Strony

niedziela, 31 grudnia 2023

Podsumowanie mojego czytelnictwa - listopad 2023


Kończy się grudzień.
Kończy się rok a ja zobaczyłam, że post z listopadem nadal wisi, gotowy a nie opublikowany...
 
Lecimy zatem  :)

 
  


 
 
 
Liczba przeczytanych/przesłuchanych książek:  13
Liczba stron: 5 054
E-booki / Audiobooki: 10
 
Co w przeliczeniu na dni daje 168 stron dziennie
 
Liczba książek przeczytanych w 2023: 170
Liczba stron przeczytanych w 2023: 59 939

W tym E-booki / Audiobooki w 2023: 137



W ramach wyzwań:
Abecadło z pieca spadło (nazwiska na H) - 9
Pod hasłem - 3
52 książki - 13
 
 
Przeczytałam w listopadzie:
 
"Przełęcz Riverbend" Denise Hunter
"Dolina Mulberry" Denise Hunter
"Jabłoniowe Wzgórze" Denise Hunter
"Jeśli zostaniesz" Denise Hunter
"Echo Man" Sam Holland
"Tysiąc wspaniałych słońc" Khaled Hosseini 
"Kluczowy świadek" Jørn Lier Horst
"Sekrety zamkowych podziemi" Joanna Hacz
"Promyczek" Kim Holden 
"Martwy punkt" Mateusz Baczyński
"Bez wyboru" Agnieszka Płoszaj
"Opowieść błękitnego jeziora" Dorota Gąsiorowska
"Bezdzietne z wyboru" Joanna Dżbik-Kluge

sobota, 30 grudnia 2023

Magdalena Witkiewicz "Zima w Małej Przytulnej"

 
 
 
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Flow
Data wydania: 08.11.2023
Liczba stron: 360
Cykl: Mała Przytulna tom 3
 
 
[materiał reklamowy] barter Wydawnictwo Flow
 
 
 
 
Drugi tom cyklu o Małej Przytulnej był ciekawy, ale w obliczu sąsiadujących z nim...wyblakł. Dlaczego? Też macie takie zdanie? Bardzo się cieszę, że Autorka w niniejszej opowieści podarowała czytelnikom więcej... Gabrysi! Ta młoda dama jest osóbką wyjątkową, empatyczną, bystrą, zabawną, ale i niezmiernie mądrą. Ale po kolei...

Do Małej Przytulnej zawitała zima, zaś w sercach bohaterów istna wiosna, dzieje się mnóstwo! A dokładniej, mnóstwo dobrego!
Zaglądamy do Tomka-studenta, młodego małżeństwa, które spodziewa się dziecka oraz do lekarza przyjmującego na trzecim piętrze, by uniknąć wizyt towarzyskich... Tylko co z tymi naprawdę chorymi a nie mającymi siły, by wejść? Mogę Wam zdradzić, że czytelnik poznaje spory fragment przeszłości medyka, która niespodziewanie nawet po latach, zmienia bieg jego przyszłości.
Podobnie jak z Balbiną - dopiero teraz poznajemy szczegóły jej wyjazdu na operację. Dowiadujemy się kogo poznała i dlaczego ta znajomość nie przetrwała, mimo że była tak ważna dla obojga... Jednak teraz, piętnaście lat później los znów postanawia postawić na swoim...
Gabrysia jak zawsze zagaduje wszystkich na amen, nawet Gbura z punktu pocztowego. Mam wrażenie, że to jej "wspólne milczenie" odczarowało starszego pana, co zapoczątkowało kolejne dobre uczynki.

W codzienność znanych nam postaci wkroczyły również nowe - Antek z mamą Basią, Jeaninne i Pierre - a jak przystało na arystokratycznego Francuza, który dopiero poznaje język polski nie zabrakło śmiechu w scenach z nim. Jak dla mnie wygrywa "Zupa roszół, kura, krowa, waziwa, dla szystkich!"

Ciepłe gesty, wspólna Wigilia, nowe związki, pożegnanie się z niewygodną przeszłością i radosne spoglądanie w przyszłość, radość dzieci i uśmiech dorosłych - tak w skrócie określiłabym "Zimę w Małej Przytulnej". To taka historia do przytulenia, otula magią, sympatią i pozytywnymi gestami dobrych ludzi. To dla mnie najpiękniejszy i najciekawszy tom tego cyklu, zaraz za nim "Perfumeria na rozstaju dróg". 

"Zima..." to bohaterowie, których nie da się nie lubić, potrafią śmiać się, płakać, wzruszać, ale i pomagać. Mimo problemów, pragną żyć szczęśliwie i podejmują próby, by osiągnąć ten cel. Czy każdemu się uda? 
 
Piękna, zabawna, otulająca, z humorem i przesłaniem. Z nadzieją i mnóstwem ciepła. Gorąco Wam polecam! 


P.S. A papierowe wydanie jest wprost przecudowne!
 
 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
 
 
 
 
 
Za książkę dziękuję
 
 
 

poniedziałek, 18 grudnia 2023

Natasza Socha "#Instaświęta"

 
 
 
Autor: Natasza Socha
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 25.10.2023
Liczba stron: 272
 
 
 
[materiał reklamowy] barter Wyd. Literackie
 
 
 
 
 
Jak ubieracie swoje choinki? Kierując się kolorem ozdób? A może ich kształtem? Co roku kupujecie nowe bombki czy może to pamiątki rodzinne przekazywane kolejnym pokoleniom? I najważniejsze pytanie - czy choinkę ubieracie osobiście? Dlaczego o to pytam? Za chwilę wszystko się wyjaśni...
 
