Strony

poniedziałek, 30 lipca 2018

Remigiusz Mróz "Ekspozycja"







Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2015
Liczba stron: 480
Seria: Komisarz Forst tom 1









Remigiusz Mróz wkroczył na polską scenę literatury i szturmem zdobył księgarnie oraz serca czytelników. Jak przekonać się czy pogłoski o fenomenie pisarza są prawdziwe? Sprawdzić to osobiście! Sprawdziłam, czyli przeżyłam - jakkolwiek to zabrzmi - swój 'pierwszy raz' z Mrozem. Oczywiście literacki.

Policja zostaje wezwana na Giewont, gdzie turyści znaleźli rozpostarte na krzyżu nagie zwłoki starszego mężczyzny. Ciało nie posiada śladów torturowania a komisarz Wiktor Forst szuka podpisu mordercy. Rzuca mu wyzwanie, kiedy przed kamerą stacji NSI twierdzi, iż to było samobójstwo. Zadziwia tym swojego przełożonego - podinspektora Edmunda Osicę oraz dziennikarkę Olgę Szrebską a chwilę później dowiaduje się, że został zawieszony. Forst uważa, że to mocno podejrzane! Czy miał rację, że to czyjeś celowe działanie?

Na szczęście udało mu się zrobić zdjęcie jednemu z dowodów i teraz wraz z dziennikarką rusza wbrew prawu tropem tajemnic. Sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana, ofiar przybywa a nagonka na Forsta przybiera niespodziewany obrót. Ucieczka, zakładnik, obława, porwanie, podstępy a nawet tortury i więzienie - tyle a nawet więcej atrakcji przygotował dla swych bohaterów Mróz. Jednak choć z pozoru wygląda to na amerykanizm to w żadnym wypadku tak nie jest. Zarówno zachowanie dwójki tropicieli jak i otoczenie w jakim muszą działać znacznie odbiega od sielanki zza oceanu. Rany są prawdziwe a przeciwnicy ich nie oszczędzają. Trop prowadzi za wschodnią granicę... Tylko gdzie i czego szukać? Jak poskładać elementy tej układanki?

Niezwykły duet... Komisarz z kiepską opinią, seksistowskimi myślami i stylizacją składającą się z flanelowej koszuli oraz wytartych dżinsów. Korzystający z cynamonowych gum do żucia i popalający Westy facet, który ma głowę pełną pomysłów, ale korzysta z nim dopiero wtedy, gdy pożar wybuchnie, nie wcześniej. Czy to przerośnięte ego? Nielubiany (choć ja go polubiłam), ale skuteczny. Co musiał przeżyć w "Ekspozycji", by doznać olśnienia? Ofiary nie miały ze sobą pozornie nic wspólnego, zatem dlaczego i według jakiego klucza ginęły?
A w parze z nim Olga Szrebska, która jak przystało na dziennikarkę śledczą, ma znajomości tu i ówdzie, własne zdanie i potrafi rozmawiać a przede wszystkim stara się zachować zimną krew.

Kto rozpoczynając lekturę myśli, że to będzie kryminał jakich wiele a śledztwo typowe dla polskiej policji, jest w błędzie. Sama miałam podobne odczucia kiedy rozpoczynałam "Ekspozycję". Jednak szybko przekonałam się, że Remigiusz Mróz ma inny pomysł na serię o Forście. Zgrabnie połączył prawdziwe wydarzenia z dziejów (głównie) Europy z fikcyjnymi momentami a kroki swych postaci skierował zarówno do dużych miast, jak i wiosek. Do rosyjskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, ukraińskiej chaty, amerykańskiej wspólnoty religijnej, zalanych kanałów czy ciemnych piwnic.

Mróz tak pokierował wydarzeniami, że czytelnik bardzo długo nie ma choćby niteczki, którą mógłby uchwycić i wynurzyć się na powierzchnię śledztwa z gotowym rozwiązaniem. Wątki religijne i historyczne przeplatają się przynosząc czasem pomysł na krok do przodu a czasem zmuszając do kroku w tył. Trzeba wyłowić to, co niezbędne... Tylko czy to właściwy trop? Czy zagłębianie się w przeszłość jest dobrym pomysłem?


Podsumowując - "Ekspozycja" to książka, w której akcja pędzi, zaskakuje, myli pogoń, miesza tropy, wprowadza zamęt w umyśle próbującym rozwikłać zagadkę... Nie da się przewidzieć, co czeka bohaterów a napięcie - jak u kota przygotowanego do skoku - tylko się wzmaga. Nie da się przerwać czytania wraz z końcem rozdziału, gdyż wtedy jest najbardziej intrygująco.
Gwarantowane emocje, wzruszenia, złość i współczucie a finał... Teraz rozumiem już fenomen autora jeśli chodzi o całokształt książki i słynne zakończenia... Polecam!




"Ekspozycja"
"Przewieszenie"
"Trawers"
"Deniwelacja"
"Zerwa"




Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, Zatytułuj się 2, 52 książki

sobota, 28 lipca 2018

Bogna Ziembicka "Pamiętasz tamto lato"






Autor: Bogna Ziembicka
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 16 lipca 2018
Liczba stron: 384










Bogna Ziembicka to krakowska pisarka znana z pięciotomowego cyklu Droga do Różan. Urzekła mnie różnorodnością narracji, wątkiem wojny, miłości, straty i tęsknoty. Co ukryła w najnowszej powieści? Już sam Prolog brzmi ogromnie intrygująco...

Lato 1939 roku, czyli ostatnie lato tuż przed wybuchem wojny hrabina Olga Mężyńska postanawia spędzić wraz z najbliższymi osobami nad morzem. Hotel Lido w Juracie organizuje bal maskowy - wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci oraz sercach uczestników. Piękne stroje i uroda pań przyćmiewają, kolejne pary zdążają na parkiet, ale gwiazdą wieczoru jest niewątpliwie Klementyna, czarnooka pani doktor tańcząca z wdziękiem do Carmen. Na pamiątkowym zdjęciu z Juraty wokół Teofila Mężyńskiego znajdują się cztery kobiety - wszystkie zapatrzone w niego... Matka - hrabina Olga. Żona - Bisia. Służąca rodziny, której pozwolił na odrobinę szaleństwa - Lorcia oraz Klementyna, która czuje do niego coś więcej... z wzajemnością. Co los podaruje im już we wrześniu?

"Wojna zmienia ludzi" *

Powieść została podzielona na części, w których narratorkami są cztery bohaterki. Dzięki temu poznajemy ich losy na przestrzeni lat z osobistej perspektywy, prawdziwie i szczerze, w wersji bez cenzury. Co oznacza, że jest niezmiernie emocjonalnie - historia aresztowanej hrabiny Mężyńskiej w czasach komunizmu, szokujące wspomnienia Bisi z obozu i jedynej drodze ucieczki z tego piekła, zaskakującej karierze Lorci oraz tułaczce Klementyny z finałem, którego nigdy się nie spodziewałam. Zresztą nie tylko tego...

Ale to przecież nie wszystko. Każda kartka tej książki dostarcza ogromny ładunek emocjonalny - byłam smutna, zaskoczona, naprawdę rzadko się uśmiechałam, bowiem trudne czasy wybrała Bogna Ziembicka na tło swojej opowieści. Zarówno wojna jak i komunizm nie inspirowały ludzi do dobrej zabawy. Liczyło się to, by przeżyć, by odnaleźć bliskich, by ich uratować... Czasami cena była wysoka... Wiele wydarzeń opisanych w książce sprawiało, że miałam ciarki na plecach, że martwiłam się o los bohaterów, chciałam by przyszłość dobrze im się ułożyła. Czy wszystkim się udało? Czy spotkają się jeszcze?

"...nie chodzi o to, żeby mieć to, co chcesz, ale o to, by chcieć tego, co już masz." **

Tylko jedna rzecz przeszkadzała mi podczas czytania - kolejne epizody zostały oddzielone od siebie jedynie gwiazdkami i po rozpoczęciu nowego nie od razu wiadomo w jakim momencie życia bohatera się znajdujemy. Ten sposób sprawiał, że czułam się nieco zagubiona w czasie...

Jeśli lubicie być zaskakiwani, jeśli cenicie sobie dobrą polską powieść obyczajową osadzoną w czasach wojny, jeśli temat wojny nie jest zbyt ciężki to powieść Bogny Ziembickiej jest właśnie dla Was. Pięknie, lekko, ciekawie a wręcz hipnotyzująco - tak najkrócej można opisać niniejszą powieść.


Podsumowując - "Pamiętasz tamto lato" to historia wielkiej miłości czterech kobiet do jednego mężczyzny, która została wystawiona na próbę podczas wojennej zawieruchy. Losy bohaterów zostały wciśnięte między okrucieństwo, ból, strach, wrogość a pragnienie życia. Piętno tego trudnego czasu odcisnęło się na każdym i tylko od silnej woli będzie zależało, jak sobie poradzą i jakie decyzje podejmą. Piękna i wciągająca historia - polecam!





