Autor/ilustrator: Guido van Genechten
Tytuł oryginalny: Wat zou jij doen?
Tłumaczenie: Ryszard Turczyn
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 30 marca 2016
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
Wiek odbiorcy: 5+
"I co teraz?" belgijskiego pisarza i ilustratora to naprawdę nietypowa lektura. Przede wszystkim przyciąga wzrok dziecka okładką... Bo to zjawiskiem można nazwać, że chłopiec ma na głowie rogi... W życiu tak nie ma... Chyba :P
Ponadto książeczka ma niby bohatera - tego chłopca właśnie - ale narracja nie opiera się na jego osobie, tylko zadaje pytania czytelnikowi sprawiając, że to on staje się bohaterem.
A wszystko zaczęło się od pytania "Co byś zrobił, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie?", które jest zarazem pierwszym zdaniem tej książeczki i już tutaj, na wstępie mały czytelnik może się wykazać wyobraźnią i rozpocząć rozmyślania... Przynajmniej tak zrobiła moja pięciolatka - zaczęła podawać różne rozwiązania - co by zrobiła w takiej sytuacji...
Autor skupił się w sporej części książeczki na zadawaniu pytań, co skłania malucha do skupienia się na tym co dorosły czyta, by móc odpowiadać... Czy będziesz krzyczeć? Czy odważysz się pójść do szkoły/przedszkola? A może jakoś postarasz się rogi ukryć? Albo odpiłować? Pójdziesz do lekarza a może postarasz się je wykorzystać, skoro już są, do czegoś pożytecznego?
Moja córa cały czas aktywnie uczestniczyła w czytaniu odpowiadając na pytania i żywo reagując na zawarte w lekturze pomysły. Wraz z rogatym chłopcem rozważała jak wyglądałoby jej życie jako posiadacza takiego poroża. Dowód? Zobaczcie:
Zastosowanie rogów |
U nas wersję choinkową zastąpiła wersja Wielkanocy |
Książeczka "I co teraz?" to nie tylko ciekawa pozycja dla kilkulatka sama w sobie, ale również ogromne możliwości jeśli chodzi o kształtowanie wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo historia ta niesie przesłanie, że każdy z nas coś ma, coś innego, wyróżniającego z tłumu i nie zawsze jest przez to gorszy. Jest po prostu inny. I należy zaakceptować nie tylko swoją inność, ale i nie wyśmiewać się z otaczających nas ludzi. Okulary, laska, łysina, czarna skóra to tylko niektóre oryginalne, charakteryzujące nas odmienności.
Wszystkie ilustracje pochodzą z książeczki
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
Za możliwość przeczytania książeczki
dziękujemy Pani Ewie z
Dobrze, że stawia na kreatywność. Na prezent to książeczka idealna.
OdpowiedzUsuńNa pewno bardzo oryginalna :)
UsuńKreatywność i jej rozwijanie to w dzisiejszych czasach bardzo ważna rzecz, bo szkoły trochę ją w dzieciach pisząc brutalnie zabijają.
OdpowiedzUsuńNa szczęście wydawnictwa dbają o to wydając całe wachlarze pozycji godnych uwagi :)
UsuńMiałam okazję poznać kilka książeczek wydawnictwa i byłam zachwycona. Ten tytuł zaś szczególnie jest ciekawy, bo jak wspominasz, dodatkowo rozwija kreatywność. :)
OdpowiedzUsuńTak, te pytania zmuszają dziecko do myślenia :)
UsuńDo tego kolory, papier, okładka i inne detale, których nie miałam w książeczkach z mojego dzieciństwa...
Właśnie wczoraj o 6 rano czytaliśmy z Jasiem "I co teraz?". ;-) Niebawem napiszę o niej parę słów, ale... już mogę podpisać się pod wszystkim, co zawarłaś w swojej recenzji.
OdpowiedzUsuń