 
Będąc u ciotki w Londynie Julka dowiedziała się ile tam wydaje się na dekoracje bożonarodzeniowe i postanowiła wykorzystać swoją kreatywność, by zarabiać jako specjalistka od strojenia drzewek w Polsce. Założyła profil na Instagramie i zyskała nawet miano 'królowej choinek'! To nic, że nie lubi mediów społecznościowych, ale przecież może na nich zarobić. Z roku na rok dziewczynie idzie coraz lepiej, tym razem otrzymała siedemnaście zamówień i tylko cztery zostawiła sobie na grudzień. Te najbardziej wymagające od niej dyspozycyjności i pomysłowości w stworzeniu takiego projektu, by nikt nie miał takiego samego. Aby był tak wyjątkowy, że pobije inne na Instagramie i wygra nieformalny konkurs, jak oczekują tego od niej popularne influencerki.

Inez, Alex, Ewa i Anna - to dla nich liczą się komentarze i serduszka, które ma dla nich zdobywać Julka. Swoje codzienne problemy skrzętnie ukrywają, nie chcą by inni wiedzieli o samotności, nieudanym małżeństwie, czy problemach z dziećmi, lub ich brakiem... Ot, Instagram kontra rzeczywistość... Bohaterki szukają u Julki nie tylko dekoratorki choinek, ale też kogoś, kto je wysłucha. Bez skrupułów zabierają jej cenny czas... 
 
Czy bogaty może wszystko, ale nie jest szczęśliwy? Czy dobra luksusowe podnoszą samoocenę? Czy tacy ludzie nie wiedzą nic o normalnym życiu, zwłaszcza gdy mają służbę? Jakie mają motywacje, by mieć "TAKIE" święta, na pokaz, dla poklasku? I w czyim rozumieniu choinka ma być idealna? Czy motywacje bogatych bohaterów są właściwe?
 
Przyznaję, że Julka przystroiła wszystkie choinki oryginalnie, nie wiem czy wpadłabym na takie pomysły w przypadku mojej... Ale ja chyba wolę tradycję a nie wygrywanie instakonkursów... 
 
 
Uwielbiam powieści świąteczne Nataszy Sochy, za - według przysłowia - ich łyżkę dziegciu w beczce miodu, czyli za niesamowicie oryginalne ujęcie tego bożonarodzeniowego czasu pośród innych historii. Nie twierdzę, że są złe, ale autorka lubi z przekorą, bez całego tego przesłodzonego szaleństwa.

Socha na pierwszym planie postawiła młodą dziewczynę, która w wyniku rodzinnej tragedii mieszka z dziadkiem w Poznaniu i dorabia dekorowaniem choinek. 
Starszy pan jest bardzo mądrym człowiekiem i odegrał w tej historii ogromnie ciekawą rolę. Sama bohaterka nie wzbudziła mojej sympatii, chwilami wręcz denerwowała, ale jest tam tyle barwnych postaci, tyle się dzieje, że spokojnie można jej odpuścić. Zwłaszcza, że los zesłał jej naprawdę wyjątkowe zleceniodawczynie, które pod warstwami social mediów skryły swoje sekrety i problemy a Julka powoli je odkrywa, wikłając się przy okazji w sprawy ocierające się o zaświaty. Jest nawet wątek kryminalny!

W tej powieści jest istny groch z kapustą (ale to takie pozytywne porównanie, bo bardzo lubię to danie), jeśli spojrzeć na przekrój bohaterów - pod względem wieku, statusu materialnego, podejścia do życia - dzieli ich wszystko. Dzięki temu każdy może znaleźć swojego ulubieńca lub "czarny charakter". Z radością i zaintrygowaniem śledziłam ich losy, obserwowałam jak się otwierają, zmieniają, mówią prawdę... 

Wspaniała historia, pokazująca blaski i cienie życia instagramowych influencerek, wartości rodzinne, potrzebę bliskości, zrozumienia, lęk o najbliższych czy "otwarcie oczu" na prawdę. Opowieść, która skłania do refleksji i zaskakuje finałem, bo chociaż spodziewałam się podobnego, to nie aż tak... Polecam!



Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
 



Za książkę dziękuję




niedziela, 3 grudnia 2023

Dorota Gąsiorowska "Opowieść błękitnego jeziora"

 

 
Autor: Dorota Gąsiorowska
Wydawnictwo: Znak literanova
Data wydania: 22.11.2023
Liczba stron: 512
 
 
[materiał reklamowy] Znak literanova
 
 
 
Wierzysz w legendy? Lubisz je czytać lub o nich słuchać? 
W swojej najnowszej powieści Dorota Gąsiorowska przekazuje swoim czytelnikom legendę o Złotym Sercu. Jeśli lubisz przepięknie snujące się opowieści, które w niespiesznym rytmie pozwalają na delektowanie się każdym słowem, czarują śnieżną zimą i pachną czekoladowymi wyrobami to niewątpliwie jest to historia dla Ciebie.  

Bukowa Góra leży niedaleko Krakowa. To właśnie tam przetną się drogi teraźniejszości ze współczesnością - uwielbiam takie połączenie i nie każcie mi proszę wybierać, która płaszczyzna czasowa pasjonuje mnie bardziej.