P.S. Osobiste podziękowanie kieruję do Autorki za nieświadome obdarowanie jednej z bohaterek drugiego planu moim panieńskim nazwiskiem :)


* B. Ziembicka, "Pamiętasz tamto lato", Wyd. Znak, Kraków 2018, s. 105
** Tamże, s. 217






Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki


Za możliwość przeczytania książki
dziękuję


wtorek, 24 lipca 2018

Dorota Majkowska-Szajer "Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur"






Autor: Dorota Majkowska-Szajer
Ilustrator: Sara Szewczyk
Wydawnictwo: Znak emotikon
Data wydania: 16 lipca 2018
Liczba stron: 64
Oprawa: twarda







Lubicie przygody? Kochacie poznawać ciekawe zakątki naszego kraju? A historię, zwyczaje, przysmaki i niecodzienne wyroby? Jeśli będąc dzieckiem sympatyzowaliście z Bolkiem i Lolkiem macie teraz okazję wyruszyć wraz z nimi na wyprawę!


Dziadek zorganizował dla Bolka i Lolka niecodzienną przygodę. W szufladzie odkryli mapę wraz z adresem i numerem telefonu. Kiedy już odważyli się zadzwonić, po drugiej stronie przywitał ich młody, chłopięcy głos. Antek zapowiedział braciom, że mają się spakować i ruszać w drogę oraz że będą podróżować przez niemal rok. Brzmi intrygująco? To jeszcze nie koniec niespodzianek... bowiem Bolek i Lolek nie wiedzą jak będzie przebiegała trasa. Dopiero w miejscu, do którego dotrą otrzymają kartkę z nowym adresem... Czasami muszą dotrzeć do celu w ściśle określonym czasie...





Ta jakże oryginalna pozycja prowadzi czytelnika wraz z bajkowymi bohaterami poprzez różne zakątki naszego kraju, od morza po góry, od Wrocławia po Podlasie, od Przemyśla po Poznań. Każde dwie rozłożone na kolanach strony to jedna historia: krótki tekst będący opisem odwiedzonego miejsca, wraz z rozmową z jej bohaterem a także nawiązanie do kolejnego punktu podróży. A wszystko pięknie i kolorowo zobrazowane i przyprawione odrobiną humoru.

Aż żałuję, że tak mało wiadomości o różnych kulturach zostało zawartych w tej książeczce. O wielu potrawach, zwyczajach czy obrzędach chętnie dowiedziałabym się więcej. Choć zdaniem mojej (niemal) Ośmiolatki informacje są wystarczające, gdyż potem można odwiedzić opisane miejsca i na miejscu zdobyć szerszą wiedzę.

Co podobało nam się najbardziej? Łowickie sukienki w paski, koronki z Koniakowa, kurpiowskie wycinanki, malowane chaty z Zalipia (które znam bardzo dobrze, gdyż pochodzę z powiatu dąbrowskiego; polecam wizytę w muzeum, czyli Zagrodzie Felicji Curyłowej) oraz kwietne dywany ze Spycimierza (układane na Boże Ciało, zwyczaj jakże odmienny od tego, który znamy, bowiem my kwiatki sypiemy).

Czy Bolkowi i Lolkowi podobała się wyprawa w nieznane? Gwarantuję, że Wy będziecie zadowoleni! Ale to nie wszystko... Na końcu książki znajdziecie mały test: należy rozszyfrować obrazki oraz odpowiedzieć na pytania - dacie radę? Myślę, że każdy będzie świetnie się bawił wertując stronice, by odnaleźć odpowiedzi.


Podsumowując - "Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur" to niezwykle ciekawa, oryginalna i intrygująca pozycja. W prosty i przejrzysty sposób pokazuje jak wiele jest zwyczajów czy potraw w naszym kraju, o których nie mamy pojęcia. A przecież są warte naszej uwagi. Świetna przygoda - gorąco polecam!






Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczki




Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękujemy

sobota, 21 lipca 2018

Justyna Bednarek & Jagna Kaczanowska "Ogród Zuzanny. Odważ się kochać" - przedpremierowo




Autor: Justyna Bednarek & Jagna Kaczanowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: planowana na 1 sierpnia 2018
Liczba stron: 382
Seria: Miłość zostaje na zawsze tom 2











Powieść pełna zapachów i kolorów, uczuć i tajemnic ponownie zaprosiła nas w swe progi. Kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwszego tomu "Ogrodu Zuzanny" duet autorski Bednarek&Kaczanowska, poprowadził dalsze losy bohaterów ze Starej Leśnej. Finał był ogromnie intrygujący i pozostawiał wiele niedomówień. Zajrzyjmy tam ponownie - co dzieje się u trzech przyjaciółek?

Zuzanna wraz z Adamem żyje sobie szczęśliwie w Jolancinie, nadal projektując ogrody i udoskonalając własny, jednocześnie borykają się z pierwszymi miłostkami syna - Wojtka. Tak długo żyli z dala od siebie, że teraz cieszą się każdym dniem i nie spieszno im do ślubu, choć o tym marzą.
Wiola to najbardziej poturbowana przez los dziewczyna, wciąż nie potrafi znaleźć odpowiedniego partnera. Czyżby to syndrom DDA? Na szczęście Wiola podejmuje decyzję życia - zgłosi się na terapię. Co zmieni w jej życiu? Czy trauma z dzieciństwa zostanie pokonana?
Kazia pragnie rozwoju dla swojej księgarenki Kubuś Puchatek, ma plany i marzenia... Na jej drodze staje Jan Maria Sochacki, który miał finansowo wesprzeć jej działalność. Tylko czy jego propozycja jest uczciwa?

Działania Sochackiego sprawiają, że ma on większe grono wrogów, którzy źle mu życzą i wręcz pragną jego śmierci. Zatem policja będzie miała trudny orzech do zgryzienia, bowiem ciało Jana Marii znaleziono w toalecie kawiarni Stanisława Grzybka! Sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana, gdyż najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci jest otrucie. Czym? Kto to zrobił? A kogo aresztuje policja?

Teraz czuję się w obowiązku uspokojenia Was, iż wątek Cecylii i jej miłości z młodości został oczywiście kontynuowany. Jednak po szczegóły odsyłam do powieści.
Autorki więcej uwagi poświęciły właściwie każdemu z bohaterów - poznajemy liczne tajemnice i zagadki z przeszłości, traumatyczne przeżycia, opowieści o utracie bliskich osób. O tak, te wspomnienia wywołały we mnie niespodziewane emocje.

Króluje jednak wszechobecna miłość, pragnienie szczęścia, poszukiwanie codziennych przyjemności oraz przemiany niektórych postaci, czasem niezmiernie zaskakujące. W tej książce nawet przedmioty mają moc przeobrażania swoich właścicieli, cukiernicze cudeńka pana Grzybka wywołują ślinotok, proboszcz Fąfara zadaje niebanalne pokuty, dziedziczki Kozak Gardens robią zamieszanie a zapach kwiatów przenika przez stronice. Niektórzy porządkują życie w obliczu zbliżającej się śmierci a nałogi bywają silniejsze niż miłość.

Przyznaję, że początek książki troszkę mnie zmęczył. Było ciężko, sztucznie, zbyt wiele osób, wydarzeń, mało dialogów. Ale kiedy akcja się rozkręciła, zaczęły pojawiać się wspomnienia, na jaw wyszły ciemne sprawki oraz doszło do śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach to... nie mogłam się oderwać. Zresztą co do tego morderstwa... Jak tylko Jan Maria wyszedł do kawiarnianej toalety to już nie wrócił miałam dziewięćdziesiąt procent pewności kto zabił... Tylko czy słusznie? Otóż, mój 'pewniak' i ja sama mieliśmy spore zaskoczenie :)



Podsumowując - "Ogród Zuzanny. Odważ się kochać" to opowieść o samotności, różnorodnych sposobach wyrażania emocji i uczuć oraz odwadze do ich wyrażania. Jest to historia o życiu zwykłych ludzi - niedoskonałych, z problemami, trudną przeszłością, z którą próbują się uporać i walczą o przyszłość. Niby zwykła obyczajówka, pełna tajemnic, zagadek, błędów, szantaży i niespodzianek, ale w połączeniu ze sprawą kryminalną nabiera innego, ciekawszego wymiaru. Książka wywołująca uśmiech i łzy a w tle wiktoriański język roślin...






Książka przeczytana w ramach wyzwań: Grunt to okładka, Pod hasłem, Zatytułuj się 2, 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękuję


niedziela, 15 lipca 2018

Gabriela Gargaś "Lato utkane z marzeń" - przedpremierowo






Autor: Gabriela Gargaś
Wydawnictwo: IV Strona
Data wydania: planowana na 18 lipca 2018
Liczba stron: 368










Każdy z nas popełnia w życiu błędy. Czasami zrozumiemy, przeprosimy, wybaczymy, albo przynajmniej będziemy próbować. Innym razem jednak zwyczajnie uciekniemy i trudno będzie wyciągnąć rękę na zgodę. Czy każdemu i niezależnie od okoliczności powinno się wybaczyć? Niezależnie od tego co nam zrobili? O tym opowie czarodziejka kobiecych uczuć - Gabriela Gargaś - w swojej najnowszej powieści z przepiękną okładką.

"Do życia czasem potrzeba tylko marzeń" *

"Lato utkane z marzeń" jest kontynuacją losów mieszkańców Złotkowa w Bieszczadach, znanych nam z książki "Wieczór taki jak ten". Spędziłam cudowną sobotę goszcząc w tym urokliwym zakątku, z dala od zgiełku, pośród łąk, pól, sadów oraz spacerując nad strumykiem. Wynajęłam pokój u Michaliny, która doskonale radzi sobie z prowadzeniem "Różanego pensjonatu", choć oczywiście zdarzają jej się chwile słabości, zmęczenia czy złości... Na gości, na Artura (tak, ich związek trwa, ale niezupełnie po myśli młodej kobiety), na ojca wciąż bywającego u dzieci na chwilę, na ludzi wytykających palcami młodszego brata...
Ostatnio schudłam, więc nie przejmując się dodatkowymi kilogramami jestem częstym gościem kawiarni "Cynamonowe Serca" prowadzonej przez babcię Zosię. Słodkości, które można u niej zjeść zapadają na długo w pamięci!

