Strony

środa, 26 kwietnia 2023

Monika Rępalska "Zniszczona"


 
 
Autor: Monika Rępalska
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 25.03.2019
Liczba stron: 304
#czytamzlegimi
 
 
 
 
Książka z dreszczykiem i zwrotami akcji? Po "Kupidynie" Moniki Rępalskiej musiałam sięgnąć po "Zniszczoną". Czy mimo tematyki ten tytuł również mi się podobał?
 
Czasami narzekamy na własne życie. Z reguły myślimy wtedy o tych, którzy mają lepiej... Jednak są przecież i tacy, którzy mają zdecydowanie gorzej. Nat w wieku siedemnastu lat została sprzedana przez matkę do burdelu. Wytrzymała pięć lat zaciskając zęby, by chronić swoją pięcioletnią siostrę Liz, która jest tutaj razem z nią. Koleżanki pomogły im uciec, choć Nat wciąż boi się, że Marco ją znajdzie i będzie musiała wrócić do tego piekła.

Nowy dom znajduje niespodziewanie w San Diego. Właściciele restauracji oferują jej mieszkanie i pracę a dla Liz są jak dziadkowie. I choć Nat wciąż czuje lęk, że ktoś może poznać jej przeszłość, stara się normalnie żyć, spotykać się z nowymi przyjaciółmi a pewien policjant dzielnie burzy mur, który wokół siebie zbudowała.

Jednak nie może być zbyt różowo ani słodko... Zresztą, liczyłam przecież na emocje większe niż wyjścia na piwo czy obsługiwanie klientów. 
Okazuje się, że wśród znajomych jest ktoś, kto zna prawdę o niej. O tym, co robiła i skąd przyjechała. Pojawia się też przyjaciółka z burdelu - Sue wraz z synkiem... W jakim celu? Również uciekła? Muszę przyznać, że zaskoczył mnie ten wątek!


"Zniszczona" nie jest może książką, która zasługuje na nagrodę literacką, ale podobała mi się z uwagi na ciekawe wątki, niespodzianki i nieoczywiste rozwiązania poszczególnych spraw. Wszak Rępalska to nie Witkiewicz i nie mamy gwarancji na happy end. Są za to liczne zdarzenia ukryte dla czytelnika, a dzięki temu zabiegowi czułam się zaskakiwana i zaspokojona literacko. 

Autorka zaserwowała nie tylko trudne chwile kobiet i dziewcząt w domu uciech, ale również prawdziwe i fałszywe przyjaźnie; porwanie, oszustwo, rodzące się uczucia, bezinteresowną pomoc a także napięcie, które narasta im bliżej końca. A propos zakończenia - scena z cmentarzem... Miałam mord w oczach!


 
 
Książka przeczytana w ramach lutowych wyzwań: Abecadło z pieca spadło (R), 52 książki

poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Anna Szczypczyńska "Dziewczyna mojego męża"

 
 
 
Autor: Anna Szczypczyńska
Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 15.06.2022
Liczba stron: 288
 
 
[materiał reklamowy] barter Wydawnictwo Luna
 
 
 
 
Anna Szczypczyńska z dziennikarki przeobraziła się we freelancerkę i według mnie to jak przemiana z gąsienicy w motyla, bowiem powieści Ani, mają to "coś". "Dziewczyna mojego męża" to moje czwarte spotkanie z jej twórczością.
 
Lucyna i Adam to małżeństwo z ponad dwudziestoletnim stażem. Już na pierwszym roku studiów Lucyny w ich życiu doszło do rewolucji - ciąża i narodziny Idy. 
Jednak teraz są małżeństwem już tylko formalnie, bowiem rozstali się. Brak namiętności, inne marzenia oraz dorosła córka, która jest samodzielna za granicą.
On ma Jaśminę, ona Kubę. Teoretycznie nie ma w tym nic nadzwyczajnego, wszak wokoło jest tyle rozstań i rozwodów... Ale ich córka nadal nie została poinformowana o tej sytuacji!
No i jak rozwiązać kwestię zaproszenia na ślub ich wspólnego znajomego nad jeziorem Garda? 
Tomasz wpada na pomysł, by pojechać we czwórkę. Tylko wcześniej przydałoby się poznać przy wspólnym posiłku. Tylko czy Lucyna ma ochotę poznać dziewczynę swojego męża?

Zanim nasza czwórka dotrze do Włoch, poznamy ich bliżej. Będą wspomnienia Lucyny i Tomasza o początkach ich miłości, związku i rodzicielstwa. Rozważania Jaśminy dotyczące tego, w jakim wieku rodziła żona jej chłopaka. Przemyślenia Lucyny o tym, jakie dania wege podać dla Jaśminy. Rozmowy bohaterów o ubraniach, seksie, kobiet o mężczyznach oraz analiza wesela po włosku.

Nad jeziorem Garda na bohaterów czeka niesamowita niespodzianka. Tylko czy radosna?? Na pewno kłopotliwa. Wymagająca kombinowania i wicia się jak piskorz, bo po tylu kłamstwach nie będzie łatwo wybrnąć z zaistniałej sytuacji.


Będzie z humorem, ale i z morałem. Bo aby dać miłość innym, najpierw trzeba dać ją sobie!
W "zawodzie matka" nie ma emerytury, tylko zmiana zakresu obowiązków. 
To dwa, które najbardziej mnie ujęły. 

Powieść jest idealną lekturą na lato, smakuje włoskim winem, czaruje krajobrazami. Gwarantuje śmiech i łzy wzruszenia. Nie zabrakło też problemów, kłamstw, krętactw i momentów skłaniających do refleksji. Czyta się szybko, płynnie, choć niektóre rozwiązania finałowe mocno mnie zaskoczyły.