Sonia przyjeżdża do Bukowej Góry tak naprawdę w ramach urlopu. Tylko co dziennikarka z Łodzi będzie robiła w "takiej dziurze" na końcu świata? I to w listopadzie, kiedy wszyscy cieszą się powolnymi przygotowaniami do świąt? 

Młoda kobieta nie lubi tego czasu, zamieszania, podekscytowania innych, dlatego to właśnie wtedy postanowiła wyjechać. Zamierza napisać artykuł o rodzinnej manufakturze czekolady połączonej z kawiarnią o pięknie brzmiącej nazwie "Złote Serce", prowadzonej przez małżeństwo Rozalię i Gabriela Witkowskich. Bardzo intryguje ją tajemnica dotycząca historii tego miejsca a właściciele zgodzili się ją opowiedzieć.

Czytelnik ma przyjemność towarzyszyć Soni każdego dnia, gdy pisze, gdy spaceruje, gdy słucha naprzemiennych opowieści Rozalii i Gabriela, gdy smakuje czekoladowych wyrobów, a nawet gdy nawiązuje bliskie znajomości z mieszkańcami Bukowej Góry. Poza wspaniałą historią manufaktury Sonia poznaje również przejmujące losy Laury, Hani, Maurycego... Historie dwóch wymienionych kobiet, którym los rzucił pod nogi potężne kłody pokazują, że udowodniły iż zawsze może wyjść słońce, że mimo wszystko mogą być jeszcze szczęśliwe. Czy Sonia zaczerpnie od nich nieco pozytywnych myśli w chwili, gdy odbierze telefon od kogoś, kto wiele lat temu wybrał kogoś innego, nie ją, co spowodowało, że musiała szybciej wydorośleć i radzić sobie sama...?

Zastanawiacie się zapewne czego dotyczy wspomniana legenda... Nie zdradzę wiele, ale tyle, by Was zaintrygować. Nad Jezioro Marana leżące niedaleko Bukowej Góry dociera Marcin, który wydostał się z rosyjskiej niewoli i kiedy już myśli, że skona... pojawia się ktoś, kto daje mu nadzieję i tajemniczy przedmiot. Poznajemy również Sabinę, młodą dziewczynę, która uratowała komuś życie, ale gubi się w uczuciach... Mocno poplątane losy młodych ludzi, mądrości staruszek, które widzą więcej niż młodzi by chcieli oraz niewłaściwie ulokowane uczucia...


Autorka poruszyła w tej powieści wiele ważnych kwestii, jak samotne rodzicielstwo, zespół Downa, odrzucenie, nowa miłość, oszustwo, młodzieńczy bunt... Ale są też pozytywne aspekty i wiele tajemnic, które Sonia zamierza poznać... Czy wszystkie skończą się happy endami?

Skąd wiedzieć, że podejmując daną decyzję nie popełniamy błędu? Jak naprawić to, co już zepsuliśmy? Czy Sonie wywęszy wszystkie sensacje w Bukowej Górze? Jak zareaguje na finał opowieści Rozalii i Gabriela? A czy Wam się spodoba?
Gorąco polecam otuloną śniegiem "Opowieść błękitnego jeziora".

 
 
 
Książka przeczytana w ramach listopadowych wyzwań: 52 książki
 
 
 
 
Za książkę dziękuję
 

 
 

piątek, 1 grudnia 2023

Podsumowanie listopada i hasło na grudzień 2023 - Pod hasłem

Serdecznie Was witam w grudniu!
 
Tradycyjnie pozostawiam tutaj życzenia dla wszystkich, którzy świętują w grudniu urodziny (Córeczko - wszystkiego najlepszego z okazji zacnej 13!), imieniny oraz już teraz Wesołych Świąt Kochani, by były zdrowe i w takim gronie oraz takich okolicznościach, o jakich marzycie :)
 
Kolejny rok niemal za nami... To był najtrudniejszy rok w moim życiu, choć różne rzeczy się działy wcześniej, to ten przebił je po stokroć... 
Wiem, że mało się działo u mnie, niewiele recenzji, brak podsumowań... Najpierw musiałam posprzątać nieco przestrzeń wokół mnie (materialnie i mentalnie), przepracować to... Teraz będę starała się nadrobić blogowo. Niektóre podsumowania wyzwań już mam zrobione, tylko stworzyć z nich posty. Inne będę uzupełniać, także nie martwcie się, nic nie umknie :) Nagrody będą tak, jak obiecałam!

W latach wcześniejszych były ankiety, ale że zostały mi same "wyjadaczki" to po prostu zostawcie mi proszę informację w komentarzu czy chcecie Pod hasłem w 2024 roku. Innych wyzwań póki co nie zaczynam, muszę wyjść na prostą z zaległościami.

Podsumowanie listopada 2023
 
Hasło brzmiało: Jesienny miks
A. pisarz (pisarka) bohaterem książki
B. reportaż
C. mroczny las na okładce
D. środek transportu dla człowieka na okładce np. samolot, rower, samochód
E. wschód/zachód słońca na okładce
 
 
Wyzwanie ukończyło 14 osób. Przeczytałyśmy razem 50 książek
 
 
Statystyki
  • pierwsze miejsce zajęła Bociankowa77 - 14 książek, brawo!
  • drugi stopień podium należy do Bożeny - 7 lektur, gratuluję!
 