Jeśli chcecie sprawdzić jakie nieprzyjemności spadły na Bartka, kogo babcia Zosia zatrudniła do pomocy w kawiarni, jakie historie przywożą ze sobą w Bieszczady goście pensjonatu Miśki oraz co dzieje się w jej życiu uczuciowym koniecznie sięgnijcie po tę powieść.
Poznacie wielu nowych bohaterów, którzy wnoszą powiew świeżości, humor, radość, ale i liczne problemy. Wasze serca podbije - jestem o tym przekonana - Fred, zamarzycie o ławeczce pod jabłonką czy leżaku z widokiem na góry.


"Czym jest szczęście? 
Tą ciszą o poranku, która rozdziera jedynie pianie koguta; rześkim wiatrem, który wpada do pokoju, kiedy tylko otworzymy okno. Jaka to przyjemność - móc wyjść na spacer i niczym się nie martwić. Chodzić wśród łanów zbóż i dotykać kłosów pszenicy rękoma. Szczęście to niebo o kolorze akwamarynu. (...) Szczęście czuje się w całym ciele, nawet w opuszkach palców" **


Myślicie, że nic Was nie zaskoczy? Że wszystko wiecie? Gwarantuję, że doświadczycie zarówno uśmiechu, jak i łez smutku. Niejedno wyznanie bohaterów wprawiło mnie w konsternację (a sądziłam, że Neo mnie już niczym nie zadziwi), niektórym kibicowałam, innych 'wyprawiałam' w daleką podróż :) Odkrywałam uroki życia w Złotkowie, piękno przyrody i poznawałam różne charaktery opisanych postaci.


"Nie powinniśmy zbyt łatwo rezygnować ani się poddawać. Życie bywa niesprawiedliwe, dokonujemy złych wyborów. Ale zawsze można zawrócić i wszystko naprawić. (...) powinniśmy przepraszać i kochać (...)" ***



Pamiętacie jak pod koniec powieści "Wieczór taki jak ten" Jadwiga została w sprytny i podstępny sposób wysłana do Londynu? Ogromnie cieszy mnie to, że mogłam poznać szczegóły dotyczące tej wizyty. Dzięki retrospekcyjnym fragmentom sięgającym głównie do roku 1998, dowiedziałam się dlaczego jej córka - Amelia - uciekła z domu. Co się wtedy wydarzyło w sercu i życiu nastolatki, że podjęła tak trudną dla niej samej decyzję. Jak ułożyło się jej na obczyźnie? I czy matka i córka będą w stanie odbudować łączącą je wiele lat temu więź...


"Czasami nie jest łatwo wybaczyć" ****


Podsumowując - "Lato utkane z marzeń" to książka o marzeniach, które każdy z nas posiada i dąży do ich spełnienia czasami krocząc niewłaściwymi ścieżkami. Powieść o wspomnieniach, które uwierają, łzawiących sercach, odnajdywaniu wewnętrznej ciszy, nieszczęśliwej miłości oraz pragnieniu szczęścia. Przepięknie upleciona historia o odpowiedzialności, lub jej braku, wczesnym macierzyństwie, ludzkich tragediach, gnijących małżeństwach, ale i o wybaczeniu oraz pojednaniu. To powieść, która zaczaruje czytelnika i sprawi, że nie oderwie się póki nie skończy. Gorąco polecam a po cichu liczę na kolejną wizytę w Złotkowie.



* G. Gargaś, "Lato utkane z marzeń", Wyd. IV Strona, Poznań 2018, s. 207
** Tamże, s. 180
*** Tamże, s. 123
**** Tamże, s. 318



Książka przeczytana w ramach wyzwań: Zatytułuj się 2, 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękuję

czwartek, 12 lipca 2018

A.J. Finn "Kobieta w oknie"





Tytuł oryginalny: The Woman in the Window
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: styczeń 2018
Liczba stron: 416











Niedawno czytałam książkę, w której bohaterka podglądała innych przez kamery internetowe, tymczasem A.J. Finn wykorzystał ten sam motyw, ale przy użyciu aparatu fotograficznego. Kto i kogo podglądał?

Anna Fox ma trzydzieści osiem lat i mieszka w Harlemie, dzielnicy Nowego Jorku. Ma do dyspozycji duży dom - swoją ostoję, twierdzę, ale i coś na kształt więzienia. Pewien dzień, niemal rok temu, spowodował, że kobieta cierpi na agorafobię. To był koszmarny czas - straciła nie tylko rodzinę, pracę, ale jednocześnie możliwość swobodnego wyjścia na zewnątrz. Urazy fizyczne, depresję oraz zespół lęku pourazowego próbuje uleczyć terapią, rehabilitacją oraz różnymi lekami... Cóż tego kiedy zapija je winem...

Zamroczona tabletkami oraz alkoholem dostrzega niepokojącą scenę rozgrywającą się w salonie domu Russellów, nowych sąsiadów. Próbuje pomóc, próbuje pokonać swoje lęki i słabości, ale... NIKT jej nie wierzy! Nie ma dowodów, nie jest wiarygodna a cała sprawa wydaje się być ogromnie poplątana. A może jej się to zwyczajnie przyśniło? Co jest prawdą? Kto kłamie? A to jeszcze nie koniec zaskakujących zdarzeń...

Co wydarzyło się ubiegłej zimy w życiu rodzinnym Anny? Gdzie swoje źródło ma jej agorafobia? Dlaczego bohaterka nie stara się wyjść z problemów zdrowotnych, żyjąc według wskazówek prowadzących ją osób i oszukuje? Czuje się winna? Czy jej podejrzenia dotyczące wydarzeń w domu sąsiadów znajdą poparcie w jakichkolwiek faktach? A może zwariowała?

Chwilami akcja książki jest ogromnie powolna. Teoretycznie niewiele się wtedy dzieje, ale czytelnik poznaje w tym czasie przeszłość Anny, jej aktualne przemyślenia, rozterki a także może skupić się na ujawnianych stopniowo detalach. Tylko czy pomogą nam one odkryć prawdę? Bardzo długo nie domyśliłam się, kto tak naprawdę jest winny szaleństwu bohaterki w stosunku do wydarzeń u sąsiadów. Miałam dużo pomysłów, ale nie udało mi się odkryć intrygi jaką uknuł A.J. Finn w tym thrillerze. Bynajmniej nie w całości.

Autor podarował swojej bohaterce uwielbienie do oglądania czarno-białych filmów, których nawet dialogi, Anna zna już na pamięć. To było dla mnie chyba najtrudniejsze podczas lektury, ponieważ nie znam wspominanych tytułów i nijak nie rozumiałam nawiązań. Jak dla mnie to jedyny minus tej książki. Podoba mi się pomysł na tak skonstruowaną fabułę, zakręcone wydarzenia, poszukiwanie prawdy i niepewność w kwestii tego, kto mówi prawdę a kto kłamie.



Podsumowując - "Kobieta w oknie" to thriller powoli stopniujący napięcie, w którym każdy detal ma znaczenie i by odnaleźć drogę do prawdy, należy zebrać informacje do koszyka jak poziomki. Historia niecodzienna, poplątana, myląca tropy i pełna niespodzianek oraz tajemnic. Niedokończone myśli umykające w nicość oddalają nas od uchwycenia tego, co ważne, by otrzymać - jak wykwintnie podane danie główne - finalne rozwiązanie. Jeśli tak wygląda debiut Finna to ja już zapisuję się na kolejny wytwór jego wyobraźni!






Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, Zatytułuj się 2, 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękuję



poniedziałek, 9 lipca 2018

Ustrzelony licznik oraz zaproszenie na konkurs

Drodzy Czytelnicy,

w ostatnich miesiącach łapaliśmy licznik. Uważni odwiedzający zauważyli zapewne, że reklama łapania zniknęła co oznacza, że się udało!



zrzut Gosi


Gosia S. złapała sześć szóstek i to do niej poleci nagroda, czyli książka Krysi Mirek "Światło w Cichą Noc"
Gratulacje! :)


pozwoliłam sobie wyciąć i powiększyć

















A teraz chciałabym Wam pokazać coś pięknego:




Jeśli macie ochotę wygrać jedną z tych zakładek zgłoście się do rozdawajki u Katji: TUTAJ

Rozdanie trwa do 15 lipca!

niedziela, 8 lipca 2018

W. Bruce Cameron "Był sobie szczeniak. Ellie"




Tytuł oryginalny: Ellie's Story
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: maj 2018
Liczba stron: 224










Najpierw "Był sobie pies", potem życzyliśmy "Psiego najlepszego" a teraz przyszła pora w twórczości W. Bruce Camerona na szczeniaki! Książka jest skierowana do młodych czytelników, ale czy dorośli oprą się urokowi psiego świata i mokrych nosków?

