poniedziałek, 26 września 2022

"Będę przy tobie" Zuzy Kordel - zapowiedź


Już 18 października swoją premierę będzie miała druga powieść Zuzy Kordel - "Będę przy tobie".
 
Jak informuje Wydawnictwo Videograf, książkę można nabyć w przedsprzedaży np. w Empiku - oto link:   https://bit.ly/BędęPrzyTobie


Planujecie poznać historię Zuzy?
 
Może skusi Was opis:

Franek jest gotowy zrobić wszystko, by odbić się od finansowego dna. Potrzebuje stabilizacji, by spełniać marzenia ukochanej narzeczonej, Leny. Niespodziewanie odpowiedź na jego błagania pojawia się w formie niepozornej ulotki wrzuconej do skrzynki na listy. Franek i Lena wierzą, że szczęście w końcu się do nich uśmiechnęło. Czy jednak na pewno to los przetasował ich karty? A może ktoś mu w tym pomógł?

Wioletta osiągnęła w życiu wszystko – jest spełnioną żoną i matką, jej dzieci kroczą ścieżką sukcesu, a prowadzona wspólnie z przyjacielem firma przynosi ogromne zyski. Jednak w oczach kobiety nieustannie czai się smutek. Z jakimi demonami musi się mierzyć? Czy nowy pracownik sprawi, że uda jej się uporać z trudną przeszłością?

Pozwól się otulić tej poruszającej powieści o miłości i poszukiwaniach tego, co w życiu najważniejsze.



Które słowa opisu sprawiają, że myślicie o "Będę przy tobie", że to coś dla Was?
A może już sama okładka wystarczy? :)
 
Dajcie znać!



niedziela, 25 września 2022

Colleen Hoover "Slammed"

 
 
 
Tytuł oryginalny: Slammed
Tłumaczenie: Katarzyna Puścian
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania:  2022
Liczba stron: 288
 
 
 
 
 
 
Colleen Hoover potrafi pięknie pisać o miłości i różnych jej odcieniach. Choć znaczna część jej powieści jest skierowana do młodzieży. Starsi czytelnicy, jak ja, mogą dostrzegać infantylność czy naiwność bohaterów. Dziś opowiem Wam o "Slammed", która została wznowiona w nowej szacie a jest debiutem autorki.



Oto historia Layken Cohen oraz Willa Coopera. 
Osiemnastoletnia Lake, po nagłej śmierci ojca, musiała opuścić Teksas i wraz z matką i dziewięcioletnim bratem Kelem, przeprowadzić się do Michigan. Tutaj matka ma szansę na lepiej płatną pracę.
Jakie uczucia muszą targać dwójką dzieci, którym w ciągu sześciu miesięcy tak mocno zmienia się świat... Tracą ojca, muszą zmienić szkołę, a co za tym idzie również koleżanki i kolegów...
 
Los miał jednak dla nich prezent. Już w chwili, gdy podjechali na podjazd nowego domu Kel poznał Cauldera, chłopca z sąsiedztwa, z którym stanie się nierozłączny a Lake jego starszego brata - Willa. To było jak strzała Amora, od razu zaczęło między nimi iskrzyć a oni nie zamierzali z tym walczyć. Jednak już niebawem przekonają się, że zbyt szybko oddali się pocałunkom zamiast rozmowom i spotkanie na szkolnym korytarzu oznacza dla nich, że nie mogą być razem.
Jak potoczy ich relacja?
Jak zareaguje Layken, gdy pozna prawdę o przyczynie przeprowadzki?
 
 
Czy wiecie co to jest poetycki slam? Jak nie lubię poezji w powieściach, to w przypadku "Slammed" twórczość poetycka bardzo mi się podobała. To nie były nudne kawałki znudzonych ludzi, tylko pełne pasji i emocji opowieści o ich życiu. Bardzo ciekawy wątek!
 
To powieść ciekawa i intrygująca. Pokazująca, że dziewięciolatki mogą stworzyć trwałą, przyjacielską relację, ale im ludzie są starsi tym jest trudniej pokonać różne przeszkody. Autorka nie poskąpiła bohaterom trudności, pokazała jak żyje się dzieciakom w rodzinach zastępczych, co czują młodzi tracący nagle rodziców, albo Ci, którzy nagle odkrywają, że ich czas z bliskimi jest ograniczony z uwagi na chorobę.

Książkę czyta się szybko, bowiem akcja jest dynamiczna, wciąż pojawiają się problemy do rozwiązania, uczucia do wyjaśnienia, "dywaniki" u dyrekcji a także poważne tematy. Myślę, że książka spodoba się bardziej odbiorcom literatury "New Adult", ale nie mogę powiedzieć, żeby mi się nie podobało. Mocno wyczekiwałam na finał, by dowiedzieć się, jak to się skończyło... Pytanie tylko czy sięgać po dwa kolejne tomy... Czytaliście?


Podsumowując - "Slammed" to pod wieloma względami powieść kontrastowa - zmiana miejsca zamieszkania, otoczenia, przyjaciół oraz znacznie wcześniej padający śnieg. Hoover doskonale operuje słowem i uczuciami - rozgoryczenie, wściekłość, zaskoczenie, żal, załamanie, beznadzieja a do tego humor i nauka odpowiedzialności. Powieść uczy tego, by szukać równowagi między sercem a głową oraz by przesuwać granice, bo po to są.
 
 
 
"Slammed"
"Point of Retreat"
"This Girl"
 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki



 
 

poniedziałek, 19 września 2022

Gabriella Saab "Szachistka z Auschwitz"

 

Tytuł oryginalny: The Last Checkmate
Tłumaczenie: Barbara Budzianowska-Budrecka
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 8 czerwca 2022
Liczba stron: 464
 
 
 
 
 
Czy jest jeszcze coś, czego my, współcześnie żyjący nie wiemy o ludziach, którzy przeżyli piekło obozów koncentracyjnych? 
 
