytuł, potem autor i na końcu kategorie / litery itp.

W razie pytań piszcie - komentarz / mail / Messenger / sms. Byle nie poprzez wiadomości na FB

POWODZENIA!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...