"Był sobie szczeniak. Ellie" to świat opisany z perspektywy małej, puchatej suczki. Ellie jest owczarkiem niemieckim, jednym z ośmiorga maluchów i poznaje otaczającą rzeczywistość: odkrywa nowe rzeczy, zapachy a także hierarchię psiego i ludzkiego świata. Pewnego dnia suczka została poddana testom, które upewniły Jacoba, że to właśnie ją wybierze spośród gromadki szczeniaków.

Potem na Ellie czekał nowy dom, nowe zwyczaje, tęsknota z rodzeństwem, ale przede wszystkim Praca. Tajemniczo brzmiąco słowo staje się z czasem ulubionym hasłem wykrzykiwanym przez Jacoba. Suczka stara się wykonywać swe obowiązki jak najlepiej, z czasem musi się domyślać czego pragnie i oczekuje człowiek, co go cieszy. Najpierw było jednak szkolenie, testy, liczne sprawdziany, pokonywanie lęku przed wodą czy ciemnym tunelem. Zabawa w 'szukaj Wally'ego' stała się pretekstem do wielkiego projektu - Ellie została psem-ratownikiem!

Cudowna powieść! Najpierw słodki i nieporadny świat szczeniaków, które poznają otoczenie, później bardzo ciekawy proces nauki szukania różnych osób. Choć czasem z zewnątrz wygląda to dość zabawnie. Co o tym myśli pies? Jak z poszukiwaniem ludzi poradzi sobie Ellie? Jakie czekają na nią zadania? Jak pachnie smutek? Dowiecie się z tej książki

W. Bruce Cameron potrafi w niezwykły sposób opowiedzieć o psim życiu, odczuciach zwierzaka w trudnych chwilach, podczas pracy dla jednostki ratowniczej K9, w czasie ćwiczeń czy też w sytuacji, gdy konieczna jest zmiana współpracującego z psem człowieka.

Książka jest idealna do samodzielnego czytania nawet dla Siedmio- czy Ośmiolatków. Kilka rycin pokazuje jak wygląda Ellie a niewielkich rozmiarów książeczka w połączeniu z większą czcionką i ciekawymi przygodami wciąga i zanim się obejrzycie... dobrniecie do końca.


Podsumowując - "Był sobie szczeniak. Ellie" to książka pokazująca więź oraz współpracę psa i człowieka. Kipiąca emocjami historia, która opowiada o walce, systematyczności oraz o tym, jak ważne jest by w dążeniu do celu włożyć więcej wysiłku i nie poddawać się. Niezwykle wzruszająca oraz pełna napięcia opowieść o dzielnym psie-ratowniku. Polecam rodzicom i ich pociechom






Książka przeczytana w ramach wyzwań: Grunt to okładka, Pod hasłem, 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękuję


sobota, 7 lipca 2018

Podsumowanie pierwszej edycji 'Zatytułuj się'



30 czerwca zakończyliśmy pierwszą edycję Misji specjalnej 'Zatytułuj się'.

Rozpoczęła się już nawet edycja druga, emocje opadły i zabraliśmy się do czytania albo przynajmniej określiliśmy stan naszych półek :) Niektórzy już przysłali pierwsze linki...





Zatem pora na podsumowanie pierwszej edycji.



Do zabawy zgłosiło się 21 osób

3 osoby nie zgłosiły mi ŻADNEGO linka

A oto komu udało się ZATYTUŁOWAĆ, czyli osoby, które osiągnęły sukces i przeczytały oraz opisały wszystkie książki (alfabetycznie):

Aine
anek7
Badylarka Domatorka
ejotek
Ela Noga Sonrisa
Izabela W.
martucha180
Monika/poczytajka
Monika/monweg
Paulina
Sylwia


Całej 11 bardzo gratuluję! Kawał dobrej roboty :) [No proszę, mamy drużynę piłkarską hihi]

Zgodnie z obietnicą, wśród wymienionych powyżej osób przeprowadziłam losowanie - sierotką była moja córka.





Iza, gratuluję! Proszę Cię o przesłanie adresu do wysyłki na mojego maila wraz z wybranym tytułem swojej nagrody - możliwości znajdziesz w zakładce Targowisko :)


Dziękuję wszystkim za świetny rok dobrej zabawy i raz jeszcze motywuję do czytania w edycji drugiej :)

piątek, 6 lipca 2018

Podsumowanie mojego czytelnictwa - czerwiec 2018

Czerwiec to dość zwariowany miesiąc, zapewne sporo osób powie to samo.
Dużo spraw, bieganiny... do tego kilka prywatnych 'zagwozdek' i już człowiek nie myśli o czytaniu...

Dlatego mój wynik uważam za cudowny :)

W wakacje i tak lepiej nie będzie, bo czytanie schodzi na dalszy plan w obliczu generalnych porządków mieszkania (szafki, szuflady itp.) oraz korzystania ze słonecznej pogody.




Liczba przeczytanych książek16
Liczba przeczytanych stron:   3 654

Co w przeliczeniu na dni daje 121,5  strony dziennie.
Liczba stron przeczytanych w 2018:  20 650
E-booki w 2018: 5


W ramach wyzwań:
Grunt to okładka - 3
Mini czelendż - 0
Pod hasłem -  17 (za maj i czerwiec)
Zatytułuj się - 0, bo edycja 1 zakończona sukcesem w maju :)
 
52 książki  - 16
Dla dzieci  - 8
E-booki - 0



Przeczytałam w tym miesiącu:    
            

"Rok na końcu świata" Renata Adwent - powieść o szukaniu siebie, zaglądaniu w głąb serca i umysłu; realizowaniu marzeń, spełnianiu dobrych uczynków i otaczanie się zielenią oraz przyjaznymi ludźmi. Historia o miłości, błędach i koniecznych zmianach, by osiągnąć stan szczęścia. Czy każdemu jest to dane?


"Bez lęku"  Mia Sheridan - opowieść o niezwykłej więzi, która połączyła skauta z dziewczyną o fiołkowych oczach. O dwójce ludzi, którzy zagubieni w mroku swojego umysłu, musieli walczyć o zwyczajną codzienność, uczucie, samodzielność i szczęście. Przepiękna historia o walce z demonami, radzeniu sobie z żałobą oraz o miłości w mroku i świetle, która ma szanse pokonać chorobę... Tylko jaka będzie cena?


"Obca w świecie singli" Krystyna Mirek - powieść o matczynej miłości, rozczarowaniach, tęsknocie, czekaniu i niedotrzymanych obietnicach. Historia o dawaniu szansy, naprawianiu błędów, urażonej dumie i wypalonych uczuciach. Na scenę wkraczają też zagubienie, rozżalenie oraz miłość, która powinna dodawać nam skrzydeł a nie ciążyć.
Krystyna Mirek udowodniła w tej książce, że czasami porażki i upadki mogą wskazać nam właściwą ścieżkę do szczęścia. Może będzie "skrojone na mniejszą, ale piękną miarę". 
Zajrzyj do powieściowych krakowskich singli i restauracji u stóp Wawelu.


"Układ" Elle Kennedy - historia młodych, ale przepełnionych trudnymi doświadczeniami ludzi.  Kipiąca emocjami opowieść o nienawiści, uciekaniu, strachu i radosnym podekscytowaniu, a także o prawdzie i patrzeniu w przyszłość. Nie brakuje również szantażu, zauroczenia, prawdziwych przyjaciół oraz niezmiernie delikatnych scen erotycznych.


"Sprintem do marzeń" Marta Radomska - opowieść o zazdrości, braku zaufania, niedopowiedzeniach i miłości wystawionej na próbę. Autorka pokazała relacje damsko-męskie w najbardziej życiowym przypadku, czyli w chwili, gdy na horyzoncie pary pojawia się piękna i ponętna łamaczka serc. Kto przetrwa i nie skusi się na zakazany owoc? Romantyczno-kryminalna historia z bogatą duchowo bohaterką nastawioną do życia bojowo i z humorem.


"Dwór w Czartorowiczach" Monika Rzepiela - historia o miłości, która nie pyta o wiek, stan majątkowy czy społeczny, tylko uderza i nam, ludziom pozostawia decyzję czy pójść - lub nie - za porywami serca, czasem pod wiatr... Opowieść gładko płynąca poprzez kolejne miesiące wypełnione pracą, drobnymi rozrywkami, wspomnieniami oraz przygotowaniami do wesołych lub smutnych rodzinnych uroczystości. Polecam


"Idealna" Magda Stachula - wyśmienita porcja mocnych wrażeń, traktująca o zdradzie, poniżeniu, uciekaniu, kłamstwach, romansowaniu, przełamywaniu lęków oraz dążeniu do bycia rodzicem. Doskonały thriller psychologiczny, w którym napięcie jest umiejętnie dawkowane, emocje wzrastają z każdą stroną a żołądek zaciska się w supeł ze zdenerwowania. Do ostatnich chwil nie miałam pewności jak zakończy się ta historia... W tym przypadku debiut przewyższa drugą w kolejności "Trzecią".


