Strony

sobota, 19 września 2020

Izabela Knyżewska "Katalog motyli"

 
 
 
 
Autor: Izabela Knyżewska
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 17 czerwca 2020
Liczba stron: 352
 
 
 
 
 
Do czego zdolna jest wściekła i zazdrosna kobieta, która zamierza wymierzyć karę? Czy istnieją morderstwa doskonałe? Oto kryminał debiutującej Izabeli Knyżewskiej - "Katalog motyli", książka która zaskakuje, intryguje a na koniec wbija w fotel! Dosłownie.

Komisarz Adam Smygalski zostaje wezwany do willowej dzielnicy, gdzie w luksusowej willi zostaje znalezione ciało Krzysztofa Brzeskiego, wiceszefa firmy deweloperskiej. Wszystko wskazuje na to, że został zamordowany przez kogoś, kogo znał, jednak w obliczu tajemnicy jaką skrywał, potencjalnych podejrzanych jest naprawdę sporo. 
 
Pierwsze podejrzenie pada oczywiście na żonę - Alicję, o której nikt nie wyraża się pozytywnie, ani sąsiedzi, ani znajomi. Kobieta była widziana na miejscu zbrodni, później tajemniczo znika, co tylko utwierdza stróżów prawa w najnowszej teorii. Czytelnika również, bowiem niektóre rozdziały to narracja kobiety-morderczyni, która tytułuje Brzeskiego "Skarbie" i opisuje swój genialny plan, włącznie z ucieczką. Niestety dla wszystkich, bardzo szybko okazuje się, że to nie Alicja zabiła Krzysztofa... Zresztą, to byłoby zbyt banalne... Wtedy zmienia się nieco wersja morderczyni.

Poza Smygalskim czynny udział w śledztwie biorą patolog ze specyficznym humorem - Piotr Bałaga oraz aspirantka Nina Jurska, niezwykle bystra, dobrze kojarząca fakty i stawiająca trafne pytania. To jej pierwsza sprawa w terenie, jednak komisarz nie będzie mógł w pełni docenić jej lotnego umysłu. Dlaczego? Z uwagi na zaangażowanie i to na kilku płaszczyznach.

Z czasem w śledztwie pojawia się coraz więcej tropów, ale i pytań bez odpowiedzi. Kolejne przesłuchania niewiele wnoszą do sprawy, duża liczba śladów pozostawionych na miejscu zbrodni wydaje się być skutkiem nieuwagi mordercy, giną dowody a na jaw wychodzą tajemnice sprzed lat, również te dotyczące życia prywatnego komisarza. Czy uda mu się pogodzić rzucenie palenia z rozwiązaniem sprawy Brzeskiego czując na karku oddech pewnego więźnia?


Knyżewska podarowała nam debiut z licznymi zwrotami akcji - kiedy już nam się wydaje, że wiemy kto zabił otrzymujemy kilka dowodów na to, że się mylimy. Zmieniamy teorię i utwierdzając się w niej, szukamy powoli potwierdzenia jej prawdziwości, by po kolejnych stronicach znów zmienić zdanie. Autorka miesza, kluczy, podrzuca nieistotne informacje, by zatuszować prawdę. Choć wciąż jest przed naszymi oczyma to w nią nie wierzymy, jesteśmy wodzeni za nos. Doskonała manipulacja Knyżewskiej, sprawia, że lektura staje się wręcz punktem zapalnym w umyśle, bowiem trudno jest dociec prawdy, mając tyle rozbieżnych informacji.
 
Zdrada, odrzucenie, kara to trzy części na jakie została podzielona książka i jednocześnie trzy kroki do morderstwa. Historia jest tym ciekawsza, że śledzimy ją z dwóch perspektyw - policji prowadzącej śledztwo oraz morderczyni, która z ironią i humorem opisuje swoje działania i motywy nią kierujące. W swych wypowiedziach kierowanych do ofiary wyjaśnia, dlaczego go zabiła, choć zdaje sobie, że to może go już nie obchodzić...
 
Przyznaję, że jak na debiut to jest naprawdę dobrze. Dopieszczone dialogi, ciekawe znaczenie tytułu książki (wyjaśnienie poznajemy dopiero w trakcie czytania), wzrastające napięcie i liczne zaskoczenia; w wątpliwość mogłabym poddać jedynie sposób wykreowania postaci, gdyż nie każdy został scharakteryzowany tak, jak tego oczekiwałam po kryminale. Niemniej jednak dla zabawy w kotka i myszkę w temacie wytypowania mordercy, warto sięgnąć po ten debiut, zwłaszcza by poznać finał - szok!
 
 
 
Podsumowując - "Katalog motyli" to kryminał niezwykle dynamiczny i nieprzewidywalny, pełen rozgoryczenia, odrzucenia i upokorzenia. To historia o niecodziennych pasjach ludzi, samotnym macierzyństwie, poczuciu winy i pragnieniu ukarania kogoś, niezależnie od ceny. O ciszy i potrzebie rozmowy, zawiedzionym zaufaniu, zazdrości oraz bezsilności. Debiut godny polecenia
 
 
 
 
 
 
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 52 książki
 
 
 
 
 
Za książkę dziękuję  



7 komentarzy:

  1. Jak na razie nie mam w planach tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię sięgać po debiuty, a ten wydaje się naprawdę ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak słyszę: "nieprzewidywalny kryminał" to sięgam w ciemno. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest nieprzewidywalny, bo autorka tak kluczy i miesza, że trudno utrzymać swoją, wydumaną wersję :)

      Usuń
  4. Dla kochających kryminały to niewątpliwie ciekawa książka.

    OdpowiedzUsuń

Przeczytałaś/-łeś to co napisałam, napisz co o tym myślisz, będzie mi miło :)

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy anonimowych, obraźliwych i spamu.