 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach marcowych wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
 
 
 
 
 
Za książkę dziękuję 



środa, 19 kwietnia 2023

Sara Nisha Adams "Klub czytelniczy dla samotnych serc"

 
 
 
Tytuł oryginalny: The Reading List
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 12.04.2023
Liczba stron: 456


[materiał reklamowy] barter TaniaKsiazka.pl



Sara Nisha Adams urodziła się w rodzinie angielsko-indyjskiej a jej debiutancką powieść zainspirowała postać dziadka. Poznajcie "Klub czytelniczy dla samotnych serc".
 
Pierwsze słowo jakie kojarzy Ci się z biblioteką i nie jest to "książka"? Dla mnie to niewątpliwie "Mama". Zapewne się dziwicie, ale moja Mama była bibliotekarką. Wprawdzie w szkole średniej, ale od małego spędzałam długie godziny między regałami albo przy stoliku w czytelni, by przeglądać kolorowe zdjęcia w atlasach czy encyklopediach. Książki od zawsze pokazywały mi świat i opowiadały ciekawe historie.
 
Debiut Sary Adams opowiada o bibliotece przy Harrow Road w Wembley, na przedmieściach Londynu, która walczy o przetrwanie jako mała filia. Swoją wakacyjną pracę rozpoczęła tutaj Aleisha, siedemnastolatka, która tak naprawdę nie lubi czytać, nie zna się na książkach i nie potrafi ich polecać. Kiedy po raz pierwszy pojawia się przed nią Mukesz, jest opryskliwa i nieuprzejma.
 
Mukesz Patel jest wdowcem. Jego żona Najna uwielbiała czytać  i kiedy powraca do niego we wspomnieniach zawsze ma w ręku książkę. Podczas porządków, ich córki znajdują pod łóżkiem "Miłość ponad czasem" a żeby być bliżej żony i lepiej ją poznać Mukesz przełamuje się i zaczyna czytać. Chce w ten sposób zajrzeć do serca i duszy Najny. 
W końcu nadszedł dzień, że Hindus zdecydował się oddać książkę do biblioteki, w której pracuje Aleisha. Jak wspomniałam ich pierwsze spotkanie nie było udane. Ale kiedy nastolatka znalazła listę lektur z ośmioma tytułami, zaczęła czytać pierwszy z nich, by zrehabilitować się za swoje zachowanie i podczas kolejnego spotkania móc polecić ją Mukeszowi. 

Ta lista i kolejne czytane przez głównych bohaterów tytuły stają się fundamentem do niezwykłej przyjaźni - starszego pana i młodziutkiej dziewczyny. Z radością zagłębiają się w losy kolejnych postaci i doświadczają z nimi strachu, niesprawiedliwości, poczucia żalu i winy, niezależności, flirtu, przyjaźni, niewinności oraz nadziei i wiary. A później oboje odczuwają naciskającą na nich siłę, która zmusza ich do uzewnętrzniania tego, co czuli czytając. Koniecznie muszą porozmawiać o fabule!


Jak się okazuje lista pojawia się u różnych osób, w różnych miejscach. Nikt nie wie, kto jest jej autorem - nauczyciel? Student? Jednak w magiczny sposób każdy, kto na nią natrafił czyta zapisane na niej tytuły. Czy zmienią coś w życiu tych ludzi?

Autorka stworzyła historię, w której fabuła nie pędzi, nie zapiera tchu, ale zmusza do refleksji. Doskonale opisała relacje międzyludzkie w różnych konfiguracjach - między pracownikami biblioteki, między Mukeszem a jego córkami (które często ograniczają się do środowych porannych telefonów), między Hindusami w ich społeczności. Niezwykła relacja, która przechodzi metamorfozę to duet Mukesz-Prija, dziadek-wnuczka. Wnuczka, która nudzi się z dziadkiem, bo ona kocha czytać a on nie ma o tym pojęcia. Czy jego wizyty w bibliotece pomogą mu w kontaktach z Priją?
 
Nie mniej ciekawe jest prywatne życie Aleishi, brak ojca, choroba matki i więź ze starszym o osiem lat bratem. Tak wiele problemów zostało zrzuconych na barki tej młodej dziewczyny... Czy jest w stanie sama uporać się z ich naporem? Co takiego wydarzy się jeszcze w jej codzienności, że zacznie zrzucać winę na książki? Koniecznie sprawdźcie! Nie spodziewałam się tego, choć zabrakło mi rozwinięcia tego wątku a raczej konkretnych przyczyn, dlaczego do tego doszło. Można tylko wnioskować na podstawie niewypowiedzianych słów...

Z uwagi na swoje w połowie indyjskie pochodzenie, autorka wciąga czytelnika w ten świat pokazując szczegóły życia religijnego społeczności, ich relacje, konwenanse, potrawy i zwyczaje. To było bardzo ciekawe doświadczenie, choć liczne nazwy dań nic mi nie mówiły. 

Bieżące wydarzenia przeplatają się ze wspomnieniami oraz nawiązaniami do lektur w kolejnych rozdziałach im poświęconych.


"Klub czytelniczy dla samotnych serc" to historia o tym, że na czytanie nigdy nie jest za późno; o rozpoczynaniu nowego rozdziału i przełamywaniu strachu; o tym, że książki niosą ogromny ładunek emocjonalny, dodają otuchy a od bohaterów można się czegoś nauczyć.
 
Książka jest ciekawa, ale nie rozwaliła mnie emocjonalnie, nie roztrzaskała, nie sponiewierała... Bez przesady...

"Proszę, pamiętaj, że książki to nie tylko ucieczka. Książki nas wiele uczą. Ukazują nam świat, nie chowają go przed nami." [s.390]

Ja kocham, czytać. A Ty? Jeśli tak, to sięgnij po ten debiut a później podziel się swoją listą lektur




Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki




niedziela, 16 kwietnia 2023

Magdalena Witkiewicz "Perfumeria na rozstaju dróg"

 
 
 
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Flow
Data wydania: 22.03.2023
Liczba stron: 368
 
 
[materiał reklamowy] barter Wydawnictwo Flow
 
 
 
Lubisz kiedy powieść czaruje Cię prozaicznymi dziedzinami życia? Ja uwielbiam! Ostatnio miałam przyjemność czytać kilka takich - jedne zauroczyły mnie smakiem, inne pełnymi emocji budynkami czy też tajemnicami sprzed lat skrytymi w leśnym bunkrze. Sięgając po "Perfumerię na rozstaju dróg" przeniosłam się w sam środek mgiełki otulającej mnie istną magią zapachów.
 