"Performens" Karolina Wilczyńska - bardzo oryginalna tematycznie książka (bo choć ucieczek bohaterek na wieś było sporo, to uwierzcie, że ta jest jedyna w swoim rodzaju), która pokazuje że niezależnie od wszystkiego powinniśmy żyć zgodnie z marzeniami. Choć czasem ścieżka prowadząca do celu jest kręta, długa i zarośnięta chwastami to warto pokonać przeszkody, byśmy prawdziwy cel wciąż mieli przed oczyma. Jest to historia o tym, że można umrzeć jeszcze przed śmiercią; o popełnianiu błędów, podnoszeniu się i walce o nowe jutro. O szukaniu siebie, wyborach, wybaczaniu, ale i wielu ludzkich obliczach.


oraz osiem tomów serii, która ogromnie nam się z córą spodobała:

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica diamentów" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kawiarni" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica mumii" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kina" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica zwierząt" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica meczu" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica miłości" Martin Widmark
"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kempingu" Martin Widmark




Opublikowałam recenzje książek przeczytanych w maju:

"GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D." Magdalena Witkiewicz & Marzena Grochowska
"W cieniu magnolii" Anna Płowiec
"Dom pełen słońca" Karolina Wilczyńska
"Sprzeczne sygnały" Kasia Bulicz-Kasprzak



Filmy:

"Olimp w ogniu" (2013) - 5,5/6
"Londyn w ogniu" (2016) - 5/6
"Pele: Narodziny legendy" (2016) - 4,5/6
oraz mecze mundialu w Rosji



A na koniec jeszcze


oraz wyróżnienie dla Pati, które otrzymała na dzień przed zakończeniem roku - przeczytała najwięcej książek ze szkolnej biblioteki spośród dzieciaków z czterech klas pierwszych :)



We wtorek zapisałam ją do biblioteki publicznej, bo 'biedne dziecko' nie ma co czytać hihi



W nagrodę za osiągnięcia pierwszy weekend wakacji spędziliśmy... Ci, którzy podglądają mnie na Instagramie wiedzą, że była to


Były standardowe punkty programu, jak Jaworzyna Krynicka czy


spacer po deptaku, woda w pijalni, odwiedziliśmy Muzeum Zabawek


zjedliśmy pizzę w Węgierskiej Koronie, którą po raz pierwszy odwiedziłam będąc w liceum... Mimo zmiennej pogody atrakcji było wiele. Zresztą pogoda sprawiła nam piękną niespodziankę - nie dość, że mieliśmy okna wychodzące na Górę Parkową to jeszcze... podwójna tęcza :)




A miało być o czytelnictwie... :)

czwartek, 5 lipca 2018

Monika Rzepiela "Dwór w Czartorowiczach"






Autor: Monika Rzepiela
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017
Liczba stron: 304
Seria: Dwór w Czartorowiczach tom 1









Pośród współczesnych sag i serii, których tło historyczne i społeczne znamy doskonale warto sięgnąć czasem po pozycję zgoła odmienną. Przykładem jest "Dwór w Czartorowiczach", którego akcja rozgrywa się na Podolu w XIX wieku.

Przyglądamy się codzienności dwóch panienek - Ewy Jabłońskiej oraz Igi Branickiej. Kuzynki a zarazem przyjaciółki wychowały się we dworze razem, jednak z uwagi na śmierć ojca Igi, dziewczyna musiała wyjechać na pensję. Kiedy już odebrała wykształcenie, wróciła do Czartorowicz. Do ukochanych sadów, łąk a przede wszystkim do najbliższych. Dziewczęta prowadzą długie rozmowy, pomagają w codziennych pracach oraz marzą o przyszłości, przepełnionej miłością i szczęściem z wybrankami serca. Tylko czy los, rodzice i obyczaje pozwolą im na wymarzone związki? Wszak niektórzy nadal chcą wybierać dzieciom małżonków... A z niektórymi wiązać się nie wypada, gdyż hierarchia społeczna na to nie pozwala...

Bardzo przyjemnie czyta się powieść Moniki Rzepieli, która prowadzi czytelnika poprzez kolejne pory roku, święta i uroczystości, dzięki czemu poznajemy zwyczaje, obyczaje i przesądy panujące na Podolu od roku 1876. Szyjemy wyprawy ślubne, przygotowujemy pogrzeby, święconkę, odbieramy porody. Panienki uczą się zwykłych obowiązków, bo chociaż nie wszystkie lubią, to kiedy zostaną żonami, każda sfera życia będzie musiała być im znana.

Piastunki, ochmistrzynie, konwenanse, migreny to świat przedstawiony w tej książce, przeplatany pięknymi sukniami, wymyślnymi fryzurami i uczuciem, które często trudno jest skrywać na dnie serca. Wtedy nie wolno było spotykać się z wybrankiem zbyt często ani w ustronnym miejscu. Sukcesem było, jeśli rodzice zgodzili się na ślub z miłości a o tym co czeka młode żony po zaślubinach... nikt nie mówił głośno.

W podejmowaniu decyzji przeszkadzają sprawy z przeszłości, które w najmniej spodziewanych okolicznościach wychodzą na jaw. Czy bohaterowie będą potrafi zapomnieć, przebaczyć i żyć dalej? Jakie niespodzianki mają dla nas mieszkańcy Czartorowicz, Olechowicz oraz Hajduliszek? Komu będziecie kibicować a kogo nie obdarzycie sympatią? Przekonajcie się podczas lektury.



Podsumowując - "Dwór w Czartorowiczach" to historia o miłości, która nie pyta o wiek, stan majątkowy czy społeczny, tylko uderza i nam, ludziom pozostawia decyzję czy pójść - lub nie - za porywami serca, czasem pod wiatr... Opowieść gładko płynąca poprzez kolejne miesiące wypełnione pracą, drobnymi rozrywkami, wspomnieniami oraz przygotowaniami do wesołych lub smutnych rodzinnych uroczystości. Polecam






Książka przeczytana w ramach czerwcowych wyzwań: Pod hasłem, 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękuję


środa, 4 lipca 2018

OMG! czyli stosikowo czerwca

Czy ja narzekałam w maju, że nie mam co czytać??
Takie właśnie pytanie zadałam sobie kilka razy w czerwcu...

Dlaczego??

Niech poniższe zdjęcie będzie odpowiedzią :)





To oczywiście mój czerwcowy stos - wszystkim za te książki BARDZO DZIĘKUJĘ :)


Od dołu, czyli w kolejności przybywania:
  1. "Bez lęku" - do recenzji od Wyd. Otwarte - recenzja
  2. "Kobieta w oknie" - do recenzji od W.A.B. - mega radość, bo książka jest z dedykacją :)
  3. "Ugotuj mi tato" - do recenzji od Edipresse Książki
  4. "Obca w świecie singli" - do recenzji od Edipresse Książki - recenzja
  5. "Poza rytmem" - do recenzji od Filii
  6. "Był sobie szczeniak. Ellie" - do recenzji od Wyd. Kobiecego
  7. "Dwór w Czartorowiczach" - do recenzji od Szarej Godziny
  8. "Iskra" - niespodzianka od Znaku
  9. "Biuro M" - do recenzji od Filii
  10. "Chroń ją" - do recenzji od Filii
  11. "Moja twoja wina" - do recenzji od Książnicy
  12. "Mgły Toskanii" - do recenzji od Edipresse Książki
  13. "Wszystkie pory uczuć. Lato" - do recenzji od Pascala
  14. "Uczucia zaklęte w kamieniu" - do recenzji od od IV Strony
  15. "Kropla nadziei" - do recenzji od od Znaku
  16. "Rozdarte serce" - do recenzji od Wyd. Akurat
  17. "Serce w skowronkach" - egzemplarz finalny od Znaku
  18. "Pamiętasz tamto lato" -  do recenzji od Znaku
  19. "Cała przyjemność po mojej stronie" - do recenzji od IV Strony
  20. "Szukam właśnie Ciebie" - do recenzji od Filii

WOW!!! :)

Za ogromny wkład w ten mój stos, dziękuję Ewie, mojej cudownej sąsiadce :)


Jako, że recenzja już była, to w tym miejscu chciałabym pokazać Wam finalny egzemplarz "Serca w skowronkach" Magdy Kordel. Otóż w środku znalazłam wkładkę z polecajkami różnych tytułów autorki ... :)





I jeszcze jedna cudowna rzecz jaka przybyła do mnie w czerwcu, wprost z Tajlandii!
Mam wspaniałych sąsiadów, którzy mają niezwykłe kierunki delegacji :) Dostałam już zakładki z Turcji -> tutaj  a teraz z Tajlandii :) TAKA radość :)
Muszę koniecznie popytać pozostałych sąsiadów (i nie tylko, inni chętni też mile widziani :)) o kierunki delegacji :)

Dziękuję :)



Chyba powinnam zadać sobie pytanie - kiedy ja to przeczytam... OMG!!!

Co czytaliście z mojego stosu? Co polecacie, odradzacie? Które tytuły czekają na czytanie i u Was?
Czekam na Wasze komentarze, mile widziane pocieszenie, że kiedyś jednak wszystko przeczytam :)


Ale wiecie co? Kocham czytać :) A moją córcię czasami trzeba niemal siłą od książek odrywać :)

wtorek, 3 lipca 2018

Karolina Wilczyńska "Performens"




Autor: Karolina Wilczyńska
Wydawnictwo: IV Strona
Data wydania: 2018
Liczba stron: 340











Karolina Wilczyńska zachwyciła mnie swoimi książkami - "Właśnie dziś, właśnie teraz", seria Rok na Kwiatowej a już Stacja Jagodno to mistrzostwo! Skorzystałam z ponownego wydania i sięgnęłam po debiut autorki. Jakie odczucia ma podczas lektury czytelnik, który zna tak wiele późniejszych publikacji?