Trudno jest sięgać po taką literaturę. Nie wywołuje ona przyjemnych emocji, bo wokoło tylko głód, brud, zmuszane do ciężkiej pracy wychudzone ciała i ona... śmierć. Nie każdy miał szansę przeżyć... Doczekać wyzwolenia. 

Gabriella Saab w swoim debiucie pokazała amerykańskie spojrzenie na losy więźniarki o numerze 16671. Autorka pierwszym rozdziałem uspokaja czytelnika, tak kierując fabułą, by wiedział, że bohaterka przeżyła. Scena ta jest właściwie finałem książki, choć powinnam raczej napisać - zemstą. Zemstą na zastępcy komendanta obozu, który dopuścił się wielu złych i wręcz niewybaczalnych uczynków wobec 16671. Wielokrotnie ją poniżał, gnębił i bawił się jej życiem...

Dopiero później przemieszczałam się w czasie i przestrzeni. Poznałam rodzinę Florkowskich - małżeństwo z trójką dzieci, które poza dwoma najmłodszymi maluchami czynnie włączyli się w działania organizacji podziemnej. Ich zadaniem w konspiracji było ratowanie żydowskich dzieci z getta. Niestety, Maria, najstarsza córka, została złapana i całą rodzinę wywieziono do Auschwitz.I stracono.
 
Czas na drugą perspektywę czasową - obóz w Oświęcimiu. Auschwitz a potem Birkenau.
Życie Marii uratowała tak naprawdę miłość do szachów, choć wielokrotnie kolejne partie stanowiły jedynie rozrywkę dla zastępcy komendanta obozu. Często ich stawką było życie...  Dziewczynka miała wtedy zaledwie czternaście lat, ale musiała szybko dorosnąć, bowiem wcale nie traktowano jej ulgowo. Niejednokrotnie pomagała innym, ryzykując własne życie. Nawiązała silne przyjaźnie - jedną z ojcem Kolbe.

Pomyślicie zapewne, że skoro Saab na początku książki dała nam dowód na życie Marii, to niczym Was ta historia nie zaskoczy. Myślę, że wprost przeciwnie. Kilka razy byłam ogromnie zdumiona wydarzeniami i zwrotami akcji.
Nie napiszę Wam więcej, by nie psuć niespodzianek. Moim zdaniem to wyjątkowa pozycja na tle innych w tej tematyce. 


Podsumowując - "Szachistka z Auschwitz" to poruszająca historia ludzi, którzy z narażeniem życia ratowali żydowskie dzieci. Historia dziewczynki, która próbowała pomścić swoją rodzinę a jednocześnie pomóc kolejnym współwięźniom. Docierająca do głębi człowieczeństwa opowieść o przyjaźni tak silnej, że aż wydaje się niemożliwe. Poza cierpieniem, bólem, chorobami są też ludzkie odruchy, walka o drugiego człowieka i potrzeba sprawiedliwości. 
Polecam


 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
 
 
 
 
Za książkę dziękuję 


piątek, 16 września 2022

Danka Braun "Brat mojego męża"

 
 
 
Autor: Danka Braun
Wydawnictwo: Prozami
Data wydania: 27 maja 2022
Liczba stron: 384
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Danka Braun to pseudonim pisarki urodzonej w Olkuszu, od lat mieszkającej w Krakowie. Jest autorką kilkunastu książek. Uwielbia czytać i rozwiązywać krzyżówki. Opowiem Wam dziś o jej najnowszym tytule - "Brat mojego męża".
 
 
W grudniu 2019 roku Paweł Cisowski miał wypadek samochodowy. To była niespodziewana śmierć, zarówno dla jego ojca, żony, dwójki małych dzieci, jak i dla niego samego. Planował zmiany. Przed nim było nowe życie...

Pięć miesięcy później Diana Cisowska, wdowa po Pawle, spotyka na cmentarzu... ducha! Będąc w jednej z krakowskich kawiarni miała wrażenie, że widzi swojego zmarłego męża, ale przecież to mógł być ktoś podobny! Teraz jednak przy grobie Pawła Cisowskiego zobaczyła... Pawła Cisowskiego! To był szok... Jednak okazało się, że to Piotr, brat bliźniak jej zmarłego męża, który od dekady mieszkał w Australii. Diana nie miała okazji go poznać, bowiem wyjechał po konflikcie rodzinnym i ojciec nie chciał go widzieć. 

Piotr chce zbliżyć się do Diany i dzieci, co podobno obiecał bratu podczas licznych internetowych rozmów. Paweł chciał zabezpieczyć rodzinę w przypadku, gdyby coś mu się stało.
Z każdym dniem pobytu Piotra w Żuradzie Leśnej, coraz więcej osób ma wrażenie, że to nie Piotr, tylko... Paweł. Mężczyzna posiada bowiem informacje, które mogą być znane tylko małżeństwu Cisowskich...
Jaka jest prawda?
 
 
Ta część książki była ciekawa, intrygująca i opisywała wiele życiowych problemów, ale dopiero od momentu, kiedy czytelnik otrzymał część drugą, a w niej historię bliźniaków Cisowskich sięgającą dzieciństwa dotarł do drugiego dna "Brata mojego męża". 
To wtedy Danka Braun jak magik z kapelusza wyciąga... nie, nie królika a nie niespodzianki i tajemnice, które otwierają oczy i pozwalają spojrzeć na wydarzenia teraźniejsze inaczej. 
To wtedy wiele się wyjaśnia. Choć czy łatwiej się w tym odnaleźć albo zrozumieć...?