Laura straciła dziadków, rodziców, ukochanego a nawet rodzinny dom. A skoro nic jej tutaj nie nie trzymało, postanowiła wyruszyć przed siebie, by odnaleźć szczęście. Swój los powierzyła tak naprawdę kobietom, które spotkała na lotniskach - najpierw wyruszyła do Paryża, później do Małej Przytulnej. W tym małym i niezwykle urokliwym miasteczku zjawiła się za sprawą Anieli, jednak już bez niej, za to z córką. 

Dla mieszkańców stanowi ogromną niespodziankę, nie wiedzą kim jest, skąd się wzięła dlaczego u jej boku nie ma mężczyzny. Dla niej samej zagadkę stanowi dom, w którym będzie mieszkać oraz szczelnie otaczający go żywopłot, oddzielający ją od domu sąsiada. Odpowiedzi na swoje pytania otrzyma we właściwym czasie

Laura ma niezwykłą moc - potrafi zaklinać zapachy ziół, owoców oraz kwiatów i zamykać je w fiolkach. Mikstury o zapachu szczęścia spełniają marzenia, a ludzie którzy poczują aromat zaczynają czuć że żyją, że są sobą, że mogą wszystko! Chwila, gdy Laura poznaje człowieka, by dobrać mu zapach jest bardzo oczyszczającym doświadczeniem. Dziewczyna odziera z maski i kostiumu, widzi prawdziwe "ja", tylko czy każdemu się to spodoba?

Chcąc iść przed siebie, tworzyć swoją przyszłość Laura musi przynajmniej spróbować zamknąć za sobą drzwi do przeszłości. Nie będzie to jednak łatwe a ona nie zdaje sobie sprawy, jak dosłownie mężczyźni z jej życia zapukają do niego w teraźniejszości.
 
 
"Perfumeria..." to nie tylko otulająca zapachami historia, ale przede wszystkim oryginalne i wyraziste postacie. Ciekawa świata, dociekliwa i spostrzegawcza Gabrysia, zamykający ulotne chwile w jednym zdjęciu dziennie pan Anatol, który od kilku dekad jest samotny, choć w tym samym miasteczku mieszka kobieta, z którą łączy go prawdziwe uczucie. Są też trzy przyjaciółki, które widzą i wiedzą wszystko o mieszkańcach. Adrian jest lokalnym fotografem i skrywa tajemnicę, która może zaważyć na jego życiu uczuciowym. 
 
Dlaczego Adrian nie wyznał prawdy szybciej? Co ukrywa w swoim domu? Jakie znaczenie w tej opowieści mają dmuchawiec i żywopłot?
 
Nie potrafię powiedzieć, który wątek powieści podobał mi się najbardziej. Każdy niesie sobą szczególne uczucia i wyznania, wyzwania i morały. Wydarzenia z rodzinnego domu Laury, czas związany ze sztuką i miłością w Paryżu, lata spędzone z Anielą czy wyjazd do Małej Przytulnej? A może historia Anieli i żywopłotu? Prawda o Karolu, Gabrielu lub wybór ukochanego? Wątek Marii, Anatola, Malwiny?
 
Przygotuj się na to, że kiedy otwierasz "Perfumerię..." ulatnia się aromat miłości, tęsknoty, pożądania, ale i wspomnień. Zapachy te otulają, wirują i czarują, zawsze są po coś, coś znaczą i pomagają w kwestiach, które nam nie wychodzą, męczą, drażnią. 
Bardzo chciałabym spotkać w swoim życiu taką Laurę, chętnie podałabym jej dłonie i pozwoliła, by odczytała jakie zapachy są mi potrzebne na tej nowej ścieżce życia.
Gorąco polecam Wam tę powieść, bo pokazuje że szczęście trzeba łapać! Gonić za nim ze wszystkich sił!
 
 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
 
 
 
 
 
Za książkę dziękuję
 

 

środa, 12 kwietnia 2023

Magdalena Kordel "Wiosna cudów" - recenzja premierowa


 
 
 
Autor: Magdalena Kordel
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 12.04.2023
Liczba stron: 416
Cykl: Przystań Śpiących Wiatrów  tom 1
 
 
[materiał reklamowy] barter Wydawnictwo W.A.B. 


"Wiosna cudów" to pierwszy tom nowej sagi Magdaleny Kordel. Muszę przyznać, że podczas lektury czuć wszystkimi zmysłami kto jest jej autorem, bo to bardzo ciepła, miękka i otulająca historia, często miałam wilgotne oczy. Choć wcale nie oznacza to, że jest słodko i różowo, o nie! Wiele tematów to kolczaste problemy.

Stella jest bardzo wyjątkową osobą, ma niesamowite marzenia a budynki traktuje jak żywe stworzenia, podziwia ich detale. Wierzy też, że bezdomne domy marzą o swoim człowieku. 
Dziewczyna jeszcze do niedawna pracowała w hotelu z przyjaciółką Aldoną, obie od kilku lat snuły plany co do budynku po byłym sanatorium w ich Kotkowie... Jednak los - a może powiedzmy szczerze - nieszczerzy ludzie - sprawili, że Stella została bez pracy, bez dokumentów na swój wkład w hotel oraz co najgorsze - z kredytami do spłacenia. Oj, nie będzie jej łatwo przyznać się do swojej sytuacji rodzeństwu i rodzicom...Zwłaszcza, że samotnie wychowuje synka - Franka. Jak sobie teraz poradzi?