Nadia jest kobietą sukcesu, która prowadzi przynoszącą zyski firmę. Ma rozległe kontakty, jest znana w środowisku. Jednak przychodzi w jej życiu moment, kiedy postanawia całkowicie zmienić wszystko to, co ją otacza. Chciałaby żyć szczerze, bo jej zdaniem w mieście jest tylko codzienna fikcja. We wsi Zabycie kupuje dom po Jędrzeju, zwany Rozstajami, gdyż leży przy skrzyżowaniu trzech dróg. Czy pomoże jej obrać tę właściwą ścieżkę życiową, by kroczyć ku przyszłości tak, jak sobie wymarzyła? Jak zostanie przyjęta w małej i jakże zamkniętej lokalnej społeczności? Czy nie zatęskni za miastem?

Niezwykle oryginalną bohaterkę stworzyła Wilczyńska. Nadia potrafi zjednywać sobie ludzi, ale jednocześnie jak nikt znajduje wrogów. Dlaczego mieszkańcy wsi tak bardzo jej nie lubią? Dlaczego ma problem nawet z zakupem chleba? Czy przyjaźń z nią jest niebezpieczna? Czy mężczyźni, którzy się do niej zbliżyli są szczerzy w swych uczuciach?

To działo się wcześniej... A co dopiero od chwili, gdy wprowadziła w życie swój pomysł i na łące stworzyła prawdziwy performens?! Jaki? Nie zdradzę.
Wzbudziła tym zainteresowanie całego kraju! A przecież nie o to chodziło... Szukała w Rozstajach spokoju, ale nie przewidziała konsekwencji swoich działań. Teraz rozumie, że podjęła złą decyzję wcielając pomysł w życie i musi poszukać innego rozwiązania problemu.

Nie twierdzę, że bohaterka stworzyła coś, co powinniśmy naśladować, ale przyznaję, że symbolika dzieła Nadii oraz opowieści, którymi próbowała wytłumaczyć ludziom istnienie tego miejsca, ogromnie mnie poruszyły. Jej dzieło upamiętnia "tych, co stracili nadzieję, wiarę, marzenia. Ostrzeżenie dla innych..." *  Jest to miejsce "dla tych, którzy są nieszczęśliwi, bo nie mieli odwagi albo sił, żeby realizować swoje marzenia. **

Powieść jest pełna żalu, samotności, niepewności, smutku i rozczarowania. Skumulowane złe emocje osiadły w Zabyciu, oczekując na odczarowanie. Czy mieszkańcy będą walczyć? Czy wezmą sobie do serca radę, że zawsze można zacząć od nowa?
Fabułę ubarwiają artyści, którzy jak kolorowe ptaki przybywają do gospodarstwa po Jędrzeju. Co ci  wędrowcy wniosą do życia Nadii? 

Wprawdzie nie jest to cudnie snująca się opowieść wprost z Jagodna, ale również piękna. Choć inna, to jednak wartościowa. Czytałam zaintrygowana i ciekawa, jak ta historia się zakończy. Znacznie bardziej skłaniająca do przemyśleń, refleksji i pokazująca jak bardzo ludzie wokół nas potrafią pałać nienawiścią, żądzą zemsty czy chorą zazdrością a nawet wyznawać miłość można nie do końca prawdziwie.


Podsumowując - "Performens" to bardzo oryginalna tematycznie książka (bo choć ucieczek bohaterek na wieś było sporo, to uwierzcie, że ta jest jedyna w swoim rodzaju), która pokazuje że niezależnie od wszystkiego powinniśmy żyć zgodnie z marzeniami. Choć czasem ścieżka prowadząca do celu jest kręta, długa i zarośnięta chwastami to warto pokonać przeszkody, byśmy prawdziwy cel wciąż mieli przed oczyma. Jest to historia o tym, że można umrzeć jeszcze przed śmiercią; o popełnianiu błędów, podnoszeniu się i walce o nowe jutro. O szukaniu siebie, wyborach, wybaczaniu, ale i wielu ludzkich obliczach.




* K. Wilczyńska, "Performens", Wyd. IV Strona, Poznań 2018, s. 209
** Tamże, s. 249




Książka przeczytana w ramach czerwcowych wyzwań: Grunt to okładka, Pod hasłem, 52 książki



Za możliwość przeczytania książki
dziękuję

poniedziałek, 2 lipca 2018

'Zatytułuj się 2' - startujemy! - zasady

Witajcie uczestnicy Misji specjalnej 'Zatytułuj się 2'!


TERMIN: 02.07.2018-30.06.2019


Zebrała się nas grupa 19 osób a jako, że mamy już wybrane tytuły to dziś przyszła pora na zasady, czyli wyjaśnienie do czego te tytuły służyć będą :)





Zasady główne są bez zmian - przypominam z edycji pierwszej - z modyfikacją do obecnej edycji:



Warunkiem wzięcia udziału w Misji specjalnej jest:

  • przeczytanie lektur odpowiadających Misji (o czym będzie mowa za chwilę)
  • umieszczenie w recenzji informacji (linka/logo), iż książka czytana w ramach Misji
  • zamieszczenie recenzji na blogu lub portalu typu lubimy czytać/granice/webook/inne...
  • adres wysyłkowy (lub korespondencyjny) na terenie Polski 
  • linki do recenzji umieszczamy w zakładce Misji -> Zatytułuj się

Co można zyskać?
Świetną zabawę w wyszukiwanie tytułów oraz nagrodę książkową, bowiem przewiduję losowanie wśród osób, które ukończą Misję z sukcesem. Zwycięzca na pewno będzie miał kilka propozycji do wyboru (książki będą z mojej biblioteczki, ale w stanie bardzo dobrym, wręcz idealnym).
W przypadku, gdy co najmniej 13 osób wykona zadanie, dopuszczam możliwość nagrodzenia drugiej osoby.


A na czym polega Misja? Na czym polega "Zatytułuj się 2"? 
Przez najbliższy rok bardzo istotnym elementem będą litery z wybranych przez nas tytułów (które miały liczyć od 12 do 16 liter).

Do każdej litery tegoż tytułu musimy dopasować.... UWAGA!.... decyzja na którą tak długo czekaliście... nazwisko autora i przeczytać niemal dowolną (bowiem zaliczam książki powyżej 250 stron) jego książkę.
NIE ZALICZAM:  słowników, albumów, ks. kulinarnych czy podróżniczych (podróżnicze dopuszczę tylko wtedy jeśli ilość tekstu wynosi co najmniej 75%).


Przykład podam na niespełniającym warunków co do liczby liter tytule, ale chodzi mi o zasady:
G - Gargaś Gabriela "xxx"
R - Rogoziński Alek "xxx"
Z - Zyskowska-Ignaciak Katarzyna "xxx"
E - Evans Richard Paul "xxx"
C - Cygler Hanna "xxx"
H - Hosseini Khaled "xxx"



Powyższe przykłady są jednocześnie wzorem - w taki sposób proszę zgłaszać mi przeczytane książki, dodając link.



W tytułach pojawiają się polskie znaki.  Co wtedy? Bo nie kojarzę nazwisk na "ń" lub "y"?
Oto klucz:
ą --> a
ę --> e
ć --> c  (jak najbardziej mogą też być nazwiska na ć)
ś --> s   (jak najbardziej mogą też być nazwiska na ś)
ó --> o 
ń --> n
ż, ź --> z (jak najbardziej mogą też być nazwiska na ż i ź)
y --> należy przeczytać książkę z nazwiskiem autora na dowolną literę alfabetu, ale taką która nie występuje w wybranym tytule



UWAGA!
Jako, że do tej edycji zgłaszaliście się właściwie w ciemno i nie wiedzieliście co wymyślę ani czym kierować się przy wyborze tytułu, mam dla Was bonus - jest nim Joker.
Każdy uczestnik otrzymuje jednego. Na jakiej zasadzie można skorzystać z Jokera? Jeśli nie do końca odpowiada Ci jakaś litera w tytule, masz problem z dobraniem do niej nazwiska autora Joker pozwala na zamianę tej litery na jedną z dwóch sąsiednich liter alfabetu np. zamiast nazwiska na literę I możesz przeczytać książkę, której autorem jest ktoś z nazwiskiem na literę H lub J.
Ale zgłaszając taki tytuł napisz, że wykorzystujesz Jokera i o jaką literę chodzi.


BONUS
Dla osób, które przeczytają wszystkie niezbędne lektury a dodatkowo przeczytają w czasie trwania tej edycji książkę - spoza listy czytanej do liter - której okładka będzie obrazowała wybrany przez Was tytuł wezmą udział w losowaniu dodatkowej nagrody-książki! :)   [żeby nie było wątpliwości, proponuję takową okładkę skonsultować ze mną przed przeczytaniem :)]


Mam nadzieję, że nie jest tak źle - skoro już wszystko wiecie - i wszyscy będziemy się świetnie bawić?! :) Przygotowywać kolejną edycję? :D


Do wyzwania zaliczają się książki czytane od 1 lipca 2018 - zgłaszać można pojedynczo lub po kilka - dowolnie :) Byle według podanego wcześniej wzoru :)
Pasujących książek nie trzeba wcześniej deklarować.