Alfabetycznie
 
Agnesto
1. "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanna Kuciel-Frydryszak (B)
2. "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych" Zbigniew Rokita (B)
3. "Żółte światło" Jerzy Pilch (A) 
 
Badylarka
1. "Wiem, co czujesz" Gabriela Gargaś - motyw pisarki - A
 
Bociankowa77
1. "Podróż w niechciane" Danuta Chlupowa - D
2. "Lekarka nazistów" Anna Rybakiewicz - D
3. "Raj w ogniu" Wilbur Smith - D
4. "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma" Agnieszka Błażyńska - D
5. "Niedaleko pada jabłko" Liane Moriarty - D
6. "Cudowna moc miłości" Kristin Hannah - D
7. "Port nad zatoką" Magdalena Majcher - D
8. "Moje serce w dwóch światach" Jojo Moyes - D
9. "Lot 202" Remigiusz Mróz - D
10. "Incydent" Piotr Borlik - D
11. "Bezpieczna przystań" Nicholas Sparks - D
12. "Rzeczy, które czynimy z miłości" Kristin Hannah - E
13. "Lato pełne nadziei" Karolina Wilczyńska - E
14. "Lilie" Mieczysław Gorzka - E

Bożena T. 
1. "Dziewczyna, która czuła zbyt mocno" Monika Cieluch (D)
2. "Zaraz wracam" Liliana Fabisińska (D)
3. "Ktoś mi bliski" Ilona Gołębiewska (D)
4. "Gate" Janusz L. Wiśniewski (E)
5. "Nowa Zelandia. Podróż przedślubna" Janusz L. Wiśniewski, Ewelina Wojdyło (A)
6. "Wyśpiewam Wam więcej…" Urszula Dudziak (A)
7. "Gad. Spowiedź klawisza" Paweł Kapusta (B)
 
Iwona
1. "Porachunki bezimiennej pisarki" Basso A.- A. pisarz (pisarka) bohaterem książki
2. "(Jeszcze) nie umrzesz" K. Hautamaki -  B. reportaż
3. "Kolej na Felix" Moore K. - D. środek transportu dla człowieka na okładce
4. "Zachód słońca nad klifem" Ludwisiak B. - E. wschód/zachód słońca na okładce
  
kolorowa.ewelina
1. "Przeszedłem po swoim trupie" Bartek Fetysz (A)
2. "Kobieta, którą jestem" Britney Spears (A)
3. "W szponach" Izabela Janiszewska (C)
 
magdalenardo
1. "Uwierz w Mikołaja" Magdalena Witkiewicz - D
 
Maria Kasperczak
1. "Grzęzawisko" Przemysław Żarski https://www.instagram.com/mamopoczytajsobie/. (C)
 
martucha180
1. „Pod słońcem pustyni” Tamora Pierce (D)
 
Monika W.
1. "Wiem, co czujesz" Gabriela Gargaś (A)
2. "Gdybyś mnie teraz zobaczył" Cecelia Ahern (D-statki, łódki)
3. "Na domowym froncie" Kristin Hannah (E - zachód)

monweg
1. "Dawno temu w telewizji" Kamil Bałuk - B
2. "Za wszelką cenę" Harlan Coben - D

pasjonatka książek
1. "To, czego szukasz, szuka także ciebie" Paulina Płatkowska - A
2. "Sobie pisani" Jolanta Kosowska - E
3. "Świąteczna magia" - antologia - D

Paulina Sarnecka
1. "Pisarka" Katarzyna Michalak - A
2. "Zagubiona" Katarzyna Michalak - A
3. "Marzycielka" Katarzyna Michalak - A
4. " Historia miłości" Nicole Krause - A
 
I jeszcze ja
ejotek
1. "Martwy punkt" Mateusz Baczyński - B
2. "Jabłoniowe Wzgórze" Denise Hunter - E
3. "Bezdzietne z wyboru" Justyna Dżbik-Kluge - B
 
 
KOŁO RATUNKOWE
 


----
Wszystkim, którzy czytali książki według podanego w ubiegłym miesiącu hasła - dziękuję. Czekam oczywiście na linki do książek, które nie doczekały się jeszcze opinii. Gdyby były jakieś braki lub błędy proszę o komentarz w tej sprawie.


Zapraszam serdecznie nowe osoby do przyłączenia się do nas. Udział w każdym miesiącu nie jest obowiązkowy.  Choć będę motywować, ale o tym w regulaminie :)
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*