Jednak utrata pracy i kredyt to nie wszystko... W przedszkolu pojawił się mężczyzna, który wypytuje o Frania, choć dzięki zatajeniu pewnych informacji, czytelnik ma szansę domyślić się prawdy o tajemniczym człowieku znacznie później...


W sprawy zagadkowego mężczyzny wmieszają się siostry Kazimierczakówny - właścicielki piekarni, niezwykłe postacie, zdolne nawet do odmówienia sprzedaży pieczywa, jeśli klient "ma coś za uszami". 
Magdalena Kordel poruszyła również problem przemocy wobec osób starszych, było mi szczerze żal Heleny, która została postawiona w bardzo trudnej sytuacji i nikomu nie chciała zdradzić kto ją krzywdzi.

Z każdą kolejną stroną mnożą się tajemnice i nierozwiązane sprawy z przeszłości. Kto będzie w stanie pomóc Stelli i jej rodzinie w kłopotach, które spadły na nią niespodziewanie, gwałtownie i w liczbie mnogiej? Koniecznie szukajcie rozwiązania w powieści. Oj, będzie się działo!
 
Podły plan, bulwersujące rady komendanta dla synów (i jego wstrząsająca przeszłość), sprytne wskazówki, zagadkowy tort, szczeniackie zakochanie, wizyta w szpitalu, niesamowite siostry a także piękna Toskania pojawiająca się w niespodziewanie, ale jak smacznie! Oczywiście jest też dwór, który od wielu lat kusi Stellę a jej właściciel to ekscentryczny starszy pan, na którego czeka coś złego, choć jeszcze o tym nie wie...
 
A gdy członkowie rodziny Stelli podejmują ryzykowne działania w swoim życiu, w snach nawiedza ich pra-ileś-tam-babka Marcelina. Jak często pojawi się tej wiosny? Pomoże swoim potomkom? A może to cuda zmieniają świat niepostrzeżenie i po cichu?

"Wiosna cudów" to typowa kordelowa historia, która po wielokroć zaskakuje, niesie nadzieję, obietnice i ukojenie. Pokazuje wspaniałe relacje przyjacielskie (albo te anty-) i rodzinne, ale również dobre serca otwierające się na krzywdę obcych ludzi. To opowieść o tym, jak podsłuchana rozmowa może zmienić życie wielu osób i pomóc w szybkim podjęciu trudnej decyzji.
 
Bardzo długo trzeba czekać na samą przystań z tytułu serii, ale kiedy już się pojawi zaczyna się magia i rozbudza kubki smakowe w dziedzinie czytelnictwa. Liczę, że kolejne tomy tej sagi to będzie istna uczta ze spełnianiem marzeń i ukojeniem tęsknot.
Gorąco polecam!




Książka przeczytana w ramach wyzwań: Pod hasłem, 52 książki




Za książkę dziękuję
 
 




niedziela, 9 kwietnia 2023

Aleksandra Śmigielska "Oszustka"

 
 
Autor: Aleksandra Śmigielska
Wydawnictwo: Znak Crime
Data wydania: 25.01.2023
Liczba stron: 352
 
 
 
[materiał reklamowy] barter Znak Crime
 
 
 
Czy można zapomnieć kim się było? Gdzie się wychowało? Jakie miało się życie? Można udawać, że tak. Że odcięliśmy dotychczasowe dni, lata czy miesiące czarną, grubą linią i zaczęliśmy wszystko od początku, z białą kartą, którą możemy zapisać raz jeszcze. Według nowego planu. Tylko czy przeszłość na stałe pozwoli o sobie zapomnieć?
 
Marta ma trzydzieści siedem lat, prowadzi klinikę weterynaryjną, jest żoną Piotra i matką dwóch dziewczynek - Bereniki i Sylwii. Prowadzi w Bydgoszczy udane życie aż do wtorku, do dnia Wszystkich Świętych, kiedy to przed jej domem dochodzi do potrącenia kobiety. W tamtym momencie do Marty dociera, że jej skrupulatnie ułożona codzienność, może się rozsypać jak wieża z klocków potrącona przez dziecko. Że musi chronić rodzinę przed kłamstwami, których jest autorką. Przed życiem, które starannie do tej pory ukrywała.

Tylko czy jej się uda? 
Sielankowa bydgoska codzienność zostaje brutalnie zmieszana z przeszłością, której przecież nie można już zmienić. Wrocławskie życie skutecznie upomina się o swoje - kilku mężczyzn wkrada się w teraźniejszość pani weterynarz a ona musi balansować między wydarzeniami nadal wciskając wszystkim kłamstwa. 

Do czego się posunie, by ochronić rodzinę? Komu będzie mogła zaufać, gdy zewsząd zaczną wychodzić - nie tylko przysłowiowe - trupy? 
Marta kombinuje na wiele sposobów, by samodzielnie rozwiązać wszystkie wątki łączące się w słowo "problem", ale wciąż ma wrażenie, że umyka jej coś ważnego.


Sięgnęłam po kolejny debiut i kolejny raz uważam, że to był dobry wybór. "Oszustka" Śmigielskiej nie jest może idealnym thrillerem, ale to naprawdę oryginalna i ciekawa historia. Historia o kobiecie, która uciekła od swojego życia, odcięła się i uśmierciła własną matkę, na potrzeby szczęśliwej przyszłości, bez traum i krzywd. Latami budowała nową rzeczywistość, by w jednej sekundzie jej trud został udaremniony.

Początek książki delikatnie mnie nużył, nie mogłam się wkręcić w fabułę, w życie bohaterów. Jednak z czasem podkręcane nowymi szczegółami i zwrotami akcji wydarzenia tak mnie zaintrygowały, że zmierzałam do finału, który... tak, mocno mnie zaskoczył! Nie spodziewałam się, kto stoi za powrotem Marty do przeszłości, kto zabił ani o co chodziło ze szpitalnym sprzętem. Choć teorii miałam wiele...