Oto lista uczestników wraz z tytułami najpóźniej dziś wieczorem znajdzie się w zakładce Zatytułuj się, gdzie obniżę edycję 1, by zrobić miejsce dla nowej)

W edycji 2 udział wezmą (alfabetycznie):

Aine
"Smok przez płot"

anek7
"Złodziejski honor"

Badylarka Domatorka
"Marzyłam o Afryce"

bookworm
"Wyśnione życie" 

Daria Skiba
"Paleta marzeń"

Edyta S.                   
"Kromka chleba"

ejotek
"Boys from hell"

Ela Noga
"W krainie kota" 

Gosia B.
"Widmowa kraina"

Izabela Wyszomirska
"Piętno Midasa" 


Księgozbiór Kasiny
"Słodkie życie"

magdalenardo
"Tryb warunkowy"


martucha180
„Seryjni mordercy” 

Marysia Kasperczak
"Cień przeszłości" 


Monika Piotrowska-Wegner/monweg
"Lewa strona życia"


Monika Wilczyńska
"Serce z bibuły"

Paulina Sarnecka
"Studnie przodków"

SmaszKa
"Zastygłe życie"

Sylwia Łupińska
 "Projekt matka"



Powodzenia!

niedziela, 1 lipca 2018

Jak odzyskać otrzymywanie maili z komentarzami w Bloggerze :)

Kochani,
zgodnie z sugestią martuchy180 piszę tego posta, byście skorzystali i mieli łatwiejsze życie :)


Mówcie co chcecie, ale bez tych maili nie da się funkcjonować jak się ma się Pod hasłem, Zatytułuj, Czelendż i bieżące posty, że nie wspomnę o starszych....

 
Uwaga - oto przepis na komentarze przychodzące na maila :)

Wejdź w Ustawienia -> E-mail -> i w okienku 'E-mail z powiadomieniem o komentarzu' skasuj maila, którego masz wpisanego -> kliknij na górze po prawej 'Zapisz ustawienia'. Potem wpisz z powrotem tego maila i znów 'Zapisz ustawienia'.

Powinnaś na maila dostać wiadomość dotyczącą subskrypcji i trzeba tam kliknąć 'Subskrybuj'. To Cię przekieruje do strony, która to potwierdzi, ale maile z komentarzami dotyczącymi WSZYSTKICH postów na blogu będą przychodziły! :) Wiem, bo sprawdziłam na starszym poście :)

Działa?


Podziękowania proszę dopisywać mi do listy dobrych uczynków :)

Podsumowanie maja i czerwca oraz hasło na lipiec 2018 - Pod hasłem

Witajcie wakacyjnie!

Niektórzy już zapomnieli co to szkoła, inni już wyjechali na urlopy, ale liczę że Ci którzy pracują, będą mieli lżej :)
Mam nadzieję, że ostatnia prosta i wyniki są zadowalające i można teraz spokojniej zająć się przyjemnościami na przykład czytaniem :)

Życzę Wam słonecznego lipca i wielu bardzo dobrych lektur. Bawcie się dobrze z lipcowymi niespodziankami ejotka! :) Chodzi mi oczywiście o dzisiejsze Pod hasłem i jutrzejsze Zatytułuj się 2 :)

P.S. Kochani, bardzo proszę osoby przywiązane do myślników między tytułem a autorem, by nie używały ich zgłaszając mi książki :)

P.S. 2  Od wczoraj wreszcie - po ponad miesiącu! - przychodzą mi maile z komentarzami z bloga :) Śledziłam forum ogólnoświatowe, gdzie pojawił się 'przepis' :) Było to uciążliwe, że ich nie było. W bieżących postach klikałam 'ptaszka' przy powiadamiaj mnie pod okienkiem komentarza, ale starsze musiałam wyszukiwać w edycji bloggera.... i mogłam coś pominąć. Gdyby ktoś chciał przepis co zrobić, by maile przybywały dawajcie znać :)





NOWY zapis zgłaszania książek! 
"tytuł" autor             [dajemy "" zawsze, niezależnie od tego czy dajemy link czy nie]
link
bez myślników - znacznie ułatwi mi to tworzenie podsumowania. Dziękuję :)



Zapraszam na kilka słów podsumowania maja i czerwca, kiedy hasło brzmiało 'Zatytułuj się w Pod hasłem'



Wyzwanie ukończyło: 16 osób. Przeczytaliśmy w sumie 143  książki






Statystycznie:
  • lit. polska - 79; lit. zagraniczna - 64
  • na najwyższym stopniu podium stoi ejotek - 17 książek!
  • drugie miejsce zajęła - Monika Piotrowska-Wegner z liczbą 16 lektur - gratuluję :)
  • muszę wspomnieć o miejscu trzecim, bowiem to też piękny wynik - Ela Noga Sorisa i Badylarka Domatorka - po 15 książek - brawo!


Zuzanna K.
"Dom Wschodzącego Słońca" Aleksandra Janusz-Kamińska
"Ogród z marzeń" Carmen Santos
"Milion światów z tobą" Claudia Gray


Ela Noga Sonrisa
"Przepowiednia Synów Słońca" Agnieszka Stelmaszyk
"Opowiadania bizarne" Olga Tokarczuk
"Troje na huśtawce" Natasza Socha

"Pentagram" Jo Nesbo
"Okruch" Anna Ficner-Ogonowska
"Powiew ciepłego wiatru" Edyta Świętek

"Zerwa" Remigiusz Mróz
"Arabska pieśń" Leila Aboulela
"Deklinacja męska/żeńska" Hanna Cygler
"Egipt: haram halal" Piotr Ibrahim Kalwas
"Kości proroka" Ałbena Grabowska

"Czas" Piotr Ibrahim Kalwas
"Zabójca z sąsiedztwa" Alex Marwood
"Ezotero. Moje przeznacznie" Agnieszka Tomczyszyn
"Komnata szeptów" Agnieszka Stelmaszyk

 
Maria Kasperczak
"W cieniu magnolii" Anna Płowiec
"Rozbita tarcza" Joanna Pettersson
"Obsesja" Katarzyna Berenika Miszczuk
"Nigdy nie zapomnę" Kerry Londsdale
"Anhusz" Martine Madden

"Mała baletnica" Wiktor Mrok 
"Inni..." Joanna Bura
"Sprzedawca marzeń" Richard Paul Evans
"Schemat naprawy (ś)fiata"

"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren
"Until Lilly" Aurora Rose Reynolds
"Cała ja" Augusta Docher
"Hannibal wróg Rzymu" Ben Kane


Paulina Sarnecka
"Dwie ścieżki czasu" Stanisława Fleszerowa-Muskat
"Wróżbiarze" Libba Bray
"Oberża nad przepaścią" Andre Chamson
"Młyn nad czarnym potokiem" Anna J. Szepielak
"Aleja bzów" Aleksandra Tyl

"Wspomnienia w kolorze sepii." Anna J. Szepielak
"Ikony" Wacław Biliński
"Ofiara Polikseny" Marta Guzowska
"Szczęście pachnie bzem" Aleksandra Tyl
"Ekożona" Michal Vieweg
"Kiedy odszedłeś" Jojo Moyes 


Badylarka Domatorka
"Perfekcyjne" Sara Shepard
"Odnajdę cię" Anna Karpińska
"Dziewięć kobiet, jedna sukienka" Jane L. Rosen
"Arsen" Mia Asher
"Jezioro szczęścia" Lisa Wingate

"Blizny" Katarzyna Michalik - Jaworska
"Uwolnij mnie" Daria Skiba
"Moja siostra mieszka na kominku" Annabel Pitcher

"Magiczne miejsce" Agnieszka Krawczyk
"Obłoki Fergany" Przemysław Chwała
"Performens" Karolina Wilczyńska

"Francuski klejnot" Anna J. Szepielak
"Rubinowe czółenka" Joanne Harris
"Aminata. Siła miłości" Lawrence Hill
"Kaprysik. Damskie historie" Mariusz Szczygieł


Galene
"Maruderzy" Sándor Márai
"Achmatowa,czyli Rosja" Anna Piwkowska
"Kot. Historia i legendy" Laurence Bobis
"Innego końca świata nie będzie" Barbara Skarga, Katarzyna Janowska


Marjory
"Dziewczyna z lasu" William Kowalski
"Żerca" Katarzyna Berenika Miszczuk
"Echa pamięci" Katherine Webb
"Marcowe fiołki" Sarah Jio


Monika Piotrowska-Wegner
"Wojna i pokój"  Lew Tołstoj
"Player One"  Ernest Cline
"Rozmowy dziecięcia wieku"  Frédéric Beigbeder
"Ostatni Namsara"  Kristen Ciccarelli
"Spadek"  Vigdis Hjotrh
"T"  Marta Kisiel

"Kocie oko"  Margaret Atwood
"Laleczki"  Anna Snoekstra
"I nie było już nikogo"  Agatha Christie
"Przyjaciel z szafy"  A.F. Harrold
"Słowa w ciemności"  Patrick A. Fisher

"To, co widzę bez ciebie"  Peter Bognanni
"Ever"  Alyson Noël
"Miłość i inne zadania na dziś"  Kasie West
"Broken Silence"  Natasha Preston
"Rok na odwyku"  Katarzyna T. Nowak


Daria Skiba
"Piekielna miłość" K.N. Haner
"Larista" Melissa Darwood
"Okrutna pieśń"  Victoria Schwab
"Nauczyciel tańca"  Anna Dąbrowska


Aine
"Raj" Liza Marklund
"Agatha Raisin i śmiertelny dług" M.C. Beaton
"Jedna jedyna" Jørn Lier Horst