 ZASADY WYZWANIA na 2023 :
  • start wyzwania (1 edycja): 1 stycznia 2013r.; termin zakończenia 11 edycji: 31 grudnia 2023r.
  • w wyzwaniu może wziąć udział każda osoba, niekoniecznie posiadająca bloga
  • do wyzwania można przystąpić w dowolnym momencie
  • wyzwanie z każdym nowym HASŁEM trwa miesiąc kalendarzowy i liczą się książki przeczytane dokładnie w miesiącu trwania hasła
  • zgłaszając mi książkę zachowaj proszę taki zapis: "tytuł" autor    link   (jeśli hasło tego wymaga, po autorze napisz kategorię po myślniku lub w nawiasie; czasami hasło wymaga innego rodzaju zgłoszenia np. trzeba zacząć od autora, ale będę o tym wtedy pisać)
  • wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej JEDNEJ, dowolnej książki miesięcznie, która będzie zgodna z podanym przeze mnie HASŁEM
  • na swoim blogu (lub innej stronie z opiniami) zamieszczamy recenzję przeczytanej książki, lub chociaż krótką notatkę, a pod tym postem podajemy link do niej. Na dole recenzji proszę o umieszczenie informacji, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania. Można też zamieścić baner czy etykietę.
  • Osoby, które nie posiadają bloga, zostawiają w komentarzu informację co przeczytały lub mogą przesłać do mnie recenzję to opublikuję na moim blogu wraz z podpisem autora (nie jest to konieczne, tylko gdyby ktoś miał ochotę)
  • Za miesiąc zamieszczę podsumowanie z Waszymi osiągnięciami czytelniczymi oraz podam nowe HASŁO.
  • W dowolnym momencie roku, nieregularnie, oprócz hasła, pojawi się kwartalne koło ratunkowe. Jest to hasło, które będzie obowiązywało przez 3 miesiące - w tym czasie można skorzystać z niego 1 raz (czyli w jednym, z trzech miesięcy kwartału) - w sytuacji, gdy normalne hasło nie do końca Wam odpowiada (wtedy kiedy go wybierzesz, czytasz tylko wg koła ratunkowego, nie mieszamy z normalnym hasłem). Ryzyko jest oczywiście takie, że nie wiecie co pojawi się w kolejnych miesiącach...
  • Do 2016r. wśród uczestników losowałam nagrodę książkową. Od 2017 są to DWA losowania! Pierwsze - wśród osób, które będą miały frekwencję 100% (w każdym miesiącu czytały wg Pod hasłem). Drugie - wśród trzech osób, które przeczytają najwięcej książek w 2022 roku - również rozlosuję książkę.
  • By drugie losowanie było bardziej sprawiedliwe zaliczam tylko i wyłącznie książki powyżej 230 stron (liczba stron minimalnych nie zmienia się w tym roku)
  • By uniknąć zgłoszeń, które czasem budzą wątpliwości - nie zaliczam: słowników, książek z przepisami, literatury typowo podróżniczej, albumów (ogólnie książek, gdzie królują fotografie), książeczek z zadaniami, łamigłówek, kolorowanek i pozycji typowo obrazkowych. Komiksy zaliczę, jeśli będą miały naprawdę sporo tekstu (foto zawartości należy wtedy wysłać na maila).
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 HASŁO na grudzień:
Merry Christmas czy Krwawa Mary?
 

Kwartalne koło ratunkowe [październik-grudzień]:
Duet wydawniczy


Wyjaśnienie hasła:
 
Minimum do zaliczenia jedna książka. 
Każdy wybiera TYLKO JEDNO hasło (to oznaczone kolorem), w jego obrębie pełna dowolność jeśli chodzi o wybór hasełek
 
 
MERRY CHRISTMAS - dla wielbicieli opowieści świątecznych - skupiamy się na okładkach (wyjątek to f)
a) czapka Mikołaja, może być bez Mikołaja, ale musi być z białym pomponem :)  
b) choinka (ubrana lub nie) w pozycji poziomej
c) igły świerkowe (na drzewku lub gałązce, ale widać każdą igłę osobno)
d) choinka stojąca, ale bez ozdób, może być jedynie ośnieżona
e) płonący kominek
f) motyw niespodziewanego gościa na Wigilii

 
KRWAWA MARY - gdy wolisz coś mocniejszego niż Mikołaje, happy endy i morze świątecznych elementów
a) zwłoki znalezione w wodzie
b) morderstwo w Krakowie, Łodzi lub Katowicach
c) biały człowiek morduje czarnego
d) seryjny morderca (minimum 3 ofiary)
e) na okładce czarno-żółta taśma policyjna
f) motyw kary śmierci (ktoś tak zginął, albo oczekuje z takim wyrokiem)


MARYŚKA - jeśli nie masz ochoty na żadną z powyższych skrajnych przygód w grudniu
a) kwiaty we włosach (przynajmniej jeden kwiat znajduje się we włosach osoby na okładce)
b) słowo "kobieta" w tytule (może być odmiana tego słowa lub liczba mnoga)
c) biografia / autobiografia
d) 777+ - książka jest opasłym tomiszczem (strona nr 777 musi być nadrukowana, by została zaliczona)
e) zielona okładka - znaczna większość okładki jest w tym kolorze
f) motyw sekty, fanatyzmu religijnego lub rodzinnej mafii




Wyjaśnienie koła:
 
Zrobiło się w kole ratunkowym duetowo, bowiem wymyśliłam kolejny duet.
Minimum do zaliczenia to dwie książki.
 
Aby uratować się od hasła należy przeczytać dwie książki TEGO SAMEGO autora, ale... każda musi być wydana w INNYM WYDAWNICTWIE
Po przeczytaniu takiego duetu można czytać kolejny, ale już innego autora, również różnych wydawnictw

 
Pamiętajcie, że w danym kwartale można skorzystać z koła tylko raz!
 
 
 
Przypominam też o kolejności zgłoszeń - ZAWSZE - najpierw tytuł, potem autor i na końcu kategorie / litery itp.

W razie pytań piszcie - komentarz / mail / Messenger / sms. Byle nie poprzez wiadomości na FB

POWODZENIA!
 