Rozbawiło mnie wyjaśnienie wątku córki Marty i jej rysunku, o który zrobiła się ogromna afera... Początkowo sprawa wyglądała naprawdę poważnie.
 
 
Kiedy już wydawało się, że kto ma nie żyć - nie żyje, kto ma wyjechać spakował już torbę a kto miał poznać prawdę, właśnie ją słyszy...wtedy wchodzi Śmigielska (powinnam pewnie dodać, że cała na biało, choć jeśli założyła swój fartuch pani weterynarz to możliwe...)  i częstuje czytelnika zwrotami akcji! Choćby dla tego finału, warto wytrwać do końca.

Znajomości sprzed lat, trupy dodające posty na FB, dawna miłość, homoseksualizm, alkoholizm, niepokój, bezradność i walka o rodzinę, choć niekoniecznie właściwymi sposobami. Zdemolowane mieszkania, podawanie za kogoś innego - tak skrótowo przedstawia się "Oszustka". Na tak, nie mogę zapomnieć jeszcze o sprytnie podróżującym trupie, determinacji, nienawiści i żądzy pieniądza. Ja polecam, podobał mi się ten debiut.


 
 
Książka przeczytana w ramach marcowych wyzwań: Pod hasłem, 52 książki
 
 
 
 
 
Za książkę dziękuję 




sobota, 8 kwietnia 2023

Podsumowanie mojego czytelnictwa - marzec 2023

 
8 kwietnia to chyba najwyższa pora, by policzyć, ile książek przeczytałam w marcu.
Niestety jeśli chodzi o recenzje to nie wiem kiedy ja będę na bieżąco :/
 
Jak Wam minął czytelniczo marzec? Czytaliście tytuły, które ja miałam przyjemność poznać?
 
 
 

 

Liczba przeczytanych/przesłuchanych książek15
Liczba stron: 5 238
E-booki / Audiobooki: 12
 
Co w przeliczeniu na dni daje 169 stron dziennie
 
Liczba książek przeczytanych w 2023: 46
Liczba stron przeczytanych w 2023: 14 879
W tym E-booki / Audiobooki w 2023: 41



W ramach wyzwań:

Abecadło z pieca spadło (nazwiska na Z) - 7
Pod hasłem - 13
52 książki - 15

 

Przeczytałam w tym miesiącu:

"Deficyt niebieskich migdałów" Agnieszka Zakrzewska - Każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem wiersza poetki a samą powieść wzbogacają zdjęcia. Zakrzewska z dozą humoru i wybornym lekkim, kwiecistym, wręcz poetyckim językiem wprowadza czytelnika w świat dwudziestolecia międzywojennego, oddając klimat epoki, nastroje w kraju oraz relacje Kossaków, miłostki, zawirowania i pokazując pasje. Gwarantuję Wam, że przez tę historię się wręcz płynie!

"Najbliższa rodzina" Kia Abdullah - Fenomenalnie czyta się takie książki, które jak rollercoaster w wesołym miasteczku, nieustannie dostarczają wrażeń i dopóki nie opuścisz wagonika, czyli nie zamkniesz swojego egzemplarza, nie pozwalają się odprężyć, wyluzować a tym bardziej nudzić. Zresztą czytając o takiej tragedii rodzinnej to niemożliwe. Gorąco polecam!

"Furia" Marcel Moss - recenzja pojawi się na portalu księgarni Bonito - dobre-chwile.pl
 
 
Czekają na opisanie:

"Słoik z marzeniami" Anna Ziobro
"Inkarnator" Max Czornyj
"Zabójczy książę" Melisa Bel
"Niebezpieczne rady" Paulina Zalecka
"Odezwij się" Magdalena Zimniak
"Nasza prywatna gra" Magdalena Zimniak
"Dziewczyna mojego męża" Anna Szczypczyńska
"Zapach bzu" Krystyna Mirek
"Kolor róż" Krystyna Mirek
"Oszustka" Aleksandra Śmigielska
"Rok na końcu świata" Agnieszka Zakrzewska
"Życie jak czekolada" Agnieszka Zakrzewska

 

czwartek, 6 kwietnia 2023

Magiczna dziesiątka przybyła, czyli stosikowo marca


Jak tam Wasze postanowienie, by nie kupować książek? 
I jak ma się do niego to, by zmniejszać stosy hańby?

Z pierwszym idzie mi całkiem nieźle :) Poniżej zobaczycie co prawda książki kupione, ale wspomogłam się bonem Empiku za wyzwanie u monweg :)
 
Kilka tytułów miesięcznie przybywa mi też na Legimi, ale tego nie liczę, wszak to nie zajmuje miejsca na półkach a z portfela ubywa tyle, co za jedną książkę :) 
 
Zmniejszanie stosów hańby - staram się zmniejszać (a najbardziej to być na bieżąco z książkami przybywającymi w tym roku, jednocześnie czytając zaległe z roku 2022. Te z lat ubiegłych... cóż, w miarę wolnego czasu), muszę podsumować dopiero jak to się ma, bo jak wiecie po ubiegłorocznych zawirowaniach sporo mam zaległości. Największe to te w pisaniu recenzji :/ Dziękuję wszystkim, którzy z cierpliwością na nie czekają :)


A oto co przybyło do mnie w marcu - same cuda!! :)


Od góry:
  • "Doktórka od familoków" - zakup własny (z bonem)
  • "Florystki" - jw.
  • "Kiedy ślub?" - jw.
  • "Pomornica" - do recenzji od Wyd. Muza
  • "Puste wygony" - niespodzianka od Prószyńskiego
  • "Otulina" - do recenzji od Wyd. Znak Crime
  • "Wiosna cudów" - do recenzji od Wyd. W.A.B.
  • "Perfumeria na rozstaju dróg" - do recenzji od Wyd. Flow
  • "Inkarnator" - do recenzji od Wyd. Filia
  • "Najbliższa rodzina" - do recenzji od TaniaKsiazka.pl  - recenzja
 
 
[reklama] barter dla wyżej wymienionych wydawnictw
 
 
Czytaliście te tytuły? Macie w planach? Ja mam ogromną nadzieję, że z większością tego stosu uporam się w kwietniu :)

sobota, 1 kwietnia 2023

Podsumowanie marca i hasło na kwiecień 2023 - Pod hasłem

Witam Was 1 kwietnia!
 