Z czasem czytelnik poznaje prawdę o śmierci matki braci Cisowskich, o podłożu kłótni Piotra z ojcem, podejrzeń Diany co do zdrad męża oraz jej "ślepocie" i naiwności... Kilkukrotnie zastanawiałam się czy ja na jej miejscu domyśliłabym się prawdy...

Autorka poprowadziła fabułę w naprawdę oryginalny sposób. Zafundowała liczne zwroty akcji, zniknięcie pewnej studentki, wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Pawła oraz obecność detektywa, jak w rasowym kryminale a nie powieści obyczajowej. Ogromnym plusem były dla mnie rodzinne sekrety, które wyszły na jaw dopiero w finale książki.
Sporo miejsca Braun poświęciła tożsamości oraz relacjom bliźniąt jednojajowych - to było niezwykłe do czego bracia byli zdolni.
 
 
Podsumowując - "Brat mojego męża" to historia obyczajowa z wątkiem kryminalnym i świetnymi intrygami. Opowieść o traumie po stracie bliskich, władzy i charyzmie przedkładanych ponad relacje rodzinne, ciemnych interesach, romansach (tu również kilka zaskoczeń!). Niesamowita przeszłość klonów, adrenalina, tajemnice, sekrety, narkotyki i poczucie winy. Przy tej książce nie będziecie się nudzić. Gorąco polecam!

 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Abecadło z pieca spadło (B), 52 książki





Za książkę dziękuję



 
 

niedziela, 11 września 2022

Magdalena Trubowicz "Do trzech razy miłość"

 
 
Autor: Magdalena Trubowicz
Wydawnictwo: IV Strona
Data wydania: 2020
Liczba stron: 352
Seria: Kupidyn w spódnicy  tom 4







"Do trzech razy miłość" to czwarty tom cyklu Magdaleny Trubowicz 'Kupidyn w spódnicy', w którym spotkamy bohaterów wszystkich poprzednich części.


Ela z Mateuszem oraz Izabela z Tomaszem w dwóch osobnych samochodach zmierzają do Gościńca Zakochlice we wsi Kochlice. Mają tam spotkanie w sprawie wynajęcia sali na wesele... tylko na nieszczęście na ten sam termin! W pensjonacie pojawia się również Wanda Guzik, ale już nie w sprawie wesela a lokalu na tymczasowe biuro, bowiem jej dotychczasowe spłonęło.
 
Właścicielka pensjonatu - Marta - zostanie postawiona przed wieloma trudnymi wyborami a i problemów do rozwikłania jej nie zabraknie. Poza prywatnymi, rodzinnymi czy sercowymi, również te służbowe będą się mnożyły jak króliki w kapeluszu magika. A wszystko z powodu jakże specyficznej klienteli biura matrymonialnego Wandy, którzy w zatrważającej liczbie będą nawiedzali pensjonat siejąc zamieszanie w życiu obu właścicielek oraz pracowników Zakochlic. Czy zdołają oni dostrzec prawdziwe uczucia w tym tłumie?
 
 
Niniejszy, czwarty tom serii jest znacznie lepszy niż poprzedni, dużo lepiej się bawiłam. Bohaterowie to bogaty wachlarz postaci w każdym wieku, odmiennej płci, dobrych i złych, biednych i bogatych, szczęśliwych lub dopiero poszukujących miłości. 
Czytelnika intrygują ich losy, tajemnice a temperament włoskiego kucharza czy kombinacje Wandy dodają pikanterii fabule. 
 
Jednak nie sugerujcie się opisem - totalnie nie pasuje do treści książki!
 

Podsumowując - "Do trzech razy miłość" to lekka i zabawna powieść, która zajmie Wasz czas skutecznie odwracając uwagę choćby od deszczowej pogody. Ale nie jest to historia, która zafascynuje albo na długo pozostanie w pamięci. Przynajmniej nie dla mnie... Intrygi, randki, błędy ani oszust matrymonialny nie są szczytem literackiej formy a jedynie chwilową rozrywką. Mam wrażenie, że w początkowych częściach serii dostrzegłam więcej potencjału niż otrzymałam w tomach końcowych. 




 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach sierpniowych wyzwań: Abecadło z pieca spadło (T), 52 książki

środa, 7 września 2022

Ewelina Dobosz "Na otwartym sercu"

 
 
Autor: Ewelina Dobosz
Wydawnictwo: Niegrzeczne Książki / Wyd. Kobiece
Data wydania: 10 sierpnia 2022
Liczba stron: 304






"Na otwartym sercu" to moje pierwsze spotkanie z twórczością mojej imienniczki - Eweliny Dobosz. Spodziewałam się romansu z przystojniakiem z okładki w roli głównej - czy tak było?


Marta Sarnecka jest dwudziestosześcioletnią kobietą z marzeniami. Pragnie zostać świetnym chirurgiem, ale by to osiągnąć wyjeżdża z Warszawy do małego miasteczka, bowiem jej zdaniem tam szybciej będzie mogła aktywnie uczestniczyć w operacjach a nie tylko je obserwować. 
Na miejscu okazuje się, że faktycznie w szpitalu nie ma tłumu rezydentów. Poza ordynatorem, na chirurgii pracuje też Oskar Kamiński - zdolny, ale gwiazdor. 