 

sobota, 18 listopada 2023

Trzy plus ... czyli stosikowo października

Czytelnictwo października podsumowałam, targi wreszcie w połowie listopada udało się zakończyć opisywać :P 

I zupełnie zapomniałam o stosiku... Nabytki targowe były w poszczególnych relacjach zatem tutaj tylko książki, które dostałam poza targami a dokładniej to przed nimi 


Przybyły tylko trzy:
Dwie książki Agnieszki Płoszaj od Znak Crime
Najnowsza książka Pawła Fleszara "Smog" od Harper Collins 


[reklama] barter z wydawnictwami Znak i Harper

piątek, 17 listopada 2023

Międzynarodowe Targi Książki - Kraków 2023 - niedziela

 
Niedziela to już odpoczynek po sobocie, swobodniejsze rozmowy, "złapanie" tych, których nie udało się wcześniej (autorzy, blogerzy, wystawcy). Udało mi się nawet zjeść hot doga! Kolejny super pomysł z tymi food truckami na zewnątrz z miejscami do siedzenia.
 
Dzień w hali Expo znów od rana
 
 
 
Dorota Gąsiorowska - ostatnio mamy okazję spotykać się częściej niż tylko na targach, z czego bardzo się cieszę. Choć tuż przed zrobieniem tego zdjęcia, odkryłyśmy coś, co nas łączy!




Z uwagi na to, że Flow miało swoje stoisko, Magda Witkiewicz była na tych targach wiele godzin, w niedzielę udało mi się nawet chwilę spokojnie porozmawiać - dzięki! I zdjęcie w okienku :)




Kingę znałam, ale nie kojarzyłam za jaką nazwą się kryje :) Fajnie było porozmawiać!



Poznałam na żywo również Ulę, dotychczas kojarzoną jedynie z IG :)



Mój stały punkt targowy to krótka rozmowa z Kasią Magierą



"Tydzień z życia Adeli" przeczytany, pozostaje go opisać, a na targach poznałam autorkę - Agatę Suchocką




Monika Mrozowska - wiele lat temu kojarzyła mi się jedynie z pewnym serialem, od jakiegoś czasu jednak po cichu podziwiam jej postawę wobec pewnych zachowań ludzkich i jej własne przekonania. Baaardzo chciałam z nią porozmawiać :)



Pawła Fleszara odwiedziłam również na stoisku drugiego wydawcy - HarperCollins



Monika Cieluch - czytałam bodajże dwie jej książki, podobały mi się a za rozmowę bardzo dziękuję, było sympatycznie :)



Agnieszka Lis uwieczniona z ukrycia w innym nakryciu głowy niż dzień wcześniej 
 


Klaudia Muniak i Magda Stachula - czyżbym przerwała potajemne rozmowy pisarek? :D



Tomasz Kieres - "Jakby jutra nie było" było moim pierwszym spotkaniem z twórczością autora, teraz pora na drugie spotkanie :)



Kojarzycie tego Pana? Ja tak, swego czasu sporo o nim czytałam, słyszałam i oglądałam... Nie zdawałam sobie tylko sprawy, że Marek Kamiński jest tak postawny... No przy mnie to większość ludzi jest :D  


Sara Antczak - rok temu byłam u autorki z "Grą" (czerwona wstążka), teraz z "Karą" (niebieska wstążka), mam nadzieję, że ta druga okaże przynajmniej tak dobra jak pierwsza :) Jestem mega ciekawa!



Michał Śmielak - to dopiero było dla mnie zaskoczenie, oczywiście pozytywne! Zawsze jest to swego rodzaju niespodzianka, kiedy idziesz po raz pierwszy do jakiegoś autora, jaka będzie reakcja, relacja, rozmowa... A tu siup, u Śmielaka poczułam się jak dawno nie widziany znajomy, a nie obca osoba. Trzeba poznać książki i spotkać się za rok,by je omówić :)



Stojąc w kolejce, można tuż obok zrobić zdjęcie komuś, kogo książkę widziało się w przestrzeniach internetowych - Joanna Kuciel-Frydryszak



Do znanej aktorki Joanny Żmudy-Trzebiatowskiej była długa kolejka a ja już nie miałam siły w niej stać, więc między jednym spotkaniem a kolejnym poprosiłam o zdjęcie i dostałam zapozowane :)



Thomas Arnold miał w tym roku swoje własne stoisko. Książek nie znam, ale może dla Was to cenna informacja



Nie pokazałam Wam jeszcze kącika Agathy Christie na stoisku Wydawnictwa Dolnośląskiego (Publicat)


W drodze do wyjścia jeszcze zdjęcie - Danka Braun - czytałam jej "Brat mojego męża" - ciekawa historia



Na koniec zdobycze tego dnia - choć "Pomruk" był u mnie w stosie wcześniej, ale znalazł się tutaj, bo w sobotę nie udało mi się go podpisać...
Kubeczek to prezent od Inkbooka :)


 
Podczas tegorocznych targów spotkałam też kilka osób, których nie wymieniłam w relacjach, ponieważ nie mam z nimi zdjęć! :( Ale bardzo się cieszę, że Was spotkałam: Aine, Kasia i Daniel Englot, w_biblioteczce_renaty, książkioczami AMN, nienaczytana, bliskiespotkania, subiektywnieoksiazkach - jeśli kogoś pominęłam to przepraszam, dajcie znać! 