Tradycyjnie przypominam, że nie znoszę tego "święta", więc u mnie wszystko na serio.
 
Nie wiem jak u Was, ale w Krakowie pogoda nadal mieszana... raz słońce, raz zamiecie śnieżne... marzę już o prawdziwej wiośnie!
 
Bardzo dziękuję Wam za tak liczny udział w marcu! Poszło nam znakomicie :) Dziękuję też za podsyłanie linków lub zdjęć do weryfikacji kolorów tytułów lub zdjęć autorów na okładkach :)
 
Przy okazji opowiem Wam ciekawą historię - jak uzyskałam informację czy w książce "Odezwij się" jest zdjęcie autorki. Nie jest to nowość, więc na półkach w księgarniach stacjonarnych jej nie znalazłam (tak radziłam sobie z weryfikacją innych audiobooków), autorka nie posiada jej w swoich zbiorach... Wpadłam na świetny pomysł, zadzwoniłam do jednej z filii krakowskich bibliotek, gdzie znajdowała się na półce i... wyjaśniłam miłej pani do czego potrzebuję tej informacji. Pani poszła poszukać książki i udzieliła mi informacji z uśmiechem na ustach :) Chyba obie byłyśmy wtedy zadowolone :)


Podsumowanie marca 2023
 
Hasło brzmiało: W garncu

A. Tytuł książki jest w czasie przeszłym, czyli zawiera takie słowa jak np. był/-a, wiedziała, zrobiła, zjadła, płakała
B. Książka ma premierę 8.03.2023 (dużo jest premier w Dzień Kobiet, więc może coś uda nam się przeczytać z tej puli)
C. przedrostki - między imieniem a nazwiskiem autora znajduje się wyraz pisany oddzielnie, ale nie jest ani nazwiskiem, ani imieniem, ani inicjałem. Chodzi o np. von, van, du, de, la
D. Cytat - na początku każdego rozdziału książki znajduje się cytat np. z wiersza lub piosenki
E. Na okładce lub skrzydełku znajduje się zdjęcie autora
F. Książka jest podzielona na dni tygodnia, miesiące lub daty (czyli zamiast zwyczajowej numeracji rozdziałów mamy np. wtorki czy piątki albo kwietnie, listopady czy jakiś rok...)


Pakiety:
1. (za 5 pkt) - każda książka ma inny kolor tytułu:
- książka, na okładce której tytuł jest koloru czerwonego
- książka, na okładce której tytuł jest koloru żółtego
- książka, na okładce której tytuł jest koloru niebieskiego lub złotego
 
2. (za 5 pkt)
3 książki powyżej 500 stron 

3. (za 3 pkt)
2 książki powyżej 500 stron 

 
 
Wyzwanie ukończyło 16 osób. Przeczytałyśmy razem 78  książek!
 
 
 
Statystyki
  • pierwsze miejsce należy do... tym razem do mnie :) Przeczytałam 13 pasujących tytułów :) Brawo ja!
  • na drugim stopniu podium znalazła się Bożena T.! 11 książek - gratuluję!
 
Sigrun (6pkt)
1. "Cztery ołtarze" Alonso del Rio  - kategoria C - przedrostek
Pakiet - inny kolor tytułu - 5 pkt
2. "Złota skóra" Carla Montero - złoty tytuł
3. "Ogród kobiet" Carla Montero - tytuł czerwony
4. "Miejsce i imię" Maciej Siembieda - żółty tytuł (kolor jest ciemnożółty)
 
martucha180
1. „Cień” Kamila Bryksy (E, F)
2. „Zamieć” Zuzanna Gajewska (E, F)
3. „Miejsce na ziemi” Iwona Mejza (E, B)

Bożena T. (17pkt)
1. "Czterdzieści i co z tego" Katarzyna Kostołowska (E)
2. "Jeszcze chwilę" Liliana Fabisińska, Maria Fabisińska (E)
Pakiet książki powyżej 500 stron - 5pkt:
3. "Więcej niż siostry" Mariola Zaczyńska
4. "Maxima culpa" Ekke Overbeek
5. "Cudowne lata" Valerie Perrin
Pakiet - każda książka ma inny kolor tytułu - 5 pkt x2
6. "Drzewko szczęścia" Magdalena Witkiewicz (czerwony)
7. "Bardzo cicha noc" Ewelina Dobosz, Emilia Szelest (żółty)
8. "PS Kocham Cię na zawsze" Cecelia Ahern (niebieski)
9. "Zupełnie inny cud" Agnieszka Olejnik (czerwony)
10. "Spełniony sen" Izabella Frączyk (żółty)
11. "Kiedy ślub?" Natasza Socha (niebieski)
 
Agnesto
1. "Doll Story" Michał Paweł Urbaniak - premiera 8marca
 
Monika W. (8pkt)
1. "Gwiazdy z papieru" Kaja Kowalewska D
2. "Miłość i tron" Anna J. Szepielak E
3. "Morze wspomnień" Fiona Valpy E
Pakiet - inny kolor tytułu - 5 pkt:
4. "Opowieść starego lustra" Dorota Gąsiorowska (czerwony)
5. "To nie może się udać" Abby Jimenez (żółty)
6. "Kiedy ślub?" Natasza Socha (niebieski)
 
magdalenardo
1. "Wieczna wiosna" Katarzyna Zyskowska-Ignaciak - zdjęcie autora  
 
monweg
1. "Inkarnator" Max Czornyj - B - premiera 8.03

Paulina Sarnecka
1. "Marta, która się odnalazła" Carolline Walace - A - czas przeszły
2. "Tort weselny" Blanoline Le Collet - C - przedrostek
 
