Autor: Natasza Socha
Ilustrator: Agnieszka Antoniewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019
Liczba stron: 224
Wiek odbiorcy: 6-10
Seria: Czarodziejka Zula tom 5
Urokliwa seria Nataszy Sochy pełna magii oraz elementów edukacyjnych zauroczyła nawet mnie a przecież mój pesel już dawno nie kwalifikuje się do lektury literatury dziecięcej. Tom piąty przygód Zuli został utrzymany w kolorystyce zielonej, co idealnie pasuje do fabuły.
W Poziomkowie jest koniec lutego, ale wnikliwa obserwacja Meli i Heli wskazuje, że rośliny wciąż nie obudziły się do życia, nie kwitną nawet krokusy. Wszędzie zalega śnieg i nie pomagają nawet zaklęcia! Drzewa już nie szepcą do Leandra, rośliny usychają na parapetach, kaktusy strzelają kolcami a rodzina Druzjanny została zaatakowana przez paprocie! Chochlik leśny Bartosz Muszka martwi się, że z lasem stało się coś niedobrego... Przecież nigdy drzewa się nie obrażały! Gdzie jest wiosna?
Nikt nie zauważa sześciopalczastych śladów stóp...
Dopiero wyprawa Zuli, Maksa i Kajtka na Poziomkową Polanę staje się przełomowa. Dzięki niej odkrywają kto stoi za buntem przyrody i podejmują kroki, mające odzyskać kontrolę. Pomagają im Bartosz oraz Arleta, a później wiele innych osób... W pojedynkę nikt nie jest w stanie wygrać ze złośliwym goblinem - Eszmegelem, zwłaszcza że nieporządku i niedbałości ludzi nie można tak łatwo naprawić. Czy goblin weźmie udział w pertraktacjach? Jaki tajemniczy prezent Wielka Czarownica Liliana przysłała Zuli? Czy uda się przywrócić wiosnę?
Bardzo edukacyjny tom, który pokazuje jak bardzo nie dbamy o środowisko naturalne, śmiecimy w lasach, zanieczyszczamy zbiorniki wodne, niewłaściwie dokarmiamy ptaki czy zwierzęta. Natasza Socha w przystępny sposób przekazuje najmłodszym, że sami szkodzimy roślinom i zwierzętom, że powinniśmy segregować odpady; uczy gatunków pszczół, opowiada o zjawisku mikoryzy. Finalny wniosek z tych rozważań jest taki, że natura bez człowieka przeżyje, za to my bez niej zginiemy.
Do mega interesującej treści idealnie pasują liczne, precyzyjne oraz doskonale odzwierciedlające fabułę ilustracje Agnieszki Antoniewicz.
"Ludzie są zbyt wygodni, by dbać o przyrodę." *
Podsumowując - "Zula i rozgniewany las" to opowieść o mocy przyjaźni, wzajemnej pomocy i walce przeciw wspólnemu wrogowi. Historia o przyrodzie, która płata ludziom figle, buntującym się lesie, mieszkaniach w drzewach, marzeniach oraz trafionych prezentach, które nie zawsze na początku nas cieszą, będąc zagadkami. Autorka zaserwowała nam książkę pełną przygód, które zachwycą nie tylko najmłodszych. Gorąco polecam!
Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczki
* N. Socha, "Zula i rozgniewany las", Nasza Księgarnia, Warszawa 2019, s. 174
"Zula i porwanie Kropka"
"Zula w szkole czarownic"
"Zula i magiczne obrazy"
"Zula i Tajemnica Arlety Makaron"
"Zula i rozgniewany las"
"Zula i jednoskrzydły smok"
Książeczka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
Za książkę dziękujemy
Jak do tej pory, znam twórczości autorki tylko od strony książek dla dorosłych, ale być może kiedyś, skuszę się na coś, dla młodszych czytelników. 😊
OdpowiedzUsuńSerdecznie polecam serię o Zuli :) Sama doskonale się bawię :D
UsuńJa twórczości autorki nie poznałam jeszcze wcale :)
OdpowiedzUsuńGosiu, cóż mam powiedzieć... polecam Ci nadrobić, Natasza bardzo fajnie pisze
UsuńMam pierwszą część, ale jeszcze jej nie czytałam.
OdpowiedzUsuńTo do roboty, to jest momencik :)
UsuńInteresujące, zwłaszcza, że prowadzę dla studentów zajęcia z literatury i kultury dziecięcej, muszę przeczytać!
OdpowiedzUsuńKoniecznie :) Polecam od pierwszego tomu, bez tego trudno będzie zrozumieć niektóre elementy fabuły :)
Usuń