Autor: Liliana Fabisińska
Ilustrator: Asia Gwis
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 8 listopada 2017
Liczba stron: 96
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 6+
Twórczość Liliany Fabisińskiej jest mi doskonale znana - uwielbiam powieści autorki, zaś wraz z córą czytujemy książeczki przeznaczone dla najmłodszych napisane lub przetłumaczone przez pisarkę. W listopadzie zostałam jednak zaskoczona - choć dokładnie to podczas krakowskich Targów Książki, kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki "Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których Nie mieliście pojęcia". Asia Gwis - absolwentka łódzkiej ASP namalowała swoje - nieco więcej niż - trzy grosze i wyśmienita pozycja do nauki i zabawy gotowa!
Odpowiadając na pytanie, które zadałam kilka dni temu - czy grzyby są roślinami czy zwierzętami? Grzyby nie zaliczają się do żadnej z tych grup - są osobnym królestwem, zwanym Funga albo Mykobiota (brawo Aine i Sardegna).
Jest to książka zaskakująca, bowiem tylko częściowo odpowiada na nasze domysły - 'aha, będzie o muchomorach i prawdziwkach'... Niby będzie, ale nie tylko...
Poznamy stanowisko biologów, dowiemy się z czego składa się grzyb i czym między sobą różnią się grzyby kapeluszowe.
Odpowiadając na nasze myśli i tytuł tej pozycji nie mogło zabraknąć swoistego Atlasu - cudowne ilustracje grzybów jadalnych, trujących i znajdujących się pod ochroną znajdziemy na wielu kolejnych stronicach.
Książka zawiera mnóstwo informacji mniej lub bardziej naukowych, o niektórych - przyznaję uczciwie - nie miałam pojęcia, dlatego obie z Siedmiolatką z radością odkrywałyśmy niespodzianki.
Jakich ciekawostek można się dowiedzieć z lektury?
- grzyby często noszą nazwy stare, ludowe
- jakie grzyby można uprawiać w łazience
- co jest potrzebne podczas grzybobrania
- niuanse między parami niemal identycznych grzybów
- jak przetworzyć grzyby
- co to właściwie jest huba
- jaki jest najdroższy grzyb świata
- czy muchomor może być przydatny
- w niektórych krajach za zbieranie grzybów można iść do więzienia
- co to jest tybetańskie złoto (czyli jaki grzyb jest tak nazywany)
- jak wyprodukować kombuchę (grzybek herbaciany)
- ogromne znaczenie grzybów dla medycyny
- grzybowe rekordy
Wpadłam jak śliwka w kompot - znów nawiązanie do Wigilii, ale nic nie poradzę... - kiedy czytałam, że są grzyby-przestępcy, drapieżnicy oraz grzyby świecące. Nie zdawałam sobie z tego sprawy! Jak również, że co piąty grzyb na Ziemi to porost. A miałam tak wymagającą panią od biologii w liceum...
Bardzo podobały mi się strony poświęcone 'grzybowym' potrawom, jako że uwielbiam grzyby... Ale i tutaj poczułam zaskoczenie z uwagi na punkt widzenia autorki :) Znajdziecie tutaj bowiem przepisy nie tylko na pieczarki faszerowane, grzybową czy schabowe z boczniaków, ale również ciasto-pleśniak :)
Ale to chyba kilkanaście ostatnich stron jest dla wszystkich największym 'wow' - bo przecież grzyby to nie tylko twory, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl - drożdże, porosty, muchomory czy kurki... Są też inne zjawiska i rzeczy, które określamy mianem 'grzyb', prawda? :)
Doskonała pozycja wydana przez Naszą Księgarnię pokazuje młodszym i starszym czytelnikom, że właściwie codziennie stykamy się z grzybami... Nie tylko na Wigilię. Nie tylko w trakcie leczenia. Nie tylko w kuchni. Wielokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Duży format, piękne i kolorowe ilustracje, sporo informacji, które zadowolą czytelników w każdym wieku. To wyśmienita pozycja na długie, szarobure jesienno-zimowe wieczory lub jako wsparcie naukowe naszej wiedzy lub niewiedzy :) Gorąco polecam
Wszystkie ilustracje pochodzą z książki
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki
Za możliwość przeczytania książki
dziękujemy
Jakie piękne wnętrze! Uwielbiam lektury, które niby przeznaczone dzieciom, a i dorośli dużo z nich mogą wynieść. Rewelacja :)
OdpowiedzUsuńWnętrze jest po prostu genialne! Jestem tak zauroczona, że codziennie przeglądam i zagłębiam się w inny rozdział doczytując szczegóły :) To naprawdę pozycja doskonała dla dzieci, ale i rodziców
UsuńFantastyczne wydanie! Ja jeszcze twórczości autorki nie znam, ale tą przeznaczoną dla dorosłych mam na uwadze.