Marta zajmuje jeden z pokoi w willi, która wynajmowana jest tylko lekarzom. Szybko poznaje pozostałą piątkę współlokatorów, wśród których znajduje się też znany jej ze szpitala Oskar - dupek i arogant sprowadzający sobie panienki, głośno obwieszczające rozkosz. 
Jak łatwo się domyślić między Martą a Oskarem zaczyna iskrzyć, choć dziewczyna mocno się przed tym broni. Przyciąganie jest jednak wyczuwalne w powietrzu, pogłębia się wraz z każdym dniem, ale Marta najmocniej pragnie tylko nauki w dziedzinie chirurgii... Czy Oskar jest jej obojętny? A może skusi ją skrywana przez niego tajemnica?
 
 
Autorka stworzyła dość oryginalny romans - określiłabym go romansem medycznym z wątkiem kryminalnym, który ożywił nieco nudnawą momentami fabułę. Poza scenami z zabarwieniem erotycznym to właśnie sprawa morderstwa Marleny, przyjaciółki Marty sprzed lat stała się dużym atutem książki. Lęk Marty przed ciemnością to nie wszystko co pozostało po tamtym wydarzeniu... Głęboko skrywana tajemnica nadal nie daje jej spokoju a teraz śledztwo zostało wznowione... 

Dobosz ciekawie opisała świat lekarzy, ich codzienność, pasje oraz spięcia. To jak muszą odreagować po ciężkim dyżurze albo utracie pacjenta. Delikatnie przypominało mi to o serialach medycznych, które oglądałam kilka lat temu. 
 
Właściwie to powieść nie jest hitem, nie rozumiem zachwytów nad nią. Owszem podczas samej lektury byłam ciekawa wyjaśnienia pewnych wątków między innymi morderstwa sprzed lat, tajemniczej Jolki czy kluczyka, który otrzymała Marta. Interesował mnie temat homofobii a osoba mordercy oraz finał okazały się zaskoczeniem. Jednak nie sądzę, by fabuła została ze mną na dłużej.
 
 
Podsumowując - "Na otwartym sercu" to połączenie romansu, erotyki, tematyki medycznej oraz wątku kryminalnego, co sprawia, że książka jest ciekawa i intrygująca. Świetne sceny seksu, różnorodni bohaterowie i ich tajemnice, żal, marzenia oraz szukanie nowej drogi życia pośród demonów przeszłości. Fajna opowieść na wieczorny relaks.




Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki



 

wtorek, 6 września 2022

Podsumowanie mojego czytelnictwa - sierpień 2022

 
 
Czytelnicza analiza sierpnia :)
 
Aż cztery książki udało mi się przeczytać i zrecenzować przedpremierowo! :)
Podjęłam też współpracę z Bonito, co zaowocowało umieszczeniem recenzji wyłącznie na specjalnej stronie - zapraszam Was na nią:
dobre-chwile.pl
 
 
 
 
 
 
Liczba przeczytanych książek15

Liczba przeczytanych stron:  5 210

Co w przeliczeniu na dni daje  168  stron dziennie.
Liczba stron przeczytanych w 2022:  33 981
E-booki / Audiobooki w 2022: 38


W ramach wyzwań:

Abecadło z pieca spadło (nazwiska na T) - 5
Pod hasłem - 5
52 książki - 15
 
Dla dzieci - 0
E-booki / Audiobooki - 11
Mini Czelendż 7 - okaże się na koniec roku


 

Przeczytałam w tym miesiącu:

"Uśpiona" Alicja Sinicka - początkowo pouczająca a później trzymająca w napięciu historia, w której można się przekonać, na kim tak naprawdę można polegać. Pokazuje, że nie wszystko wygląda tak, jak się wydaje. Że najbliższe osoby mogą wiele ukrywać, kłamać, oszukiwać.
Opowieść snuta przez autorkę jest przepełniona strachem, szokiem, gniewem, wyrzutami sumienia, niepokojem i frustracją. Nie brakuje też bezradności, prób ucieczki czy dotarcia do prawdy. Polecam!

"Zaborcza bestia" Melisa Bel - wyborny romans historyczny pełen sprzecznych oraz porywających emocji, w którym ścierają się skrajności - od gniewu, wściekłości czy desperacji poprzez strach czy odwagę aż po nadzieję, zrozumienie... i zwyczajne ludzkie szczęście! Wolne od przerysowanych zasad i obniżania poczucia własnej wartości. Jeśli poszukujecie powieści z humorem, konwenansami, pożądaniem oraz rodzinną tajemnicą to gorąco polecam!

"Nie wiesz dlaczego" Marcel Moss - kolejne ekstremalne spotkanie z thrillerem psychologicznym Marcela Mossa. Dlaczego ekstremalne? Bowiem zupełnie nie można odgadnąć do czego zmierza autor, trudno rozszyfrować jego pomysły, zwroty akcji a niespodzianki spadające na czytelnika powodują coraz szerzej otwierane usta.  Książka bardzo na czasie z uwagi na poruszony problem uzależnienia od mediów społecznościowych czy wykluczenia z grupy rówieśniczej. To historia o myślach samobójczych, samotności w tłumie, kłamstwach, przemocy, znęcaniu, zafascynowaniu kimś poznanych w internecie, gwałcie i narkotykach. Polecam!

"Schronisko w Podgórowie" Joanna Tekieli - nostalgiczna i pełna piękna natury powieść o walce z przeciwnościami losu na różnych polach. To zgrzyty i rozejmy z córkami, to wsparcie rodziców, utrata poczucia bezpieczeństwa, życzliwość sąsiadów, bezinteresowna wzajemna pomoc, niepewność, strach. Niektórzy zarzucają zbyt wiele czasu poświęconego remontom, ale i tak uważam tę powieść za przepiękną, idealną na wakacyjny (i nie tylko) wypoczynek. Na długo pozostanie w moich myślach - gorąco Wam polecam!