Aine
1. „Zemsta jest słodka” Alek Rogoziński - E - zdjęcie autora
2. „Czarna walizka. Wszystko dla ciebie” Katarzyna Ryrych - E - zdjęcie autora
3. „Czarna walizka. Dalej niż daleko” Katarzyna Ryrych - E - zdjęcie autora
4. „Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki” Katarzyna Ryrych - E - zdjęcie autora
5. „Czarna walizka. Porwie nas wiatr” Katarzyna Ryrych - E - zdjęcie autora
6. „Latarnik” Aleksandra Rak - E - zdjęcie autora
 
kolorowa.ewelina
1."Ta, którą nigdy nie byłam" Majgull Axelsson (czas przeszły w tytule)
 
Badylarka
1. "Czarny Anioł" Mika Waltari - F
 
Maria Kasperczak
1."Zimowa miłość" Elżbieta Rodzeń - E - zdjęcie autora
2. "Zapach bzów" Krystyna Mirek - E - zdjęcie autora
3. "Kolor róż" Krystyna Mirek - E - zdjęcie autora
4. "Gdy nadarzy się okazja" Emma Lord - E - zdjęcie autora
5. "Chcę twojego życia" Amber Garza - E - zdjęcie autora
 
pasjonatka książek (13pkt)
1. „Kolor róż” Krystyna Mirek – B - premiera 8.03
2. „Taki krótki urlop” – Maria Ulatowska & Jacek Skowroński - E - zdjęcie autora
3. „Willa pod jemiołą” Anna Szczęsna – E - zdjęcie autora
PAKIET 1 - 5 pkt
4. „Święta do wynajęcia” Karolina Wilczyńska – tytuł w kolorze czerwonym
5. „Jedna kropla deszczu” Joanna Szarańska – tytuł w kolorze żółtym
6. „Wszystko dla Emilii” Maria Paszyńska – tytuł w kolorze złotym
PAKIET 2 - 5 pkt
7. „Siostra burzy” Lucinda Riley – 576 s.
8. „Siostra cienia” Lucinda Riley – 576 s.
9. „Siostra perły” Lucinda Riley – 576 s.
 
Bociankowa77 (14pkt)
1. "Serce na sprzedaż" Dominika Smoleń - E
2. "Kto jak nie ja" Agata Przybyłek - E
3. "Już nie czekam” Agnieszka Olejnik - E
4. "Dobra żona" Kane Darby - B
Pakiet 500 - 5 pkt:
5. "Poszukiwacze marzeń" Patricia Shaw
6. "Wbrew sobie" Katarzyna Kołczewska
7. "Napisz do mnie" Robert Nienacki
Pakiet - inny kolor tytułu - 5pkt:
8. "Splątane ścieżki" Agnieszka Krawczyk - czerwony
9. "Wilczyca" Sylwia Koperska - żółty
10. "Magia grudniowej nocy" Gabriela Gargaś - złoty

Iwona (5pkt)
1. "Moje szczęśliwe wyspy" Magdalena Zawadzka - E
2. "Przebudzenie" Katarzyna Zyskowska-Ignaciak - E
Pakiet 3 - 3 pkt
3. "Van Gogh. Życie" Steven Naifeh, Gregory White Smith - pakiet 3 - s.1056
4. "Więcej niż siostry" Mariola Zaczyńska - pakiet 3 - s. 576

 
ejotek (15pkt)
1. "Inkarnator" Max Czornyj - zdjęcie autora / premiera 8.03
2. "Odezwij się" Magdalena Zimniak - zdjęcie autora
3. "Najbliższa rodzina" Kia Abdullah - zdjęcie autora
4. "Słoik z marzeniami" Anna Ziobro - zdjęcie autora
5. "Zabójczy książę" Melisa Bel - zdjęcie autora
6. "Dziewczyna mojego męża" Anna Szczypczyńska - zdjęcie autora
7. "Zapach bzów" Krystyna Mirek - zdjęcie autora
8. "Kolor róż" Krystyna Mirek - zdjęcie autora
9. "Rok na końcu świata" Agnieszka Zakrzewska - zdjęcie autora
10. "Życie jak czekolada" Agnieszka Zakrzewska - zdjęcie autora
Pakiet - inne kolory tytułów - 5 pkt:
11. "Furia" Marcel Moss - czerwony
12. "Oszustka" Aleksandra Śmigielska - żółty
13. "Deficyt niebieskich migdałów" Agnieszka Zakrzewska - niebieski
 
 
----
Wszystkim, którzy czytali książki według podanego w ubiegłym miesiącu hasła - dziękuję. Czekam oczywiście na linki do książek, które nie doczekały się jeszcze opinii. Gdyby były jakieś braki lub błędy proszę o komentarz w tej sprawie.


Zapraszam serdecznie nowe osoby do przyłączenia się do nas. Udział w każdym miesiącu nie jest obowiązkowy.  Choć będę motywować, ale o tym w regulaminie :)
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*