"Schronienie" Harlan Coben
"Podpalacz" Wojciech Chmielarz
"Inny Piotrek i bandyci" Irena Landau
"Studio Sex" Liza Marklund


Sylwia
"Wszystkie pory uczuć. Lato" Magdalena Majcher
"Kamienica pod Szczęśliwą Gwiazdą" Agnieszka Krawczyk
"Ławeczka pod bzem" Agnieszka Olejnik
"Arsen" Mia Asher
"Dwa zwykłe słowa" Ashley Rhodes-Courter
"Kogut domowy" Natasza Socha
"A ja żem jej powiedziała..." Katarzyna Nosowska

"Zanim pozwolę ci wejść" Jenny Blackhurst
"Naturalna kolej rzeczy" Charlotte Wood
"I więcej nic nie pamiętam" Adina Blady-Szwajger
"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" Justyna Kopińska
"Z nienawiści do kobiet" Justyna Kopińska


martucha180 - za czerwiec
Psiego najlepszego” W. Bruce Cameron
Skarb Szeptuchy” Pati Maczyńska
Teatr niewidzialnych dzieci” Marcin Szczygielski


pasjonatka książek
"Serce w skowronkach" Magdalena Kordel
"Za stare grzechy" Izabella Frączyk
"Okruch" Anna Ficner-Ogonowska
"Kogut domowy" Natasza Socha

"Biuro M" Magdalena Witkiewicz & Aleksander Rogoziński
"Obca w świecie singli" Krystyna Mirek
"Arbuzowy sezon" Liliana Fabisińska


Monika Wilczyńska
"Nadzieje i marzenia"  R.P.Evans
"Irlandzkie łąki"  Susan Anne Mason
"Eukaliptus"  Murray Bail
"Bluszcz prowincjonalny"  Renata Kosin
"Odnajdę Cię"  Anna Karpińska
"Rozdarte serce"  Scarlett Cole
"Apteka marzeń"  Natasza Socha
"Kobieta z Isla Negra"  Maria Fasce


Kamilla
"Lata rozłąki"  Nina Willner
"Odnajdę Cię"  Anna Karpinska
"Słoneczna przystań"  Agnieszka Krawczyk






KOŁO RATUNKOWE:

martucha180 - za maj

Puch niemarny” Bożena Pajdosz




Na moje lektury złożyły się:

"Bez lęku" Mia Sheridan
"Ofiara" Max Czornyj
"Kogut domowy" Natasza Socha
"Sprzeczne sygnały" Kasia Bulicz-Kasprzak

"GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D." M.Witkiewicz & M.Grochowska
"Rok na końcu świata" Renata Adwent
"Elf i Dom Strachów" Marcin Pałasz
"Serce w skowronkach" Magdalena Kordel

"Dom pełen słońca" Karolina Wilczyńska
"Obca w świecie singli" Krystyna Mirek
"Minione chwile" Gabriela Gargaś

"Sprintem do marzeń" Marta Radomska
"Układ" Elle Kennedy
"W cieniu magnolii" Anna Płowiec

"Dwór w Czartorowiczach" Monika Rzepiela
"Idealna" Magda Stachula
"Performens" Karolina Wilczyńska
........

Wszystkim, którzy czytali książki według podanego w ubiegłym miesiącu hasła - dziękuję. Czekam oczywiście na linki do książek, które nie doczekały się jeszcze opinii. Gdyby były jakieś braki lub błędy proszę o komentarz w tej sprawie.


NOWY zapis zgłaszania książek! 
"tytuł" autor             [dajemy "" zawsze, niezależnie od tego czy dajemy link czy nie]
link
bez myślników - znacznie ułatwi mi to tworzenie podsumowania. Dziękuję :)



Zapraszam serdecznie nowe osoby do przyłączenia się do nas. Udział w każdym miesiącu nie jest obowiązkowy.  Choć będę motywować, ale o tym w regulaminie :)




ZASADY WYZWANIA:

  • start wyzwania (1 edycja): 1 stycznia 2013r.; termin zakończenia 6 edycji: 31 grudnia 2018r.
  • w wyzwaniu może wziąć udział każda osoba, niekoniecznie posiadająca bloga
  • do wyzwania można przystąpić w dowolnym momencie
  • wyzwanie z każdym nowym HASŁEM trwa miesiąc kalendarzowy i liczą się książki przeczytane dokładnie w miesiącu trwania hasła
  • wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej JEDNEJ, dowolnej książki miesięcznie, która będzie zgodna z podanym przeze mnie HASŁEM
  • na swoim blogu zamieszczamy recenzję przeczytanej książki, lub chociaż krótką notatkę, a pod tym postem podajemy link do niej. Na dole recenzji proszę o umieszczenie informacji, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania. Można też zamieścić baner czy etykietę.
  • Osoby, które nie posiadają bloga, zostawiają w komentarzu informację co przeczytały lub mogą przesłać do mnie recenzję to opublikuję na moim blogu wraz z podpisem autora (nie jest to konieczne, tylko gdyby ktoś miał ochotę)
  • Za miesiąc zamieszczę podsumowanie z Waszymi osiągnięciami czytelniczymi oraz podam nowe HASŁO.
  • Na początku każdego kwartału oprócz hasła, pojawi się kwartalne koło ratunkowe. Jest to hasło, które będzie obowiązywało przez 3 miesiące - w tym czasie można skorzystać z niego 1 raz (czyli w jednym, z trzech miesięcy kwartału) - w sytuacji, gdy normalne hasło nie do końca Wam odpowiada (wtedy kiedy go wybierzesz, czytasz tylko wg koła ratunkowego, nie mieszamy z normalnym hasłem). Ryzyko jest oczywiście takie, że nie wiecie co pojawi się kolejnych miesiącach...
  • Do 2016r. wśród uczestników losowałam nagrodę książkową. Od 2017 są to DWA losowania! Pierwsze - wśród osób, które będą miały frekwencję 100% (w każdym miesiącu czytały wg Pod hasłem). Drugie - wśród trzech osób, które przeczytają najwięcej książek w 2018 roku - również rozlosuję książkę.
  • By drugie losowanie było bardziej sprawiedliwe zaliczam tylko i wyłącznie książki powyżej 160 stron
  • By uniknąć zgłoszeń, które czasem budzą wątpliwości - nie zaliczam: słowników, książek z przepisami, literatury typowo podróżniczej, albumów (ogólnie książek, gdzie królują fotografie), książeczek z zadaniami, łamigłówek, kolorowanek i pozycji typowo obrazkowych. Komiksy zaliczę, jeśli będą miały naprawdę sporo tekstu (foto zawartości należy wtedy wysłać na maila).



Hasło na lipiec:
Czy to ja czy nie ja?



Wyjaśnienie hasła...

Czy ktoś wie co kryje w sobie tajemnicze hasło lipca?


W tym miesiącu czytać będziemy książki pisarzy, którzy wydawali/wydają pod pseudonimem.

Liczą się autorzy, którzy
  • wydawali tylko i wyłącznie pod pseudonimem np. Erika Lena Mitchell wydaje jako E.L. James 
  • ale również Ci, którzy publikują zarówno pod swoim prawdziwym nazwiskiem jak i pod pseudonimem/pseudonimami np. Remigiusz Mróz -> Ove Løgmansbø

Zgłaszając książkę proszę o podanie wg dotychczasowego wzoru tytułu i autora a w nawiasie nazwiska prawdziwego lub pseudonimu, by potwierdzić prawidłowość wyboru autora do hasła.
Np. "A.B.C." Agatha Christie (Agatha Mary Clarissa Miller Christie lub Mary Westmacott)
Mile widziane linki do potwierdzenia informacji o mniej znanych pisarzach pseudonimowych.


W komentarzach możecie zgłaszać przykłady nazwisk autorów, o których wiecie że będą pasowali.
Ja mogę podać kilka wyszukanych przeze mnie przykładów:

Erika Lena Mitchell - E.L. James
Remigiusz Mróz - Ove Løgmansbø
Anna Dąbrowska - Laven Rose
Beata Głąb - Beata Majewska - Augusta Docher
Agatha Christie - Agatha Mary Clarissa Miller Christie - Mary Westmacott
Joanne Kathleen Rowling - J.K. Rowling - Robert Galbraith
Maciej Słomczyński - Joe Alex - Kazimierz Kwaśniewski
Stephen King - Richard Bachman
Nora Roberts - J.D. Robb
A.J. Finn - Daniel Mallory

Pod pseudonimem piszą również (choć oficjalnie nie podają prawdziwych personaliów/albo ja nie znalazłam) - też zaliczę:
K.N. Haner
K.C. Hiddenstorm
Diane Rose
Melissa Darwood




Wyjaśnienie... braku koła

Ponieważ w ostatnich miesiącach niewiele osób korzystało z tej formy ratowania się, postanowiłam że teraz nie w każdym kwartale będzie koło ratunkowe.


W lipcu jest za to Bonus :)
Bonus - jeśli przeczytasz dwie książki pasujące do hasła możesz sięgnąć po dwie, które mają na okładce przedmiot cały czerwony lub cały różowy lub pięknie okrągły.
Kolejny raz bonus możesz wykorzystać po kolejnych dwóch książkach pasujących do hasła.





NOWY zapis zgłaszania książek! 
"tytuł" autor             [dajemy "" zawsze, niezależnie od tego czy dajemy link czy nie]
link
bez myślników - znacznie ułatwi mi to tworzenie podsumowania. Dziękuję :)


POWODZENIA! :)