"Rozgrywka" Magda Stachula - to trzeci już mini kryminał autorki, który dostarcza różnorodnych emocji w drodze do rozwikłania zagadkowej śmierci. Każdy element został starannie dopracowany, by czytelnik czuł napięcie podobne do postaci, o których czyta. W tej historii bohaterowie próbują przechytrzyć zarówno policję, jak i nas. Kłamstwa, tajemnice, leczenie psychiatryczne, tajemnicze osoby i koperta... Gorąco polecam! 

"Echo" Natasza Socha - to trzeci krótki kryminał z Florentyną, rozjaśniającą sobie świat kolorem różowym i często powracającą do wspomnień z przeszłości. Podobnie jak jej współpracowników nie razi mnie już tak bardzo jej styl ubierania czy zwracania się do innych zdrobnieniami. Jej świetna policyjna intuicja daje nadzieję, że śledztwo zostanie doprowadzone do końca. Autorka umiejętnie podnosi napięcie, nie pozwala na odłożenie książki przed końcem a w finale trzeba zbierać szczękę z podłogi...Smutek, rozpacz, żałoba, niechęć, zemsta, bezsilność i tajemnice - to słowa klucze, którymi określiłabym ten tytuł. Polecam!

"Marzenia na rozdrożu" Joanna Tekieli - ciekawe spojrzenie na wojnę, podczas której ludzie też się zakochują. Piętrzące się problemy maleją, gdy obok znajduje się bratnia dusza. Historia o nienawiści, śmierci, goryczy i rozpaczy; o idealizowaniu, ryzykowaniu życia, rozczarowaniu i bohaterstwie; o nadziei, buncie, lęku o przyszłość i niedowierzaniu co ludzie mogą zrobić ludziom.
Nie jest to opowieść ponura, bowiem rozświetlają ją wzajemna pomoc, docenienie pracy innych, chwile namiętności oraz humor zafundowany przez papugę.
Po zaskakującym finale nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć po kontynuację, czyli "Dom na przełęczy". Tymczasem polecam!

"Tylko przetrwaj noc" Riley Sager - trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który byłby idealnym materiałem na film. Bardzo kameralne miejsce akcji, ich dwoje i mnóstwo niedomówień, tajemnic i kłamstw. Wyborna historia pełna wyrzutów sumienia, niepokoju, poczucia winy, pragnienia ucieczki, strachu, ale i niesamowitej odwagi w tak trudnych warunkach. To odpowiedź na pytanie do czego jest zdolny człowiek w pod presją i w obliczu zagrożenia.Przeczytałam jednym tchem i gorąco polecam! Który tytuł autora teraz? :)

"Dom na przełęczy" Joanna Tekieli  - niezwykła powieść, wielokrotnie porusza serca, dusze i umysły, pozwala utożsamiać się z bohaterami a dzięki lekkości pióra autorki, nawet nie wiadomo kiedy mija... Co zresztą kończy się żalem, że to koniec. Ale jaki! Wspaniały i pokrzepiający. Dający nadzieję, na lepsze czasy, lepsze relacje, lepsze życie w powojennej Polsce, w której na dobre uczynki odpowiada się tym samym. Polecam!
 
"Zakochani w słowach" Magdalena Trubowicz - historia o bibliotekarzach i miłości do szeroko pojętej kultury, nie tylko książek. Opowieść o marzeniach, lęku przed wyznaniem prawdy, facetach-ciamajdach, wierze w siebie, kłamstwach oraz życiowych zmianach. O uczuciach, relacjach rodzinnych i międzypokoleniowych, trudnych decyzjach i wychodzącej na jaw prawdzie.  Dla mnie najgorsza z serii, ale każdy ma swój gust :(

"Miłość to nie grzech" Roma Fiszer - moja recenzja tej powieści znajduje się wyłącznie na stronie dobre-chwile.pl, po kliknięciu w tytuł książki zostaniesz przekierowana/-y bezpośrednio do mojego tekstu
 
"Prawda nie krzywdzi" Emil Szweda - wyborny kryminał, który określiłabym mianem ekologicznego, bowiem połączono w nim sprawy morderstw z jakże ważnym wątkiem konsekwencji zmian klimatycznych. To historia pełna bólu, traum, żalu i tajemnic. Gróźb, szantażu, stresu pourazowego, planowanych rozwodów i nowych miłości. Trafne spostrzeżenia, celne porównania, klimatyczne warszawskie uliczki i podwórka. Gorąco polecam!

 
 
Czekają na opisanie:
 
"Do trzech razy miłość" Magdalena Trubowicz
"Prawnik z lincolna" Michael Connelly
"Na otwartym sercu" Ewelina Dobosz
 

poniedziałek, 5 września 2022

Nabytki sierpnia - stosikowo

 

10 papierowych i 3 e-booki - to bilans tytułów jakie do mnie przybyły w sierpniu. Wersje elektroniczne zmienią się we wrześniu w papier.

Jednym słowem - CUDA! :)


Czytaliście?  Ochy czy rozczarowania? Macie coś w planach?