I to koniec relacji z czterech targowych dni. Działo się, oj działo! :)
Uwielbiam to święto! Powtarzam to chyba za każdym razem, ale ładuję wtedy akumulatory na cały rok (z reguły bywam tylko na krakowskich targach).
Chciałabym tylko jeszcze zrobić małe podsumowanie, zwłaszcza w obliczu tego, że organizatorzy wprowadzili kilka zmian:
- pakowanie książek i wysyłka za jedyne 5 złotych - dla mnie opcja nieprzydatna, ale dla tych którzy przyjechali na targi spoza Krakowa transportem innym niż samochód - genialne rozwiązanie, można więcej kupić :)
- food trucki plus miejsce do jedzenia - świetne, choć oczywiście nie wiem jak to wyglądało w deszczowy dzień. Ogólnie pomysł super
- nie wiem czy vouchery były ok, bo sama skorzystałam tylko na jedno spotkanie, ale sam pomysł z namiotem - extra! Znacząco rozładowało to tłumy w halach, i choć niektórzy twierdzą że nic to nie dało, to ja jako obecna na targach od lat i to we wszystkie dni piszę serio - sobota była tłoczna, ale naprawdę dało się chodzić. Ogromna różnica z rokiem ubiegłym. Myślę że jeszcze kilku autorów przeniosłabym do namiotu z tych, którzy podpisywali w halach 

Na minus na pewno umiejscowienie szatni, dramat z kolejką potęgował ciasnotę w przejściu między halami. Nie wspominając o tym, że kolejka często była na godzinę stania. 
Dostęp do wifi podano, ale przy takich tłumach ciężko było z niego korzystać. 

Generalnie Targi książki Kraków mają ode mnie plusik :)
Mam nadzieję, że do zobaczenia za rok!

sobota, 11 listopada 2023

Międzynarodowe Targi Książki - Kraków 2023 - sobota

 
Sobota - dzień trzeci
 
Czyli biegi przełajowe z przeszkodami :P
 
 
Relację z soboty zacznę nietypowo, czyli stwierdzeniem, że dobro powraca. Jeśli Ty podchodzisz do ludzi z uśmiechem, to samo otrzymujesz w zamian. Jeśli Ty potrafisz w kulturalny sposób, inni również. 
A dlaczego o tym piszę - bowiem sobotę zaczynałam od spotkania w namiocie a na Galicyjską dotarłam od strony centrum ATUT i... nie chciało mi się przeciskać przez tłumy alejką do głównego wejścia... Dlatego pominę szczegóły, ale dzięki uprzejmości kilku osób, dotarłam do namiotu bardzo skrótową drogą.

Jako pierwsze było spotkanie z autorkami, które popełniły pierwszą wspólną książkę - Ewa Przydryga i Małgorzata Oliwia Sobczak



Tuż obok było spotkanie z Weroniką Marczak, która napisała słynną serię 'Rodzina Monet' - cieszę się, że gratisowo zobaczyłam ją na żywo i zrobiłam serię zdjęć

 

Od lat nieustająco w targowych tłumach wpadamy na siebie z Agą - (@bookstagram na półeczce u agi) - fajnie jest zamienić choć kilka słów

 

Aleksandra Rak - czytałam wspaniałą trylogię autorki - 'Szept anioła', ale oczywiście nie mogłam znaleźć na półkach przed targami, więc do podpisu powędrowała najnowsza powieść - "Sekrety rodziny Winnickich"

 

Mieczysław Gorzka - słyszałam wiele pozytywnych opinii, na pierwsze spotkanie wybrałam "Martwy sad"

 

Przy stoisku spotkałam Vincenta V. Severskiego, ale zajęty był rozmową na tyle, że chciałam przeszkadzać :D Zwłaszcza, że nie miałam książki

 

W ogóle w tym miejscu muszę coś wtrącić - otóż wszyscy autorzy, do których nie stałam w kolejce, nie miałam książek a jedynie chciałam zrobić zdjęcie, mimo podpisywania jeśli tylko widzieli, chętnie pozowali do zdjęcia, uśmiechając się - dziękuję! :)

Kamili Cudnik nie znam, nic nie czytałam, ale że ostatnio nazwisko obiło mi się o uszy, to zrobiłam chociaż zdjęcie :) Kiedyś nadrobię! Spotkanie i czytanie

 

Daria Kaszubowska - kolejna pisarka, której książek nie znam - dlatego pierwszy tom 'Sagi kaszubskiej', przemiła rozmowa i dedykacja po... kaszubsku! Poniżej w procesie pisania :)



Kasia mieszka w Krakowie, ale do tej pory nie udało nam się spotkać... A tu w najbardziej tłoczny dzień, w mega zatłoczonym przejściu wpadłyśmy na siebie - bardzo się cieszę :) Znacie konto Kasi na IG? prze_czytane kasi

Spotkania z Nataszą Sochą to już tradycja, zmieniają się tylko tytuły książek jakie nam towarzyszą. Tym razem rozmawiałyśmy o serii Grey Book, #Instaświętach oraz pewnej niespodziance, na którą już się cieszę :) Ale nic nie powiem

Jacek Piekiełko i "Doberman", czyli kolejny "pierwszy literacki raz" - podobno to mocna książka...