OdpowiedzUsuńNo jak to nie znasz? Koniecznie trzeba poznać powieści Fabisińskiej a ta pozycja to niezłe zaskoczenie - oczywiście pozytywne - cudo!
UsuńMi również podoba się wydanie tej książki. Chętnie bym się z nią zapoznała. :)
OdpowiedzUsuńTo bardzo dobry plan na zapoznanie - ta pozycja niesie sobą radość pod względem graficznym, wiedzowym, są niespodzianki i pyszności...
UsuńBrzmi ciekawie.:)
OdpowiedzUsuńAgnieszko, jest ciekawe! Sporo czasu spędza się z książką a i tak okazuje się, że to nie koniec poznanej wiedzy, wciąż odkrywasz coś nowego czego nie wiedziałaś :)
UsuńMyślę, że się skuszę. Moja córa zaczyna zadawać setki pytań więc myślę, że taki temat może ją zainteresować.
OdpowiedzUsuńdziękuję za inspirację
pozdrawiam
Uwielbiam taki okres u dziecka, kiedy pytań setki a Ty biedny rodzicu główkuj... Na szczęście są wszelakie encyklopedie i 'Grzyby' - sporo tutaj wiedzy nie tylko o mieszkańcach lasu... :)
UsuńZamówiłam na prezent :), dla chrześniaka. Chętnie sama poczytam przed oddaniem.
OdpowiedzUsuń'I like it' :) Koniecznie poczytaj! Jest to boska książka :) Spodoba się i Tobie i chrześniakowi :)
UsuńMoja biologiczna wiedza jest niestety dość ograniczona. Na chwilę obecną dokształcam się w pojazdach np. rozciełacz - nie wiedziałam o jego istnieniu. Także chętnie zapoznam się z "Grzybami" ilustracja piękne.
OdpowiedzUsuńMasz zatem szansę nadrobić, choćby o grzybach :)
UsuńW pojazdach będziesz mistrzem :) Rozciełacz - a cóż to??
Przeczytałam całą serię "Jak pies z kotem" Pani Fabisińskiej i jestem nią zachwycona. Muszę też poznać jej prozę skierowaną do młodszych czytelników, może spodoba się też ona mojej Córze:)
OdpowiedzUsuńTa seria jeszcze przed nami... Ale nie da się wszystkiego... Znamy tłumaczenia Martynek, powieści a teraz cudne Grzyby :)
UsuńCudowna pozycja!
OdpowiedzUsuńFajnie, że udostępniłaś kilka zdjęć, jeszcze bardziej chce się zajrzeć do środka!
Nie mogłam nie pokazać tych cudowności! :) Koniecznie zajrzyj, będziesz zachwycona a przy okazji możesz wykorzystać w bibliotece czy na świetlicy :)
UsuńWspaniała książka, chętnie ją przeczytam, bo z tego, co piszesz sporo nowinek mogę się dowiedzieć.
OdpowiedzUsuńSerdecznie polecam - każdy dorosły dowie się wielu rzeczy a dla młodzieży czy dzieci to istny raj :)
Usuń