A oto stos:
 

Od góry (czyli w kolejności jak przybywały, z uwzględnieniem trzech e-booków, które już mam przeczytane):
  • "Zaborcza bestia" Melisa Bel - e-book - przedpremierowa recenzja
  • "Prawnik z lincolna" - przeczytana, recenzja pojawi się na stronie dobre-chwile.pl
  • "Na otwartym sercu" - do recenzji od Taniej Książki - przeczytana, recenzja najpóźniej w środę
  • "Tylko przetrwaj noc"- do recenzji od Taniej Książki - recenzja
  • "Echo" Natasza Socha - Wyd. Purple Book - przedpremierowa recenzja
  • "Rozgrywka" Magda Stachula - jw. - przedpremierowa recenzja
  • "Dom na przełęczy" - do recenzji od Wyd. Filia - przedpremierowa recenzja
  • "Slammed" - do recenzji od Taniej Książki
  • "Rozdzieliła nas wojna" - niespodzianka od Wyd. Filia
  • "Wybór matki" - do recenzji od Wyd. Flow
  • "Spirytystka" - do recenzji od Wyd. Filia
  • "Czego nie widać" - do recenzji od Wyd. Luna

niedziela, 4 września 2022

Emil Szweda "Prawda nie krzywdzi"

 
 
Autor: Emil Szweda
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 4 lipca 2022
Liczba stron: 400





Zastanawialiście się kiedykolwiek nad konsekwencjami zmian klimatycznych? Jeszcze kilka dekad temu nikt nie myślał o tym, że czeka go susza, ale obecnie to często powtarzana w mediach informacja, bowiem deszczu doświadczamy coraz rzadziej a i zimy bywają mniej śnieżne.
 
Emil Szweda to debiutujący literacko dziennikarz, znany od dwudziestu pięciu lat miłośnikom tytułów finansowych. Akcję swojej książki osadził w fikcyjnych realiach świata po wieloletniej suszy. Pytanie czy to już zawsze będzie fikcja...
 
Warszawa 
Dla sierżanta Kornela Krausa to nie będzie dobry dzień. 19 października na długo zapisze się w jego pamięci... 
Od dawna nie może spać, więc i tej nocy budzi się o 3:48 i wtedy wydaje mu się, że słyszy strzały... Na domiar złego odkrywa, że w kranie nie ma wody! Nie wie jeszcze, że to nie jest zwykła awaria...  

Na prawdopodobne miejsce strzelaniny udaje się biegiem i razem z policjantami z patrolu wchodzi do domu-bliźniaka. Widok faceta z bronią siedzącego na podłodze z głową martwej kobiety na kolanach jest dość niecodzienny. Czy to on jest sprawcą? Trudno stwierdzić, ponieważ nic nie mówi... Okazuje się też, że ofiar jest więcej... Niespodzianką jest fakt, że mężczyzna jest policjantem... To komisarz Zachariasz Wadis.
Sierżantowi Krausowi wiele detali na miejscu zbrodni nie gra...

Kornel - na zlecenie przełożonych - ma zająć się jednak nie sprawą strzelaniny tylko ostatnim prowadzonym przez Wadisa śledztwem - śmiercią w barze wczorajszego dnia. W toalecie bistro pewien brodacz zastrzelił głównego inżyniera warszawskich wodociągów - Piotra Kaniewskiego.
 
Dwie teoretycznie odrębne sprawy.
Dwa miejsca zbrodni.
Łączy je osoba Zachariasza Wadisa.
A teraz jego tropem podąża Kornel... 
Czy odkryje to, co jego poprzednik?
 
Jego wsparciem będzie Zoja, policjantka, która pomagała Wadisowi.
Czekają na nich tajemnice z przeszłości, zagadkowe zdjęcie, poszukiwania podejrzanego na nagraniach monitoringu (z niespodzianką!), spotkanie z wdową i tropienie podejrzanych oraz kochanek.


Co za kryminał! 
Zachwyca oryginalnością poruszonych tematów oraz świeżością pomysłów na pokierowanie wykreowanymi bohaterami i fabułą. Emil Szweda jako debiutant prozatorski ruszył nieprzetartym szlakiem, ryzykując tą historią - czy zdobędzie sympatię czytelników? Moją już ma. 

Autor poruszył w swojej książce kilka znaczących i intrygujących wątków. Najpierw jest morderstwo matki i syna - czy winien jest mąż i ojciec? Domniemany sprawca dzień wcześniej rozpoczął śledztwo w sprawie innej śmierci - człowieka sprawującego ważną funkcję w wodociągach miejskich. Czy ta śmierć ma związek z awarią i brakiem wody w większości stolicy? Z czasem okazuje się, że wątek wodociągów ma drugie a nawet trzecie dno...
 
Świetnie połączone wątki! Takich zależności nie sposób się domyślić... A ogród inżyniera - cudownie się o nim czytało.
 
W międzyczasie na jaw wychodzi tajemnica przyjaciela Krausa - Jacka; pojawia się też zagrożenie życia oraz pewien romans... Poznajemy również przyczynę paranoi Kornela na punkcie białych samochodów... Większość wątków usatysfakcjonowała mnie swoim zakończeniem, poza jednym - finałem życia prywatnego głównego bohatera.
 
Możecie mi wierzyć, że Szweda nie pozwala czytelnikowi na nudę... A wszystko to w obliczu suszy - uzmysławia nam, jak nasze miasta mogą wyglądać za kilka lat, jeśli nic nie zmieni się w gospodarce wodnej... Czy czekają nas panika i kolejki w celu zdobycia choć minimalnych zapasów butelkowanej wody? Oby ten wątek książki "Prawda nie krzywdzi" pozostał literacką fikcją.


Podsumowując - "Prawda nie krzywdzi" to wyborny kryminał, który określiłabym mianem ekologicznego, bowiem połączono w nim sprawy morderstw z jakże ważnym wątkiem konsekwencji zmian klimatycznych.
To historia pełna bólu, traum, żalu i tajemnic. Gróźb, szantażu, stresu pourazowego, planowanych rozwodów i nowych miłości. Trafne spostrzeżenia, celne porównania, klimatyczne warszawskie uliczki i podwórka. Gorąco polecam!