 ZASADY WYZWANIA na 2023 :
  • start wyzwania (1 edycja): 1 stycznia 2013r.; termin zakończenia 11 edycji: 31 grudnia 2023r.
  • w wyzwaniu może wziąć udział każda osoba, niekoniecznie posiadająca bloga
  • do wyzwania można przystąpić w dowolnym momencie
  • wyzwanie z każdym nowym HASŁEM trwa miesiąc kalendarzowy i liczą się książki przeczytane dokładnie w miesiącu trwania hasła
  • zgłaszając mi książkę zachowaj proszę taki zapis: "tytuł" autor    link   (jeśli hasło tego wymaga, po autorze napisz kategorię po myślniku lub w nawiasie; czasami hasło wymaga innego rodzaju zgłoszenia np. trzeba zacząć od autora, ale będę o tym wtedy pisać)
  • wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej JEDNEJ, dowolnej książki miesięcznie, która będzie zgodna z podanym przeze mnie HASŁEM
  • na swoim blogu (lub innej stronie z opiniami) zamieszczamy recenzję przeczytanej książki, lub chociaż krótką notatkę, a pod tym postem podajemy link do niej. Na dole recenzji proszę o umieszczenie informacji, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania. Można też zamieścić baner czy etykietę.
  • Osoby, które nie posiadają bloga, zostawiają w komentarzu informację co przeczytały lub mogą przesłać do mnie recenzję to opublikuję na moim blogu wraz z podpisem autora (nie jest to konieczne, tylko gdyby ktoś miał ochotę)
  • Za miesiąc zamieszczę podsumowanie z Waszymi osiągnięciami czytelniczymi oraz podam nowe HASŁO.
  • W dowolnym momencie roku, nieregularnie, oprócz hasła, pojawi się kwartalne koło ratunkowe. Jest to hasło, które będzie obowiązywało przez 3 miesiące - w tym czasie można skorzystać z niego 1 raz (czyli w jednym, z trzech miesięcy kwartału) - w sytuacji, gdy normalne hasło nie do końca Wam odpowiada (wtedy kiedy go wybierzesz, czytasz tylko wg koła ratunkowego, nie mieszamy z normalnym hasłem). Ryzyko jest oczywiście takie, że nie wiecie co pojawi się w kolejnych miesiącach...
  • Do 2016r. wśród uczestników losowałam nagrodę książkową. Od 2017 są to DWA losowania! Pierwsze - wśród osób, które będą miały frekwencję 100% (w każdym miesiącu czytały wg Pod hasłem). Drugie - wśród trzech osób, które przeczytają najwięcej książek w 2022 roku - również rozlosuję książkę.
  • By drugie losowanie było bardziej sprawiedliwe zaliczam tylko i wyłącznie książki powyżej 230 stron (liczba stron minimalnych nie zmienia się w tym roku)
  • By uniknąć zgłoszeń, które czasem budzą wątpliwości - nie zaliczam: słowników, książek z przepisami, literatury typowo podróżniczej, albumów (ogólnie książek, gdzie królują fotografie), książeczek z zadaniami, łamigłówek, kolorowanek i pozycji typowo obrazkowych. Komiksy zaliczę, jeśli będą miały naprawdę sporo tekstu (foto zawartości należy wtedy wysłać na maila).
 
-*-*-*-*-*-*-*-*-*
 
 HASŁO na kwiecień:
robi się coraz trudniej...
 

Kwartalne koło ratunkowe [kwiecień-czerwiec]:
Kalka


Wyjaśnienie hasła:
 
Kolejne miesiące hasła, coraz węższe hasła bo nie chciałabym powtarzać haseł, które już były, choć wiem że czasem tak robię. A że jest coraz węziej to i haseł kilka do wyboru.

Minimum do zaliczenia - jedna książka. Pamiętajmy o wykluczeniach (są w regulaminie) oraz minimum stron - 230
 
Na kwiecień proponuję Wam zabawę z:
A. Włochy - akcja choć częściowo w tym kraju
B. Mam 3 bratanków - Kornelia, Zuzanna i Stanisław - niechaj choć jeden (w miarę główny) bohater w książce ma tak na imię
C. Mity - szukamy tego słowa (mit / mity / mitów) w tytule książki
D. NOWA nowa seria - czytamy pierwszy tom nowej serii, czyli takiej, gdzie jeszcze nie wydano tomu drugiego
E. Wiosna - przywołajmy ją czytając książki z kwiatami lub innymi roślinami w tytule
F. Nagrodzone tytuły - czytamy książki, które zwyciężyły w plebiscytach LC i granic za rok 2022 - liczą się tylko zwycięskie książki, nie nominacje.
Link do granic
 
EDIT: 
Biorąc pod uwagę Wasze sugestie i pytania uściślam i wyjaśniam.
W przypadku hasła C - zaliczę w tytule również słowo Mitologia
Hasło D - drugi tom serii może mieć premierę najwcześniej w maju, nie może to być premiera w tym miesiącu



Wyjaśnienie koła:
 
Koło ratunkowe w tym kwartale nazywa się może dziwnie, ale chodzi o tytuły, a dokładniej o powtarzające się w nich słowa.
Minimum do zaliczenia - dwie książki
 
By móc skorzystać z koła należy czytać książki w taki sposób, by:
Opcja 1 - w każdym tytule znajdowało się to samo słowo - można przeczytać dowolną liczbę tytułów
np. "Czarny dom", "Sekretny dom", "Nawiedzony dom", "Dom na skraju" - czyli w każdym tytule jest słowo DOM

Opcja 2 - zaczynamy od tytułu z jednym wyrazem, każda kolejna książka ma więcej wyrazów, ale zawiera te z poprzednich książek (dokładamy po jednym słowie)
np. "Dom", "Dom na ...", "Dom na skraju..", "Dom na skraju lasu"
albo
...... "Dom nad morzem", "Dom nad błękitnym morzem"
Kolejność wyrazów można dopasować do swojego szeregu, tak jak powyżej, wykorzystany jest tytuł do którego nie na końcu, ale w środku "wskoczył" kolejny wyraz
W tytule od książki numer dwa mogą znajdować się wyrazy, które nie są nam potrzebne do ciągu, ale należy zaznaczyć, które bierzemy pod uwagę.
Ciąg można tworzyć tak, długi jak się uda.
Dopuszczam tworzenie kolejnych ciągów pod warunkiem, że mają minimum 3 tytuły w każdym.

Oczywiście moje przykłady oparłam na słowie DOM, ale dowolność macie pełną w tym zakresie
 
Pamiętajcie, że w danym kwartale można skorzystać z koła tylko raz!
 
 
 
Przypominam też o kolejności zgłoszeń - ZAWSZE - najpierw tytuł, potem autor i na końcu kategorie / litery itp.

W razie pytań piszcie - komentarz / mail / Messenger / sms. Byle nie poprzez wiadomości na FB

POWODZENIA!