 

Autor książek dla dzieci - Waldemar Cichoń, miał kiedyś spotkanie autorskie w szkole córki

Max Czornyj zgromadził tak liczną kolejkę, że nawet nie próbowałam wcisnąć w napięty grafik stania w niej godzinami. Zwłaszcza, że mam już dedykacje autora, zatem tylko pamiątkowe zdjęcie

Agnieszka Krawczyk - znam autorkę już tyle lat, książek nie noszę, ale niezmiennie zjawiam się przywitać :)


Edyta Świętek - po Sagę Krynicką sięgnęłam przypadkowo, ale przepadłam - musiałam to autorce powiedzieć i podpytać o kontynuację :)

 

Marta Matyszczak - 100% pewności nie mam, ale to chyba również pierwsza dedykacja, choć książka na półce leży od dawna... Nie przepadam za komediami kryminalnymi, ale może dam szansę tym spod pióra MM?

Dedykacje pisarek z Wydawnictwa Flow miałam okazję dostać na targach w ubiegłym roku, teraz więc tylko szybkie zdjęcia - Agnieszka Zakrzewska i Małgorzata Garkowska


Agnieszka Jeż, lubię jej książki, zarówno obyczajowe jak i kryminały, ale zrobiłam tylko zdjęcie

Rok temu nie udało mi się spotkać z Magdą Kordel, najpierw nie zdążyłam, potem skutecznie się mijałyśmy... Tym razem już musiało - rozmowa z Madzią, Kubą - dzięki :)


Magdę Majcher życie przesunęło do gatunku true crime - świetnie jej wychodzą te historie, zatem postanowiłam mieć wpis w tym gatunku
 

 

Adrian Bednarek - na typowe podpisywanie nie zdążyłam, zresztą byłam rok temu, kiedy to uzyskałam dedykację do "Córeczek" - pierwsze spotkanie było udane, teraz zdjęcie zrobiłam i obiecałam sobie sięgnąć po serię z Kubą Sobańskim... może w 2024 roku?

 
Dropsa zna wiele osób, znam i ja, z blogosfery i nie tylko. Paulina Molicka wydała swój debiut i musiałam jej pogratulować :) Czytanie książki przede mną!

M.M.Perr to autorka, po której debiut sięgnęłam w ciemno i spodobał mi się bardzo, czego dowodem są kolejne przeczytane tytuły. Udało mi się dowiedzieć dlaczego pisarka użyła pseudonimu :)

Monika Sygo - tylko zdjęcie, bo na liście must have/must read mam od dawna mam minimum jedną jej książkę a nadal się nie udało... :(

Wojciech Chmielarz - tak, czytałam "Żmijowisko", ale niezależnie od tego czy mam wpis czy nie (może kiedyś), kolejna by mnie przerosła, zwłaszcza że w tym czasie stałam jednocześnie w trzech :D Ale że stał tuż obok... :)

Z Lilianą Fabisińską - kolejny raz, kolejne targi, stoisko Silver i przemiła szefowa Iwona Krynicka

Krystyna Mirek - również dobrze znana wielbicielkom polskiej literatury :)

Magda Stachula to mój must meet :) Nie tylko na targach, uwielbiam książki Magdy! Mamy kilka wspólnych tematów również życiowych

Anna Niemczynow - to była jedna z najdłużej podpisujących osób na tych targach, kolejka nie miała końca, Aniu, podziwiam! Do samego końca z uśmiechem, dziękuję za wszystkie słowa i gesty

15-lecie twórczości Magdaleny Witkiewicz, przez kolejki dotarłam na finisz, ale zdjęcie jest :) W relacji z niedzieli też będzie - w okienku :)

Ejotek na ściance :)

Z Renatką znamy się od lat i spotykamy na targach książki, poza tym tylko kontakt pisany :) Od daaawna jest wierną czytelniczką mojego bloga! Rok temu nie miałyśmy czasu na rozmowę, teraz nadrobiłyśmy :) I jest wreszcie fotka! W okienku Flow

Tę damę z daleka można wyłowić z tłumu po... nakryciu głowy :) Agnieszka Lis nieustannie pokazuje, że to jej znak rozpoznawczy a ja zawsze staram się choć przywitać. Tym razem udało mi się zdjęcie w pakiecie z Asią Szarańską :)


Agnieszka Płoszaj - nieznane dla mnie nazwisko, wydawca przysłał mi dwie książki autorki, zatem jedna została właśnie podpisana! :) Pozostaje czytać

Moją misją tegorocznych targów było spotkanie z autorami (i uzyskanie ich dedykacji), których nie miałam jeszcze okazji spotkać a książek czytać. Oczywiście chodzi o gatunki leżące w sferze moich zainteresowań :) Czy misja udana w moim odczuciu? BARDZO!

I na koniec stos książek, które przyniosłam tego dnia do domu, aczkolwiek kilka przecież zabrałam ze sobą do podpisu... No dobra, całą torbę zabrałam :P W każdej poniższej jest wpis i jeszcze dwie podpisane zakładki :)




Uwielbiam targową energię (choć po sobotnich targowych emocjach, w domu zeszło ze mnie powietrze i byłam totalnie dętka :D), nawet ten tłum i bieganie, to decydowanie kogo trzeba odpuścić, by zdążyć do kogoś innego... Nie spotkałam wszystkich autorów których chciałam. Nie przywitałam się ze wszystkimi z blogosfery czy IG, ale cóż... może za rok...
 
Uwielbiam rozmowy z autorami, bo fajnie jest poznać tego, kto pisze, kto kryje się za tymi słowami, zdaniami, stronicami... Można też podpytać o kolejne książki, dowiedzieć się czegoś niespodziankowego :) Dziękuję Wam wszystkim! Również wydawcom, którzy byli dla mnie bardzo wyrozumiali przez ostatni rok! :)