Książka przeczytana w ramach sierpniowych wyzwań: Pod hasłem, 52 książki




Za książkę dziękuję Autorowi

czwartek, 1 września 2022

Podsumowanie sierpnia i hasło na wrzesień 2022 - Pod hasłem

Witajcie!
Dopiero rozpoczynaliśmy sierpniowe Pod hasłem, a tutaj już 1 września!
Wszystkim uczniom i nauczycielom oraz pracownikom innych stanowisk życzę dużo wytrwałości w nowym roku szkolnym :)

Hasło - chyba dopiero po raz drugi w historii, czyli od 2013 roku - odnosi się do rzeczywistości, choć fragmentarycznie :)


 
Podsumowanie sierpnia 2022
 
Hasło brzmiało: teleturniej "3z6"
A. wątek poszukiwania biologicznego rodzica/-ów
B. główny bohater/-ka ma trójkę dzieci
C. premiera lipca 2022
D. główny bohater/-ka jest nieuleczalnie chory
E. wątek sekty
F. główny bohater/-ka pracuje w aptece lub jest jej właścicielem


 
Wyzwanie ukończyło 12 osób . Przeczytałyśmy razem 47 książek
 
 
Statystyki
  • pierwsze miejsce należy do Bociankowej77 - 11 lektur! Brawo!
  • na drugim stopniu podium znalazła się pasjonatka książek - 6 książek - gratuluję!
 
Agnesto
1. F. "Aptekarka" Magdalena Skubisz

Bożena T.
1. "Idealna" H.C. Waner (premiera lipca 2022)
2. "Schronisko w Podgórowie" Joanna Tekieli (główny bohater/-ka ma trójkę dzieci)
3. "Carpe diem" Rose Diane (główny bohater/-ka jest nieuleczalnie chory)
4. "Carpe diem. Być kobietą." Ewa Formella (główny bohater/-ka ma trójkę dzieci)
5. "Dom na Riwierze" Natascha Lester (premiera lipca 2022)

Aine
1. F.  "Aptekarka " Magda Skubisz
 
Maria Kasperczak
1. "Niedoskonali" Jolanta Kosowska (A, jeden z bohaterów David szuka swojej biologicznej matki)
2. "Tylko przetrwaj noc" Riley Sager (C) 
 
pasjonatka książek
1. „Listy pisane szeptem” Magdalena Witkiewicz (premiera lipca 2022)
2. „Szansa od losu” Dorota Milli (wątek poszukiwania biologicznego rodzica)
3. „I po co mi to było” Agata Przybyłek (premiera lipca 2022)
4. „Powrót nad jezioro” (główny bohater jest nieuleczalnie chory – schizofrenia)
5. „Potyczki w raju” Angie Hockman (premiera lipca 2022)
6. „Własny kawałek nieba” Renata Kosin (premiera lipca 2022)
 
Paulina Sarnecka
1. "Aleksandra. Kobiety z ulicy Grodzkiej" Lucyna Olejniczak - bohaterka jest nieuleczalnie chora endometrioza
2. "Czerwone krzesło" Andrzej Maleszka - trójka dzieci
3. "Jak mniej myśleć. Poradnik dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych" Christel Petitecollin - szeroko rozwinięty zespół Aspargera z przedstawieniem bohaterów.
4. "Emilia. Kobiety z Ulicy Grodzkiej" Lucyna Olejniczak - bohaterka pracuje w aptece

Iwona
1. "Schronisko w Podgórowie" Joanna Tekieli - główny bohater/-ka ma trójkę dzieci
2. "Milion smutnych atomów" Jagoda Wochlik -  premiera lipca 2022
3. "Piołun na zapomnienie" Anna Trojanowska - główny bohater/-ka pracuje w aptece lub jest jej właścicielem (mąż głównej bohaterki jest właścicielem apteki, a ona stara się zdobyć swoje miejsce w aptece)
4. "Aptekarka" Magdalena Skubisz - główny bohater/-ka pracuje w aptece lub jest jej właścicielem
 
monweg
1. "Dom" Marilynne Robinson - premiera lipca
2. "Zły pasterz" Michał Wierzba - wątek sekty
3. "Ostatni raz" Helga Flatland - główny bohater jest nieuleczalnie chory 
 
ejotek
1. B. "Schronisko w Podgórowie" Joanna Tekieli - trójka dzieci
2. C. "Nie wiesz dlaczego" Marcel Moss - premiera lipca 2022
3. C. "Miłość to nie grzech" Roma J. Fiszer - premiera lipca 2022
4. C. "Prawda nie krzywdzi" Emil Szweda - premiera lipca 2022
5. F. "Marzenia na rozdrożu" Joanna Tekieli - apteka

 
Koło ratunkowe - Wskoczył kot na... - na okładce jest płot

kolorowa.ewelina
1. "Rodzina z naprzeciwka" Nicole Trope
2. "Schronisko w Podgórowie" Joanna Tekieli
3. "Pensjonat na Kaczym Wzgórzu" Paulina Kozłowska
4. "Dziewczyna od trawnika" Dorota Pasek (żywoPŁOT)
 
Monika W.
1. "Ty albo żadna" Magdalena Kordel
 
Bociankowa77
1. "Niewłaściwa rodzina" Tarryn Fisher
2. "Najgorszy dom" Magdalena Majcher
3. "Wołanie kukułki" Robert Galbraith
4. "Chata" Daniele Steel
5. "Córka piekarza" Sarah McCoy
6. "Ogród grzechu" Jennifer Blake
7. "Zrobię dla ciebie wszystko" Agata Przybyłek
8. "Kraj rodzinny" Clare Francis
9. "Wiosna w Różanach" Bogna Ziębicka
10. "W świetlistej mgle" Mary Higgins Clark
11. "Pójdę za tobą wszędzie" Agata Przybyłek


-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
Wszystkim, którzy czytali książki według podanego w ubiegłym miesiącu hasła - dziękuję. Czekam oczywiście na linki do książek, które nie doczekały się jeszcze opinii. Gdyby były jakieś braki lub błędy proszę o komentarz w tej sprawie.


Zapraszam serdecznie nowe osoby do przyłączenia się do nas. Udział w każdym miesiącu nie jest obowiązkowy.  Choć będę motywować, ale o tym w regulaminie :)
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 

 
 ZASADY WYZWANIA na 2022 :
  • start wyzwania (1 edycja): 1 stycznia 2013r.; termin zakończenia 10 edycji: 31 grudnia 2022r.
  • w wyzwaniu może wziąć udział każda osoba, niekoniecznie posiadająca bloga
  • do wyzwania można przystąpić w dowolnym momencie
  • wyzwanie z każdym nowym HASŁEM trwa miesiąc kalendarzowy i liczą się książki przeczytane dokładnie w miesiącu trwania hasła
  • zgłaszając mi książkę zachowaj proszę taki zapis: "tytuł" autor    link   (jeśli hasło tego wymaga, po autorze napisz kategorię po myślniku lub w nawiasie; czasami hasło wymaga innego rodzaju zgłoszenia np. trzeba zacząć od autora, ale będę o tym wtedy pisać)
  • wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej JEDNEJ, dowolnej książki miesięcznie, która będzie zgodna z podanym przeze mnie HASŁEM
  • na swoim blogu (lub innej stronie z opiniami) zamieszczamy recenzję przeczytanej książki, lub chociaż krótką notatkę, a pod tym postem podajemy link do niej. Na dole recenzji proszę o umieszczenie informacji, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania. Można też zamieścić baner czy etykietę.
  • Osoby, które nie posiadają bloga, zostawiają w komentarzu informację co przeczytały lub mogą przesłać do mnie recenzję to opublikuję na moim blogu wraz z podpisem autora (nie jest to konieczne, tylko gdyby ktoś miał ochotę)
  • Za miesiąc zamieszczę podsumowanie z Waszymi osiągnięciami czytelniczymi oraz podam nowe HASŁO.
  • W dowolnym momencie roku, nieregularnie, oprócz hasła, pojawi się kwartalne koło ratunkowe. Jest to hasło, które będzie obowiązywało przez 3 miesiące - w tym czasie można skorzystać z niego 1 raz (czyli w jednym, z trzech miesięcy kwartału) - w sytuacji, gdy normalne hasło nie do końca Wam odpowiada (wtedy kiedy go wybierzesz, czytasz tylko wg koła ratunkowego, nie mieszamy z normalnym hasłem). Ryzyko jest oczywiście takie, że nie wiecie co pojawi się w kolejnych miesiącach...
  • Do 2016r. wśród uczestników losowałam nagrodę książkową. Od 2017 są to DWA losowania! Pierwsze - wśród osób, które będą miały frekwencję 100% (w każdym miesiącu czytały wg Pod hasłem). Drugie - wśród trzech osób, które przeczytają najwięcej książek w 2022 roku - również rozlosuję książkę.
  • By drugie losowanie było bardziej sprawiedliwe zaliczam tylko i wyłącznie książki powyżej 230 stron (liczba stron minimalnych nie zmienia się w tym roku)
  • By uniknąć zgłoszeń, które czasem budzą wątpliwości - nie zaliczam: słowników, książek z przepisami, literatury typowo podróżniczej, albumów (ogólnie książek, gdzie królują fotografie), książeczek z zadaniami, łamigłówek, kolorowanek i pozycji typowo obrazkowych. Komiksy zaliczę, jeśli będą miały naprawdę sporo tekstu (foto zawartości należy wtedy wysłać na maila).
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 HASŁO na wrzesień:
 



Kwartalne koło ratunkowe [lipiec-wrzesień]
 Wskoczył kot na....
 

 
Wyjaśnienie hasła:
 
Tym razem wrzesień choć częściowo pasuje do realnych wydarzeń. Rozpoczyna się wtedy rok szkolny oraz wiele lat temu wybuchła wojna (nadal pamiętamy!), której "skutkami" były niejako istniejące wtedy obozy - bardzo dużo takich tytułów wydano. A że nie każdy takie czyta, są też inne propozycje...
Minimum do zaliczenia - 1 książka
Nie trzeba czytać do każdej kategorii, można tylko do jednej lub dwóch. 
Ale jeśli ktoś przeczyta po minimum jednej książce do każdego z trzech haseł (czyli do każdego z trzech zwykłych plecaków) ma prawo sięgnąć po BONUS (plecak z sową) - policzę za niego 3 punkty, nie jeden jak za zwykłą książkę :)
 
Hasła są na banerze, ale krótkie wyjaśnienie:
szkoła (podstawowa, średnia lub studia) i obozy (np. Auschwitz, Ravensbruck) - akcja choć częściowo musi się w nich rozgrywać
BONUS to książka powyżej 600 stron, liczy się ostatnia nadrukowana
 
EDIT: jeśli masz już prawo do BONUSA to możesz przeczytać dowolną liczbę książek ponad 600 stron


Wyjaśnienie koła:
 
Koło ratunkowe w tym kwartale dotyczyć będzie okładek. Szukamy na nich płotu :)
Każdy płot na okładce książki (drewniany lub inne ogrodzenie) to Wasza szansa na uratowanie się od hasła.
Pamiętajcie, że kto skorzystał z koła w lipcu lub sierpniu, to we wrześniu nie ma już takiej szansy. W kwartale można skorzystać z koła tylko raz!

 

 
W razie pytań piszcie - komentarz / mail / Messenger / sms. Byle nie poprzez wiadomości na FB

POWODZENIA!
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...